Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.875
Поени од реакции
4.840
Игорче, го попушивте тотално.
Ронка, нели сеа добро било кола кола и мекдоналдс што немало да има, не биле здрави. Што е сега ова одеднаш вадење кур на маса демек еве тепавме имаме кокакола у маркет? И за тебе исто важи, фамилија, селење од детска, па дојди ваму.
Автоматски споено мислење:

Не збориме за мене и тебе кој како се остварувал у живот, ова е форум....имаш дискусија на одредена тема, и дискутирај. Тоа ад хоминем за на улица е.
Ти си мајка на адхоминемот, со тебе само така.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.764
Поени од реакции
40.904
Ронка, нели сеа добро било кола кола и мекдоналдс што немало да има, не биле здрави. Што е сега ова одеднаш вадење кур на маса демек еве тепавме имаме кокакола у маркет? И за тебе исто важи, фамилија, селење од детска, па дојди ваму.
Автоматски споено мислење:



Ти си мајка на адхоминемот, со тебе само така.
сакам да кажам вие помодарчиња ете ја изгубивте војната. И руските помодари имаат што да си купат од нивните западни брендови за мир у куќа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.698
Поени од реакции
23.394
Ронка, нели сеа добро било кола кола и мекдоналдс што немало да има, не биле здрави. Што е сега ова одеднаш вадење кур на маса демек еве тепавме имаме кокакола у маркет? И за тебе исто важи, фамилија, селење од детска, па дојди ваму.
Автоматски споено мислење:



Ти си мајка на адхоминемот, со тебе само така.
loki be imaat poveke izbor. borbata e za da imas izbor. ako sakas coca cola imas toa a imas i 20 drugi lokalni kola brendovi. na kraj samo eden luzer ima u cela rabota a toa e coca cola...

izvlezi malku od anusot na bajden ili slavjanka neznam koj tamu te zaposluva da pisuvas gluposti na forumot.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Не е етнички геноцид насочен кон било кого (има место за дебата дали социјално беше насочен, на пример, да ги уништи кулаците).
Големиот глад 1930-32 г. убивал секаде низ Советскиот сојуз, не само во Украина, каде што имало околу 3,5 м. жртви. Во Русија имало околу 2,9 м., во Казакстан исто многу.


Како глупа расипана плоча сте со ова дека етнички бил насочен.
Тажно.

Како фолијашите кога пишат дека холокаустот бил измислен за израел да стане држава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.698
Поени од реакции
23.394
epten. klosar ko tebe godina dena uste ne moze da sfati deka i na ukrainskata denesna teritorija najafektirani delovi bile tie kade togas ziveele etnecki rusi, kozaci, evrei i red drugi narodi. posle holodrimot se naselile ukrainci. ukraincite izvlekle korist od cela situacija. 80% od gradovite i selata na mapata sto si ja postiral bile formirani i gradeni od rusija na katerina velika.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
конфликтот на КиМ е почнат 81-ва, по смртта на Тито.
Mislev na prvite puškarenja pomegju UCK i Srpskite bezbednosni sili koi započnaa nekade vo 1997 god. Prethodno vo prvata polovina na 90te god. besneea vojnite vo Hrvatska i BiH, a Kosovskiot vooružen konflikt izbuvna potoa vo vtorata polovina na 90te, krajot na 90te ! chrome_screenshot_1677231559204.png
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Ова се документирани факти кои никој не ги негира. Тоа ти не го разбираш. :)

Од друга страна вие денешните подржувачи на неонацизам подржувате геноцид врз украинците и секој ден скокате од среќа на нов успешно разурнат и освоен град со што повеќе мртви украинци. Башка, изигравате удрени дека не постоел Холомодорот кој е исто документиран системски геноцид од Русија врз украинскиот народ.
Around 3.9 million Ukrainians died during the Holodomor of 1932-33
Прегледај го приврзокот 368914
Ама вам ви е летнато пилето.
Убаво што ја постираше мапата, ќе ме мрзеше да ја барам. Јасно се гледа дека Рускоговорното население ја дало најголемата жртва.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Убаво што ја постираше мапата, ќе ме мрзеше да ја барам. Јасно се гледа дека Рускоговорното население ја дало најголемата жртва.
Рускоговорно хахахахахахах, руси со говорна мана така? :icon_lol:

Каракачанов наративот го види ти. :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Coca Cola 0,33€ sto cena ima? Gledam polni raftovi valjda ko lokum se trosat.
Имаат свои пијалоци. Чернивиковка се вика. И мене лично појќе мерак ми направи него кока колата. Имаше еден производ со вкус на нашата Струмка.

И да толку е популарно што Бургер Кинг во Русија од нив користи пијалоци.

А цената на кока кола конкретно е 60 рубљи за 0.5 .


Али ете си видел од Ројтер скика па почна да свршуваш.

Бре бре.
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Дека имало украински колаборатори исто како што имало и во Финска и балтичките земји не спорам. Бирале според нив помалото од 2 зла помеѓу Советите и Германците, друга дискусија е тоа. Дека Украинците биле одговорни за Бабин Јар итн. е во најмала рака смешно и морам да пишам нешто пошто некој од форумов се образува и после ќе се глупира irl. Методите на убивање во Украина, Латвија (Sardinenpackung) биле "изум" на Фридрих Јекелн. Затоа и го викаат Јекелн Систем. Ниту бил тој Украинец, ниту Курт Еберхард, Ото Раш, Паул Блобел, Ерих Кох, ниту SS-Einsatzgruppen што ги извршиле наредбите на овие. Доста веројатно е да имало Украинци што "помагале", ама да кажеш тие се одговорни за Бабин Јар па и СС-овците биле ужаснати од Украинците лол. Јекелн и Кох си ги имаат признаено злоделата, судени се од советски/полски суд после војната. Јекелн е обесен во Рига (покрај Бабин Јар ист тип масакр има планирано и извршено и во еврејското гето во Рига) на плоштад пред илјадници. Значи, ниту оние што дале наредба ниту извршителите се Украинци. Наредниот пат кога ќе ти излезе телеграм како Украинците го отвориле Аушвиц, отвори книга, википедија, резонирај па шири (не)знаење.
аааа, така ли било. Сиротите Бандераши само следеле наредби, го избрале Хитлер како помало зло и убивале одшто морале, уште во првите денови од окупацијата заедно со Романските колеги, не дека сакале или недај боже го подржувале тоа. А Пољаците кој им нареди да ги убијат? Иначе за информација, толку било нацистичкото движење раширено во Украина што кога се оформувала СС Галиција имало 80К кандидати, слично како и денеска впрочем. Да, за бабин јар се одговорни нацистите, Украинските и Романските нацисти. И да, Германските нацисти биле ужаснати од Бандерашите, исто како што биле ужаснати од Усташите од капацитет за злодела.

И ние сме можеле да избираме помало зло. Ама ете не сме избрале да убиваме мирен народ по наредба на нацистите.

Следна лекција што е? Администацијата на Вулгаристан во Северна Македонија за време на ВВ2?
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Дека имало украински колаборатори исто како што имало и во Финска и балтичките земји не спорам. Бирале според нив помалото од 2 зла помеѓу Советите и Германците, друга дискусија е тоа. Дека Украинците биле одговорни за Бабин Јар итн. е во најмала рака смешно и морам да пишам нешто пошто некој од форумов се образува и после ќе се глупира irl. Методите на убивање во Украина, Латвија (Sardinenpackung) биле "изум" на Фридрих Јекелн. Затоа и го викаат Јекелн Систем. Ниту бил тој Украинец, ниту Курт Еберхард, Ото Раш, Паул Блобел, Ерих Кох, ниту SS-Einsatzgruppen што ги извршиле наредбите на овие. Доста веројатно е да имало Украинци што "помагале", ама да кажеш тие се одговорни за Бабин Јар па и СС-овците биле ужаснати од Украинците лол. Јекелн и Кох си ги имаат признаено злоделата, судени се од советски/полски суд после војната. Јекелн е обесен во Рига (покрај Бабин Јар ист тип масакр има планирано и извршено и во еврејското гето во Рига) на плоштад пред илјадници. Значи, ниту оние што дале наредба ниту извршителите се Украинци. Наредниот пат кога ќе ти излезе телеграм како Украинците го отвориле Аушвиц, отвори книга, википедија, резонирај па шири (не)знаење.
Човек само треба да ти си изнасмеее на напишаново.
Не е потребна дискусија после ваков роман.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Рускоговорно хахахахахахах, руси со говорна мана така? :icon_lol:

Каракачанов наративот го види ти. :icon_lol:
Па да, што да очекуваш од партиски пацов во администрација, освен неадекватни паралели за замајавање на вистината. Рускоговорното население во Украина и местата на кои е мнозинство не е нешто што не е документирано и пред пучот во Украина, пред независноста во Украина, пред втора светска војна, пред Холодоморот, па дури и пред Советскиот Сојуз. И наративот е таков со причина, пошто има Украинци кои говорат Руски, а се чувствуваат како Украинци. Уствари Украина има само околу 20% Руси, а Рускоговорници се можда вкупно и над 50%. Злосторствата што ги прават Бандерашите се претежно против Рускоговорни Украинци.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.772
Поени од реакции
9.956
аааа, така ли било. Сиротите Бандераши само следеле наредби, го избрале Хитлер како помало зло и убивале одшто морале, уште во првите денови од окупацијата заедно со Романските колеги, не дека сакале или недај боже го подржувале тоа. А Пољаците кој им нареди да ги убијат? Иначе за информација, толку било нацистичкото движење раширено во Украина што кога се оформувала СС Галиција имало 80К кандидати, слично како и денеска впрочем. Да, за бабин јар се одговорни нацистите, Украинските и Романските нацисти. И да, Германските нацисти биле ужаснати од Бандерашите, исто како што биле ужаснати од Усташите од капацитет за злодела.

И ние сме можеле да избираме помало зло. Ама ете не сме избрале да убиваме мирен народ по наредба на нацистите.

Следна лекција што е? Администацијата на Вулгаристан во Северна Македонија за време на ВВ2?
Добро ти имаш некоја пречка во развој или? Ти пишав, ниту еден Украинец не бил извршител ниту дал наредба за Бабин Јар. Отвори линкот што ти самиот го постираше и најди едно украинско име. Ти зборувам за Јекелн пошто куќата кајшто живеел ми е на 20 минути, сум бил и на плоштадот во Рига кајшто е обесен. Имам 100+ познаници, пријатели, бивши од Балтикот, Финска, Германија, па и Русија/Украина. Јас колку што имам зборено на овие теми со интелектуалци и нормални личности од овие земји ти толку немаш со фамилијата дома зборено. Затоа после се лизгате Естонците ќе им дале дигитална виза на Русите да програмирале, па се чудите зошто ги мразеле толку уствари.

Човек само треба да ти си изнасмеее на напишаново.
Не е потребна дискусија после ваков роман.
Лизгај се на билборди, постирај руски кобасици, само не се мешај во дискусија со мене. Глуп си, нема смисла да трошам нерви на тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom