Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
314
Поени од реакции
299
ok,friend,kako i da e,nedela bese malku relax i glyposti,utre sme site vo ist voz
te pozdravuvam ,i ne me sudi ...
da pomognene eden na drug toa e mojata filozifija .jas navistina ve cenam,pozdrav

Z
p.s.ne mi se luti za nisto,
Дека си бе Пасе, да ти го Ристо на јааахтата наквасе :D
Мала шала, не се љути, дај некоја идеја за УНИ, не е интересно без тебе, да се купува или да се продава, што мислиш?
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Kakva e situacijata so gradezniot gigant Beton Skopje vcera imase zakazano rociste se odrza ima nekoj nekakva informacija so se slucuva?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.358
Што ако заработката по акција на UNI за 2023 е 680 денари?

До која цена ќе е добро за влез?
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
166
Поени од реакции
177
Што ако заработката по акција на UNI за 2023 е 680 денари?

До која цена ќе е добро за влез?
Kolku ke e reper dobivkata po akcija za vlez,minatava godina Makpetrol bese so dobivka po akcija od fantasticni 12,545 denari ili TNB so dobivka od blizu 2600 denari po akcija pa ne se sluci nesto spektkularno na berzava ili STB,PKB,REPL.....
Автоматски споено мислење:

 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.358
Има разлика. Пред две години имаше и UNI некои 600 денари добивка, но не се случи ништо, бидејќи не исплаќаа дивиденда, ниту беа во индексот.

PKB го има Слободан што е доволна причина зошто не расте. Макпетрол и TNB веќе претходно беа силно пораснати на 1.5
од книговодствена, лимитиран им е идниот раст. И оваа цена на СТБ е превисока се дури не се реши прашање за двојното одданочување со Грција. Лани Реплек имаше ниска добивка и не исплати добивка, нека објават солидна добивка и солидна дивиденда ќе видиш како и цената ќе се врати на претходните нивоа, што не беа баш ниски.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
После вчерашниот ветувачки PPI или извештај за промена на цени на големо и поткрепата дека пикот на инфлацијата е веќе одамна зад нас, не поминаа ни пар саати пред истиот да го пуштат низ вода со Retail sales репорт кој не само шо укажува на тренд на мега контракција во месец кога требаше да има шопинг сприи насекаде туку дава дознање дека падот на CPI и PPI индексот е од друга непосакувана природа, односно атрофирана економија и намален диманд заради превисоки цени.
Отпуштањата на Мајкрософт и останатите џинови само ми ги верификуваат earnings deterioration очекувањата шо ги најавував цела година и мислам дека финалниот чин е веќе започнат. Следува мега надолен тренд или Капитулација дел од трет бран кој ќе биде влошување на ова горенапишаново. Фед е во незавидна ситуација пошо секој блинк и стимулирање на економијата ќе го урнат доларот уше подолу а со тоа ќе ја воскреснат инфлацијата, меѓутоа сеа стагфлирачки во урната економија. Ако мислите дека во овие услови ФЕД ќе релаксира, think again.
Да повторам за да бидам појасен. Големиот краш (The Great Inflation 2022-2023) е неминовно веќе започнат. Колку ќе трае и колкави ќе бидат последиците, не знам. Историски бил во 4-5-6 бранови кој после третиоt би тренало да бидат се помали и помали.

Зошо текстов го пишувам на погрешен форум коа тука ние се занимаваме со мсе...

Добронамерна сугестија до сите играчи тука е да размислат за затворање на позициите на мсе пред поделбата на дивиденди или евентуално пред полугодие или било какво драстично влошување на економијата во УСА како би се избегнал потенцијален домино ефект како во 2008ма година и репрезентативен пад на КМБ од 8000 денари на 1700то :( . Доколку УСА влезе во рецесија нема ни 24 саати да поминат Европа ќе влезе во дабетер депресија заедно со мсе, ко на копче.
Советот е добронамерен и се однесува до сите вклучувајќи ме и мене шо имам позиции подолго време и шо бар за мсе бев секогаш пермабул.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2021
Мислења
166
Поени од реакции
177
Има разлика. Пред две години имаше и UNI некои 600 денари добивка, но не се случи ништо, бидејќи не исплаќаа дивиденда, ниту беа во индексот.

PKB го има Слободан што е доволна причина зошто не расте. Макпетрол и TNB веќе претходно беа силно пораснати на 1.5
од книговодствена, лимитиран им е идниот раст. И оваа цена на СТБ е превисока се дури не се реши прашање за двојното одданочување со Грција. Лани Реплек имаше ниска добивка и не исплати добивка, нека објават солидна добивка и солидна дивиденда ќе видиш како и цената ќе се врати на претходните нивоа, што не беа баш ниски.
Jas bi rekol deka za TNB i Makpetrol deka pogolem e procentot za potceneti akcii otkolku deka se so limitiran rast,prvava so zadrzana dobivka od 2021 i dobivka za 2022 nad 3200 po akcija i vtorava povtorno so dobivka sigurno nad 11000 ke bide po akcija za 2022 konstantno pravat ubavi rezultati vo vreme na kriza a se slagam deka ima razlika so UNI koja ja gledam kako vestacki dignata so mnogu mal obrt na promet na berzava i dokolku imase potencijal i kapacitet po moe trebase vo ovoj period da ja ima nadminato dobivkata sto ja ostvari vo 2020 barem za 30-40% a dobro e sto podeli dividenta,koj poveke rizikuva ima pogolema dobivka ili gubi mnogu poveke od ostanatite.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.358
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
16 милиони мкд мегаштел на УНИ. КБ Публикум купува или пак вие штелачите? :)
Автоматски споено мислење:

Малце пазарџиска математика:

Ако вредноста на фондот на КБ Публикум МБИ10 е околу 900милиона денара

Прегледај го приврзокот 361214


И ако според новата методологија на индексот треба околу 2% да имаат во UNI

Прегледај го приврзокот 361215

Дали треба да купат оклу 4.000 акции од UNI или скоро 1% од Банката? :)
3539 денес :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.358
Ги префрлија Публикум сите акции што ги имаат од Балансиран во МБИ10 фондот.

Сепак ќе имаат уште за купување.

П.С. Конечно и јас успеав да докупам и да сецнам дел од таа количина која се појави на продажна страна.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
16 милиони мкд мегаштел на УНИ. КБ Публикум купува или пак вие штелачите? :)
Автоматски споено мислење:



3539 денес :unsure:
Ми снема штелачка опрема, да имав ќе штелнев и јас денес нешто слично како колегата @TENDO

Би издвоил една од посимпатичните трансакции од 2022, не би да се курчам, ама ете така ми дојде:
uni-trans.png
 
Член од
2 април 2018
Мислења
92
Поени од реакции
105
Во февруари МНР ги продолжува преговорите (втора рунда) за избегнување на двојно даночење со Република Грција, ратификација во текот на 2024.
Исплатата на дивиденда не е условено од овој процес туку од ултрамаксимизирање на активите на СТБ во изминатиот период.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934


#Инаку, од оние 12 милиони евра што биле уплатени па замрзнати на сметка на „Дивелоп Груп“, според нашите информации, 8 требало да повлече „Комерцијална банка“, која ја кредитирала изградбата на „Мериот“ со кредит од 23 милиони евра.

Автентичниот Хокус-Покус на Хари веќе поодамна бил започнат (y)
Автоматски споено мислење:


М.Т. : ,,Годината ја завршуваме со раст во сите делови од работењето – зголемени спрема мината година: добивка, капитал, како и клиенти и кредитно портфолио ''.

Штелачите:

Штелачите.jpg

:)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom