Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 август 2011
Мислења
9.977
Поени од реакции
17.814
Не треси зелени, демек левица ќе дојде на власт и ќе иде контра Америка / Европа со нејзините фејсбук политики ? Ќе ги снема од денес за утре како што го снема Грујо кој не сакаше да ги слуша нивните наредби, зашто моменталната гео-политика која владее на Балканот и тоа како е поставена, нема да видиме бел ден како држава од таквите политички влијанија. Али јебига многу читање форуми и фејсбук портали се производ на ваква детска убава фантазија.
Незнам како не ви е јасно, единствен кој може да го сруши СДС во овој момент, односно први наредни избори е само ВМРО (и никој друг), а приоритет за спас на она што остана е по секоја цена да падне СДС одма/веднаш/сега. Меѓутоа левица како левица, удира по ВМРО наместо по СДС, кокетира со нив наместо да ја насочи цела артилерија кон нив, индиректно помагаајќи да ја слабее каква/таква опозицијата.
Буквално за секое клучно прашање изминатиот период отиде против ставовите на западните дипломати. Не викам дека Левица на власт ќе донесе нешто добро за државата, знаејки ја нашата местоположба и геополитиката во регионот али сега за сега тераат некоја политика која е во друг правец.

Во однос на мењање на Вмро со Сдсм, тоа нема ништо да смени. Ова вмро не е тоа од време на грујо, истото е под целосна контрола на западните амбасади и нивна смена не праи никаква разлика за нашата судбина. Ќе се изротираат некој директори, фирми а можда некој и ќе напраат трансфер, и тоа е. Државата ќе продолжи да се шиптаризира а ние да исчезнуваме како народ.
Зашто би мрднал прст за таков епилог?
Од друга страна и ти можеш да бидеш спогоден. За работата што ја врши, Мицковски сигурно ќе биде награден со власт наскоро.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Џабе се расправате, било какви избори предвремени или редовни нема и неможат ништо да променат... Освен онаа стара добро позната политичка ротација Курто-Мурто Мурто-Курто... ако некој (сеуште) мисли дека со/на избори нешто ќе се промени стварно е глуп чоек... ок ги сфаќам и разбирам партиските војници, они точно си знаат за што се борат, функции, власт, моќ, пари, фотељи... ама обичниот народец, он ќе си добие само ку. по чело !
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.582
Поени од реакции
20.878
Буквално за секое клучно прашање изминатиот период отиде против ставовите на западните дипломати. Не викам дека Левица на власт ќе донесе нешто добро за државата, знаејки ја нашата местоположба и геополитиката во регионот али сега за сега тераат некоја политика која е во друг правец.

Во однос на мењање на Вмро со Сдсм, тоа нема ништо да смени. Ова вмро не е тоа од време на грујо, истото е под целосна контрола на западните амбасади и нивна смена не праи никаква разлика за нашата судбина. Ќе се изротираат некој директори, фирми а можда некој и ќе напраат трансфер, и тоа е. Државата ќе продолжи да се шиптаризира а ние да исчезнуваме како народ.
Зашто би мрднал прст за таков епилог?
Од друга страна и ти можеш да бидеш спогоден. За работата што ја врши, Мицковски сигурно ќе биде награден со власт наскоро.
Тоа требаше да ми ја мислите на време кога ги донесовте СДС на власт, сега веќе е касно за да коментирате и да барате спас во ВМРО кое помогнавте да отиде таму каде што отиде.
Левица е тројански коњ на СДС, постојат за да го слабеат ВМРО, не ги ни гледам да коментираат нешто за СДС пошто се презафатени со напади кон ВМРО. Како селски буквар прости само што нема некој капацитет тоа да го прочита.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.977
Поени од реакции
17.814
Тоа требаше да ми ја мислите на време кога ги донесовте СДС на власт, сега веќе е касно за да коментирате и да барате спас во ВМРО кое помогнавте да отиде таму каде што отиде.
Левица е тројански коњ на СДС, постојат за да го слабеат ВМРО, не ги ни гледам да коментираат нешто за СДС пошто се презафатени со напади кон ВМРО. Како селски буквар прости само што нема некој капацитет тоа да го прочита.
Пак ќе кажам, не знам зашто се напињаш, тројански коњи и тн. Од кого е тројанскиот коњ, од Кина?
Западот ќе се погрижи да дојде Вмро на власт. Мицко не се резили онака без потреба, ќе биде награден за пописот, името, бугарите во устав и тн, што и да треба.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.582
Поени од реакции
20.878
Пак ќе кажам, не знам зашто се напињаш, тројански коњи и тн. Од кого е тројанскиот коњ, од Кина?
Западот ќе се погрижи да дојде Вмро на власт. Мицко не се резили онака без потреба, ќе биде награден за пописот, името, бугарите во устав и тн, што и да треба.
Него што ќе правиме со вас комуњарите ? Ќе нема затвор каде да ве собере сите !!!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Македонија не е исто што е и Хрватска... Мицко војвода и неговата ДПНЕ се изгубени во просторот и во времето со нивните изјави дека поддржуваат да имаме онаков устав по ист принцип ко и Хрватскиот... Арно ама во Хрватска над 90% поточно над 95% се етнички Хрвати, сликата/состојбата во Македонија е сосема поинаква... Да знам муабетите од типот, ама абе етничкото чистење врз Србите за време на НДХ/2СВ (1941-1945), како и етничкото чистење и прогонот на Србите во 90те години (операција Олуја)... сепак состојбите во денешен, моментален аспект се неспоредливи во етнички контекст помеѓу МКД и ХРВ и глупи се таквите јавно произнесени партиски ставови !
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.582
Поени од реакции
20.878
Македонија не е исто што е и Хрватска... Мицко војвода и неговата ДПНЕ се изгубени во просторот и во времето со нивните изјави дека поддржуваат да имаме онаков устав по ист принцип ко и Хрватскиот... Арно ама во Хрватска над 90% поточно над 95% се етнички Хрвати, сликата/состојбата во Македонија е сосема поинаква... Да знам муабетите од типот, ама абе етничкото чистење врз Србите за време на НДХ/2СВ (1941-1945), како и етничкото чистење и прогонот на Србите во 90те години (операција Олуја)... сепак состојбите во денешен, моментален аспект се неспоредливи во етнички контекст помеѓу МКД и ХРВ и глупи се таквите јавно произнесени партиски ставови !
Затоа е најдобро да останат СДС уште 20 години на власт.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.312
Поени од реакции
16.397
Него што ќе правиме со вас комуњарите ? Ќе нема затвор каде да ве собере сите !!!
Ќе се прешалтаат кј вас у Дрпаме, нема да осетат некоја промена.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.977
Поени од реакции
17.814
Него што ќе правиме со вас комуњарите ? Ќе нема затвор каде да ве собере сите !!!
Во затвор нема да ги собере, ама веројатно ќе се прешалтаат и нема да осетат некоја разлика.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.980
Поени од реакции
16.034
Македонија не е исто што е и Хрватска... Мицко војвода и неговата ДПНЕ се изгубени во просторот и во времето со нивните изјави дека поддржуваат да имаме онаков устав по ист принцип ко и Хрватскиот... Арно ама во Хрватска над 90% поточно над 95% се етнички Хрвати, сликата/состојбата во Македонија е сосема поинаква... Да знам муабетите од типот, ама абе етничкото чистење врз Србите за време на НДХ/2СВ (1941-1945), како и етничкото чистење и прогонот на Србите во 90те години (операција Олуја)... сепак состојбите во денешен, моментален аспект се неспоредливи во етнички контекст помеѓу МКД и ХРВ и глупи се таквите јавно произнесени партиски ставови !
не верувам дека се 95%, само Срби имаше 6%, а каде се Босанци, Роми, Албанци, Словенци, Италиани, Македонци....
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Македонија не е исто што е и Хрватска... Мицко војвода и неговата ДПНЕ се изгубени во просторот и во времето со нивните изјави дека поддржуваат да имаме онаков устав по ист принцип ко и Хрватскиот... Арно ама во Хрватска над 90% поточно над 95% се етнички Хрвати, сликата/состојбата во Македонија е сосема поинаква... Да знам муабетите од типот, ама абе етничкото чистење врз Србите за време на НДХ/2СВ (1941-1945), како и етничкото чистење и прогонот на Србите во 90те години (операција Олуја)... сепак состојбите во денешен, моментален аспект се неспоредливи во етнички контекст помеѓу МКД и ХРВ и глупи се таквите јавно произнесени партиски ставови !
Мене ме интересира дали некогаш во животот си имал капацитет за критичко размислување? Дали на било која тема откако си слушнал став на некој, си размислил малце цинично?

Ако бројките се битни, што кур ставаме 3500 Бугари во Устав?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
не верувам дека се 95%, само Срби имаше 6%, а каде се Босанци, Роми, Албанци, Словенци, Италиани, Македонци....
Србите моментално се два проценти, на претходниот попис беа три или четири проценти... или во превод околу сто илјади моментално преостанати на територијата на ХРВ.
Има и Италијани таму на Истра, да, но вкупниот нивен број не е или е макс. еден процент од вкупната Хрватска популација, да има и Бошњаци пола процент !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Ќе ги снема од денес за утре како што го снема Грујо кој не сакаше да ги слуша нивните наредби,
Напротив. Груевски ги слушаше нивните нредби.

На пример, во јавноста западните преставници го осудија преседанот на помилување на (албанските) воени злосторници, додека под маса барале да ги помилува (Викиликс).
И за некои други работи, каде што дејствуваше во директна штета на македонскиот народ. На пример, единствен у свет донесе закон според кој знаме на туѓа држава ќе се вее на наши јарболи, од наши институции.

Мислеше дека тие предавства кон својот народ ќе му бидат простени, бидејќи народот е глуп, а дека ќе му донесат карт бланш кај Американците.

Сите вие кои го подржувавте и после тие одлуки, сте гомна. Ти, владе мкд и другите сите до еден и немате ама баш никаков морален пиедестал некому да солите памет, чак ни на шљамот што гласа за СДСМ. Затоа што, суштински, сте исти курац.
Ова со лапањето на бројките на Албанци, што на тацна ви ги сервираа, како и осуммината тогаш за Преспански и веројатно сега (за уставните измени), све тоа само го потврдува очигледното, а тоа е дека ВМРО ги шитка националните интереси за личен, или партиски ќар. И за време на Груевски и за време на Мицковски. Ако случајно, не успеат уставните, тоа би било некаква надеж или најава за откупување на гревовите.

Кога би се видиле некад у живо, добро би било да ме потсетиш да ти го кажам ова у лице.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.943
Levica be, levica otisla kontra zapadot. Levica so vlijanie pomalo od Uran vrz planetata zemja se sprotistavila na zapadot. Ah be trkala edni nedokvakani, voopsto i ne me cudi zosto sme kade sto sme. Koga ke razmislam vaka pa i dobri sme so ogled na se, posebno ako ova mislenje preovladuva pomegju populacijata, a preovladuva.
Tuku neznam dali se sekjava nekoj, imase edna partija na vremeto, KPM, komunisticka partija na Makedonija. Ne ne SDSM pred da se rebrendira, bas ona KPM( ili taka nesto sega ne me drzite za zbor). Da vidis tie kakvi stavovi imaja na vremeto, ovie od Levica se pickin dim za niv. Do tolku radikalni, so presovi so se da oficijalnata vlada na republikata morase da se izvinuva , da relativizira koga ambasadorite od zasegnatite zemji pocnaja da vrtat telefoni.
Levica be :pos: .
Znaci da se razberime VMRO e pickin dim sega, si igra kako i se sviri oti realno i nema sto mnogu da se promeni okolu sranjata koi SDSM gi napravi ovie nekolku godini, okolu toa da sme nacisto. Nema da ima nikakva promena okolu nisto sto e dogovoreno prethodno. Ako se nadevate na toa, zaborajte si, ne si pravite bajram so umot. Na koj toa ne mu e jasno togas e stvarno politicki nepismen. Bukvalno. Ne Levica, gospod bog da slezi tuka i da formira vlada i da ima dvotretinsko mnozinstvo, edna zapirka nema da se smeni od prethodno dogovorenoto i potpisanoto i toa da vi e jasno ko dva i dva.
I so ste zapnale be za bugarite vo ustavot, golem kur. Vas magareto vi zamina, vie za samarot se fativte.
Inaku slobodno glasajte si za Levica. Bas ke bidi interesno da se gledaat razocaruvanjata vo postovite od koga ke sfatite deka vozot oddamna e zaminat. Samo da ve potsetam deka imase eden takov bran razocaruvanja pred nekoja godina koj rezultirase so masovno brisenje i rebrendiranje na akaunti. Da ne vi dojdi mnogu naednas, se plasam deka mnogu od vas nema da mozat po vtor pat da go vrvat istoto.
Jas ako za mene si zboram, odma ke vi kazam deka ni na kraj na pamet ne mi pagja da go dadam glasot na toa kopileto sareno Apasiev ili na bilo koj drug od taa sarena kurtonska bagra, za DUI ke si glasam kako i celo vreme od 2016 pa navamu. Isklucok ke napravam samo ako izlezi nekoja epten probugarska partija so epten radikalni stavovi, togas za niv ke glasam, lokalno i parlamentarno. I ne nemam samo najdobri nameri, tocno znam sto pravam.
P.s neznajte kakov kef ke napravam i kolku seir ke vi trgam na site tuka koga ke dojdi vreme grbot da se menuva. A ke dojdi. Pa uste ako e barem malce nalik na avatarot moj. Cuvstvoto ke bidi besceneto, za se drugo postoi mastercard :sneaky:
Автоматски споено мислење:

Напротив. Груевски ги слушаше нивните нредби.

На пример, во јавноста западните преставници го осудија преседанот на помилување на (албанските) воени злосторници, додека под маса барале да ги помилува (Викиликс).
И за некои други работи, каде што дејствуваше во директна штета на македонскиот народ. На пример, единствен у свет донесе закон според кој знаме на туѓа држава ќе се вее на наши јарболи, од наши институции.

Мислеше дека тие предавства кон својот народ ќе му бидат простени, бидејќи народот е глуп, а дека ќе му донесат карт бланш кај Американците.

Сите вие кои го подржувавте и после тие одлуки, сте гомна. Ти, владе мкд и другите сите до еден и немате ама баш никаков морален пиедестал некому да солите памет, чак ни на шљамот што гласа за СДСМ. Затоа што, суштински, сте исти курац.
Ова со лапањето на бројките на Албанци, што на тацна ви ги сервираа, како и осуммината тогаш за Преспански и веројатно сега (за уставните измени), све тоа само го потврдува очигледното, а тоа е дека ВМРО ги шитка националните интереси за личен, или партиски ќар. И за време на Груевски и за време на Мицковски. Ако случајно, не успеат уставните, тоа би било некаква надеж или најава за откупување на гревовите.

Кога би се видиле некад у живо, добро би било да ме потсетиш да ти го кажам ова у лице.
Retko ogranicen lik si. Mislam samo Piratik mozi da ti parira vo ogranicenost vaka momentalno :toe: .
Nisto licno, da ne me sfatis pogresno.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Македонија не е исто што е и Хрватска... Мицко војвода и неговата ДПНЕ се изгубени во просторот и во времето со нивните изјави дека поддржуваат да имаме онаков устав по ист принцип ко и Хрватскиот... Арно ама во Хрватска над 90% поточно над 95% се етнички Хрвати, сликата/состојбата во Македонија е сосема поинаква... Да знам муабетите од типот, ама абе етничкото чистење врз Србите за време на НДХ/2СВ (1941-1945), како и етничкото чистење и прогонот на Србите во 90те години (операција Олуја)... сепак состојбите во денешен, моментален аспект се неспоредливи во етнички контекст помеѓу МКД и ХРВ и глупи се таквите јавно произнесени партиски ставови !
Мицко е изгубен, но пак е помало зло од проалбанската СДСМ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom