Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Кој беше тука ептен поборник дека Метаверсот ќе бил полн погодок за Мета. Тоа ќе било иднината а притоа продажбата на ВР сетови е минимална. Мета потроше 20тина милијарди на промашена технологија.

Mark Zuckerberg Quietly Buries the Metaverse
https://www.thestreet.com/technology/mark-zuckerberg-quietly-buries-the-metaverse
Ќе завршат како Myspace кога и да е.
Автоматски споено мислење:

А за злато се согласувам имам големи позициии на ГДХ ќе падне jиелд на бондс и злато ќе оди горе. Јас и шорт трм и лонг трм сум булиш на злато. Рецесија ќе има и стокс се печени исто и нафта. Отворив лонг на голд и јас. Инфлацијата оваа година ќе оди надоле следната може да расте ама ќе видиме рано е.
Ме интересира зошо GDX кој е голд мајнерс етф а не GLD или некој друг голд етф кој директно ја следи цената на златото?
Пошо андер перформер е моментално.
Дали идејата ти е дека лагира и во иднина ќе иде експоненцијално нагоре во зависност од цена на злато?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ќе завршат како Myspace кога и да е.
Можеби, (по мое мислење шансите се 1%) Зак и Meta нема да биде лидери во Метаврс ноо дека ќе се случи, повеќе е од очигледно. Да Incognito јас сум еден од пропонентите (и воедно инвеститор) дека коа имаш третина свет во ,,клиентска база'', треба да си глуп да не ги насочиш кон било кој свет а не кон метаверс кој е неминовен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ќе завршат како Myspace кога и да е.
Автоматски споено мислење:



Ме интересира зошо GDX кој е голд мајнерс етф а не GLD или некој друг голд етф кој директно ја следи цената на златото?
Пошо андер перформер е моментално.
Дали идејата ти е дека лагира и во иднина ќе иде експоненцијално нагоре во зависност од цена на злато?
Гдх ти е во пракса левериџ глд ако оди глд горе гдх оди х2 исто и доле. Златото беше лошо и ради тоа е гдх доле толку ако фати бул маркет на гдх повеќе се добива. Јас во главно имам гдх имам и левериџед сфд на голд.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
US FED's emergency loan program could inject $2 trilion in American banking system.

Money printer starting up again.?
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
Можеби, (по мое мислење шансите се 1%) Зак и Meta нема да биде лидери во Метаврс ноо дека ќе се случи, повеќе е од очигледно. Да Incognito јас сум еден од пропонентите (и воедно инвеститор) дека коа имаш третина свет во ,,клиентска база'', треба да си глуп да не ги насочиш кон било кој свет а не кон метаверс кој е неминовен.
Ништо се нема сменето од дедо Ное, ниту пак ќе се смени, отсекогаш било "леб и игри".

Метаверс е некст левел гладијатори во арена, со тоа што сега секој еден ќе биде гладијатор без да го папаат лавовите :)

Кризава малку ќе ја забави идејата, ама нема да ја заборави.

US FED's emergency loan program could inject $2 trilion in American banking system.

Money printer starting up again.?
Јок бурда, туку бриџ ликвидити за банките, да сосечат потенцијален банк ран.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
JPMorgan: $2 trillion could be injected into the US banking system by the Federal Reserve's emergency loan program. That's 20% of the balance sheet!

31xyWdM4adL.jpg

#A huge buy signal
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
US FED's emergency loan program could inject $2 trilion in American banking system.

Money printer starting up again.?
Во пракса да. Ќе има стимулирање наскоро. Уште еден рејт хајк и одиме во изинг ако биде воопшто хајкот. Најверојатно краткорочно инфлацијата ќе паѓа после нов бран.
Автоматски споено мислење:

JPMorgan: $2 trillion could be injected into the US banking system by the Federal Reserve's emergency loan program. That's 20% of the balance sheet!

Прегледај го приврзокот 371886

#A huge buy signal
Рано е за бај чекај да се метаболизира кризата.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во пракса да. Ќе има стимулирање наскоро. Уште еден рејт хајк и одиме во изинг ако биде воопшто хајкот. Најверојатно краткорочно инфлацијата ќе паѓа после нов бран.
Автоматски споено мислење:


Рано е за бај чекај да се метаболизира кризата.
Нема криза.Банките и во ЕУ и во УСА се веќе имуни со антикапиталистичките чекори. Initial jobless claims зелени но ФЕД е во ќош и не може да стега. Ако се инјектираат номинално 2Т, мега рели следува. Доколку ме пратеше во претходните постови се ова е најава за неизбежен амбис кој следи после истото повеќе месечно рели.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Нема криза.Банките и во ЕУ и во УСА се веќе имуни со антикапиталистичките чекори. Initial jobless claims зелени но ФЕД е во ќош и не може да стега. Ако се инјектираат номинално 2Т, мега рели следува. Доколку ме пратеше во претходните постови се ова е најава за неизбежен амбис кој следи после истото повеќе месечно рели.
Ќе има краш мора да има рецесија дали ќе има беар маркет рели најверојатно ќе има кога колкаво не се знае. Ама не е паметно да се тргува лонг на беар маркет рели. Ќе отоврам лонг позиции на снп и насдак ама не сега уште е рано.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
ECB ја покачи каматната стапка за 0.5%, даку FED ќе ги следи во чекор ќе видиме следната недела.
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
JPMorgan: $2 trillion could be injected into the US banking system by the Federal Reserve's emergency loan program. That's 20% of the balance sheet!

Прегледај го приврзокот 371886

#A huge buy signal
Како, на кој начин и преку кој механизам?
Ова е кредит за банките, плаќаат камата слична на федс фунд рејт и колатералот треба да биде на букс пред датумот кога програмот стартираше.

Не е QE, туку е fear mongering.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ништо се нема сменето од дедо Ное, ниту пак ќе се смени, отсекогаш било "леб и игри".

Метаверс е некст левел гладијатори во арена, со тоа што сега секој еден ќе биде гладијатор без да го папаат лавовите :)

Кризава малку ќе ја забави идејата, ама нема да ја заборави.



Јок бурда, туку бриџ ликвидити за банките, да сосечат потенцијален банк ран.
Ја не мислам дека кризава ја забави идеата, туку претходната криза ја создаде. Некој поверува дека грото од луѓето уживаат да функционираат онлајн, физички изолирани и да се социјализираат ко дебили. Ама ете не било тоа толку раширено.
Колку и да е фаил тој проект, сепак мислам дека мета е потценета. Не дека отиде all in на таа идеа, нивните core продукти си функционираат добро. Практично нема конкуренција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom