Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.714
Поени од реакции
6.200
најјако ми е тоа што пишал како украинците успешно ги ротирале војнициве, па богами е, да ги вадиш у црни вреќи, ротација пар екселанс.
Уште појака е оваа форумска група која се плаши да цитира па од околу нешто као боде. :angel:
Град кој имал 70К жители пред ратот, значи нешто поголем од Струмица. Барем аеродром да имаше нешто ваму таму.
Имаше интервјуа со повеќе украински бранители каде кажуваа интересни ствари. Времето ќе покаже но моралот на воините со трозабец на ракав е нешто сериозно и навистина извонредно.

Јас бев краен скептик околу улогата на храброста, пожртвуваноста и чојството во современиве конфликти, да кажеме пост Пустинска Олуја 1991 кога супериорното оружје едноставно збришуваше цели колони, па дали тие биле храбри или не, не беше важно. Автопатот на смртта каде погубија илјадници ирачки војници во колони и колони уништени оклопњаци беше глетка која просто не оставаше место за храбоста како голем фактор имајќи предвид дека смртта доаѓаше од 1000км раздалечина со минорна шанса за промашај или од 8км висина.
Но оваа војна а и ситуацијата во Афган покажуваат дека сеуште храброста, пожртвуваноста и фанатизмот играат голема улога. Може не како некогаш, но сепак играат значајна улога.

Денес имаме чекор назад каде технички инфериони противници победуваат технички непоредливо појаки, пример САД-Талибани. Едноставни системи кои можат да ги ракуваат неписмени козари и офчари направија големи зулуми во редовите на коалицијата.
Руската агресија врз Украјина е нешто хибридно,не се вклопува така лесно во наведените категории. Имаме најсовремени крстаречки руски проектили но имаме и ровови како во прва светска каде војници се смрзаваат на -20. Ровот ја губи улогата која ја имал некогаш, со адвентот на дронови и наведувана артилерија од истите која гаѓа точно во самите ровови.
Каде би се засолнал војникот во оваа војна?

На наговор на еден роџак кој беше во Лвив и некои други места и беше воодушевен до крајна мера и ние го посетивме тој град кој ми остави необично убав впечаток. Два пати. Имаше што да се види, некогашниот главен град на Галиција (Лемберг). Жителите исто така ми оставија добар впечаток заедно со газдата од кој изнајмивме станче. Имам сеуште контакт со неколку ликови оттаму чат-пат по нет или вибер, еден од нив беше во интендантска чета на почетокот а сега не знам каде е и што е, се надевам дека е во ред човекот. Барем понекогаш биднува онлајн со големи размаци па тоа ми дава надеж дека е во ред.:unsure:

Колку човечки судбини се уништени ради некаков манијак во Кремљ.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.714
Поени од реакции
6.200
што ќе те цитирам, одма плачеш како дундиче ако те цитира некој. Као тука никој не може да има поинакво мислење.

А што си пишал ти? Тотални глупости, али од наци влавче што се пали на нацистичка Романија не може човек да очекува нешто друго.
Повторно навреди без причина. Ко сега да те наречам Хунза.
Тоа е на нервна база, интересен е пристапот на лицата кои ја подржуваат агресијата, во недостаток на аргументи факти веднаш посегнуваат кон навреди, ад-хоминем и тролање со цел да го оттгнат вниманието од точните и прецизни аргументи со кои се соочуваат.
Интересен феномен, оние кои го вреѓаат и му се смеат, ним им коленичи, а некој кој пристапувал со почит го вреѓа веднаш, се осеќа силно, јако.
Само треба да имаш предвид дека не можеш да ме навредиш, за тоа да го можеш, треба да имаш некаков интегритет, нешто од нешто, а ти за жал, немаш.

Добро би било да се држиме за темата а навредите, често и резултат на катастрофално родителство, не се потребни, лошо е за естетика.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.714
Поени од реакции
6.200
па затоа не те цитираме, терај магарето и не плачи.
Окапа на форумов бе човече, миљон постови имаш овде, секој божји ден висиш на темава, дај опрај се малку. И покрај деценија на форум и миљон постови не научи форумски начин на дебата.
Не цитирате пошто сте кукавици и све нешто као пуштате вода, инсинуации како оној што е опседнат со лажни профили демек оние што подржувале Украјина имале лажни профили.
Дај да се кладиме, има тука модови, супермодови, админи веднаш ќе видат ај-пи адреса па да видиме кој е во право, дали навистина има јузери со повеќе акаунти кои се појвауваат на темиве во врска со ратот во Украјина. Ама без кладба џабе е.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Значи тепа Украина по муабетиве. Ја добија твитер војната, сега и форумската и нека се повлекуваат више, доста е.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.010
Поени од реакции
24.624
Колку човечки судбини се уништени ради некаков манијак во Кремљ.
Све ок и емпатија и логика на нештата и се ама ова на крај ме насмеа за сите пари.

Дали човечки судбини се уништени со манијаците од Белата Куќа ?

Да почнеме и завршиме само со СФРЈугославија. Ајде тоа е тазе барем од пред 20 -30 год. Цела етничка слика се смени заради нивното ширење демократија. Геноцид што сеуште не може да се изброи како од оружје така од бела чума.
Зошто вака селективна емпатија ?

Јас имам бивша од Иран која што "благодарение" на тие што ги величиш како добродушни помошници на храбриве будали од Киев, од Техеран се пресели во Анкара со цело семејство.
Секој месец израелско - амерички проектили да ти шпартаат на небото и тоа од кога знаеш за себе е идеална подготовка за психички нестабилна личност. Не знам како само толку е смирена и позитивна после се преживеано. Ништо не ја прашав ниту сега ја прашувам зошто знам дека може пандорина кутија да отворам на панични напади и анксиозност.

Таков терор е оправдан за нив поради некаква си недокажана нуклеарна опасност а за Украинциве не е што НАТО бази донесоа на руска граница ?

Многу селкективно гледање и размислување поради тоа што си бил еднаш - двапати во посета на Украина.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Како не ве мрзи со фотошопојте...ц ц ц
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.673
Поени од реакции
5.477
Како што ми личи, квичењата за молдавија ќе бидат мелем за уши.
Молдавија ја најави Семир Османагиќ уште пред 11 месеци:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.010
Поени од реакции
24.624
Молдавија ја најави Семир Османагиќ уште пред 11 месеци:
Јасно е . Зошто уште тие и ние западен Балкан фалиме за да се заокружи цела Европа (без Русија, нормално) во НАТО и ЕУ и конечно да се тргне во самоубиствен поход на Москва.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Textov sam go sostavi ili nekoj ti go napisha!?:pos:
Најнеписмениот лик на форумов види што пише. А он потпишан vouager.
ХАОС. :icon_lol:

Ти беше тој со зејтинот нели?
Автоматски споено мислење:

Ne bi rekol, dioptrija slaba, mozok za kapiranje uste pomalce, povejce licis na rasipana ploca
:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.843
Значи Израел не смее да го бомбардира Техеран, али Русија смее Киев. И едното и другото не смее, али што знам ја за селективност.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Значи Израел не смее да го бомбардира Техеран, али Русија смее Киев. И едното и другото не смее, али што знам ја за селективност.
Сега малку симптоматично е. Во Уставот на Украина не е наведена една од главната цел на Украинците да е уништување на Москва.

За разлика од Иран, каде во нивниот Устав е запишано дека секој Иранец треба дури да умри да се бори за разурнување на Ерусалим.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.673
Поени од реакции
5.477
Значи Израел не смее да го бомбардира Техеран, али Русија смее Киев. И едното и другото не смее, али што знам ја за селективност.
Дали во Иран имаше 14000 убиени израелци во последни 10 години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom