Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.443
Ja само на британско разузнавање веруем. :D
Да, јавија дека им снемало лопати на руските војници. Сеа со таквото во рака ги праќале да јуришаат на украинските позиции. :unsure:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359

Руските елити ќе го убиеле пред да иде у Хаг, затоа што таму ќе кажел све какви коруптивни зафати правеле некои богати Руси.

:facepalm:

Си прават замислени конструкции и врз нив цел станбен блок градат.
Си немаат работа некои.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.608
Поени од реакции
3.902
The revenue of Peskov's daughter's company increased 70 times in a year of war The company Centrum Moscow, owned by the daughter of Putin's press secretary Dmitry Peskov, Elizaveta Peskova, earned a record 137 million rubles in 2022, writes "Verstka". This is 70 times the level of revenue for the previous year. Before that, Centrum Moscow earned only a few hundred thousand rubles a year. In addition, in the military year the firm for the first time showed a profit - 24 million rubles. In previous years, the results of her work were either unprofitable or about zero. Peskova's company is engaged in the design and creation of exhibition spaces and expositions. Among her clients are the Ministry of Industry and Trade, the government of Moscow, the Ministry of Agriculture, Rosrybolovstvo and other government agencies.

Бреј способна малата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.711
Поени од реакции
26.232
.
The revenue of Peskov's daughter's company increased 70 times in a year of war The company Centrum Moscow, owned by the daughter of Putin's press secretary Dmitry Peskov, Elizaveta Peskova, earned a record 137 million rubles in 2022, writes "Verstka". This is 70 times the level of revenue for the previous year. Before that, Centrum Moscow earned only a few hundred thousand rubles a year. In addition, in the military year the firm for the first time showed a profit - 24 million rubles. In previous years, the results of her work were either unprofitable or about zero. Peskova's company is engaged in the design and creation of exhibition spaces and expositions. Among her clients are the Ministry of Industry and Trade, the government of Moscow, the Ministry of Agriculture, Rosrybolovstvo and other government agencies.

Бреј способна малата.
Барем демек (или не) бизнис прави, 3 блиски роднини на Бајден добиле милиони, сеуште не се знае зошто. Тврдат за бизнис кој допрва требал да се деси.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.608
Поени од реакции
3.902
.

Барем демек (или не) бизнис прави, 3 блиски роднини на Бајден добиле милиони, сеуште не се знае зошто. Тврдат за бизнис кој допрва требал да се деси.
Јебига Бајден може да си го дозволи тоа пошто има 4 пати повисока средна плата у неговата држаа. Ај тоа, него за разлика од слободарска и демократска Русија, овде ќе го сменат на наредни избори. Од друга страна, удбашот од источна Германија апси ако искочиш на плоштад у Москва со бланко лист хартија од што е усран да не му го ебат раатот и да го поебат вековното коруптивно владеење на врхушката која освен да искористува државни природни ресурси друго и незнае, 7ца да им ја даде Столе Попов ќе ја затворат за три дена од што се “способни”.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.711
Поени од реакции
26.232
Јебига Бајден може да си го дозволи тоа пошто има 4 пати повисока средна плата у неговата држаа. Ај тоа, него за разлика од слободарска и демократска Русија, овде ќе го сменат на наредни избори. Од друга страна, удбашот од источна Германија апси ако искочиш на плоштад у Москва со бланко лист хартија од што е усран да не му го ебат раатот и да го поебат вековното коруптивно владеење на врхушката која освен да искористува државни природни ресурси друго и незнае, 7ца да им ја даде Столе Попов ќе ја затворат за три дена од што се “способни”.
Тоа е, bad Putin.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.191
Поени од реакции
39.930
Јебига Бајден може да си го дозволи тоа пошто има 4 пати повисока средна плата у неговата држаа. Ај тоа, него за разлика од слободарска и демократска Русија, овде ќе го сменат на наредни избори. Од друга страна, удбашот од источна Германија апси ако искочиш на плоштад у Москва со бланко лист хартија од што е усран да не му го ебат раатот и да го поебат вековното коруптивно владеење на врхушката која освен да искористува државни природни ресурси друго и незнае, 7ца да им ја даде Столе Попов ќе ја затворат за три дена од што се “способни”.
брат, како расипана плоча сте со истиве муабети, синот на овој, ќерката на оној. Ве заболе стојко искрено речено.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.453
Глупости. Ниту е вистинита веста, ниту ќе влезе т55 у Украина. Wishfull thinking е тоа, на очајни навијачи.
Автоматски споено мислење:


Изгледа правеле естимација, не им треба нешто повеќе од Т34 да се справат со западниве орудија. Тоа е тоа со Т62 им зазедоа 100к територија, сега со Т34 ќе напредуваат понатаму.
Автоматски споено мислење:


Очај?
Реков земи со резерва за Т 55
Т34 се од пред неколку години за филмска индустрија купени од Лаос. Нема фронт да видат тие. Ова сега е само сензационалистички наслови, ништо повеќе
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.608
Поени од реакции
3.902
Глуп си ко некој што би гласал за Левица.
Тоа е, bad Putin.
Тоа е баце, шо да праиш.
брат, како расипана плоча сте со истиве муабети, синот на овој, ќерката на оној. Ве заболе стојко искрено речено.
Брат ама ич кур не ме боли ако ми веруеш. Расипана не расипана тоа е, па куров го отупевте овде за синот на Бајден крелето па нешо не видов дека се тригерна ти да кажеш дека биле ко расипана плоча. Да не зборам па за синот на фосилон Сорос јајцава ги отекоа тука, ама Ронка и за тоа јазик зад заби. Ако бе Ронка нема везе, за све си у право, ако тоа ти е поентата.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
837
Поени од реакции
1.928
Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно


Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека воено-индустрискиот комплекс на Руската Федерација, спротивно на сите песимистички прогнози на Западот, го зголемува темпото и обемот на производството и дека оваа година од производната линија ќе испливаат нови 1.500 тенкови.
Според американските аналитичари, сè укажува на фактот дека Руската Федерација ќе постигне навистина големо достигнување, пишува „Military Watch“.


Џабе им е кога немаат чипови и цело време од Владе да чекааат. ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.443
.

Барем демек (или не) бизнис прави, 3 блиски роднини на Бајден добиле милиони, сеуште не се знае зошто. Тврдат за бизнис кој допрва требал да се деси.
Хаха, син му беше со години во надзорен одбор на Бурисма. Ликот лаптопот полн со глупости со цел памет го остава во локален сервис до хотелот каде што иде со кypви и хорс/крак. Газдата на сервисот гледа што има во лаптопот, го носи во ФБИ. ФБИ го игнорира... Неколку години потоа (после избори на кои победува Бајден, со превара со mail in ballots) дури и меинстрим медиуми признаваат дека содржината во лаптопот е легитимна. Но никој надлежен не се замара ич (зафатени се со замарање со тоа која кypва ја eбeл Трамп).

Тоа во САД.
Во Русија имаат онакви приказни извадени од нивните сопствени петпарачки „медиуми“ (веб сајтови на кои се преџвакуваат лесно проверливи/побивливи глупости). Еве од каде е она за Песков:

1680043374839.png

Треба повеќе коментар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom