ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
22 јуни 2019
Мислења
873
Поени од реакции
1.348
Додека има помош за вас и вашиот комплекс на повисока вредност, да си најдете терапевт. Не сте за меѓу народ вакви искомплексирани.
Ние тука дискутираме за сериозни работи они нас за во бардовци ќе не прават...Они немат поима во денешно време покрај толку технологии..тајни развојни системи..колку лесно може да се истресе едно тектонско поле и да направат да снема струја ако сакат...

Па само на нас американците со пенкало и парче хартија мамето ни ебаа..и државата се продаде и име смениме и албанците во рамковен ги пишаме... И југославија ја бутнаа...СВЕ
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
@Bafra која е твојата теорија? Хаарп или ласерот од месечината?
Дај повеќе опции.... на пример зашто не ставиш глобалното затоплување. Каде сите Турци, таму и гол Асан, и така верувате во разни научни конзенсуси, и така за се и сешто го ставате како виновно, па и за ова повикајте се на затоплувањето, ич не му ја думајте.

Ова онака колку да се нашалиме, мислам познат пејач дека е:

А дека човек може да предизвика земјотреси мало морген, но
Легендата вели, кога Wot апстинира од "хагето", влијае на земјината резонанца :icon_mrgr:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.709
Поени од реакции
29.353
Они немат поима во денешно време покрај толку технологии..
I dobro, se izmisli tehnologija i veke prirodni katastrofi magicno prestanaa da se slucuvaat.
Vajda i onie uraganite u Florida i New York Amerikancite sami si gi pustaat.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
I dobro, se izmisli tehnologija i veke prirodni katastrofi magicno prestanaa da se slucuvaat.
Vajda i onie uraganite u Florida i New York Amerikancite sami si gi pustaat.
Ај жити споредбата. Нешто што се случува секоја година без промашување го спореди со нешто што би требало да биде рандом, и по време на случување и по место.
Реков јас ти треба помош, од вид кој јас не сум квалификуван нити сакам да ти ја пружам.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.987
Поени од реакции
17.855
Ај жити споредбата. Нешто што се случува секоја година без промашување го спореди со нешто што би требало да биде рандом, и по време на случување и по место.
Реков јас ти треба помош, од вид кој јас не сум квалификуван нити сакам да ти ја пружам.
Шо ти значи ова z под никот ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.001
Поени од реакции
36.776
Buildings-earthquake-Izmit-Turkey-1999.jpg

... после катастрофалниот земјотрес во 1999 ( 7.6 ) во турската провинција Kocaeli / İzmit, било донесено одлука да секој одвојува дел од заработката т.е. еден вид такса во случај на повторен земјотрес самата државата да има таков паричен фонд за помош на настраданите.

Map-Turkey-fault-lines-location-earthquake-Eurasian-Aug-17-1999.jpg.gif

... турскиот народ денес се прашувал „Каде се парите“ сеуште премрзнати, гладни и на улица, додека Ердоган ветил дека секој ќе бидел згрижен, прашање кога?

52355.jpg

... не се спомнува големиот број емигранти, каде, што со нив, дали поради неможност да се згрижат поради вонредната состојба од катастрофалниот земјотрес за грижа на турскиот народ, ќе бидат „пуштени“ кон ЕУ ?

52364.jpg
52359.jpg 52350.jpg 52346.jpg 52357.jpg 52344.jpg 52358.jpg
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.987
Поени од реакции
17.855
Иако се трудам да избегнувам слики и видеа од земјотресот оти се премногу вознемирувачки ама ете пошто социјалните мрежи се преплавени тоа е невозможно.
Ги гледам сликите и едноставно во глава ми се врти истата мисла, луѓево си седеле дома на топло, све најнормално и коа наеднаш во секунда грагау, готово не постои ништо повеќе, домот, роднините, пријателите све е претворено во пепел.

Ни на најголемиот душман ваква несреќа да не му се деси.
И не навлагам во дискусија за таму некакви си заговори или шо ти јас знам, не ме интересира тоа.
Лесно ни е нас тука да си играме стручњаци додека куцаме на кајгана форум а газот ни е на топло дома, имајте малку емпатија спрема жртвите од оваа катастрофа, лани малце стреси во нашиот регион и гаќите ги наполнаа сите а тука сега некои членови ми изиграваат као многу интересни и храбри мажјаци, резил.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.001
Поени од реакции
36.776
... па сме стручњаци, а богами и со доволно општо знаење, не сме овци па ќе седиме со наведнати глави, токму во име на сите настрадани и починати од катастрофален земјотрес, па и од пандемија со коронавирус ако сакаш, треба да сме начисто.
... никој не се подбива со природни катастрофи поплави, торнада, земјотреси, нема шала со оган, вода, но нема шала ни со човечанството, ако ме разбираш што сакам да кажам!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.987
Поени од реакции
17.855
... па сме стручњаци, а богами и со доволно општо знаење, не сме овци па ќе седиме со наведнати глави, токму во име на сите настрадани и починати од катастрофален земјотрес, па и од пандемија со коронавирус ако сакаш, треба да сме начисто.
... никој не се подбива со природни катастрофи поплави, торнада, земјотреси, нема шала со оган, вода, но нема шала ни со човечанството, ако ме разбираш што сакам да кажам!
Ние тука сме НИКОЈ И НИШТО !
Стручњаците и оние кои имаат високо познавање на тие теми не дремат на форуми, да ми извиниш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom