Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Добро е добро, се враќаш у форма. Нека не те фаќаат темни периоди повеќе. Не те бива за сериозни теми.

Само да ти кажам за 2001. 2001 не беше храброст да излезеш, ниту е нешто со што треба нешто посебно да се фали човек. Имавме држава имавме оружје имавме све. Било храброст да излезеш во 1903 или 1941, кога спиеле по планини, биле гладни боси и голи немале оружје и муниција.

2001 било кукавичлук да не излезеш. Тоа имај си го во глава.
Како бе 2001 не беше храброст да излезиш?Во чие име го зборуваш ова?
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Како и да ви личи ова што го пишувам на форумов, сепак, жал ми е за Украинците.
Но, треба да си глуп ко кур, ако не си Албанец, да идеш и да им даваш подршка против Русија, како неколкумина на видеоно. Тоа би било еквивалент на тоа да земеш камен и со сета сила по глава да се маваш. Тие што се на видеоно, а не се Украинци или Албанци се надевам дека пари добиваат. Инаку нема никаква здраворазумска логика.

Зборам за некој кој не е Албанец, а живее во земјава. За вас в Бугарија, не знам, вие мислете си.
Тогаш немојте да се жалите дека Западот ги поддржува Албанците и ќе ги поддржува :tapp:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.865
Поени од реакции
22.010
Јас очекував Украина да го поврати Крим до сега и да има шарена револуција во Москва. До каде е ослободувањето на Мариопул? Зеленски нели вети ќе организира Еуровижн 2023 таму?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.588
Поени од реакции
82.271
Тогаш немојте да се жалите дека Западот ги поддржува Албанците и ќе ги поддржува :tapp:
Извини, ама ние правевме 20 години све што Западот ќе ни каже. 20 години не владеат овде глупите партии на Македонците туку Амбасадата.

Види кај сме сега, со целото тоа послушно следење на западните препораки.

Кога не не сакаат, нема потреба од повеќе понизност. Ако до сега сме грешеле, нема потреба и понаттаму да си правиме штета.

Вие и Албанците си имате ќар, си ги подржувате. Ние само зијан видовме. Сакаш примери? Милион има.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.875
Поени од реакции
4.840
Таман работа империја како Русија да чека на мене, во случајов Украина собира 10 годишни деца да гинат во војна, нив им требаат вакви како тебе.

Русија собира затвореници, ете ви шанса со Кано од голи оток да се пријавите. Да отидеш домазет на голи оток у пичку матер ебате животната среќа. Којзнае која мизерија си бил у Македонија да мука те натера да идеш негде од кај што ни на роденден ни крштевка ни погреб да дојдеш. Ццц страшно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тогаш немојте да се жалите дека Западот ги поддржува Албанците и ќе ги поддржува :tapp:
Америте и воопшто сите тие западњаци може делуваат и изгледаат шашаво, забегано и пролупано, но не пијат нафта, го поддржуваат и ќе го поддржуваат оној кој навистина им е сојузник, а лажните и превртливи "сојузници" кои со пола око гледаат према запад, а со око и пол гледаат на друго место ќе ги држи во кафез, покорни, ко диви животни/ѕверови со синџир на вратот !
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.951
Јас очекував Украина да го поврати Крим до сега и да има шарена револуција во Москва. До каде е ослободувањето на Мариопул? Зеленски нели вети ќе организира Еуровижн 2023 таму?
Ти тоа што очекуваш некако стандард тешко се остварува :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Како бе 2001 не беше храброст да излезиш?Во чие име го зборуваш ова?
Од мој аспект зборам, кога споредувам колку храброст имале дедо ми и прадедо ми, голи и боси по планини да шетаат, а колку јас што држава стоела позади мене и ми било обврска да ја бранам.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.276
Поени од реакции
12.994
Русија собира затвореници, ете ви шанса со Кано од голи оток да се пријавите. Да отидеш домазет на голи оток у пичку матер ебате животната среќа. Којзнае која мизерија си бил у Македонија да мука те натера да идеш негде од кај што ни на роденден ни крштевка ни погреб да дојдеш. Ццц страшно.
Наместо да седнат да преговараат, вие дури и се радувате што се испраќа оружје, за да трае војната. Ако сакате да трае, наместо украинците деца да регрутираат идете вие.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.084
Поени од реакции
36.183
Русија собира затвореници, ете ви шанса со Кано од голи оток да се пријавите. Да отидеш домазет на голи оток у пичку матер ебате животната среќа. Којзнае која мизерија си бил у Македонија да мука те натера да идеш негде од кај што ни на роденден ни крштевка ни погреб да дојдеш. Ццц страшно.
Ај пак, Русија си има доволно војска, Украина е таа што на сила собира луѓе од по улица, и уште пострашно, деца, и ти како многу загрижен за нив треба да се покажеш на дело.
Плус ете Русите ти ја нападнаа државата, нели ви го хакнаа фондот, бомби ова она ;)

Инаку ние со @kano решивме машки да ја отслужиме казната тука, и строго е да бидам искрен, под казна не тераат да седиме на плажа.

 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Наместо да седнат да преговараат, вие дури и се радувате што се испраќа оружје, за да трае војната. Ако сакате да трае, наместо украинците деца да регрутираат идете вие.
На луѓе како вас што се продаваа за сендвич да идат на контрапротести против студенти и тутунари, разбирливо е што продавате приказни за преговори, спуштање гаќи, и како пушење курови на терористи било убава и потребна работа, и од искуство им давате вакви "мир во куќа" совети.

Ама тоа не минува секаде, некои буквално гинат за идеали како што го прават тоа сега украинците, а за вас нормално, тоа е суреалистично и непознато.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
На луѓе како вас што се продаваа за сендвич да идат на контрапротести против студенти и тутунари, разбирливо е што продавате приказни за преговори, спуштање гаќи, и како пушење курови на терористи било убава и потребна работа, и од искуство им давате вакви "мир во куќа" совети.

Ама тоа не минува секаде, некои буквално гинат за идеали како што го прават тоа сега украинците, а за вас нормално, тоа е суреалистично и непознато.
Не се тие што ги бараш тука. Цитро е тој што го опиша, на иста страна сте, не се сомневам дека сте исти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom