Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Јас мислам дека следи дероманизација на Молдавија.
Кога сме таму, СССР имал преку 20000 тони муниција складирано у Колбаснаја, тоа е едно село у Молдавија. Има статус нешто како Крим и е стратешко место од голема важност за русите. Не е чудо да го искористат еден ден како дел од нивниот А2/АД штит.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Имаат свои пијалоци. Чернивиковка се вика. И мене лично појќе мерак ми направи него кока колата. Имаше еден производ со вкус на нашата Струмка.
Оваа Чернивковка Кола од што е убава, на google не може да се најде. :)

И да не кажеше дека ти прај појќе мерак, се знаеше тоа :) :) :)

Шала на страна, многу глуп потег на брендовите што ја напуштија Русија поради нејзината агресија врз Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Добро ти имаш некоја пречка во развој или? Ти пишав, ниту еден Украинец не бил извршител ниту дал наредба за Бабин Јар. Отвори линкот што ти самиот го постираше и најди едно украинско име. Ти зборувам за Јекелн пошто куќата кајшто живеел ми е на 20 минути, сум бил и на плоштадот во Рига кајшто е обесен. Имам 100+ познаници, пријатели, бивши од Балтикот, Финска, Германија, па и Русија/Украина. Јас колку што имам зборено на овие теми со интелектуалци и нормални личности од овие земји ти толку немаш со фамилијата дома зборено. Затоа после се лизгате Естонците ќе им дале дигитална виза на Русите да програмирале, па се чудите зошто ги мразеле толку уствари.
Сеуште може да се најде по некој текст, немаат све избришано.


Operation Barbarossa of 1941 brought together native Ukrainian populations of both, Soviet Ukraine and the territories of Poland annexed by the Soviet Union, under the German administrative control of the Reichskommissariat Ukraine to the north-east, and the General Government to the south-west. Many historians argue that the destruction of the Jewish population of Ukraine, reduced from 870,000 to 17,000, could not have been accomplished without the aid of the local population, because the Germans lacked the manpower to reach all of the communities that were annihilated, especially in the remote villages.

The nationalist OUN-Bandera faction of the Ukrainian Insurgent Army "openly advocated violence against Jews", wrote Jeffrey Burds. In August 1941 at its Second Congress in Kraków OUN-B embraced antisemitism. "Twenty so-called 'foreign' nationalities were listed as enemies of Ukraine: Jews were first, Poles were second." The resolution stated: "OUN combats the Jews as the prop of the Muscovite-Bolshevik regime." On September 1, 1941, Ukrainian language newspaper Volhyn wrote: "The element that settled our cities (Jews)... must disappear completely from our cities. The Jewish problem is already in the process of being solved." The Lviv pogroms were two massacres of Jews that took place from 30 June to 2 July and 25–29 July 1941 during Operation Barbarossa. According to Yad Vashem six thousand Jews were killed primarily by rioting Ukrainian nationalists and a newly formed Ukrainian militia. The pretext for the pogrom was a rumor that the Jews were responsible for the execution of prisoners by the Soviets before their withdrawal from Lviv. Ukrainian nationalists assisted German Security Police and the Einsatzgruppen. They compiled lists of targets for the branch offices of the KdS and assisted with the roundups (as in Stanisławów, Włodzimierz Wołyński, Łuck), as well as in Zhytomyr, Rivne and Kiev among other locations. In Korosten, the nationalists carried out the killings by themselves, same as inn Sokal. Other locations followed.


Значи Германскиве нацисти им дошле ко кец на десетка на Бандерашиве. Иначе продолжи си го муабетот со „интелектуалци“ во Рига, кои се клањаат на споменици на нацистички колаборатори и дури како што и самиот викаш имаат спомен обележје „Куќата кај што живеел Јекелен" нацистичкиот злосторник. Среќа што наспроти нив постојат сеуште свесни евреи, кои многу добро имаат документирано што се случувало во Украина.

Релативизирањето на злостоствата на Украинските нацисти во време на втората светска војна, е нешто што и западот тешко може да го проголта https://www.dw.com/en/stepan-bandera-ukrainian-hero-or-nazi-collaborator/a-61842720.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Кога сме таму, СССР имал преку 20000 тони муниција складирано у Колбаснаја, тоа е едно село у Молдавија. Има статус нешто како Крим и е стратешко место од голема важност за русите. Не е чудо да го искористат еден ден како дел од нивниот А2/АД штит.
Тоа е во Трансинитрија. Во Трансинитрија, инаку Преднестровска област, живеат 30% Руси, 20% Украинци, 30% Молдавци и Бугари има мислам. Е сега толку експлозив да има и да остани читав досега, не верувам...

Дури и знамето му е исто со Руското, само димензиите на белата боја му е малку поголема ми се чини.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Добро ти имаш некоја пречка во развој или? Ти пишав, ниту еден Украинец не бил извршител ниту дал наредба за Бабин Јар. Отвори линкот што ти самиот го постираше и најди едно украинско име. Ти зборувам за Јекелн пошто куќата кајшто живеел ми е на 20 минути, сум бил и на плоштадот во Рига кајшто е обесен. Имам 100+ познаници, пријатели, бивши од Балтикот, Финска, Германија, па и Русија/Украина. Јас колку што имам зборено на овие теми со интелектуалци и нормални личности од овие земји ти толку немаш со фамилијата дома зборено. Затоа после се лизгате Естонците ќе им дале дигитална виза на Русите да програмирале, па се чудите зошто ги мразеле толку уствари.



Лизгај се на билборди, постирај руски кобасици, само не се мешај во дискусија со мене. Глуп си, нема смисла да трошам нерви на тебе.
Првиот има мислам сериозни пречки да расудува, џабе е колку точно и презицно да му објаснуваш до детали, кога ликот има пропагандистичка улога тука и ништо повеќе.

Вториот што си го цитирал, само е заинтересиран за руски кубасици, го однесоа на екскурзија и толку.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Првиот има мислам сериозни пречки да расудува, џабе е колку точно и презицно да му објаснуваш до детали, кога ликот има пропагандистичка улога тука и ништо повеќе.

Вториот што си го цитирал, само е заинтересиран за руски кубасици, го однесоа на екскурзија и толку.
Оди бе ти слави го денот на Џемаил Хасани, ќе ти пишат минус.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Оди бе ти слави го денот на Џемаил Хасани, ќе ти пишат минус.
Ти како просепаратистички лик на темава кој тресе гз на Кадиров и талибанските говна, ништо чудно од овој и постер у детска да имаш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Ти како просепаратистички лик на темава кој тресе гз на Кадиров и талибанските говна, ништо чудно од овој и постер у детска да имаш.
Просепаратискичките другарчиња твои од администрација, не се согласуваат со мене по тоа прашање, туку го ставаат како и ти Украинското знаме, не е ништо чудно што ги следиш и во тоа.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Добро ти имаш некоја пречка во развој или? Ти пишав, ниту еден Украинец не бил извршител ниту дал наредба за Бабин Јар. Отвори линкот што ти самиот го постираше и најди едно украинско име. Ти зборувам за Јекелн пошто куќата кајшто живеел ми е на 20 минути, сум бил и на плоштадот во Рига кајшто е обесен. Имам 100+ познаници, пријатели, бивши од Балтикот, Финска, Германија, па и Русија/Украина. Јас колку што имам зборено на овие теми со интелектуалци и нормални личности од овие земји ти толку немаш со фамилијата дома зборено. Затоа после се лизгате Естонците ќе им дале дигитална виза на Русите да програмирале, па се чудите зошто ги мразеле толку уствари.



Лизгај се на билборди, постирај руски кобасици, само не се мешај во дискусија со мене. Глуп си, нема смисла да трошам нерви на тебе.

:icon_lol:


Видиш јас ти диксутирам околу тоа што го напиша.
А ова твоево на што личи ти сам си знаеш.
Не треба да ти оправам. Голем си. Среќа на форум вака си заебан, во живо сигурно би те расплескале со по некоја чврга. Ах да и баш ми е сатисфакција дека пратиш што сум пастирал на форумов.

Тие кобасиците беа од Украинска крчма :icon_lol: Незнам таму во швабистан вас какви кобасици ви даваат, се надевам не ти дале од тие обратните тебе пошто некако не си заситен изгледа од кобасициве:D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.579
Поени од реакции
5.846
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Пендаровски ја нарече Русија диктатура. :rolleyes:

Него, +55.000 мислења на двете теми од стартот на специјалната воена операција, бар си фати ли некој Украинка? :D

Comming soon:
Политички случувања во Руската федерација - Генерална дискусија

А има реална потреба и од дополнителен модератор затоа што тешко е да се следи дебатата во чекор. Заинтересираните да пишат на соодветната тема.

пи.ес. Секогаш е убаво да има жестокост во дебатата, но без присуство на другата страна нема да постои дебата, а притоа не сакам да интервенирам, сем кога има серија пријави. Убаво е да се чита аргументирана дебата, а не навреди.
пи.ес.ес. Дали има потреба од нова тема за војната за Украина, но само за споделување на воениот прогрес на едната или на другата страна (воени мапи, карти и видеа) без дебати? Знам дека ги има во специјалната тема, но истите се угушени од дополнителната дебата. Сите размислувања, ако ги имате, пишете ги тука. Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom