Христос Воскресе!

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.184
Поени од реакции
39.908
А кој одлучува што е богохулие?
Ти ли? Врз основа на кои информации си сигурна дека баш на овој датум Христос умрел и зашто датумски се менува?
бафра, не се замарај со датумот, зајчињата, не дозволувај нечистивиот да те контролира. Just go with the flow.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
бафра, не се замарај со датумот, зајчињата, не дозволувај нечистивиот да те контролира. Just go with the flow.
Тоа е твоја одлика да дозволуваш секакви да те контролираат, твоја одлика е да ги прекршуваш Божјите заповеди, не бери гајле за мене.

...јас само препознавам исмејување и насочувам да не се прави тоа за било кој адет, ако се прави нешто „неправилно“ за било која религија!
Парва напиша одредени информации, па како тие информации се исмејување, кога одговараат на реалноста?
Плус тоа со исмејување на адети и религии, ако стриктно се држиме, немаше да не има 8 милијарди, ќе сметаше дека ние сме центарот на универзумот, дека планетава не ротира, милиони ќе веруваа дека ги чекаат 72 девици, итн итн.

Богухилие што спомна не ти држи вода, башка шти ни самите немаме точна претстава зашто, како и кога.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.184
Поени од реакции
39.908
Тоа е твоја одлика да дозволуваш секакви да те контролираат, твоја одлика е да ги прекршуваш Божјите заповеди, не бери гајле за мене.



Парва напиша одредени информации, па како тие информации се исмејување, кога одговараат на реалноста?
Плус тоа со исмејување на адети и религии, ако стриктно се држиме, немаше да не има 8 милијарди, ќе сметаше дека ние сме центарот на универзумот, дека планетава не ротира, милиони ќе веруваа дека ги чекаат 72 девици, итн итн.

Богухилие што спомна не ти држи вода, башка шти ни самите немаме точна претстава зашто, како и кога.
бафра, бегај подалеку од неверници, не дозволувај коренот на сомнежот да ти го посадат, гледам овој хепта секташот почнал да те лајка. :popce:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
бафра, бегај подалеку од неверници, не дозволувај коренот на сомнежот да ти го посадат, гледам овој хепта секташот почнал да те лајка. :popce:
Па прекини да ме повикуваш низ темиве и реплицираш, невернику.

Хепта е лисица, си се покажа за короната, а и со давање согласност за новиот систем на целосна контрола. Шипинки во таков систем дека ќе можеме да правиме што ни е волјата.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.554
Поени од реакции
20.216
@парва од 2014 си на форумов сега ти текна да гњавиш луѓе за Велигден?
Ако ти е полесно, ете ние сме глупи и заостанати, ти си паметен, чао и поздрав се најубаво.
Пресфета Дарлинг.
Што е тун гњавење ако си дадеш мислење. Форум е, дискутирамо. Како Зурлу у тему за рамну сте. Не смеемо да иамо различно мислење. Верујте си у што сакате, ама образложите, дајте нелој пример, факт, нешто што ке натера и нас да размислимо дека старно е можно некој да воскресне. Еј пази плус зачнат у утробу на невину. Вау јака приказна нема што, наседнасте ептен. Славите си ви, верујте си, постите, фарбајте јајца. Ама не дискутирајте на просто ниво. Сфи сте исти еј, сфи сс исти "аргумент" : постои бе постои, оти јас така мислам, длабоко во себе знам дека постои.
Ајде убедите не дека постои. Океј ај на страну бог, миљон божестфа има.
Него конкретно тема е Исус воскресна.
Како може некој да се декларир како месија, син божји и да воскрсне, како, објасни га научно сфе тој.

Ајде спреми одговор у стилу nema ja sho da se ubeduvam so tebe, ja ke si veruvam, ke si postam, ke si se pricestam i ke si gejmam, postoi i tacka.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.356
Сериозно веруете дека обичан човек(Исус) може едноставно такој да га снема тоес да воскресне?

А зшто била врата отфорена од гробницу у коју легаја мртаф кд дошле да га видиф Марија и појма неам кој? Не размислисте дека може некој да га украде тело?

Кажасфа ви воскреснаја и готово, поверувасте? haha

Пружиказна украдена од Митраизам(Персија) и Озирис(Египет).
Ич да не се секираш ти у што ние веруеме.
Оноа, баш да не ти чуе, да не се замараш со тоа.

Тоа, вака, сега ти го кажувам на Велики Петок.

После недела, со друг тон.

:facepalm:,,,navistina ne znam so k ogo i zoshto se raspravate,,,imate opcija ignoriraj,,,shto e tuka tolku komplicirano,,,site shto se osekjaat kako hristijani, kako shto e redot ke go slavat praznikot Hristovo Voskresenie,,,drugi shto se osekjaat deka veruvaat vo neshto drugo neka prodolzhat so nivnoto veruvanje,,,,onie shto veruvaat vo neveruvanjeto neka gi,,,,mnogu im davate znachenie,,,takvi veruvachi vo nevernishtvito nivnata pamet ne gi opametila,,,,ne pa nekoj drug,,,
,,,Srekjen praznik Voskresenie Hristovo,,,
нема зашто да игнорирам
не сакам да игнорирам

Само што, сега е пост.
ќе поминат постите, па ќе се објаснам со него онака како знам и умеам
сега до Велигден попристојно


Да сакал он да дискутира немало да постува такво нешто во тема за честитање и немало баш на Велики Петок тоа да го прави
, како Албанците што ни масакрираа деца на тој ден, така и тука е намерно избран датум и место.
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.554
Поени од реакции
20.216
Ич да не се секираш ти у што ние веруеме.
Оноа, баш да не ти чуе, да не се замараш со тоа.

Тоа, вака, сега ти го кажувам на Велики Петок.

После недела, со друг тон.
Не се секирам бре човек хаха.
Само кажи на коју основу веруеш дека Исус воскреснаја, како, објасни посликовито. Еве што не веруеш дека и Озирис воскреснаја или Митра, еве зшто не веруеш дека Брама е креатор или Вирикоча?
Затој што си роден у православну фамилију и слепо веруеш дека бог е семоќан и треа да бидеш добар ради њега, а не ради самог себе. Како потчинети сте му, како робови, како навиени сте на сфак празник сфаку годину сфе исто, а реална слика за сфет друго кажуе.

Ајде следеќу недељу чекам га друг тон хаха.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.933
Поени од реакции
4.086
Него конкретно тема е Исус воскресна.
Како може некој да се декларир како месија, син божји и да воскрсне, како, објасни га научно сфе тој.
Јааааа...а штом го добиеш објаснувањето, ти ќе се преумиш, ќе тркнеш до најблиската црква, ќе го побараш свештеничкиот старешина и ќе му кажеш дека сакаш да ги исповедаш сите твои гревови, сторени од ко‘а те служи памтењето до денешниов ден и дека дебело се каеш за се‘ што си згрешил, проследено со река од твои покајнички солзи.

Така?....:icon_lol:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.554
Поени од реакции
20.216
Ич да не се секираш ти у што ние веруеме.
Оноа, баш да не ти чуе, да не се замараш со тоа.

Тоа, вака, сега ти го кажувам на Велики Петок.

После недела, со друг тон.


нема зашто да игнорирам
не сакам да игнорирам

Само што, сега е пост.
ќе поминат постите, па ќе се објаснам со него онака како знам и умеам
сега до Велигден попристојно


Да сакал он да дискутира немало да постува такво нешто во тема за честитање и немало баш на Велики Петок тоа да го прави, како Албанците што ни масакрираа деца на тој ден, така и тука е намерно избран датум и место.
Хаха ја ск га прочита едитирано.
Сериозно овој мое пишување га спореди сс масакар у Смилкофско?
Хахаааа леј сериозно?

Мене не ми мења дали овижој ке га пишу на велики петак или први мај. Вас ви мења, оспеднасти сте сс празници и верување у нешто недокажано. Значи потчинети сте, игратр според правила, али ви викате дека такој сакате и такој би е убаво, супер, верујте, праитњ шти сакате. АМА тражу дискусију за воскреснување, ајде објасните на кој основ веруете у тој. А толко е лсно да се напраи приказна за да се понесе маса, да ве хипнотизира.

Тебе пророк нете цитирам, ти си дупла доза перен мозак. Рамна ли е земња?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.254
Поени од реакции
16.249
Пресфета Дарлинг.
Што е тун гњавење ако си дадеш мислење. Форум е, дискутирамо. Како Зурлу у тему за рамну сте. Не смеемо да иамо различно мислење. Верујте си у што сакате, ама образложите, дајте нелој пример, факт, нешто што ке натера и нас да размислимо дека старно е можно некој да воскресне. Еј пази плус зачнат у утробу на невину. Вау јака приказна нема што, наседнасте ептен. Славите си ви, верујте си, постите, фарбајте јајца. Ама не дискутирајте на просто ниво. Сфи сте исти еј, сфи сс исти "аргумент" : постои бе постои, оти јас така мислам, длабоко во себе знам дека постои.
Ајде убедите не дека постои. Океј ај на страну бог, миљон божестфа има.
Него конкретно тема е Исус воскресна.
Како може некој да се декларир како месија, син божји и да воскрсне, како, објасни га научно сфе тој.

Ајде спреми одговор у стилу nema ja sho da se ubeduvam so tebe, ja ke si veruvam, ke si postam, ke si se pricestam i ke si gejmam, postoi i tacka.
Стварно, зашто мислиш дека треба некој да ти објаснува и убедува у нешто?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.554
Поени од реакции
20.216
Стварно, зашто мислиш дека треба некој да ти објаснува и убедува у нешто?
ФОРУМ Е!


Еве га па ист одговор, и на форум и у живо. Сфе ви не се објануете, сфе нема што да се докажуете, постои и тачка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.356
Хаха ја ск га прочита едитирано.
Сериозно овој мое пишување га спореди сс масакар у Смилкофско?
Хахаааа леј сериозно?
Не го споредив настанот, туку изборот на датум. Прочитај отпоново.

ФОРУМ Е!


Еве га па ист одговор, и на форум и у живо. Сфе ви не се објануете, сфе нема што да се докажуете, постои и тачка.
Форум е и има теми за религиски дискусии. Таму у религија.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.254
Поени од реакции
16.249
ФОРУМ Е!


Еве га па ист одговор, и на форум и у живо. Сфе ви не се објануете, сфе нема што да се докажуете, постои и тачка.
Што си измислуеш, кој ти пишал дека нешто постои у што веруе и слично.

На ти, чим ти е форум па зборите си до утре.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.554
Поени од реакции
20.216
Не го споредив настанот, туку изборот на датум. Прочитај отпоново.


Форум е и има теми за религиски дискусии. Таму у религија.
А овој е тема само за честитње?
Ааааа епа ај среќан празник. Лепите си сликичиња сс јајца. А што доживуете док си викате Христос воскресе, се роди, се јави или слично, некоју благосостојбу или што, нирвану?
Или и тој ич да не ми чуе,а?
Најлсни одговори давате, сфака час.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.356
А овој е тема само за честитње?
Ааааа епа ај среќан празник. Лепите си сликичиња сс јајца. А што доживуете док си викате Христос воскресе, се роди, се јави или слично, некоју благосостојбу или што, нирвану?
Или и тој ич да не ми чуе,а?
Најлсни одговори давате, сфака час.
на темата одрдена за дискусија прашувај, може ќе ти одговори некој после празников
 

Kajgana Shop

На врв Bottom