Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
20230217_222959.jpg
20230217_223012.jpg
Screenshot_20230217-222835_Instagram.jpg
Screenshot_20230217-222810_Instagram.jpg

На Инстаграм бе. :pos:
Ги обвинуваат вмровциве дека се црни овци, дека се на погрешната страна на историјата. :facepalm:
Не дека вмровците се светци, заслужуваат да си лежат, но овие северниве се посебна приказна. Тие пустите ја продадоа цела историја на Македонија, задоволство им е да се робови на УЧК, мекотели и сега најдоа гомна да јадат за други... :facepalm:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.427
Поени од реакции
5.440
ХАОСОТ СО ПАДОТ НА СИСТЕМОТ НА ФЗО Е МНОГУ ПОГОЛЕМ ОТКОЛКУ ШТО МОЖЕ ДА СЕ ЗАМИСЛИ
  • Проблемот не се само платите. Директорката на оваа Клиника, д-р Софија Пејкова вели дека поради нефункционирањето на системот на ФЗО целосно им е закочена и нивната работа и додава дека не може да се прават пресметки односно да се одреди цената на одредена здравствена услуга или ДРЏ зошто сето тоа е поврзано со системот на ФЗОМ.

  • Уште еден огромен проблем предизвикан од падот на системот на Фондот за здравствено осигурување е тоа што во аптеките немаат увид кој пациент има, односно во моментот на издавцање на лекот нема здравствено осигурување.
    Во изјава за Фактор од аптеките велат дека имаат огромен ризик при издавање на лекови
    Има и многу скапи лекови, и доколку издадам лек, може да се случи да треба јас од свој џеб да го платам на мојот добавувач, веледрогерија или од каде и да е набавен. Фондот може да рече „па тој пациент нема здравствено осигурување“, така што навистина сега работиме на слепо и имаме огромен ризик да западнеме во долгови.

  • Истовремено, доцнат и исплатите и на породилните отсуства, а одговор кога овој систем ќе биде повторно вратен во функција нема.

    Значи сумирано
  • Здравствените работници чекаат плата
  • Болните чекаат продолжување на боледувања
  • Аптеките немаат увид во лековите и работат на ризик и со намален обрт што е на штета на самите граѓани/пациенти
  • Мајките чекаат продилно
Потсетник за квалитетот на живот во држава која не може да ти овозможи елементарна здраствена услуга за која одвојуваш и плаќаш од својот месечен доход.

 
Ф

Флеш

Гостин
ХАОСОТ СО ПАДОТ НА СИСТЕМОТ НА ФЗО Е МНОГУ ПОГОЛЕМ ОТКОЛКУ ШТО МОЖЕ ДА СЕ ЗАМИСЛИ
  • Проблемот не се само платите. Директорката на оваа Клиника, д-р Софија Пејкова вели дека поради нефункционирањето на системот на ФЗО целосно им е закочена и нивната работа и додава дека не може да се прават пресметки односно да се одреди цената на одредена здравствена услуга или ДРЏ зошто сето тоа е поврзано со системот на ФЗОМ.

  • Уште еден огромен проблем предизвикан од падот на системот на Фондот за здравствено осигурување е тоа што во аптеките немаат увид кој пациент има, односно во моментот на издавцање на лекот нема здравствено осигурување.
    Во изјава за Фактор од аптеките велат дека имаат огромен ризик при издавање на лекови
    Има и многу скапи лекови, и доколку издадам лек, може да се случи да треба јас од свој џеб да го платам на мојот добавувач, веледрогерија или од каде и да е набавен. Фондот може да рече „па тој пациент нема здравствено осигурување“, така што навистина сега работиме на слепо и имаме огромен ризик да западнеме во долгови.

  • Истовремено, доцнат и исплатите и на породилните отсуства, а одговор кога овој систем ќе биде повторно вратен во функција нема.

    Значи сумирано
  • Здравствените работници чекаат плата
  • Болните чекаат продолжување на боледувања
  • Аптеките немаат увид во лековите и работат на ризик и со намален обрт што е на штета на самите граѓани/пациенти
  • Мајките чекаат продилно
Потсетник за квалитетот на живот во држава која не може да ти овозможи елементарна здраствена услуга за која одвојуваш и плаќаш од својот месечен доход.

Грујо Диктатура !!!!!!!!!!!!!!!!
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Ова беше очекувано, србите ги удри ransomware пред неколку месеци, ама се оправија со тоа што ги повратија системите од бекап и заклучија све на две недели. Не верувам дека кај нас имаат соодветен бекап и disaster recovery план и најверојатно нема да платат, така да ова ке трае некое време.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Prosto ne mi e za veruvanje, od tolku IT eksperti vo republikata, posebno tuka na forumot kade bezmalku site se takvi, vrvni eksperti so svetsko renome ,ova da se sluci, da ni go haknat FZO .
Абе ајде. Сите гомна јадат во последниве 10тина години. Финки да идам, програмски смерови на електро да идам. Абе курс си идам приватно.
Плата од иљада евра ќе имам.
Ебате програмерите на крајот на денот се гледа нивното
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Ова беше очекувано, србите ги удри ransomware пред неколку месеци, ама се оправија со тоа што ги повратија системите од бекап и заклучија све на две недели. Не верувам дека кај нас имаат соодветен бекап и disaster recovery план и најверојатно нема да платат, така да ова ке трае некое време.
Како мислиш очекувано? Србите ако ги удри значи мора и нас? Да платат сигурно нема, затоа што има еден куп примери кои платиле и се десило пак, и пак. Ако немаат бекап господ на помош нека им е.

Инаку Ransom жртви имало како Apple, Acer, Ferrari, еден куп останати компании, банки и што уште не.
Автоматски споено мислење:

Ебате програмерите на крајот на денот се гледа нивното
Дали ти е јасно дека ова нема врска со програмирање? Од господ бељата сте навистина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.486
Prosto ne mi e za veruvanje, od tolku IT eksperti vo republikata, posebno tuka na forumot kade bezmalku site se takvi, vrvni eksperti so svetsko renome ,ova da se sluci, da ni go haknat FZO .
Па добри се нашите експерти, системите што ги одржуваат не паѓаат. Кога имаш слушнато ова да се случи по Америка, Британија, Швајцарија, Германија, Скандинавски земји и тн.
Македонските системи генерално се кодираат од ДУИ интелектуала, или му се дава на некој бруцош да се вежба.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Па добри се нашите експерти, системите што ги одржуваат не паѓаат. Кога имаш слушнато ова да се случи по Америка, Британија, Швајцарија, Германија, Скандинавски земји и тн.
Македонските системи генерално се кодираат од ДУИ интелектуала, или му се дава на некој бруцош да се вежба.
Дај бе не треси глупости провери барем нешто пред да се брукаш. Ете пред компјутер си, а и се декларираш како некој ИТ кадар. Срамота е вакви глупости да трескаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.551
Поени од реакции
22.615
Абе ајде. Сите гомна јадат во последниве 10тина години. Финки да идам, програмски смерови на електро да идам. Абе курс си идам приватно.
Плата од иљада евра ќе имам.
Ебате програмерите на крајот на денот се гледа нивното
Neznam jas toa, mene takov vpecatok mi imaat ostaveno , posebno tuka :toe: .
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Се појавуваат неколку прашања.
Дали е направена локална архива, прочитав дека ја качиле архивата на облакот, во ред, но ова се прави како дополнителна безбедност. Главната работа е локалната архива и зошто ја нема? Другото објаснување е дека не презеле соодветни мерки да го одвојат архива од системот и хакерите ја шифрирале и архивата???
Второ - колку често се прави резервната копија, дневно, неделно. Ова е важно затоа што ако се прави да речеме секоја сабота и хакерскиот напад се случил во среда, тогаш губењето на информации е само за ТРИ дена и не е голем проблем да го вратиш рачно. Но, очигледно ни тоа не е сторено.
Според мене единствено решение со оглед на тоа што немаат комплетна архива е да се пазарат и да платат. Ниту еден експерт не може да им помогне. Од друга страна, колку подолго доцнат, толку е поголема цената на штетата
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Дали ти е јасно дека ова нема врска со програмирање? Од господ бељата сте навистина.
Добро некој го праел и одржувал софтверот. Некој и е платен за сајбербезбедбост. Или тропам глупости?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.551
Поени од реакции
22.615
Па добри се нашите експерти, системите што ги одржуваат не паѓаат. Кога имаш слушнато ова да се случи по Америка, Британија, Швајцарија, Германија, Скандинавски земји и тн.
Македонските системи генерално се кодираат од ДУИ интелектуала, или му се дава на некој бруцош да се вежба.
Sekogas na odjacarot , negoviot odjak zatnat e i teci, na site drugi sto mu gi sredval staklo se :свиркам: .
Baska naglasiv vo republikata, znaci site tuka i vakvi i takvi. Jas IT ekspert ne delam po religija, narod i mesto na poteklo tuku go biva ili ne.
Eee mi teknuva na vremeto koga velesani mu gi haknaa izborite vo SAD :D .
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Добро некој го праел и одржувал софтверот. Некој и е платен за сајбербезбедбост. Или тропам глупости?
Ransom закачуваш преку third party софтвер / хардвер. Од емаил па се до некој партиски бот што го штекнал усб-то на компјутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom