ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.334
Поени од реакции
11.179
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.264
Поени од реакции
37.027
Турци. Ништо чудно ако се ставиле амортизери купени од алиекспрес :icon_mrgr:
...гледај во својот двор,

dogradbi-1.jpg

надградби по два спрата со се бетонски плочи, доградби странични врзани на основните столбови, во становите рушени зидови да од еднособен направат двособен онака визуелна варка во еден простор без зидови, а дополнително приземјето сите станови претворени во комерцијални простори со рушење на сите зидови оставајќи само столбови, а испод ниво уште да има подземни гаражи празен простор без ништо стабилно, што мислиш ќе се одржи таква градба што како крт влегол човекот со амин на општинските архитекти (урбанисти) без никакви задржани критериуми и протоколи.

DpBZhbIh.jpg
KDyUPzPh.jpg
IYQDRH1h.jpg gzo0drUh.jpg indexнјио.jpg

...на што личат овие преправени стамбени објекти кај нас и колку би издржале потрес?

Kapistec-5.jpg
xaqSXldh.jpg
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
106
...ааааа така ли егото било кривецот, а ти као имаш врска, извини вака да не си по струка сеизмолог, онака да знам со кого имам работа, па да го намалам малку егото,

...,,теорија на заговор" што пишуваш , јас таков израз не применив, што е тоа, дај кратко објсни ми?
a sto e ako ne ego koa na sekoja tema izigravas expert i "samo ti si vo pravo, se znaes" a vrska nemas?
a sto e ako ne teorija na zagovor pr samo ova ke spomnan nazad nekade pisa ne iskljucuvas monost da e i haart, pa potoa mesase turcija lekovi ne isporacuvale meseci nanazad demek cekale "ke im trebaat sega" ,(me mrzi detalni referati da pisuvam)
i pak da se navratam na egoto (tvoe sekako) pojma nemas koja sum ama znaes sto "ne sum po struka" i so kogo imas rabota?
smesna si
Автоматски споено мислење:

Види, ова се вика ЛИНК и ако кликнеш на него ќе видиш извор на информации.
aaaaa toa li bilo link (po moznost za haarp pointeresno e neli?
ja ne ucam od wikipedija i yt klipcinja , izvini :pipi::masa:
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.264
Поени од реакции
37.027
a vrska nemas?
pojma nemas koja sum
i so kogo imas rabota?
smesna si
...а ти демек знаеш со кого имаш работа и која сум јас?

...женска со проблематични стопала, не се замарај со мене, пиши твое мислење, ако ме цитираш немој да вреѓаш дали имам врска или немам, дали сум смешна имам его немам его, пиши на тема и придонесувај со твое мислење за насловот на темава, да знаев дека си ваква, немаше да ти одговорам во дежурна ординација, пошто „врска немам“, а ти само „од некаде имаш прочитано“,но не си ти крива.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
106
...а ти демек знаеш со кого имаш работа и која сум јас?

...човече, не се замарај со мене, пиши твое мислење, ако ме цитираш немој да вреѓаш дали имам врска или немам, дали сум смешна имам его немам его, пиши на тема и придонесувај со твое мислење за насловот на темава.
ne vregam jas, ama ne izvrtuvaj, expert bese za korona i vakcinite, expert i tuka izigravas em za seizmolog, arhitekt,geolog itn.. nevozmozno e znaes? pa bil gates i dr bogatasi da doniraat nekoj milion? zs da doniraat ? edinstveno turcija e vinovna stom dozvolila tolku slabi gradbi i taa treba da si obesteti graganite i nikoj drug! a bogatasite i bilo koj drug samo ako mu se saka
pa sto dai kazam kupi si kuka od kontejneri 100% ke bides zastitena, mesto da reklamiras onie morbidni kreveti, da ke te spasi ako si vo kuka od 2 kata ama da se najdes vo toa ziv zakopan po zgrada od 5-6 kata nagore ziv ne izlguvas
i ic ne se zamaram so tebe ama imam pravo da repliciram neli?
ili nemam.... mozebi :busi:
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.462
Јас со моето пишување не се фалам. А и не изигравам некој експерт, и не тропам глупости од типот на "се користат вештачки машини" за да се помрдне тлото (5km+ длабоко во земјата, ако не и повеќе), или од типот на дошле Американците со брод и фукнале неколку торпеда па се затресла земјата...
Најлошото е слепо следење на догми. Заради такви типови како тебе инквизицијата владеела толку долго колку што владеела. И не вади муабети дека тие што викаат дека е ова заговор се луѓе без сожалување за жртвите. Откаде го изведе тој доста многу логичен заклучок, од што си страшно логичен.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Ова со Земјотресов во Турција малце ме натера да размислам, ако не дај боже земјотрес од ваква скала се случи кај нас, мислам дека ќе не го срамни градот со земја со оглед дека градежната мафија кај нас е нешто налик нивната.
Само да те потсетам пошто заборави да пишеш дека си нов член,денес се зачлени ама одамна го пратиш,го читаш форумов
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
106
...а ти демек знаеш со кого имаш работа и која сум јас?

...женска со проблематични стопала, не се замарај со мене, пиши твое мислење, ако ме цитираш немој да вреѓаш дали имам врска или немам, дали сум смешна имам его немам его, пиши на тема и придонесувај со твое мислење за насловот на темава, да знаев дека си ваква, немаше да ти одговорам во дежурна ординација, пошто „врска немам“, а ти само „од некаде имаш прочитано“,но не си ти крива.
ooooo pa uste i si smenila odgovorot :lolzz:

zs si mi brisela zbrovi od komentarot i dobi sosem dr znacenje? i ke mipises ne izvrtuvas?pa uste si mi kopala po komentari od godinina nazad.... toa e DNO!
dr rabota za mene najbitna mi se sredija odamna stapalata 3 dena na fizikalna i ko nova sum, sto si mi odgovorila ne se sekavam
aaaa jas sum "procitala " od nekade a ti ekspert si za site struki , aha jas nepismena sum a ti i so 10-na "diplomi",
ic da ne mi odgovaras najpametno ke ti e
aj ionaka sum dezurna ovie 2h da citnam 'tvoite mudroti" na drugi temi na ovaa apsolutno samo nebulozi pises:pistoldz:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Веќе постирав тоа
Автоматски споено мислење:

.....да...харп....
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
...човекот е должен и мора да се бори додека дише, нема тука што да се предаде „ако има спора и болна смрт“ се додека е жив, мора да има во себе надеж!
Како мислиш дека вреди да се живее иако има спора и болна смрт?Агонија за самата жртва и фамилијата,тоа ли вреди?Не за џабе рекле подобро ужасен крај,него ужас без крај.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.723
Поени од реакции
5.672
ja ne ucam od wikipedija i yt klipcinja , izvini :pipi::masa:
Не учам ни јас од клипчиња.
И бидејќи не сум свезнајко, наведувам извори на информации и не ширам дезинформации.
Знаење може секој да стекне, ама МИСЛЕЊЕ со своја глава е Божји дар.
smilie_school_037.gif
Автоматски споено мислење:

Како мислиш дека вреди да се живее иако има спора и болна смрт?Агонија за самата жртва и фамилијата,тоа ли вреди?Не за џабе рекле подобро ужасен крај,него ужас без крај.
Кога болката е преголема, а ангелот на смртта никако да дојде, тогаш доаѓа момент кога буквално се молиш на Бога да ти ги скрати маките. Но бидејќи ни Тој не те сослушува веднаш, се молиш на тој што те негува да ти ги скрати маките. Премногу е страшно тоа чувство, за да може некој да го разбере кој не негувал свој близок, и тоа во буквална смисла на зборот НЕГУВАЊЕ. Не да го оставиш во болница па таму да го пумпаат со морфиум, туку дома со денови да му ги гледаш искривените гримаси од болка, да го подигаш и носиш во ВЦ. Да имав храброст ќе „ПОМОГНЕВ“, ама не сум јас тој кој смее да се меша во Божја работа.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.334
Поени од реакции
11.179
...гледај во својот двор,

Прегледај го приврзокот 367259

надградби по два спрата со се бетонски плочи, доградби странични врзани на основните столбови, во становите рушени зидови да од еднособен направат двособен онака визуелна варка во еден простор без зидови, а дополнително приземјето сите станови претворени во комерцијални простори со рушење на сите зидови оставајќи само столбови, а испод ниво уште да има подземни гаражи празен простор без ништо стабилно, што мислиш ќе се одржи таква градба што како крт влегол човекот со амин на општинските архитекти (урбанисти) без никакви задржани критериуми и протоколи.

Прегледај го приврзокот 367260
Прегледај го приврзокот 367261
Прегледај го приврзокот 367262Прегледај го приврзокот 367263 Прегледај го приврзокот 367264

...на што личат овие преправени стамбени објекти кај нас и колку би издржале потрес?

Прегледај го приврзокот 367265
Прегледај го приврзокот 367266
А зашто не би издржале кога се пуштени столбови одоздоле? Да се надградени навстарите пеким амма овака е по стандард
 

Kajgana Shop

На врв Bottom