Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Член од
29 декември 2007
Мислења
576
Поени од реакции
1.358
Анкета: Се зголемува процентот на граѓаните кои ќе гласаат, стабилно водство на ВМРО-ДПМНЕ

Прегледај го приврзокот 369261



Дефинитивно треба да се забранат предизборни коалиции. Не може една ЛДП или една НСДП, партии кои имаат 0,1 % рејтинг, да имаат пратеници во Собрание...
Хехе, Киро Глигоров во анкетата, абе каде е Јосип Броз Тито или Гоце Делчев?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Хехе, Киро Глигоров во анкетата, абе каде е Јосип Броз Тито или Гоце Делчев?
Ова може да се гледа и од друг аспект: Киро Глигоров има поголем рејтинг од ЛДП и НСДП, ама битно овие две партии се клучни за уставни измени, закони и сл.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ова може да се гледа и од друг аспект: Киро Глигоров има поголем рејтинг од ЛДП и НСДП, ама битно овие две партии се клучни за уставни измени, закони и сл.
Значи дури и мртов пак ќе го гласаме на избори деда Ќира... ајдеееееееееееее...
Океј... ко така... :несвест:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.318
По основ, миленик на амбасадите. Што не е мала работа во земја, во која амбасадите владеат.
„Миленик на амбасадите„ е преопшт опис. Би рекој дека е „нивен човек„, со точно одредени задачи за исполнување и ништо помалку од тоа...
Автоматски споено мислење:

...како прв чекор за „де факто„ федерализација на „севернава„...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.828
Поени од реакции
36.555
Citam Grubi Mafijashov kazhal ns TV deka sakal ustavni promeni i vednash predvremeni .I zamisli vika, i Curkata i Ali ce sakaat.Samo dojedete na sednica.Picku mater od ova shto poponizhuvscki za CURKATA???
A i se prashuvam dali e nateran od Alji da izlezi na TV so muabetov odkako ognenite rekoja deka nema da glasaat za vladata.
Da ne im se manjak pratenici pa probuvaat nabrzina da spasat situacija

Artan-Grubi-zolta-kuka.jpg

...а бе човек да полуди кои се на власт, кое хоштаплерско минато, па уште малоумни не прават, ајде за Уставни промени , ама да се смени и тоа дека е Груби Албанац, туку дека е Македонец од албанско потекло, ќе ги ставиме Бугарите тогаш, еве услов бе, да те рчне некој во твој идентитет калашников ќе земеш, а вака за туѓ qur те боли,
,,...Во 2019 година, Груби ја координираше прославата на јубилејот на „шверцери“ во МНТ, кога театарот беше демолиран.
На 22 ноември, на прославата на Денот на албанската азбука, навивачите на фудбалскиот клуб Шкупи го искинаа тапацирот на седиштата, откорнаа орнаменти од првата галерија, како и неколку светлосни знаци што го обележуваат излезот..."

Grubi-shvertserot.jpg

...сега му е во тек демолирањето на Македонија!
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2014
Мислења
472
Поени од реакции
1.431
Толку многу жени во науката, а годинава најверојатно нема да имаме ниту еден универзитет на Шангајската листа.
Шо е проблемот ?

Прегледај го приврзокот 368961
Не е проблемот во тоа,проблемот е дека најквалитетните жени кадри ни бегаат во странство. Не знам дали паметиш, ама пред едно 5 години мислам беше една девојка доби стипендија од 40 илјади долари од државата да студира во Холандија. Оваа:
Screenshot_20230227-002354_Google.jpg
Не знам исто дали паметиш се крена фама во медиумите, била ќерка на функционер и ја скроиле стипендијата во еден ден експресно. Па татко и ја бранеше по медиуми, браво гордост моја, може да ти се фатат овие небањатите. Татко и ако некој не памети:
Screenshot_20230227-002249_Google.jpg
Врвот беше кога членови на форумот специјално доаѓаа тука да не убедуваат дека стипендијата била 100% по заслуги и дека немало ништо сомнително. Исто така не убедуваа дека светски вундеркинд како неа се заебала што ја добила таа стипендија, бидејќи требало да аплицира за стипендија од самиот универзитет, а не од Македонија бидејќи во договорот на државната стипендија пишува дека по завршување на студиите стипендистот е обврзан со закон да се врати во Македонија и да одработи 10(или 20 години, не се сеќавам), во спротивно да исплати 10 пати повеќе од износот на добиената стипендија.
На овој линк:
https://www.researchgate.net/profile/Jana-Dimitrova-2
пишува дека работи на оддел за социјални науки на Универзитетот. Јас сум малку загрижен. Што мислите, ќе ги плати татко и тие 400 илјади долари?:unsure::unsure:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.318
Не е проблемот во тоа,проблемот е дека најквалитетните жени кадри ни бегаат во странство. Не знам дали паметиш, ама пред едно 5 години мислам беше една девојка доби стипендија од 40 илјади долари од државата да студира во Холандија. Оваа:
Прегледај го приврзокот 369335
Не знам исто дали паметиш се крена фама во медиумите, била ќерка на функционер и ја скроиле стипендијата во еден ден експресно. Па татко и ја бранеше по медиуми, браво гордост моја, може да ти се фатат овие небањатите. Татко и ако некој не памети:
Прегледај го приврзокот 369337
Врвот беше кога членови на форумот специјално доаѓаа тука да не убедуваат дека стипендијата била 100% по заслуги и дека немало ништо сомнително. Исто така не убедуваа дека светски вундеркинд како неа се заебала што ја добила таа стипендија, бидејќи требало да аплицира за стипендија од самиот универзитет, а не од Македонија бидејќи во договорот на државната стипендија пишува дека по завршување на студиите стипендистот е обврзан со закон да се врати во Македонија и да одработи 10(или 20 години, не се сеќавам), во спротивно да исплати 10 пати повеќе од износот на добиената стипендија.
На овој линк:
https://www.researchgate.net/profile/Jana-Dimitrova-2
пишува дека работи на оддел за социјални науки на Универзитетот. Јас сум малку загрижен. Што мислите, ќе ги плати татко и тие 400 илјади долари?:unsure::unsure:
Па и не мора да ги плати, може да ги „компензира„ со уште една дузина потписи на капитулантски договори меѓу „севернава„ и било која друга држвава од Земјава, која приложува право на сопственост над нешто што е чисто Македонски атрибут или своина...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.828
Поени од реакции
36.555
...ако некој не памети:
...пишува дека работи на оддел за социјални науки на Универзитетот.
Screenshot_20230227-002249_Google.jpg
Image_1677455823.jpg

...кој може да го заборави нејзиниот бисер од коментар што личи како да е напишано од десетгодишно девојче, а не од иден студент, па уште работела на Универзитот во Холандија, што? да не брои листови хартија што треба да се фотокопираат во одделот за социјални науки? :facepalm:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.430
Поени од реакции
36.365
Анкета: Се зголемува процентот на граѓаните кои ќе гласаат, стабилно водство на ВМРО-ДПМНЕ

Прегледај го приврзокот 369261

Прегледај го приврзокот 369262

Дефинитивно треба да се забранат предизборни коалиции. Не може една ЛДП или една НСДП, партии кои имаат 0,1 % рејтинг, да имаат пратеници во Собрание...
D96A33F0-EB13-4305-819F-6DB02FD1A53A.jpeg

Хммм… :гик:
 
Ф

Флеш

Гостин
Одличен пример колку сме глуп народ е шо Димитар Ковачевски е втор политичар со најголема доверба а шупакот е краток период лидер на Сдс и згора наместен од еден човек на позиција лидер и премиер кој и воопшто не бил на избори .
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
Одличен пример колку сме глуп народ е шо Димитар Ковачевски е втор политичар со најголема доверба а шупакот е краток период лидер на Сдс и згора наместен од еден човек на позиција лидер и премиер кој и воопшто не бил на избори .
Toj e na vtoro mesto zatoa shto anketiranite go poistovetuvaat so SDS .
Znaci go sakam SDS i so toa i " Vodacot" Kovacevski.
Zaev e od istata pricina padnat.

Mene me cudi shto Pendaroski e v dupka.
Mislam deka nieden predhoden Predsedatel ne bil olku nisko padnat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom