Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.840
Русија е нападната од страна на САД, нека не те бунат другите работи. Знам зошто си ти против Русија во оваа ситуација, ама те излажале....природно не припаѓаш у тој табор кај што си сега, не се мачи.

1677225793051.jpeg

Еве си овде, мафни и на камерата. Заедно со другарчињата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Прегледај го приврзокот 368916

Еве си овде, мафни и на камерата. Заедно со другарчињата.
Американците не отидоа да војуваат за да ја спасат Европа од Хитлер туку од инвазија од страна на Русија и во процесот пола Европа стана нивна, а изгубија војска колку што до сега има Украина изгубено.
Бомбите у Хирошима и Нагасаки ги фрлија за да им покажат моќ на русите и т.н. и т.н. многу треба ти да учиш.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Затоа тука си ти за да бидеш дежурен зломразец и неправдомразец, твојата омраза лекува против секакви зла и неправди - претежно има плацебо ефект, но сепак лекува.
Па сите сме за некоја цел тука. Ете ти си тука на пример,да учиме како не треба човек да размислува, поточно како да не се однесува кон оние што имаат различно размислување од сопственото.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Yars со авангарди, 12 SSBN, циркони и кинжали и уште 20 сармати и после тоа ќе гледаме циркузи мислам. Додека не комплетира 100% ќе се брани Путин, после тоа ќе гледаме контра удар.
Дури и конвенционално ќе го јаде курот НАТО, а ако пробаат со тактички нуклеарки ќе се расчисти ситуацијата за пола саат, ни Рамштајн ќе постои ни слични бази по Европа за пола саат. Ќе имаме уште едно лето да уживаме и таму негде крај на лето ќе видиме кој до каде е спремен да оди.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.772
Поени од реакции
9.956
Да, имало, а другарчињата кои ги следиш сега ги крстат улиците по тие што ги убиле. Викаат дека ако гледаме по број на жртви, по држава, Украинските Евреи биле најбројни меѓу Еврејските жртви, а начинот и свирепоста со којашто биле убивани, била тешка да се свари дури и за нативните германски СС-овци.
Дека имало украински колаборатори исто како што имало и во Финска и балтичките земји не спорам. Бирале според нив помалото од 2 зла помеѓу Советите и Германците, друга дискусија е тоа. Дека Украинците биле одговорни за Бабин Јар итн. е во најмала рака смешно и морам да пишам нешто пошто некој од форумов се образува и после ќе се глупира irl. Методите на убивање во Украина, Латвија (Sardinenpackung) биле "изум" на Фридрих Јекелн. Затоа и го викаат Јекелн Систем. Ниту бил тој Украинец, ниту Курт Еберхард, Ото Раш, Паул Блобел, Ерих Кох, ниту SS-Einsatzgruppen што ги извршиле наредбите на овие. Доста веројатно е да имало Украинци што "помагале", ама да кажеш тие се одговорни за Бабин Јар па и СС-овците биле ужаснати од Украинците лол. Јекелн и Кох си ги имаат признаено злоделата, судени се од советски/полски суд после војната. Јекелн е обесен во Рига (покрај Бабин Јар ист тип масакр има планирано и извршено и во еврејското гето во Рига) на плоштад пред илјадници. Значи, ниту оние што дале наредба ниту извршителите се Украинци. Наредниот пат кога ќе ти излезе телеграм како Украинците го отвориле Аушвиц, отвори книга, википедија, резонирај па шири (не)знаење.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Така де. Исто како што од после деведесетите на секој источноевропеец му се всадува омразата кон Русија.

Зумериве пак се посебна приказна што од една реченица - мантра Stand with Ukraine, Refuges Welcome, Je suis Paris, Charley Ebdo одма преку ноќ оформија мислиње и ја научија цела историја на проблемот.
Иран никогаш не го газела Еврејска чизма, за разлика од тие држави. Источноевропските држави ја мразат Русија, сигурно со некоја причина. Минимум 90% од постарите жители на Источноевропските земји се жители кои онака од срце ја мразат Русија како наследник на СССР. Зошто? Ајде да речеме пропаганда, но и сам знаеш дека не е само пропаганда, туку тука мора да има нешто што такви чувства имаат жителите на Полска, Чешка, Словачка итн. Разликата беше евидентна во Берлин. Источен и Западен. Не мора човек ништо да прај, доволно било да прошета во 70-80тите во Источен и во Западен Берлин. Таму се отсликувала разликата на квалитетот на живот на строгиот комунистизам на чело на кучето Сталин, и тогашниот Запад.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Konfliktite vo Nagorno Karabakh/Artsakh, Čečenija/Ičkerija, Abkhazia, Južna Osetija, Pridnjestrovje/Transnistria... se započnati vednaš posle raspadot na SSSR 1991 god. znači nekolku godini pred da započne konfliktot na KiM.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.840
Американците не отидоа да војуваат за да ја спасат Европа од Хитлер туку од инвазија од страна на Русија и во процесот пола Европа стана нивна, а изгубија војска колку што до сега има Украина изгубено.
Бомбите у Хирошима и Нагасаки ги фрлија за да им покажат моќ на русите и т.н. и т.н. многу треба ти да учиш.
Види батка паметен човек учи дур е жив и никад не вика “ све знам”. Од друга страна од тебе за жал може само да се научи терапија за шизо и дали воопшто има ефект истата. Значи прво ќе си се оствариш ко човек, ќе изградиш фамилија, ќе се отселиш од кај твоите, ќе се откачиш од сите теории на заговор, па после ќе дојдеш да збориш. Ти кажав еднаш, идеш накај лош крај по патерн веќе познат и за жал фатален. Од што имаш превише слободно време налепен си на конспирации и уверен си дека само твоето е точно и исправно. Првиот момент кога ќе нагази човек у таа кал, нема враќање. А ти не нагазен, него до гуша унутра.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.764
Поени од реакции
40.905
Види батка паметен човек учи дур е жив и никад не вика “ све знам”. Од друга страна од тебе за жал може само да се научи терапија за шизо и дали воопшто има ефект истата. Значи прво ќе си се оствариш ко човек, ќе изградиш фамилија, ќе се отселиш од кај твоите, ќе се откачиш од сите теории на заговор, па после ќе дојдеш да збориш. Ти кажав еднаш, идеш накај лош крај по патерн веќе познат и за жал фатален. Од што имаш превише слободно време налепен си на конспирации и уверен си дека само твоето е точно и исправно. Првиот момент кога ќе нагази човек у таа кал, нема враќање. А ти не нагазен, него до гуша унутра.
не успеавте Кока Кола да им ја укинете на русиве. Ова е мислам голем пораз за вас. Еве и Зара имале, катастрофа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.588
Поени од реакции
82.271
Башка, изигравате удрени дека не постоел Холомодорот кој е исто документиран системски геноцид од Русија врз украинскиот народ.
Around 3.9 million Ukrainians died during the Holodomor of 1932-33
Не е етнички геноцид насочен кон било кого (има место за дебата дали социјално беше насочен, на пример, да ги уништи кулаците).
Големиот глад 1930-32 г. убивал секаде низ Советскиот сојуз, не само во Украина, каде што имало околу 3,5 м. жртви. Во Русија имало околу 2,9 м., во Казакстан исто многу.


Како глупа расипана плоча сте со ова дека етнички бил насочен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.588
Поени од реакции
82.271
Konfliktite vo Nagorno Karabakh/Artsakh, Čečenija/Ičkerija, Abkhazia, Južna Osetija, Pridnjestrovje/Transnistria... se započnati vednaš posle raspadot na SSSR 1991 god. znači nekolku godini pred da započne konfliktot na KiM.
конфликтот на КиМ е почнат 81-ва, по смртта на Тито.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Види батка паметен човек учи дур е жив и никад не вика “ све знам”. Од друга страна од тебе за жал може само да се научи терапија за шизо и дали воопшто има ефект истата. Значи прво ќе си се оствариш ко човек, ќе изградиш фамилија, ќе се отселиш од кај твоите, ќе се откачиш од сите теории на заговор, па после ќе дојдеш да збориш. Ти кажав еднаш, идеш накај лош крај по патерн веќе познат и за жал фатален. Од што имаш превише слободно време налепен си на конспирации и уверен си дека само твоето е точно и исправно. Првиот момент кога ќе нагази човек у таа кал, нема враќање. А ти не нагазен, него до гуша унутра.
Не збориме за мене и тебе кој како се остварувал у живот, ова е форум....имаш дискусија на одредена тема, и дискутирај. Тоа ад хоминем за на улица е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom