Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Ај ај види небо бог те јебо, универзумот бил со русите.
Не се разбираш ти од симболика бате. Да се разбираше немаше да останеш дворски шут.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.845

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Абе затоа нема нешто ти у што не се разбираш. МВП на сезоната си.
Јас се разбирам у тоа што треба, и тоа многу добро. А ти продолжи си да бидеш дворски шут, те бива, најискрено. И сонувај си влажен амерички сон.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Или можеби само го брани наративот дека војната во Украина е дефанзивна, со цел одбрана на Русија, која е нападната? Најди еден руски функционер што не го тврди истото. Не сфаќам што ново прочита овде?
Како може да е дефанзивна,кога окупираат територија на друга држава.Со окупација и убиство на цивили во туѓа држава ли бранат свој суверенитет? Или неможат да се помират дека Украина не ги ебе и сакаат самостоен пат како држава.
Стварно чудна логика имате.
Утре бугарија може нас да не нападне со изговор дека им го сакаме Пирин..Грците дека имаме претензии кон Солун. За шиптapите да не зборам...Чудна логика несфатлива за мене.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.698
Поени од реакции
23.394
Како може да е дефанзивна,кога окупираат територија на друга држава.Со окупација и убиство на цивили во туѓа држава ли бранат свој суверенитет? Или неможат да се помират дека Украина не ги ебе и сакаат самостоен пат како држава.
Стварно чудна логика имате.
Утре бугарија може нас да не нападне со изговор дека им го сакаме Пирин..Грците дека имаме претензии кон Солун. За шиптapите да не зборам...Чудна логика несфатлива за мене.

bivsha teritorija na druga drzava be bugar. sega ima novi granici, kolku pobrzo sfatis tolku podobro za tebe.

mozat de... i? sto mislis kogo ke poddrzi kurvata vavilonska? ko do sega da ne ne napagaa i ne ni okupiraa veke teritorija.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Така де, ти со твојот Александар Лукашенко фетиш си одличен пример за незавземање на страна. :pos:

Продавај им на други магла за твојата непристрасност, прво повели фрли по некоја критика против едностраните санкции против држави од типот на Русија, Венецуела, Иран, а еве по ново и Кина, кои ништо не им имаат згрешено ниту на САД, ниту на државите членки на НАТО и на ЕУ, ама затоа па ништо од санкции против Саудиска Арабија која бомбардира цивилно население во Јемен, или па санкции против САД и нивните сојузници поради нивната агресија низ светот од крајот на 1990-те години па наваму. Чисто за барем еден краток момент да делуваш на непристрасен борец против злата и неправдите.
Не ми го ѓибај Лукашенко, во транс неверување и тага е последниве денови од кога излезе тој документот што му се спрема во следните 10 години.

Имам пишувано и за Саудиска Арабија, и за Иран, и за санкциите и за се, само не планирам да ти се правдам и докажувам тебе. Па и мразам диктаторчиња како Лукашенко бе. Човештвото треба да оди напред а не да биде некој затворан како во најмрачните комунистички и фашистички времиња за кажан лош збор за власта да лежиш десетка со кромид.

Сонот(Америчкиот) што сеуште ви трае и тебе, а гледам и на локван и на антон тука, ви е само сон. Не викам дека не е земја на можности Америка, сеуште е (мада верувам дека не за долго). Но земја за живот, не фала. Па и било кое западно општество. Единствено западно општество во кое би можел да одберам да се преселам можеби Нов Зеланд, Австралија ми е премногу пајаци и змии за мој вкус. Има една тенденција која можеби е добар индикатор, денеска кај богатите американци има растечка тенденција да се селат надвор од САД. Има многу места подобри за живот од САД. Белорусија е подобро место за живот од САД. Македонија е подобро место за живот од САД. А во денешно време не си врзан со локација па да неможеш бизнис да тераш од било каде. Пошто да се разбереме, ако ти и остали апологети САД ја гледате како земја за можности, тогаш мора да знаеш дека куча-посо не се можности за кои се мисли со тоа, земја за можности е за оние кои планираат да праат бизнис таму. Јас имам неколку пријатели што заминаа во САД, сите до еден таму што заминаа, беа некој и нешто тука, а таму постанаа никој и ништо.
Јас само споредив ако добие некој избор да бира каде да живее, дали во УСА дали во Русија. Никаде не пишав дека во Америка нема проблеми и дека е најубаво за живот..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Како може да е дефанзивна,кога окупираат територија на друга држава.Со окупација и убиство на цивили во туѓа држава ли бранат свој суверенитет? Или неможат да се помират дека Украина не ги ебе и сакаат самостоен пат како држава.
Стварно чудна логика имате.
Утре бугарија може нас да не нападне со изговор дека им го сакаме Пирин..Грците дека имаме претензии кон Солун. За шиптapите да не зборам...Чудна логика несфатлива за мене.
Силување во самоодбрана
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
Како може да е дефанзивна,кога окупираат територија на друга држава.Со окупација и убиство на цивили во туѓа држава ли бранат свој суверенитет? Или неможат да се помират дека Украина не ги ебе и сакаат самостоен пат како држава.
Стварно чудна логика имате.
Утре бугарија може нас да не нападне со изговор дека им го сакаме Пирин..Грците дека имаме претензии кон Солун. За шиптapите да не зборам...Чудна логика несфатлива за мене.
Isto be Citro kako sto za SAD od nacionalen interes ili drzavna bezbednost e da napagjaat drzavi sto se na drugata strana na planetata, da imaat bazi na site kontinenti, nosaci na avioni da im plovat iljadnici km od najbliskata teritorija na SAD itn itn itn.
Taka da logikata ni e taman, ocigledno kaj tebe e problemot :toe:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Како може да е дефанзивна,кога окупираат територија на друга држава.Со окупација и убиство на цивили во туѓа држава ли бранат свој суверенитет? Или неможат да се помират дека Украина не ги ебе и сакаат самостоен пат како држава.
Стварно чудна логика имате.
Утре бугарија може нас да не нападне со изговор дека им го сакаме Пирин..Грците дека имаме претензии кон Солун. За шиптapите да не зборам...Чудна логика несфатлива за мене.
Јас не реков дека војната е дефанзивна. Според мене е класично проектирање на империјална моќ.

Ама рускиот наратив е тој. И тоа го пишува Медведев, затоа тврди дека Русија или ќе победи или ќе ја нема. Ништо ново, цела година го зборат истото.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513

Kajgana Shop

На врв Bottom