Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
За бибо ми е посебно мило, со среќа указот, јас сум во софија, кога идеш да си го земеш пасошот пиши, може и го полееме пасошот
УКАЗ 10 кај мене! На положително од 07.12
 
Член од
4 февруари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
27
Zdravo na site, momentalno sum na status cekanje na ukaz, pasosot so koj sto imam aplicirano vekje mi e istecen, no ne mi go pobaraa do sega, nitu koga mi baraa dopolnitelen dokument.. Dali treba sam da go odnesam ili da cekam da mi go pobaraat? Posrednikot vekje mi kaza deka e docna bidejki prepiskata mi e ispratena do vice pretsedatelot.
 
Член од
23 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав, имам прашање и би замолил некој да ми одговори доколку знае. Имав интервју во конзулат Битола 11/2021 со изводи и потврда и статусот никако не мрда од Приета молба с входјашт N: 1хххх/2021
Колку време од прилике да очекувам промена на следен статус?
Благодарам :)
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
УКАЗ 10 кај мене! На положително од 07.12
Честитки Бибо! За убавини да си го користиш пасошот. Кажи ми дали знаеш од прилика колку преписки влегуваат во еден указ? Се јавив кај еден бивш колега, тој на 20.12.2022 е на положително, овој указ бр 10 не го обратил.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Честитки Бибо! За убавини да си го користиш пасошот. Кажи ми дали знаеш од прилика колку преписки влегуваат во еден указ? Се јавив кај еден бивш колега, тој на 20.12.2022 е на положително, овој указ бр 10 не го обратил.
Не знам колку по број ама во принцип опфаќаат преписки само од ист датум на положително, што значи во случајов само од 07.12. Ќе почека уште 2-3 указа до 20.12. ама кај и да е ќе биде многу брзо.
 
Член од
29 јуни 2022
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo. Imav status По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Sega statusot mi se smeni vo
  • Образувана преписка N:1xxx/2022/14.02.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Ke moze li nekoj da mi kaze nesto, navistina ne sum vo tek so ova.
Blagodaram
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Не знам колку по број ама во принцип опфаќаат преписки само од ист датум на положително, што значи во случајов само од 07.12. Ќе почека уште 2-3 указа до 20.12. ама кај и да е ќе биде многу брзо.
Како што следам од понеделник до денес четврток само 10 укази се потпишени, мислам дека и утре и се до 31.03 ќе се потпишуваат, што ти мислиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom