Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.284
Проблемот е што тоа подвлеченото е немерливо малку.
Русија никогаш, повторувам НИКОГАШ не користеле нацисти за ништо. Ниту во Украина ниту било каде... Чекам да бидам демантиран. Ама нема, пошто зборуваш напамет и тресеш зелени - инаетот од незаење и заблуди е секогаш најголемиот.
(патем една извесно фотошопирана слика во троцифрен број пиксели од некој Русин - не би прави Вагнер нацисти, да те спасам од непотребен труд).
Русија не користеле нацисти?! Значи никој не демантира дека тој е Дмитриј Уткин, само вие тука дел од вас барате ДНК да ви се донесе дека е тој истиот, па барате face recognitions, па антрополози итн.

Вагнер се поврзува со нацизам уште кога војуваа во Африка. Но ајде нешто поново да ти предочам:

Еве ако веќе не го сакаш Уткин, еве ти го поручникот Тимор Курилкин, сам можиш да видиш што носи на униформата:


Побарај си за Валкнут и што мислеле Хитлеровите војници и како го обожувале тоа.

Друго, еве во Либија:

But the Wagner operatives left more than boobytraps. They also spray-painted swastikas and SS lightning bolts as graffiti wherever they went. Nazi symbols are popular among the mercenaries;

Да, затоа што ништо што направи Русија не ги загрози директно САД и тоа никако не може да доведе до MAD. Ова што го прават психопатите што ги раководат САД, ова е и тоа како можно да доведе до MAD. Целиот нивни endgame е во Русија да искочат работите од контрола и власта (Путин) да бидат сменети. Но иако од тоа нема ни абер да се деси, не престануваат. Што мислиш дека ќе се деси ако навистина почнат со далекусежни ракети да гаѓаат градови длабоко внатре во во РФ? Зошто мислиш дека сето тоа нема да води кон ескалација и враќање - не директно на САД ама на некој од вазалите на САД? Ете Полска иде на ум со 20-30.000 војници кои војуваат против Русија, и пошто се егзекутори на уништувањето на Северн Поток 2.
Изговори се само. Истото го прават двете големи сили.
Што се тиче бизнис „пресметките“ на САД, проблемот е што може да им е се изјаловат, не само ако ја изгубат војната (пак ќе бидат во ќар) ама посебно ако се деси MAD заради нивниве постапки (скраја да да е).
САД не можат да ја изгубат војната. Ќе речат, Украина си војуваше ние и дадовме оружје.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.416
Ги процесираш аргументите што ти го покажувам?
Или само дисеменираш пропаганда со која си индоктриниран?

САД во моментов ризкуваат MAD oд што напињаат за да не ја изгубат војната. Тоа што ти го пишуваш е тоа што тебе ти го кажуваат да го мислиш.


еdit> Навистина би ти користело да го читаш малку Орвел, ете почни од 1984-та. Најдобронамерно ти го кажувам ова. Таму имаше момент кога организираат демонстраци да им се заблагодарат на властите затоа што го зголемиле следувањето на чоколади. Тоа следниот ден откако го скратиле неделното следување на чоколади од 30 на 20 грама... Така и ти сега кажуваш дека на САД им е сеедно, дека не можат да ја изгубат војната. А овие од петни жили се трудат, ризикуваат нуклеарен холакауст само за да победат.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.124
Поени од реакции
1.706
1675807265675.jpeg

Јака муда што си ти турски новинар, овде имаме гутенберг екипа бе, сува класа, крем де ла крем. Ти ќе кажуваш алеџедли малеџедли. И Стратфор исто линкот многу јак.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Кога почиња да мириса на мрша, доаѓаат лешинарите.



PM Morawiecki: "The western territories of Ukraine will be safe if they temporarily come under the protectorate of the Polish state."

Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki urged Zielensky to "temporarily transfer" the territories of western Ukraine to Poland.
"I don't think Putin would dare attack a country that is a current NATO member." He is anything but suicidal. "The western territories of Ukraine will be safe if they temporarily come under the protectorate of the Polish state," he said.
Имаш некое видео од изјавава?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829


Брутално.За една матора џукела фашисти и олигарси.. Жалосно што се дешава со овој свет.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
743
Поени од реакции
920
Русија не користеле нацисти?! Значи никој не демантира дека тој е Дмитриј Уткин, само вие тука дел од вас барате ДНК да ви се донесе дека е тој истиот, па барате face recognitions, па антрополози итн.

Вагнер се поврзува со нацизам уште кога војуваа во Африка. Но ајде нешто поново да ти предочам:

Еве ако веќе не го сакаш Уткин, еве ти го поручникот Тимор Курилкин, сам можиш да видиш што носи на униформата:


Побарај си за Валкнут и што мислеле Хитлеровите војници и како го обожувале тоа.

Друго, еве во Либија:

But the Wagner operatives left more than boobytraps. They also spray-painted swastikas and SS lightning bolts as graffiti wherever they went. Nazi symbols are popular among the mercenaries;

Изговори се само. Истото го прават двете големи сили.

САД не можат да ја изгубат војната. Ќе речат, Украина си војуваше ние и дадовме оружје.
koja im e fiksacijava so Nazi i na ednive i drugive ne razbiram...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
koja im e fiksacijava so Nazi i na ednive i drugive ne razbiram...
Едните имаат отворено култ кон нацизмот и имаат официјални безбедносни структури кои се сосема отворено Нацистички. Гаат култови кон нацизмот на национални ТВ канали. Именуваат улици и дигаат споменици на водачи на СС дивизии од втората светска војна, лица на официјални безбедности структури салутираат како нацисти и имаат истетовирано нацистички симболи на своите тела и слични работи.
1675809258823.png

1675809358882.png

1675809422152.png

1675809638818.png

1675810041797.png

А другиве демек и еве и Руси има нацисти и постираат 2-3 слики и го користат тоа како изговор за првите и со тоа свесно или несвесно релативизираат отворено нацистичко движење во една држава....

Ќе биде слично како и во Сирија, кадешто цел западен свет навиваше за опозицијата во Сирија, свесно или несвесно игнорирајќи ги главосечачите на ИСИС. Не гледам разлика и тука, западниот свет голта секаква пропаганда ...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.284
Ги процесираш аргументите што ти го покажувам?
Или само дисеменираш пропаганда со која си индоктриниран?

САД во моментов ризкуваат MAD oд што напињаат за да не ја изгубат војната. Тоа што ти го пишуваш е тоа што тебе ти го кажуваат да го мислиш.


еdit> Навистина би ти користело да го читаш малку Орвел, ете почни од 1984-та. Најдобронамерно ти го кажувам ова. Таму имаше момент кога организираат демонстраци да им се заблагодарат на властите затоа што го зголемиле следувањето на чоколади. Тоа следниот ден откако го скратиле неделното следување на чоколади од 30 на 20 грама... Така и ти сега кажуваш дека на САД им е сеедно, дека не можат да ја изгубат војната. А овие од петни жили се трудат, ризикуваат нуклеарен холакауст само за да победат.
Некој ми кажува што да мислам? Тоа од лично искуство го кажуваш или??

Аргументот твој беше дека Русија не користи нацисти. Покрај Дмитриј Уткин, што не го признавате дел од вас дека е тој, но еве ти и друг со име и презиме како што бараше што носи 2 нацистички симболи, и е еден од полковниците во Вагнер. И сега сигурен си дека нема нацисти во Вагнер? Или најлесно е да речиш шириш пропаганда, бла бла..

Јас пријателе Ванлок, како што можеш и самиот да видиш, немам проблем да критикувам и САД, и Русија и Кина и се. Ти си тој што нема напишано ама баш ништо контра Русија како да се работи за безпогрешна земја, земја која никогаш на мрава не згазнала, а ми викаш дисеминирам пропаганда. Чија пропаганда дисеминирам?Мал милион пати по темите сум ги критикувал и САД особено за Либија и Сирија, сум ја критикувал и Русија, и Кина, итн. Ајде кажи, еве ти викам, САД се или беа окупатори во Либија,Сирија,Ирак,Авганистан, Виетнам итн...Русија беа окупатори во Украина, Грузија, Авганистан, итн.. Чија пропаганда ширам? На Мадагаскар можеби...

САД човеку, водат ПРОКСИ војна во Украина...Како што Виетнам своевремено му беше прокси на Русија и Кина, така Украина му е прокси на САД. Никој денес не вели САД изгуби од Русија и Кина во Виетнам, туку САД изгуби во Виетнам. Колку подолго се води војната во Украина, толку е подобро за САД и Кина, а за Европа ќе видиме,а е погубно за Украина и Русија.

Едните имаат отворено култ кон нацизмот и имаат официјални безбедносни структури кои се сосема отворено Нацистички. Гаат култови кон нацизмот на национални ТВ канали. Именуваат улици и дигаат споменици на водачи на СС дивизии од втората светска војна, лица на официјални безбедности структури салутираат како нацисти и имаат истетовирано нацистички симболи на своите тела и слични работи.
Јамајканац, никој не рече дека сите Руси се нацисти, дека русите следат нацистичка идеологија и слично, како што никаде не реков дека во Украина нема нацисти. Во Украина има далеку повеќе од Русија, цели баталјони итн, но тоа што има во Украина не го менува фактот дека и Русија има, во доста помал број, но сепак има.....

бтв дај ми име презиме на овие на сликиве што ги ставаш. Од кај да знам дека не се пропаганда :) ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.416
Јас ти кажав, помалку гледај турски серии со ликови што се викаат Вартолу и наместо тоа повеќе читај. На пример нешто како 1984-та од Џорџ Орвел. Може да се препознаеш во некои од споредните ликови таму, па можеби дури и да ти се деси смена на парадигма.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
бтв дај ми име презиме на овие на сликиве што ги ставаш. Од кај да знам дека не се пропаганда :) ;)
Многу ја сакам мудроста нашите предци. Многу прецизно со многу малку зборови ја кажува суштината. На човек можеш со сила да му земеш, а не да му дадеш…. А што се однесува до име и презиме, има кој да му ја мисли за тоа. Имаат и име и презиме и слики. Многу поточен список одшто можеш да си замислиш. И тој што ќе се протне некако од оваа кланица, ќе го гонат низ светот, како Визентал што ги гонеше нивните истомисленици. Нема да имаат мир. Ќе ги сотрат на најбрутален можен начин.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Лошо поминале Русите кај Угледар. Потврда и од руски извори.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Лошо поминале Русите кај Угледар. Потврда и од руски извори.
Дај сподели, Украинците кажуваат дека лошо поминале Русите таму веќе 2 недели, дека напаѓале во самоубиствени бранови. Јас нигде не видов Русите да ја потврдат таа информација.
Автоматски споено мислење:

Додека чекаме информации за Угледар и Харков, компилација на уништување на Украинска техника, од Донбас Девушка
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Од што “цел свет“ се солидаризира со Украина и “Русија е потполно изолирана“ Лавров оди на дипломатска турнеја низ Блискиот Исток и Африка. На пресот во Багдад, главен град на земјата која Американците пред 20 години (кусо за месец дена) ја нападнаа под оправдание дека поседува оружје за масовно уништување, лиснаа неброени милијарди да ја оправат по свое за да на крајот си заминат оттаму со опашот под газ, Лавров ќе рече:


По скоро две децении американска окупација. што директна што преку хибриден режим, Ирак школува свои дипломати во... Русија. Бесплатно. Ахахахахаха!
Ниедна африканска земја не воведе санкции кон Русија, напротив. Сакаат да ја продлабочат соработката. Ахахахахаха!
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909
Дај сподели, Украинците кажуваат дека лошо поминале Русите таму веќе 2 недели, дека напаѓале во самоубиствени бранови. Јас нигде не видов Русите да ја потврдат таа информација.
Автоматски споено мислење:

Додека чекаме информации за Угледар и Харков, компилација на уништување на Украинска техника, од Донбас Девушка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom