Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.527
Која е поентата на тргањето на Суровикин после само три месеци команда? Ако не го бивало зашто тогаш останува како заменик пак со висока функција? Сите генерали до сега што беа сменети беа целосно тргнати од воената операција. Мислам дека Герасимов ќе си касне од газот што му го фрлија во раце овој врел костен.

Мене ова ми сигнализира на потенцијална ескалација на војната најверојатно во март или април. Моментално 150 илјади мобилизирани ги чуваат настрана од конфликтот како свежа сила. Можно е да ги вклучат и регрутите кои се на крајот од воениот рок и се подобро спремни и обучени од мобилизираните. Со тоа, како така ќе извадат поголема бројчана сила за пролетна офанзива. Е сеа опремата е друг проблем ама ќе имаат бројка.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Која е поентата на тргањето на Суровикин после само три месеци команда? Ако не го бивало зашто тогаш останува како заменик пак со висока функција? Сите генерали до сега што беа сменети беа целосно тргнати од воената операција. Мислам дека Герасимов ќе си касне од газот што му го фрлија во раце овој врел костен.

Мене ова ми сигнализира на потенцијална ескалација на војната најверојатно во март или април. Моментално 150 илјади мобилизирани ги чуваат настрана од конфликтот како свежа сила. Можно е да ги вклучат и регрутите кои се на крајот од воениот рок и се подобро спремни и обучени од мобилизираните. Со тоа, како така ќе извадат поголема бројчана сила за пролетна офанзива. Е сеа опремата е друг проблем ама ќе имаат бројка.
Според мене доаѓањето на нова опрема во Белорусија и поставувањето на уште 2-3 нови генерали е показател дека ќе следи голема офанзива, на друго разумот не ми дава да помислам.
Најверојатно ќе пробаат на повеќе фронтови да ја развлечат украинската војска, со воздушни напади да ја онеспособат украинската инфраструктура и енергетика, а потоа е можен силен напад на Киев.
Знаејќи дека Киев е огромен град каде секаков вид на ПВО и најсилните специјалци на ЗСУ се таму мислам дека ќе биде грешка на Русите доколку фронтовски го нападнат тој огромен град има капацитет неколку месеци да се брани.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Како следни потенцијални жаришта Русија вс. Америка би биле Кавказот, Балканот и регионите од Казахстан до Афганистан.
После ова со Украина, Русија нема да можи газот да си ги избриши ...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
После ова со Украина, Русија нема да можи газот да си ги избриши ...
Ќе видиме, времето ќе покаже.
Сите велеа Украина ќе капитулира за 3 месеци еве подолго трае војнава. Истото и за Русија го велеа ќе ги потроши ракетите, војската е демонитивирана на страно тло да загине ќе се случи пуч како последица на народното незадоволство па еве гледаме рубљата е се појака, а богами и нафтата како алва им се продава.
Големи карти се фрлени на масата...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
После втората светска војна не можеа?
Батка, Русија е голо маде, не можат еден генерал да задржат 11 месеци. Украинците ги ротираат единците на терен, Русите ги ротираат генералите :pos:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
Значи Герасимов превзема. Сега може да очекуваме свашта да се дешава на терен, а веќе и се гледа по ослободувањево на Соледар. Човекот е доктор по воена наука.
4375.jpg


Кога ќе ми текне колку само дркавте на јајцеглавиов,ме мрзи да ви копам постови.. :pos: Не издржа јуначево ни два месеца,сега нов мстеријал за дркање ајмоо..:vozbud:

#russian teen,#russian milf,#kajgana masturbation
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.448
Поени од реакции
22.368
Батка, Русија е голо маде, не можат еден генерал да задржат 11 месеци. Украинците ги ротираат единците на терен, Русите ги ротираат генералите :pos:
Ispagja deka Rusija ima generali kolku Ukraina vojnici pa koj sto ima, toa rotira ;) .
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Чекајте, војнава уште не завршила, вие за други веќе зборите. Далеку е од крај војнава, бар украинците за сега не делува дека ќе отстапат од тактиката до последен украинец, ако треба.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.038
Батка, Русија е голо маде, не можат еден генерал да задржат 11 месеци. Украинците ги ротираат единците на терен, Русите ги ротираат генералите :pos:
После втора светска имаа разорена инфраструктура, фабрики, економија, повеќе жртви од сите држави заедно, а ти кажуеш тука прикаски.

Што би правеле со толку опрема и искусна војска откако ќе завршат со Украина? Цело источно нато крило е ослабено, а државите отворено кажуваат дека се непријатели на Русија? Ти дури и посакуваше да влезат во воена економија... Можеби и економските проблеми ќе си ги решаваат со војна?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
Вагнерци по брза постапка имаат чистено.

Како човек , погрешено е се ова што се случува од поглед на хуманизам.
Бот што ја поддржува најварварската и најфашистика држава во 21 век,нема ништо хуманистичко во себе.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
907
Поени од реакции
1.381
Овој нели најјак беше, Армагедон :pos: Русија ти е дефиниција за калакурница


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.527
Суровикин немаше кардинални грешки за да биде сменет после три месеци. Напротив, го стабилизираше фронтот, немаше катастрофално и бесцелно горење на човечки животи и започнаа со воздушна кампања која се покажа прилично ефективна. Во секој случај подобар беше од неговите претходници.

Ова ми кажува дека Путин има скроено некој план кој ние не може да го видиме со тие информации што се на располагање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom