Живот назад во природа

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.593
Не бладај, нема теорија жена да најдеш што ќе прифати ваков живот.
Ако е апла хипик веројатно да тешко ќе најде таква жена, ама ако е сепак одржливо економски на пример органска храна, пчеларство и сл зошто да не ? Баш деновиве разбрав за случај кај мене во околина, девојка во рани 30ти (сама) се вратила од една Европска метропола во село со не повеќе од 7-8 жители и прави куќа ќе одгледувала органска храна

А што со децата?
Училишта?
Должност е на секоја општина да обезбеди превоз за деца до училиште, а ако успее да најде повеќе луѓе со неговот размислување верувам нема ни да им биде проблем да ангажираат наставничка. Барем до основно училиште нема ништо да им фали во споредба со другите деца

@Nikola Knez Ликов од видеото е градско дете, на почеток луд го правеле денес е одличен производител на органска храна. Жена, неколку деца, куќа со базент и сл

 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
А што со децата?
Училишта?
Па и од аспект на образованието, би предложил пред се стекнување знаење за работи кои се круцијални, како градење живеалишта, одгледување храна и добиток, читање пишување, некоја основа од сите науки, али како што напоменав, за ова веќе ќе треба некоја посебна библиотека или слично, во која ќе има доволно материјал и книги за некоја здрава основа за сите науки од природни до општествени. Би било голем плус ако веќе имаш луѓе кои тука живеат и имаат работено како наставници/професори итн. Споменав веќе, идеално би било кога би имал луѓе од разни професии кои заедно даваат придонес што подобро да се развива животот во таква заедница.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
добра идеја, али лоша реализација, како некој што живеел на село, можам да ти потврдам дека повеќето комшии ќе ти бидат владе мкд типови. Секјурити 24/7 ќе имаш. Освен ако е некое поголемо село или си скроз ван општество.
Каков комшија е тој Владе... :icon_mrgr: што ви прави чоекот :D
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
А што со децата?
Училишта?
Хахаха како смее маж да ја крои сопствената судбина без жена во неговиот живот! Напред со уцени и осуди! Веднаш да се врати таа офца за стрижење назад во трлото!
Отворив тема за тоа како мажите немат п.о.т.р.е.б.а од жените, како женскиот мрак нема дно (Осум мрачни женски профили по повод осми март)- ме цензуриравте вие феминацистките и ме баниравте.

@Nikola Knez
Идејата ти е одлична само на хартија, кaко идеја. Проблемот е што кога ќе се разболиш. Повеќето изолирани места немаат некој сјаен пристап до здравствена заштита, дури ни основна.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.593
@Nikola Knez
Идејата ти е одлична само на хартија, кaко идеја. Проблемот е што кога ќе се разболиш. Повеќето изолирани места немаат некој сјаен пристап до здравствена заштита, дури ни основна.

Има приличен број на полунапуштени села блиску до градовите 10-20 километри, тоа не би го сметал за изолирано место
 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
Ваквиот начин на живот бара многу жртвување тоа не го оспорувам, и јасно ми е дека 90% од луѓето не би ни размислувале за ваков "цивилизациски чекор назад во средниот век", а од останатите 10% само 2% би се нафатиле на вакво нешто и тука нормално мора секој сам да си го постави прашањето што за него претставува слободата и животот. За некој слобода е да може да влезе у продавница и да купи што му треба наместо да обработува земја и да одгледува своја храна, за некој слобода е да може навечер со кола да излезе во град да оди на кафе, да чекори по асфалтиран пат а не преку трње кал и камења. Секој со својата глава на рамената. Јас искрено се помалку се чувствувам слободен во таков свет, може за некој е тоа лудост, за мене комитите и хајдуците кои за време на турското живееле по планини и пораснале во шуми со диви животни се симбол за слобода и живеење на живот во вистинска смисла на зборот. Нормално денес не сме под турска окупација, али сме под окупација од некој нов вид, каде човек живее во ропство кое сам си го наметнува, свесно или несвесно.Можеби сум луд, али не сакам 8 саати дневно да живеам у канцеларија од 15 квадрати, а останатото време у стан од 50 квадрати, да чекам секоја недела да дојде викенд.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
8.Враќање кон она кое е во природното битие на човекот- неговата поврзаност со мајката природа и Бог.
Тоа не е природно и никад не ни било.
Човекот припаѓа меѓу ѕвездите,а не назад измеѓу мајмуните.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Ваквиот начин на живот бара многу жртвување тоа не го оспорувам, и јасно ми е дека 90% од луѓето не би ни размислувале за ваков "цивилизациски чекор назад во средниот век", а од останатите 10% само 2% би се нафатиле на вакво нешто и тука нормално мора секој сам да си го постави прашањето што за него претставува слободата и животот. За некој слобода е да може да влезе у продавница и да купи што му треба наместо да обработува земја и да одгледува своја храна, за некој слобода е да може навечер со кола да излезе во град да оди на кафе, да чекори по асфалтиран пат а не преку трње кал и камења. Секој со својата глава на рамената. Јас искрено се помалку се чувствувам слободен во таков свет, може за некој е тоа лудост, за мене комитите и хајдуците кои за време на турското живееле по планини и пораснале во шуми со диви животни се симбол за слобода и живеење на живот во вистинска смисла на зборот. Нормално денес не сме под турска окупација, али сме под окупација од некој нов вид, каде човек живее во ропство кое сам си го наметнува, свесно или несвесно.Можеби сум луд, али не сакам 8 саати дневно да живеам у канцеларија од 15 квадрати, а останатото време у стан од 50 квадрати, да чекам секоја недела да дојде викенд.
Да не се сфатиме погрешно, мојата примедба беше чисто од практичен аспект, како практично би изгледала таа, сепак драстична промена. Не навлегувам во мотивите за начинот на кој ти би сакал да си го живееш животот, само имај на ум дека цивилизацијата има и свои придобивки не е само конц логор 24/7. Одговори си на прашањето како до здравствена заштита во случај на “не дај Боже“, мотивите за преселба ти се солидни.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.765
Поени од реакции
24.481
Денеска не можеш да најдеш жена што нема нокти 10 cm...женски мозок не прифаќа село, работа со земја и стока. Еве еден прост пример, има мажи рибари...илјадници ќе ги најдеш дали знаеш некоја жена што ужива у риболов?
Јас немам нокти, би убила да живеам во село и уживам во риболов. Јас и Мари Каше, ние сме тие!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
како до здравствена заштита во случај на “не дај Боже“
Никако.
Ќе си умре херојски како прав маж меѓу мечките и волците, а не како вас м.а.ж.и.ш.т.а што немате п.о.т.р.е.б.а. од жени и се туфкате тука како до здравствена заштита во случај на "не дај боже"
 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
Никако.
Ќе си умре херојски како прав маж меѓу мечките и волците, а не како вас м.а.ж.и.ш.т.а што немате п.о.т.р.е.б.а. од жени и се туфкате тука како до здравствена заштита во случај на "не дај боже"
кајг.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom