Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Цивилизираниот свет го грантираше Дамаск, кој беше погоден од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, додека сеуште се бараат затрупани под урнатините, а луѓето се соочуваат со хуманитарна катастрофа. Тоа се тие цивилизациски вредности на напредниот западен свет.
Реално, ептен неубав потег на Израел. Но како викавте вие, се за интересите, така?

Јас овде пишав дека не е човечки да се оставаат среде зима без струја недолжни украински семејства, вие ме убедувавте дека Русија треба да си ги брани интересите, дека во војна може се, и се е дозволено итн. Со тоа ќе ги натерале Украинците побрзо да капитулираат. Па зошто да не би било дозволено и за Израел?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Значи сега е право време да тргнат на Москва, додека им се замрзнати нуклеарните бомби на Русите.
Му го имаат земено тоа ташничето со црвеното дугме :pos:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.353
Поени од реакции
6.936
Реално, ептен неубав потег на Израел. Но како викавте вие, се за интересите, така?

Јас овде пишав дека не е човечки да се оставаат среде зима без струја недолжни украински семејства, вие ме убедувавте дека Русија треба да си ги брани интересите, дека во војна може се, и се е дозволено итн. Со тоа ќе ги натерале Украинците побрзо да капитулираат. Па зошто да не би било дозволено и за Израел?
Не знам кои сме тоа ние, јас од старт имам пишано дека за мене Русија не е поразлична од Америка (можеш да враќаш на почеток на војнава да видиш дали лажам ако не те мрзи), односно дека Русија да ја има моќта на Америка би била иста. Е сеа тоа што си правите филмови дека лани у фебруар на Русија и текнало од нигде никаде да ја нападне мирната и невина Украина е ваш проблем. Многу брзо ве демантираа Меркел, пред некое време Зеленски, а и онок што изјави деновиве дека усвари залихите на оружје во Европа и онака биле наменети за војна со Русија.
Вие (знам дека не си ти дел од нив и дека ти немаш такво нешто пишано) го делите светот на цивилизиран и нецивилизиран. Европјаните се градина, останатите џунгла. Ги знаеш и ти кои се тука што пишуваат дека "цивилизираниот" свет се бори против Русија, што значи дека останатите 6 милијарди живеат во нецивилизирани држави, шо значи дека се неандарталци, заостанати луѓе. Затоа е и ваков мојот коментар. Овие цивилизираниве во последниве 30-40 години, а и моментално, имаат толку зло направено по светов, а да не збориме за ппдолг период со колонозации од Африка, Америка, Австралија, до Азија. И види, ко за чудо, се тоа од тоа цивилизирано западно општество.
По тебе, знам дека не мислиш така, колку е расистички да сметаш дека дека ти си дел од цивилизиранот свет, а останатите 6 милијарди да ги донесеш на ниво на животни скоро, да сметаш дека ти си градина, а останатите се џунгла, да сметаш дека на Украина требало да о се помогне затоа што гинеле бели, цитирам бели луѓе, да не гледаш ништо лошо во убивање пола милион деца во Ирак, да фрлиш еден тон осиромашен ураниум во Србија и на Косово, каде во последниве 20 години е огромен порастот на заболени од канцер? За разлика од нив, ни Русија, ни Кина немаат вакви позиции.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.317
Опа сега и никлеарните ракети снема, значи совршено време да ја нападнеме први и да лапнеме земја што најмногу ни се допаѓа, мо мој укус е да го лапнеме Сочи, Краснодар докај Дон, ем топличко ем пуно со вода.

Едит.
Упс заборавив дека комшии ќе ни бидат браќата на шошоните и Волгшките Булгари повторно погрешен избор за нормална држава.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389


Дали е пропаганда или не. Изгледа сериско производство на Армата и Терминаторот на фоткиве.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453


Дали е пропаганда или не. Изгледа сериско производство на Армата и Терминаторот на фоткиве.
Сериското производство на Армата и Терминатор е почнато многу порано одколку што си мислиме. Војнава се припрема најмалку 8 години.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
На почетокот мислев дека овие податоци се ноторна лага, се додека не сфатив дека се вистинити и дека всушност украинците си ги пушуваат сопствените загуби.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.701
Поени од реакции
23.399
Реално, ептен неубав потег на Израел. Но како викавте вие, се за интересите, така?

Јас овде пишав дека не е човечки да се оставаат среде зима без струја недолжни украински семејства, вие ме убедувавте дека Русија треба да си ги брани интересите, дека во војна може се, и се е дозволено итн. Со тоа ќе ги натерале Украинците побрзо да капитулираат. Па зошто да не би било дозволено и за Израел?
ti e gajle tebe gi branese amerite i koga ne dopustaa pomos za sirija i sega evreite... bitno rusite se krivi :toe:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508


Дали е пропаганда или не. Изгледа сериско производство на Армата и Терминаторот на фоткиве.
Сериското производство на Армата и Терминатор е почнато многу порано одколку што си мислиме. Војнава се припрема најмалку 8 години.
Само година дена трае војнава, не е дека до сега не можеа да ги стават на терен.
Има нешто терминатори и Т90 ама ситни бројки
Армата е непроверено оружје на терен, не се сомневам дека е моќно, ама очекувам киксови на почеток, како секој почеток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom