Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Ransom закачуваш преку third party софтвер / хардвер. Од емаил па се до некој партиски бот што го штекнал усб-то на компјутер.
Добро генијалецу.
А фајервол, проверка на мелјови? Филтри? Систем што штити од малвер?
Не е така едноставно некој отворил мејл со тројанци или имал тројанци на усб. Да ја работеа работата како што треба, би изолирале дел од инфицираниот систем, а не да се рашири на цела мрежа.
Пошто не знам што зборувам нели...
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Добро генијалецу.
А фајервол, проверка на мелјови? Систем што штити од малвер?
Не е така едноставно некој отворил мејл со тројанци или имал тројанци на усб. Да ја работеа работата како што треба, би изолирале дел од инфицираниот систем, а не да се рашири на цела мрежа.
Пошто не знам што зборувам нели...
Јас не сум генијалец. Јас само ти кажувам како функционира нештото. Тоа firewall филтрирање и ransom некако во пракса поинаку функционира. Еве и за тебе и за тој погоре ИТ експертот, само ова требаше да го проверите пред да трескате глупости

Еве повели

Ако мислиш дека овие компании немааат firewall-и, тогаш незнам која е помошта за тебе.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Јас не сум генијалец. Јас само ти кажувам како функционира нештото. Тоа firewall филтрирање и ransom некако во пракса поинаку функционира. Еве и за тебе и за тој погоре ИТ експертот, само ова требаше да го проверите пред да трескате глупости

Еве повели

Ако мислиш дека овие компании немааат firewall-и, тогаш незнам која е помошта за тебе.
Глеј не знам што имаат, не знам кој што работи за нив. Ако користат outsorcing на некои ствари(а веројатно голем дел користат) , нормално ќе има слаби точки. Сметајќи како беа последниве години монетарно за фирмите, не би ме чудело да заштедиле значителна сума од инвестиции во IT и сајбербезбедност...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.486
Дај бе не треси глупости провери барем нешто пред да се брукаш. Ете пред компјутер си, а и се декларираш како некој ИТ кадар. Срамота е вакви глупости да трескаш.
Abe kaj si ti, so treba rece da citam, deka Rusite se kabaet i deka im roknale ransomware?
1676713297924.png
Tie se tie, ili Srpski ili Ruski tajni sluzbi :lolzz:
Автоматски споено мислење:

Sekogas na odjacarot , negoviot odjak zatnat e i teci, na site drugi sto mu gi sredval staklo se :свиркам: .
Baska naglasiv vo republikata, znaci site tuka i vakvi i takvi. Jas IT ekspert ne delam po religija, narod i mesto na poteklo tuku go biva ili ne.
Eee mi teknuva na vremeto koga velesani mu gi haknaa izborite vo SAD :D .
Ova e anti ramkoven, edno e ti kako gi delis, drugo e kako treba :D
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.486
Тоа е тоа, за секое мало срање шо ќе се направи - хибридна војна. :D
Абе 90% од светот на мапа не знае каде се, ќе им правеле хибридна војна, петарди во главата упм.
Не замарај жити се. Многу си отепан, навистина за греота си. Фокус вести ми постирал.
Абе јас сум греота, ама ти уште погреота ако наоѓаш оправдание за ваква димензионирани системи.
Ако некој оставил на Пацка во ФЗО да пази што праќа/симнува/отвора, тогаш заслужуваат да ги поебат сите институции по ред и да се почне одново.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
Добро некој го праел и одржувал софтверот. Некој и е платен за сајбербезбедбост. Или тропам глупости?
Кој е платен за сајбербезбедност во Влада или државни институции? :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.276
Поени од реакции
37.041
...не е проблемот што министри се од албанска националност, проблем е што тие се сметаат за ,,Албанци", а се дојдени од преку планина без култура, нецивилизирана хорда на УЧК, облекле костими купиле две, три дипломи и мислат така на позиции ќе крадат и ќе ја распарчат Македонија, пошто тие се со душа и памет во Албанија, само физички се тука, зошто и никогаш ниту припаѓале.

...но природната селекција е заебана работа и сите вакви ,,Албанци" ќе се на власт и ќе завршат европските кредити и после за qур не ќе ги бидува.

... сето ова не се однесува на македонски староседелци што се од албанска националност, еснафи, пример мој другар од албанска националност, апартиец, чека десет години работа со уредно завршено образование, но го условуваат да влезе во партија, а тој не сака...и сега?ееее таквите од албанска националност да раководат со некое министерство ќе има напредие, ова сега на власт се сите деца на косовари или по потекло од таму внесени од Бранко Црвенковски во време на косовска криза и останати тука за зулум, тука да во ДНК_то им е врежано крадење, лажење, убиства, дрога, проституција, со еден збор непочитување на никакви закони,

ademi.jpg

...што впрочем не можат да се воздржат да бидат цивилизирани, па ќе им излезе тоа природно одвреме на време кога ќе си го покажат вистинскиот карактер, како Адеми на состанок ги гаѓал присутни пратеници со шоља од кафе- дива лига.

Адеми-Собрание.jpg

...со ваков кадар од ,,Албанска" националност која нема беса и почит кон сопствени родители што очекуваме да направат во власт кон другите граѓани посебно кон македонска националност, сите министерства ќе бидат само една штала каде ќе ни филозофираат неписмени правејќи харам без око да им трепне.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Абе јас сум греота, ама ти уште погреота ако наоѓаш оправдание за ваква димензионирани системи.
Ако некој оставил на Пацка во ФЗО да пази што праќа/симнува/отвора, тогаш заслужуваат да ги поебат сите институции по ред и да се почне одново.
Не, ти си едно 10 нивоа под загреота. Гледај да дојдеш до загреота, ако успееш некако. Инаку никој ништо не оправдува, не ги врти работите. Еве погоре што праша.

Кога имаш слушнато ова да се случи по Америка, Британија, Швајцарија, Германија, Скандинавски земји и тн.
Повели околу RANSOM

И ти на ова ми постираш вести од Фокус. И што да ти каже човек освен дека си загреота?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.486
Не, ти си едно 10 нивоа под загреота. Гледај да дојдеш до загреота, ако успееш некако. Инаку никој ништо не оправдува, не ги врти работите. Еве погоре што праша.



Повели околу RANSOM

И ти на ова ми постираш вести од Фокус. И што да ти каже човек освен дека си загреота?
Лол, тастатура искрши од куцање на темава, не ги оправдува хахахаха

Дали сериозно споредуваш вакви напади со ова што им го имаат приредено на ФЗО?

Аман бе Фокус ли е кабает што некој штеди/ангажира неписмени?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.365
Поени од реакции
86.657
Пола од државниве институции уште користат Интернет Експлорер и Јава, јас стварно незнам како хакериве останале само на ФЗО...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.276
Поени од реакции
37.041
...не знам што се расправате, каков хакер каква блокада,
ФЗОМ е испразнет нема ќор денар, Европската обврзница за заем од 600 мил.е. им отиде во неповрат.
...сега филмој ќе правиме, сами себе ќе се блокираме, па ќе вметнеме и лоши момци- хакери со биткојнт условување.
...имаме чиста ситуација, нема производство, нема фабрики, нема никаков прилив од таа страна, администрација преполна кој со договор на дело кој со енормни високи плати, е па толку до тука.

... аш нема пари веќе, нема плата за здравствени работници.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Дали сериозно споредуваш вакви напади со ова што им го имаат приредено на ФЗО?
Тоа со ФЗО го споредувам со ова.

И дај жити се не ме цитирај веќе навистина си отепан за сите пари.
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.486
Тоа со ФЗО го споредувам со ова.

И дај жити се не ме цитирај веќе навистина си отепан за сите пари.
Споредуваш приватна компанија со држава.
Второ, овие украле податоци, не им енкриптирале да не можат да ги отворат повеќе, и џам ќе свиткаат со тоа што ги имаат како база.

Ај сеа одјеби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom