Хелиоцентризам - религија или лажна наука?

Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
зошто има милион докази. Што ми треба више за да знам дека е така?

Имаш амерички, руски, кинески вселенски мисии. Многу луѓе биле горе и виделе како е.

А и од доле се гледа. Имаш авиони што летаат високо и се гледа закривувањето. Башка што имаш и луѓе што го обиколиле светот со брод и авиони. Што треба више од тоа?
Има едноставни видеа, од луѓе кои на балон поставуваат Go pro камера , над 25 - 30 километри висина и јасно се гледа закривување. Им препорачувам истото да го направат и рамноземјашиве ако не веруваат, ама ке најдат некој глуп изговор сега :D :D
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
@The Savior па ти бате скроз си бил однесен бе, в крај заминат. Не лажат за изгледот на земјата, не лажеле за местоположбата на државите, за територијата (површина) на самите држави и сл. Вака да те прашам нешто јас, а дали ние воопшто комуницираме на Кајгана форумов.. ај провери жити се, истражи.... случајно да не не лажат и за ова, да не сме на форум од друг веб сајт... можеби и за ова не лажат а? Хмм мајката. Туку ти можеш да поверуваш дека е тоа така, и да се соживееш со истото, и после ке тврдиш т.е ке имаш доказ за нештото. Ооооф со кого си имаме работа ние овде на форумов :facepalm::facepalm::tapp::tapp::tapp:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Zakrivuvanja... Ima action kameri koi kreiraat zakrivuvanja na videata iako istite videa se praveni i na samata zemja/tlo, vo dvor na pr. ili vo soba, znači ne govorime za gore u vazduh na X km visina baloni-maloni... E sega da zavisi do podesuvanjeto na rezolucijata pri kreiranjeto na video-klipot/klipovite ... so nekoi rezolucii ima pogolemi zakrivuvanja, so nekoi ne... no odredeni action kameri navistina kreiraat takvi videa ko na pr. mojava Garmin Midland XTC200 action camera...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.077
Поени од реакции
39.744

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.632
Поени од реакции
9.224
па мапите биле исцртани многу време пред да се прати вселенски објект. Како се навигирале преку море и знаеле кој континент каде е ако немало мапа?
Колку континенти гледаш на логото на Universal Pictures? Од каде е дојдено до таков заклучок дека така изгледа земјата? Кој полетал толку високо од таа перспектива да ја види земјата пред 1927?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.632
Поени од реакции
9.224
Ти гледаш цела ротација?
Ти веруваш дека баш така изгледа ротацијата што не ја чувствуваш ко на логото? Дали правиш разлика од логото на Universal Pictures и од првата слика на Аполо?
Screenshot_2023-04-10-21-55-31-80_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
A koj toa gi prai tie fotki od planetata Zemja od vselenata od taa i taa oddalečenost, sigurno nekoj kosmički paparazzo, šetač, letač, slikač... :icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.077
Поени од реакции
39.744
Ти веруваш дека баш така изгледа ротацијата што не ја чувствуваш ко на логото? Дали правиш разлика од логото на Universal Pictures и од првата слика на Аполо?
каква врска има лого со реалната работа?
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Ти гледаш цела ротација?
Тоа што не им одговара не го гледаат, само ова другото што им е во прилог? Ротацијата е грешка на видеото а ова друго со континентите е вистина, тоа е во ред :D аууу циркузи

@The Savior туку дај уште еднаш прати ја сликата ваша рамноземјашка да видиме како Маглелан го обиколил светот... малку очи да одмориме повторно :D :pos::pos::pos::pos:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.632
Поени од реакции
9.224
каква врска има лого со реалната работа?
Па во тоа и лежи одговорот. Некој уште во 1927 година си направил мајтап за изгледот на земјата уште пред да се полета кон месечината и да се направат првите слики за изгледот на земјата. Како знаеле Universal Pictures дека баш така ќе изгледа земјата во иднина? :pos:
Screenshot_2023-04-10-22-01-30-91_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2023-04-10-22-01-18-19_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Па во тоа и лежи одговорот. Некој уште во 1927 година си направил мајтап за изгледот на земјата уште пред да се полета кон месечината и да се направат првите слики за изгледот на земјата. Како знаеле Universal Pictures дека баш така ќе изгледа земјата во иднина?

Па ти веруваш дека Американците навистина слетале на месечина? ооо какво срање
Автоматски споено мислење:

Дај бе прати ја сликата повторно да видиме како Маглен го обиколил светот
:pos::pos::pos:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.632
Поени од реакции
9.224
Universal Pictures знаеле за изгледот на земјата уште пред да го режираат слетувањето на месечината :pos:
Автоматски споено мислење:

каква врска има лого со реалната работа?
До сега највеќе ми се допадна ова твое прашање. Ми се допаѓа твоето зрело размислување (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom