ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Богами да, читајќи го форумов еве конкретно темава за земјотресот, кога гледам какви ретардирани и злобни луѓе без грам емпатија постојат, заслужуваме не земјотрес туку да не акни некоја комета и да не угасни за век и векова.
forumot e teska psihijatrija od lani.
Да живеевте вие во времето на Галилео Галилеј први ќе го обесевте на плоштад. Вие ќе бевте инквизиторите на Леонардо Да Винчи да го сетевте дека сече трупови и црта нивни пресеци.
Науката почнува од сомнеж, не од бубање равенки. Се сомневаш во нешто па наоѓаш докази. Наоѓаш индиции. Од вас да зависеше науката, инквизицијата суверено ќе владееше до ден денешен.
На Ердоган не престанаа да му висат на шија човекојадците од Вашингтон при секој обид да решава во интересите на својата земја. Од гасоводните договори со Русија, преку непраќањето воена помош до Украина до ветото за скандинавските роспии за членство во НАТО.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.003
Поени од реакции
36.776
(попшто успеавте да ми ја „затворат“ подтемата конкретно за земјотресите во Турција и Сирија, сега овде во општава за „Земјотреси“ ќе пишуваме.)

...како и да е, до сега се уште не се почувствува стопирањето на дистрибуција на медицински потрошен материјал поради Кинеската Нова Година што кај нас преставува 95% од тоа што има по болниците и клиниките, ниту пак не се примети стопирањето на дистрибуција на лекарства од Турција поради бранот на сезонски грип комбиниран со коронавирусот, Ердоган стопирал привремено извоз на лекови за Европа до таму некаде 18 фебруари, за истите бидат на располагање на турскиот народ.

... сега со ова катаклизма од земјотресот во Турција и Сирија, како што читам, најповеќе им се потребни лекарства посебно антибиотици на настраданото население, токму тоа што Европа, па и ние треба да ги добиеме од нив по склучените тековни тендери за јавни набавки за лекување на болни.

... така да поради тоа ќе се почувствува голем дефицит во Европа, па и кај нас на болнички лекови за третирање на интернирани пациенти, ако ЕУ и Министерство за здравство (Владата) не превземе мерки на справување со тој дефицит и друга алтернатива поради „Виша сила“, производството на болнички лекови во цела ЕУ голем процент зависи од турското производство, а сега на Турција и’ треба лекарства посебно антибиотици, да видиме како ЕУ ќе се справи со тоа, па и ние!

... инаку први од странство што рипнале да помогнат на настраданите во земјотресот во Турција се токму комшиите Грци (со кои ете скоро се до воена ситуација), но кога се работи за несреќа од такви размери, како што Турците рипнала први на помош на настраданите при земјотресите во Грција, така и овие возвратиле веднаш со помош, можеби има спас за човечанството и човечките квалитети, барем по овие два примери.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.781
Поени од реакции
40.914
(попшто успеавте да ми ја „затворат“ подтемата конкретно за земјотресите во Турција и Сирија, сега овде во општава за „Земјотреси“ ќе пишуваме.)

...како и да е, до сега се уште не се почувствува стопирањето на дистрибуција на медицински потрошен материјал поради Кинеската Нова Година што кај нас преставува 95% од тоа што има по болниците и клиниките, ниту пак не се примети стопирањето на дистрибуција на лекарства од Турција поради бранот на сезонски грип комбиниран со коронавирусот, Ердоган стопирал привремено извоз на лекови за Европа до таму некаде 18 фебруари, за истите бидат на располагање на турскиот народ.

... сега со ова катаклизма од земјотресот во Турција и Сирија, како што читам, најповеќе им се потребни лекарства посебно антибиотици на настраданото население, токму тоа што Европа, па и ние треба да ги добиеме од нив по склучените тековни тендери за јавни набавки за лекување на болни.

... така да поради тоа ќе се почувствува голем дефицит во Европа, па и кај нас на болнички лекови за третирање на интернирани пациенти, ако ЕУ и Министерство за здравство (Владата) не превземе мерки на справување со тој дефицит и друга алтернатива поради „Виша сила“, производството на болнички лекови во цела ЕУ голем процент зависи од турското производство, а сега на Турција и’ треба лекарства посебно антибиотици, да видиме како ЕУ ќе се справи со тоа, па и ние!

... инаку први од странство што рипнале да помогнат на настраданите во земјотресот во Турција се токму комшиите Грци (со кои ете скоро се до воена ситуација), но кога се работи за несреќа од такви размери, како што Турците рипнала први на помош на настраданите при земјотресите во Грција, така и овие возвратиле веднаш со помош, можеби има спас за човечанството и човечките квалитети, барем по овие два примери.
кој дефицит на лекови ќе има кога 99% од лековите што се носат овде се од екс ју држави.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.003
Поени од реакции
36.776
кој дефицит на лекови ќе има кога 99% од лековите што се носат овде се од екс ју држави.
- ти тоа знаеш што има по болниците и клиниките и со што располагаат?

...дури и Алкалоид како МКД фабрика за лекови покрај другите активности и производство формираше сектор задолжен за соработка со странски компании, којшто се однесуваше на склучување договори за застапништво, дистрибуција и за консигнациска продажба и токму од турско производство покрај другото.

(тебе ти шибна антиковид вакцина освен шприц ништо друго не си видел, не па со што располага една клиника или болница за лечење на болни).
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
873
Поени од реакции
1.348
Спремајте во ранците лични работи, спремни да бидете за бегање...ако во случај чукне не земјотрес и нас, мораме и ние во државата да се спремаме за земјотрес циглите да не не потрупат. Ќе се бореме и со земјотрес и со војна. Бидете спремни ако дрмне и тука во случај да се направе дупки по автопати.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.458
Поени од реакции
4.289
Бидете спремни ако дрмне и тука во случај да се направе дупки по автопати.
Ако кај нас дрмне има да се затворат дупките.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.003
Поени од реакции
36.776

...осветлување на небото, дали тоа биле грмотевици среде зима, по што следува веднаш силниот катастрофален земјотрес?

...после силниот удар од земјотресот во Турција,ниедна зграда не е безбедна, не се знае што со нив!

 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.155

...осветлување на небото, дали тоа биле грмотевици среде зима, по што следува веднаш силниот катастрфален земјотрес?
Можеш вака да ни го објасниш (ако мојт со сликчина) како функционирет чудово Харп?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.754
Поени од реакции
44.068

...осветлување на небото, дали тоа биле грмотевици среде зима, по што следува веднаш силниот катастрфален земјотрес?
Priroden fenomen e toa, vo Japonija se redovna pojava.

1675790377240.png

1675790463106.png
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495

...осветлување на небото, дали тоа биле грмотевици среде зима, по што следува веднаш силниот катастрфален земјотрес?
Ноќта помеѓу саботата и неделата и во Скопје имаше грмење, а потоа почна да врне т.е. роси слаб дожд и да дува јак ветар... Грмење во среде зима хах баш и мене ме зачуди !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.003
Поени од реакции
36.776
Можеш вака да ни го објасниш (ако мојт со сликчина) како функционирет чудово Харп?
... бараше објаснување за аниковид вакцината пред да се вакцинираш или под инерција ја прими?
- ако нешто не може да се скрие во светот е вистината, мора, ама мора, кога тогаш да исплива и да излезе на виделина, било да е вистината „природен земјотрес“ или „тектонски нападно оружје“, но јас сум особа што ги земам сите можности во предвид и ги преработувам со мој ум, не сум робот, не паѓам на авторитети, ниту на еден плус еден се два, нели барем во медицината не е така, па и во други сфери исто не е така!
... убеди ме ТИ, дека е све случајно и природно, не јас тебе да те убедам на нешто што бесконечно веруваш! јас само сум во дилема како секогаш ги гледам сите можности и двете страни исто како што беше со пандемијата со коронавирус што богами излегува на површина полека но сигурно сета вистина.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.523
Поени од реакции
5.625
Можеш вака да ни го објасниш (ако мојт со сликчина) како функционирет чудово Харп?
Повели ЛИНК од Википедија, швапскиот колку што видов го разбираш, па таму имаш и сликички...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom