Живот назад во природа

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.793
Поени од реакции
35.157
EFFEKT-naturbyen-nature-village-middelfart-denmark-designboom-01.jpg

...ехх, општо да не беше алапача власта, да беше човекот посовесно суштество, па да биде одбрана власта според квалитети, а не според арамлук, самата власт за љубов кон природата и чист воздух,

circular-neighborhoods-in-copenhagen-denmark-v0-v7xvhvtfwau81.jpg

љубов кон татковината да ги врати младите во огништата на претците, да ги оживее руралните и напуштени места ќе организраше такви колективни селски заедници со „селска“ инфраструктура и околина и со слични градби изградени од државата па потоа продавани на тие кои ете ја сакаат природата, мирот и тишината, а сепак во склоп со други комшии истомисленици.

5da02f8f443e6-brondby-haveby-allotment-gardens-copenhagen-denmark-7.jpg

...но последно време на власт се сите што ја мрзат Македонија, покажано секој ден со дела, и’ го сменија името, и’ ја сменија историјата, ги затворија сите фабрики, го уништија аграрот без субвенции, ѓубре и депонии по градовите, узурпирани места со дивоградби иди буни се ако смееш, апашлук на сите страни, правда никаде, казни на обичен народ насекаде, па и тие луѓе што не сакаат да се оделат од родната грутка уште немаат вода, струја, асфалтиран пат до нив еееееееее во 21 век, кој ти дава услови за живеење во природата ако нема власта ќар, нема шанса, преку ноќ ќе дојде некоја будала и ќе те отепа ни крив ни должен ќе настрадаш, а ако се браниш ќе те набедат за напад и загрозување на околината, па и затвор ќе си одиш, да не кажам сега вистински примери низ МКД!

5da02f8f8f5d1-brondby-haveby-allotment-gardens-copenhagen-denmark-6.jpg
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.516
Поени од реакции
1.076
Ако човекот не го направи тој исчекор кон природата , може да се најде во ситуација да мора да бега во селска средина, бидејќи во градовите, што од земјотреси, катаклизми и војни ништо друго освен смрт да има во нив.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
57
Поени од реакции
178
Типот на 18 години поспособен од 99% од мажите денес, вклучувајќи ме и мене нормално. Права инспирација!
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.456
Никако.
Ќе си умре херојски како прав маж меѓу мечките и волците, а не како вас м.а.ж.и.ш.т.а што немате п.о.т.р.е.б.а. од жени и се туфкате тука како до здравствена заштита во случај на "не дај боже"
Нешто у животта твоја да сработиш со сопствените две раце прво, нешто, па после тука да пишеш а не само да кмечиш по цел ден секој ден. Заковај шајка у даска без да поминеш со модрици и шпици у прстите, за почеток.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Нешто у животта твоја да сработиш со сопствените две раце прво, нешто, па после тука да пишеш а не само да кмечиш по цел ден секој ден. Заковај шајка у даска без да поминеш со модрици и шпици у прстите, за почеток.
За кмечење по цел ден секој ден е задолжен член што отвара по 10 теми дневно за тоа како е обесправен од жените и поразен од форумски феминацистки :icon_lol:
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.456
За кмечење по цел ден секој ден е задолжен член што отвара по 10 теми дневно за тоа како е обесправен од жените и поразен од форумски феминацистки :icon_lol:
Шајка закова ли? Доста стругаш жална виолина иди стругни држале за мотика. Замешај малтер наместо заговор.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Под ризик да сум хејтер на темава, ова е глеано у филм или нешто се изнервирал членот што ја отворил темава па ајде оп село.

Тука си е цела анализа у игра:

1. Веќе сме имале полни села, сега се празни, значи ако било добро и идилично, немало да бидат селата празни денес нели, значи селаните бегале/бегаат од нешто, иако ние градски деца се филмаме
2. Сите имаат интернет, луѓе гледаат да живеат у метрополи, Лондон, Њу Јорк, Токио, колку и да е примамлива идејата за село, колку народ живее рецимо у Мариово или у селото Ликензи Дикен у Германија, а колку у Скопје и Берлин под влијанието на интернет
3. Фактор жена, ко што беше споменато: у прв момент може секоја жена да каже еееејјјј топ идеја топ си кис4е, ама после некое време тешка работа без шминки, маникир, педикир и друг кир, нема теорија тоа да тера озбилно. Једина шанса е тука некоја жена што потекнува од истото или слично село да биде домаќинка инаку рецимо идеш у Мариовско село и еве скопјанка да натераш да живее таму и уште поважно, ако си ја натерал кутрата, да остане таму, мала до никаква шанса би рекол.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Не видов дека некаде имаше ваква дискусија, отварам тема за враќање на животот во села,планини,природа, што подалеку од "демократијата и цивилизацијата".
Некое време веќе размислувам како млад 24год, кој цел живот го помина во строг центар во град, како и после 3 години живеење во европска метропола, да почнам живот во некое планинско село, како што живеел мојот дедо и неговите претци.
Имам повеќе причини зошто вака почнав да размислувам:
1.Случувањата со пандемијата како главен катализатор на оваа идеја
2.Болните вредности кои се повеќе се пропагираат на денешниот човек (лгбт,трансџендери и слично)
3.Неправедноста на законодавните установи и безбедоносни институции, нивната корупција и немоќ да го заштитат малиот обичен човек
4.Здравствениот систем кој катастрофално пропаѓа, поготово кај нас
5.Стресот и стравот кој се повеќе е застапен во денешниот модерен начин на живеење
6.Апатијата и незаинтересираноста која владее се повеќе кај денешната зомбирана младина
7.Перењето мозоци преку мас медиуми и социјални мрежи
8.Враќање кон она кое е во природното битие на човекот- неговата поврзаност со мајката природа и Бог.
П.С. Не сум подржувач на никаква секташка хипи култура, психоактивни супстанци, јога, медитации и слично.
@Nikola Knez ова ми мириса на подржувач на Др.Мирољуб Петровиќ. :D

И што ако си во село?

И таму за живот ти треба градски стандард, работа,пари,гориво алати и мшини за работа.

Вода,струја,интернет, греење,ТВ станиците секаде истото го емитуваат,пак зависиш од системот здравствените услуги се исти и за тие во град и за тие во село, тоа што државата никого не заштитува и има корупција каде сакаш сели се исто е никој ме те ферма .......ако имаш деца ке одат на училиште...истото ке го учат...

И сите да се преселат во село.
Само природата ке се уништува дека и тука со тек на време ке има болница,пат,училиште,ноќен клуб и тоа ке постане како град....
Затоа ова и баш нека и некоја логика да одиш во село за градски живот...

А за воздух исто ти е не мисли дека таму е многу поздрав воздухот.Освем некаде в џунгла ако не заминиш.

А ти да си направиш како др.Мирољуб Петровиќ да си работиш за власта и да си кажеш дека од Господ е поставена и така да си користиш корупција и да си се спасуваш за сите далавери не е нај паметно ?
Место да и се противиш, вака изгледа дека се повлекуваш од не моќ.

Не слушај многу глупости сега незнам јас како стојат работите во училиштата и системот јас кога одев на училиште учевме паметни работи но тоа не нѐ интересираше и се смеевме.

Како и да е децата 85% наследуваат од родителите не од наставниците...

Во никој закон не си повикан да
Пушиш, пиеш, да менуваш пол,да се дрогираш,да крадиш,да се тепаш и слично.
Од луѓето(од тебе зависи) тоа зависи не од системот.

Јас имав двајца другари опседнати со истиов филм скроз, едвај во живот ги повративме...башка образовани, начитани, со добри примања и слично.
А и доста не образовани го имаат истиов филм. Демек ке се борат против системот и слично...

ПС. Овој наш систем скапан што го плукаш толку даваше субвенции за живот на село и никој не замина.

Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Јас немам нокти, би убила да живеам во село и уживам во риболов. Јас и Мари Каше, ние сме тие!
Да, ова теоретски звучи одлично за многу луѓе, имам куп другари што би „убиле да живеат на село“, но им реков, ајде ќе ви дадам линкови за села у Франција и Италија што се продаваат за 100 евра симболично само да се насели лека полека, еве ги сеа живеат у Франција и Италија...или не, уште се во Скопје, и пак убиваат за село :D. Да кажам не е хејт едноставно куп луѓе го праат овој муабет, ама не ми е јасно што ги запира, особено што нормалните држави даваат субвенции да живнат села па пак ништо.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.284
добра идеја, али лоша реализација, како некој што живеел на село, можам да ти потврдам дека повеќето комшии ќе ти бидат владе мкд типови. Секјурити 24/7 ќе имаш. Освен ако е некое поголемо село или си скроз ван општество.
Tagni me be buljas, nemoj vaka , si citkam i od nigde nikade jas vo muabetot, ke mi zaletnese rakijata :mad: .
Jas sum kako dar od gospod za komsija. Sekoj den svekja za zdravje ke mi palis ;).
Автоматски споено мислење:

Им ги заведува жените...љубоморни му се комшиите;)
Ne im gi zaveduvam tuku kako bese ona komsi nekoj ni ja eba zenati ;)
Автоматски споено мислење:

А што со децата?
Училишта?
Vo Capari imame i skolo i ambulanta, i koperacija takozvano sportsko bife i hotel ( da ne se tutkate so svalerkata ili svalerot po koli vo obliznite livagje ;) ).
Selo moje lepse od Pariza :toe:
A ako saka epten samotnicki zivot togas mu go preporacvam Veprcani, prilepsko mariovo. Vo radius od 20 km zivo pile nema ne pak ljuge.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Па поентата е да не одиш на работа во град у канцеларија а да живееш во природа, туку цел живот да бидеш таму, единствено можеби од здравствени причини да треба да идеш во град и слично. Зборувам за заедница која има алтернатива за сите делови од денешниот град, па така и за забава и култура. Формираш здружениа за настани, социјализација игри фестивали и слично, буквално правиш некоја своја традиција која и другите ја подржуваат и слават. Не велам да живееш на дрво и да јадеш компир цел живот, да појаснам малку.
Знаеш како викаат, в село прв но затоа во град последен :D .
По муабетов така ми звучиш.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
57
Поени од реакции
178
Гледам дека има повеќе замерки и претпоставки од некои, па ќе пробам со еден статус да одговорам.
1.Да знам кој е Мирољуб и мислам дека има многу паметни работи што промовира, тоа сепак не значи дека го подржувам во се што прави, многу добро знам дека тој вели едно а потоа секој втор ден е во Белград по телевизии и емисии. Едноставно некои ставови ни се слични, додека други ни се сосема различни.
2. Никој не рече дека животот на село е идиличен, баш напротив, напоменав дека бара голема жртва и откажување од многу работи (се осеќам како папагал, ама ете мора да повторам оти изгледа некој го мрзи да чита, туку само да коментира)
3. Поентата не е да се градат ноќни клубови по селата, туку тој вид на забава и животен стил да се замени со некој друг (не знам кај видовте дека реков да се градат ноќни клубови по селата и да се уништува природата)
4.Некој гледам спомнува метрополи Лондон Берлин Токио итн.. и колку многу луѓе гледале таму да избегаат, океј нека бегаат не знам каква врска има тоа со јас тоа што го напишав? Реков секој со својата глава и памет (пак се повторувам). Тоа што повеќето луѓе сакаат нешто да прават не значи дека сите треба по нив да гледаме и повторуваме(стадо овци размислување)
5.Тоа што луѓе зборувале за села во Франција Италија итн, тоа си е нивно, дали ќе одат или не, пак тоа си е нивна работа, убаво реков на почеток дека и од тие што зборуваат на оваа тема многу малку се одлучуваат да го направат тој чекор (пак се повторувам)
6. Целата поента беше децата да се отргнат од тие социјални мрежи и повеќе време да поминуваат помеѓу луѓе и во природа, тоа што вие сте замислиле да одите у село и пак да лизгате на телефон е друго, јас никаде не се залагав за такво нешто, значи најлесно е да избрзате да коментирате без малку да ги протумачите работите.
Се надевам успеав да дадам некое појаснување, мило ми е што голем број на луѓе се вклучија во оваа дискусија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom