Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Не ти кажала мајка ти дека е педерски да оговараш други луѓе? Или ти годи тоа?
Не те оговарам, сѐ во лице ти кажувам. Ете тука си присутен.
Објасни се за да не мора да те толкуваме.

И не ја мешај мајка ми, знаеш дека после ќе морам и јас да ги поздравам твоите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.485
Како бе така прво се сложи со мене дека се во подобра позиција а после не виде ни еден факт?
Не е спорна нивната подобра позиција, како што не е спорна константната Македонска неспособност, туку...каде се фактите?...

За кои факти пишуваш?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Шансите за просперитет на државата Македонија, се еднакви на нула, и тоа не само поради своите сојузници, туку и поради самите себе, т.е, нашиот менталитет, историски гледано. За нашата неспособност сме виновни НИЕ, а не Русија, Сад, Канада итн..... Ние низ цела своја историја како самостојна држава еднаш не се доведовме во ситуација не само САД, туку никоја голема држава да застани зад нас и зад нашите интереси. Ние немаме како држава никаква стратегија, живејме од ден за ден, политиките кон надворешните земји ни се диктирани, внатре вирее корупција, мито, алаш вереш итн. Едноставно, не му станавме интересни да се заложат за нас, да имаат интерес ако застанат зад нас.

За некој да те сака и да застане зад тебе, прво треба да имаш самопочит. Ние сами не се почитуваме, ниту САД ниту Русија ниту Канада ќе не почитува (реално, а не декларативно).
Значи според тебе ценет колега (со ник од турска серија), ние Maкедонците во 2001-ва ја добивме војната со Шќиптарите од што бевме неспособни?
Според тебе нашите „партнери“ и „сојузници“ САД и западот, тие повеќе ги почитуваат Шќиптарите? Па затоа нас од добиена војна не натераа да капитулираме а нив воено со оружје и офицери/инструктори активно ги помагаа, па дури на крај од губитници ги направија победници?
САД и западот не го направија ова заради лична корист? Не го направија ова затоа што Шќиптарите им се главни вазали и кољачи овде во регионот?

Друга е реалноста. Како што @PROROKOT спомна (а @Klinton го игнорираше) на времето Западот не од што многу ги почитувале Грците им направиле држава, туку заради интерес и лична корист на Западот. Тоа е реалноста а сѐ друго се приказни и пропаганда.


... внатре вирее корупција, мито, алаш вереш итн. Едноставно, не му станавме интересни да се заложат за нас, да имаат интерес ако застанат зад нас.

За некој да те сака и да застане зад тебе, прво треба да имаш самопочит. Ние сами не се почитуваме, ниту САД ниту Русија ниту Канада ќе не почитува (реално, а не декларативно).
Во Грција и во Шќиперија, таму не владее „корупција, мито, алаш вериш“?
Хаха, па ти само што ги опиша едни од најкорумпираните држави во Европа.

Многу наивно. А од аспект на „интересноста“ па Шќиптарите ним им се „интересни“ пошто ги користат како насилници и кољачи, тие се единствената држава во регионов (а во соседство па Босна не ја рачунам) каде виреат фундаментални исламисти кои се индоктринираат локално а потоа се дошколуваат (за сечење глави) во проблематичните со војни држави во Блискиот Исток и Африка. Како и кога во ваквото насилништво и колење живи луѓе, и работење на најпрљавите работи нив би можеле да ги заменат Македонците? Никако и никогаш.


Многу работи не разбираш колега. Ти за жал си уште еден производ на таа пропаганда на пониска вредност која западот ни ја наметнува преку петтоколашите меѓу нас. Целта е дефетизам и уништување на моралот и самопочитта кај нас Македонците. Реалноста е дека ние во никој поглед (освен во колење) не сме објективно полоши од таквите како Шќиптарите и Грците, но Западот има интерес нив да ги промовира а против нас активно да работи. Затоа ставам наводници кога западните на чело со САД, ги ословувам како „партнери“ и „сојузници“. Тие нам ни се непријатели и душмани, не метафорички туку дефакто и дејуре.

Сме се бореле и ние. Сме крварале и ние за нација и за држава но од западот на секоја подадена рака и повик за помош, сме добиле само презир и непријателство. Многу примери има низ историјата, нашите во Егејот откако победија во крвава и тешка војна со Германците, за награда Британија ги бомбардираше со напалм (една од првите регистрирани употреби на напалм).


Научи си ја историјата колега, за да не ни се повторува. Едуцирај се, не биди алатка на непријателот.
За една работа си во право - почитувај си го својот народ. Не потпаѓај на пропагандата.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
они се во далеку подобра позиција од нас. Пред фактите и Боговите молчат.
Не е спорна нивната подобра позиција, како што не е спорна константната Македонска неспособност, туку...каде се фактите?...

За кои факти пишуваш?
они се во далеку подобра позиција од нас == факт со кој ти се сложи
Пред фактите и Боговите молчат. == поговорка

што не ти е јасно?
извади ме од уста, не провоцирај
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
извади ме од уста, не провоцирај
Никако не те провоцирам, ти самиот ја почна разменава и ти си единствениот кој може да заврши (наместо да бегаш од дискусија). Јас тебе ниту те вреѓам, ниту правам било што против правилата. Јавен форум е ова, ако учествуваш со мислења - некој ќе ти врати со свои мислења (посебно кога го повикуваш и спомнуваш).

Мое е да си кажувам што мислам, твое е да одговориш или да ме игнорираш. Но не сме во војска и ти не си ми претпоставен, не добиваш за право да ми наредиш што да правам.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.215
Поени од реакции
8.465
Моето мислење за коренот или причината зошто Македонија дебело заостана и геополитички најлошо се позиционираше во споредба со соседите од Балканот е тоа што едноставно не постои никаква државотворна историја ниту капацитет, ниту каква било историја или традиција на живот во заедница.

Не знам колку добро го познавате 19-ти век на територијава, јас сум имал можност да прочитам повеќе патеписи од средината и втората половина на 19-ти век, словенското/македонското население овде било крајно примитивно, нешто налик оние африкански племиња што ги гледаме денес. Никакво образование, никаков концепт за заедница, ништо. Не постоело никакво чувство за припадност кон некој народ, освен некаква религиозна припадност, но сѐ тоа било крајно примитивно... Ми текнува на еден патопис, мислам Русинка беше авторката, при посета на некое село околу Дебар и Кичево, носела марама/шал од некој поредок материјал, цело село се собрало ја допирале не можеле на очите да си веруваат... Постојано биле мета на соседните пропаганди, во почетокот на 19-ти век стравотно доминирала гркофилијата во охридско... Подоцна, идеите на Пулевски и Мисирков, кои иако јасно заговараат македонска нација, никогаш не земале замав меѓу населението... Сѐ што овој народ остварил, и 45-та и 91-ва било поради туѓ политички интерес.

Мислам дека тука лежи главната причивна зошто апсолутно ништо не му е свето на овој народ и практично сѐ има цена и може да се испреговара и единствно се следи најтесниот личен интерес. Затоа на просечен пратеник, националните прашања му се попатна главоболка, а главната цел влијанието, патни трошоци и државните ручеци. Рандом градоначалник би им цртал какви сакаат маркици на Торбеши и Санџаци во замена за стан или дуќан итн. Затоа на пример, Eрменци заминати по светот се враќаа дома да војуваат или Евреи донираат школи, болници, раскрсници во матичната држава, за фиромското иселеништо најпознати се вицовите за 5 долари на К-15...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Не знам колку добро го познавате 19-ти век на територијава, јас сум имал можност да прочитам повеќе патеписи од средината и втората половина на 19-ти век, словенското/македонското население овде било крајно примитивно, нешто налик оние африкански племиња што ги гледаме денес. Никакво образование, никаков концепт за заедница, ништо. Не постоело никакво чувство за припадност кон некој народ, освен некаква религиозна припадност, но сѐ тоа било крајно примитивно... Ми текнува на еден патопис, мислам Русинка беше авторката, при посета на некое село околу Дебар и Кичево, носела марама/шал од некој поредок материјал, цело село се собрало ја допирале не можеле на очите да си веруваат... Постојано биле мета на соседните пропаганди, во почетокот на 19-ти век стравотно доминирала гркофилијата во охридско... Подоцна, идеите на Пулевски и Мисирков, кои иако јасно заговараат македонска нација, никогаш не земале замав меѓу населението... Сѐ што овој народ остварил, и 45-та и 91-ва било поради туѓ политички интерес.

Мислам дека тука лежи главната причивна зошто апсолутно ништо не му е свето на овој народ и практично сѐ има цена и може да се испреговара и единствно се следи најтесниот личен интерес. Затоа на просечен пратеник, националните прашања му се попатна главоболка, а главната цел влијанието, патни трошоци и државните ручеци. Рандом градоначалник би им цртал какви сакаат маркици на Торбеши и Санџаци во замена за стан или дуќан итн. Затоа на пример, Eрменци заминати по светот се враќаа дома да војуваат или Евреи донираат школи, болници, раскрсници во матичната држава, за фиромското иселеништо најпознати се вицовите за 5 долари на К-15...
Ти само што ги опиша сите луѓе од руралните места во регионов во тоа време. Да, состојбата била таква каква била, нашите не биле исклучок. Што се однесува на пропагандите и организираноста на соседите, фактите се дека соседите добиле помош за создавање држави (или директно им биле направени држави, топтан со увезени монарси). Склопот од геополитичките околноси во комбинација со местоположбата, итн... Сето тоа влијаело историјата да биде таква каква е. Странски интереси и директни мешања. Впрочем исто како и денес.

Да се стави било кој друг народ тогаш во тие услови, истиот резултат ќе се добие.
Инаку како што ти рипаш во сегашноста со примери во денешното корумпирано битисување, јас можам да ги посочам и (ни помалку ни повеќе) Скандинавските народи денес. Потомците на Викинзите, најжилавите и најстрашните воини некогаш - денес млитаво толерираат разнебитување на нивната историја и култура преку носење на милионско население со целосно некомпатибилна култура и вредности. Кој би ти верувал, ова да му го кажеш пред само еден век?
Дека некогашните викинзи пасивно и без реакција ќе остават илјадници пати зголемена статистика на силување на нивните жени и ќерки, создавање на гетоа во кои полиција не смее да припари без подршка од војска и механизација оклопни транспортери. Цели делови од градовите каде не функционира правото и законот туку исламскиот Шеријат.


Така да намали малку со критиките за претците. Луѓете правеле што можеле, исто како сите луѓе отсекогаш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.061
Поени од реакции
7.135
Моето мислење за коренот или причината зошто Македонија дебело заостана и геополитички најлошо се позиционираше во споредба со соседите од Балканот е тоа што едноставно не постои никаква државотворна историја ниту капацитет, ниту каква било историја или традиција на живот во заедница.

Не знам колку добро го познавате 19-ти век на територијава, јас сум имал можност да прочитам повеќе патеписи од средината и втората половина на 19-ти век, словенското/македонското население овде било крајно примитивно, нешто налик оние африкански племиња што ги гледаме денес. Никакво образование, никаков концепт за заедница, ништо. Не постоело никакво чувство за припадност кон некој народ, освен некаква религиозна припадност, но сѐ тоа било крајно примитивно... Ми текнува на еден патопис, мислам Русинка беше авторката, при посета на некое село околу Дебар и Кичево, носела марама/шал од некој поредок материјал, цело село се собрало ја допирале не можеле на очите да си веруваат... Постојано биле мета на соседните пропаганди, во почетокот на 19-ти век стравотно доминирала гркофилијата во охридско... Подоцна, идеите на Пулевски и Мисирков, кои иако јасно заговараат македонска нација, никогаш не земале замав меѓу населението... Сѐ што овој народ остварил, и 45-та и 91-ва било поради туѓ политички интерес.

Мислам дека тука лежи главната причивна зошто апсолутно ништо не му е свето на овој народ и практично сѐ има цена и може да се испреговара и единствно се следи најтесниот личен интерес. Затоа на просечен пратеник, националните прашања му се попатна главоболка, а главната цел влијанието, патни трошоци и државните ручеци. Рандом градоначалник би им цртал какви сакаат маркици на Торбеши и Санџаци во замена за стан или дуќан итн. Затоа на пример, Eрменци заминати по светот се враќаа дома да војуваат или Евреи донираат школи, болници, раскрсници во матичната држава, за фиромското иселеништо најпознати се вицовите за 5 долари на К-15...
Има влијание и ова што го пиша, но коренот јас го гледам во завојуваните балкански народи и НАТО. Да не се случеше бомбандирање кај северниот сосед, немаше да увеземе косоварско население, па со тоа немаше да дојде и до конфликтот со нив во 2001. А токму тој период беше клучен за развојот на Македонија и Србија.

После тој конфликт, заради рамковниот договор сме цело време условувани да се албанизираме по секоја цена, а двете највлијателни секти немаат ни грам желба да коалицираат барем еднаш за доброто на македонското население. Дополнително влијание е високото ниво на корупција што го има во секоја држава, но овде повеќе се одразува на стандардот.

Сега пример ќе гледаме во Украина колку време ќе треба да закрепне, иако ќе остане со голема територија и богати природни ресурси. Војната матер ебе на секој народ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.348
Поени од реакции
4.485
Моето мислење за коренот или причината зошто Македонија дебело заостана и геополитички најлошо се позиционираше во споредба со соседите од Балканот е тоа што едноставно не постои никаква државотворна историја ниту капацитет, ниту каква било историја или традиција на живот во заедница.
Се согласувам со болдуваниот текст.

Но, не мораме да се враќаме премногу назад во нашата историја, да ја земеме и поблискава, поразбирлива ни е...

Така, во претходната Федерација, Македонија (СРМ) беше третирана како слепо црево, како аграрна федерална единка, како федерална држава која има формално право да гласа, ама може да биде надгласана во секој момент, ради нејзината реална (не)моќ во склоп од Федерацијата.

Последично, Македонија никогаш не стана држава, Федерацијата и‘ служеше само како покритие и привид на имање своја држава, но без сите потребни државни атрибути и персонална „инфраструктура„, па не мораме да се чудиме зашто не не‘ бива во услови и опкружување без Федерацијата, на кои (услови) не сме им дораснати.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Значи според тебе ценет колега (со ник од турска серија), ние Maкедонците во 2001-ва ја добивме војната со Шќиптарите од што бевме неспособни?
Ценет колега, подобро вака отколку да имаш ник на катанец со голтната буква. Никот си го ставив поради значењето, а помалку од серијата, макар што демократија е, секој може да си прај што сака. Така?

Војната ние ја добивме, ама политичарите килави дозволија на маса да изгубиме. САД и компанија си имаа свои интереси, и се дури сфатите дека во политиката нема многу љубов, туку се е интерес и прагматизам, се дотогаш ќе си барате непријатели и виновници за вашите неуспеси. Кога имаш ропски менталитет и како што рече ти во што се согласувам, комплекс на пониска вредност како народ, секој ќе си игра дрндупка со тебе. Моралот и самопочитта кај нас се убиени одфамна историски гледано, уште од Турското ропство, кога на секој комита имавме тројца кодоши.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Војната ние ја добивме, ама политичарите килави дозволија на маса да изгубиме. САД и компанија си имаа свои интереси, и се дури сфатите дека во политиката нема многу љубов, туку се е интерес и прагматизам, се дотогаш ќе си барате непријатели и виновници за вашите неуспеси.
„Вие“? Нели треба да е НИЕ?

Инаку за реалноста. „Килавите политичари“ се носат на власт од тие од Калето. Тоа е нивна пракса во сите држави кои им се потчинети, безброј примери има (но нема да дигресирам).

Кога имаш ропски менталитет и како што рече ти во што се согласувам, комплекс на пониска вредност како народ, секој ќе си игра дрндупка со тебе. Моралот и самопочитта кај нас се убиени одфамна историски гледано, уште од Турското ропство, кога на секој комита имавме тројца кодоши.
Јас не реков дека ние имаме комплекс на пониска вредност како народ. Реков дека Западот преку петтата колона со децении работел и сеуште работи на создавање менталитет на комплекс на пониска вредност како народ. Се надевам и самиот гледаш дека тој комплекс е присутен кај тебе и кај други (и не само овде на дискусија).

Автоматски споено мислење:

Во контекст на муабетот од погоре. Ова се некои од работите кои ги имам во архива, дел од линковите не работат заради интервенции од соседите на платформите на кои се хостирани. Доколку некој поседува функционални линкови, нека ги постира.


When We Helped Napalm Greece

“In 1945 most parts of the world celebrated the end of the Second World War and, in order to prevent such a tragedy from reoccurring, established the United Nations Organization. Yet Greece remained a battlefield and already one year after the Second World War the Cold War started. As the frustration of the Greek left grew, a fraction rearmed and took to the hills and in the fall of 1946 started a civil war against the British and the local right. Britain exhausted by World War, could no longer control the country and in early 1947 asked the United States for support. CIA expert William Blum relates that ‘Washington officials knew well that their new client government was so venal and so abusive of human rights that even confirmed American anti-Communists were appalled.’ Yet as Communist Yugoslavia supported the Greek left with arms and the country seemed on the brink of turning red, President Truman with his ‘Truman Doctrine’ speech in March 1947 was able to convince Congress to openly intervene in Greece. Greece was the first country to be invaded by the United States during the Cold War according to its strategy of combating Communism globally. In the following decades Washington put forward the argument used in Greece to justify its open or cover invasions of Korea, Guatemala, Iran, Cuba, Vietnam, Kambodscha, Nicaragua, Panama and several other countries.

“By some ideological alchemy, Truman labeled the corrupt right-wing regime in Athens as ‘democratic’ and dismissed its opponents on the left as ‘terrorists,’ as US forces with heavy military equipment landed in Greece. The left-wing partisan force of some 20,000 men and women, scattered in the Greek mountains, was outnumbered six to one as the US special units linked up with the Hellenistic Raiding Force and other units of the Greek right. When Stalin realized that civil war in Greece could lead to a superpower confrontation, Yugoslavia was excluded from the Soviet Bloc in 1948 where upon the arms supply for the Greek partisans ebbed away. The situation became desperate as the Hellenic Raiding Force operating under US command was excellently equipped and gained strength. The United States secretly started ‘Operation Torch’ and used chemical warfare to defeat the Greek partisans by dropping thousands of gallons of Napalm on Greece.” - Daniele Ganser, NATO’s Secret Armies: Operation Gladio and Terrorism in Western Europe (New York: Frank Cass Pub., 2005), 214,215.

“In early June two American Air Force officers and four enlisted men from the Military Advisory and Planning Group prepared to train the Greeks in [napalm] use. By the middle of the month the Americans made arrangements for moving the napalm equipment and crews from Eleusis Airfield to Kozani. Van Fleet agreed with Matheny that it was time to seek the American aid mission’s approval for napalm attacks. Orders went out for over 5,000 pounds of napalm from the United States and 200 drop tanks from Germany which could hold 75 gallons of liquid each. On June 20, ten Spitfires launched their first napalm raid on targets chosen by the army.” — Howard Jones, “A New Kind of War”- America’s Global Strategy and the Truman Doctrine in Greece (Oxford: Oxford Univ. Press, 1997), 293.




According to The Greek Civil War: Essays on a Conflict of Exceptionalism and Silences by Philip. Carabott, Thanasis D. Sfikas,the Greek General Staff "refused to recognise the communists as Greeks..demanding more napalm bombs to throw at them,while its request for anaesthetic or asphyxiating gases and chemical warfare materials was cut short by the Americans.."pg.94

Book can be found here
http://books.google.ca/books?id=wKRR1DQfnhYC&dq=The+Greek+Civil+War:+Essays+on+a+Conflict+of+Ex ceptionalism+and+Silences&printsec=frontcover&source=bl&ots=zqnruz2F_b&sig=RLfE6TNd6tEuNwoRUyTSOBfrVc0&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=2&ct=result#PPA93,M1


YouTube - Emilija Geleva - the very first NAPALM BOMB was applied against Macedonians at the GRAMOS rock (http://www.youtube.com/watch?v=be77usOTAr4)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
„Вие“? Нели треба да е НИЕ?
Драг колега, на ВИЕ мислев на луѓето кои бараат виновници во сите други освен во себе. Бараат непријатели, се некој нешто му е крив, и се некоја завера се кова.

Еве и јас те прашав, и ти ми одбегаваш одговор не знам зошто. Што ќе се случеше со нас ако САД и ЕУ не ни ја признаеја независноста?

Јас не реков дека ние имаме комплекс на пониска вредност како народ. Реков дека Западот преку петтата колона со децении работел и сеуште работи на создавање менталитет на комплекс на пониска вредност како народ. Се надевам и самиот гледаш дека тој комплекс е присутен кај тебе и кај други (и не само овде на дискусија).
Да ми простиш, колега. Тој комплекс е најмалку присутен кај мене, и затоа реков дека прво самопочитување потоа да добиеме почитување од сите други. Јас за разлика од тебе кој буква нема напишано против Русија, на форумов имав антиУСА ставови кога беше војната во Либија и во Сирија. Како што сега имам анти Русија став околу војната во Украина, но тоа не значи дека сум проУСА. Ама за вас, се е црно бело, не ви е јасно дека некој не мора да има заземено страна за да си кажи мислење. И дека некој ако ја критикува оваа глупост на Путин во Украина, дека е апропо одма за Америка, тоа е само во вашите глави, повторно си барате непријатели.

Русија е окупатор во Украина, како што беше Америка во Либија, Ирак, Виетнам итн. Фактите се тие, колку сакаш извртувај ги, омекнувај ги, оправдувај ги причините, тие се.

Хмм..Со двојни аршини судите.

2001 - борба за „човекови права“ на Албанското малцинство, Албанците во Македонија биле малтретирани, дискриминирани (всушност, борба за територии), САД вршат притисок врз Македонскиот естаблишмент да попушти Арачиново. Вие овде со дрва камења.
2022/23 - борба за човекови права на Руското малцинство во Украина, поточно Доњецк и Луганск (наводно, биле малтретирани дека се Руси) итн. Вие овде дјевушка Росија....
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.608
Поени од реакции
82.312
Драг колега, на ВИЕ мислев на луѓето кои бараат виновници во сите други освен во себе. Бараат непријатели, се некој нешто му е крив, и се некоја завера се кова.

Еве и јас те прашав, и ти ми одбегаваш одговор не знам зошто. Што ќе се случеше со нас ако САД и ЕУ не ни ја признаеја независноста?

Да ми простиш, колега. Тој комплекс е најмалку присутен кај мене, и затоа реков дека прво самопочитување потоа да добиеме почитување од сите други. Јас за разлика од тебе кој буква нема напишано против Русија, на форумов имав антиУСА ставови кога беше војната во Либија и во Сирија. Како што сега имам анти Русија став околу војната во Украина, но тоа не значи дека сум проУСА. Ама за вас, се е црно бело, не ви е јасно дека некој не мора да има заземено страна за да си кажи мислење. И дека некој ако ја критикува оваа глупост на Путин во Украина, дека е апропо одма за Америка, тоа е само во вашите глави, повторно си барате непријатели.

Русија е окупатор во Украина, како што беше Америка во Либија, Ирак, Виетнам итн. Фактите се тие, колку сакаш извртувај ги, омекнувај ги, оправдувај ги причините, тие се.

Хмм..Со двојни аршини судите.

2001 - борба за „човекови права“ на Албанското малцинство, Албанците во Македонија биле малтретирани, дискриминирани (всушност, борба за територии), САД вршат притисок врз Македонскиот естаблишмент да попушти Арачиново. Вие овде со дрва камења.
2022/23 - борба за човекови права на Руското малцинство во Украина, поточно Доњецк и Луганск (наводно, биле малтретирани дека се Руси) итн. Вие овде дјевушка Росија....
Види, ја можам да се сложам со тебе дека од некоја перспектива си на страната на Украина, затоа што е нападната. И покрај тоа што не ти е холистички пристапот (не ги опфаќа сите фактори и параметри), сепак има некоја плитка приземна логика.

Ама да ми кажеш дека САД нема ништо со тоа што ние сме тука албански слуги (за нив не важат закони, само за нас, им плаќаме струја и даноци и тн.итн.), тоа е малку навредливо. Или си бескрајно глуп, што ваљда не си, или ти е јасно, ама од други причини не го признаваш тој факт.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.528
Поени од реакции
47.884
Секоја гарнитура од почеток до денес е исклучиво од нив устоличена, одржувана и заменета со иста таква, ама само ние и ропскиот менталитетот сме си криви за мизеријата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Што ќе се случеше со нас ако САД и ЕУ не ни ја признаеја независноста?
Практично прашуваш што ќе се случеше ако САД сакаа да ја зачуваат Југославија како држава?

Како бе ќе се случело со нас ако САД не ни ја признаеја независноста?
Па токму САД се директно одговорни за распаѓањето на Југославија, нивно дело е процесот кој доведе до распаѓањето. Дел од тој процес беше директна подршка за новите држави Словенија, Хрватска, Босна, и се разбира и Македонија. Нормално дека нѐ признаа и тоа со двете раце потпишаа, па во нивни интерес беше никако да не останеме во федералната држава.

Само наивни луѓе прашуваат вакви работи. Ова е како на пример сега САД што толку активно работат за Русија да се распадне што буквално ризикуваат трета светска војна, и ако успеат демек потоа нема да ги признаат новите државички (и да си инсталираат таму свои полтронски марионети како Заев и сличните)? Веднаш ќе ги признаат, ма први „другари“ ќе им бидат.


2001 - борба за „човекови права“ на Албанското малцинство, Албанците во Македонија биле малтретирани, дискриминирани (всушност, борба за територии), САД вршат притисок врз Македонскиот естаблишмент да попушти Арачиново. Вие овде со дрва камења.
2022/23 - борба за човекови права на Руското малцинство во Украина, поточно Доњецк и Луганск (наводно, биле малтретирани дека се Руси) итн. Вие овде дјевушка Росија....
Ова е навредливо. Две сосема различни ситуации опишуваш. Овде Албанците уште тогаш ги имаа сите права како и Македонците (па и повеќе од нас). Таму во Украина на ентичките Руси (набројувам):
- им го забранија јазикот
- не само што го укинаа како службен јазик туку и го забранија и во училишта и на јавни места, палат руски книги
- буквално од 2014-га навака не престанаа да ги бомбардираат градовите со етнички Руси, како Доњетск
- им ги забранија политичките партии на етнички Руси, многу од повидните политичари вонсудски им ги ликвидираа
- ако фатат некој нешто јавно да каже про-русија, ги малтретираат, ги врзуваат голи за бандери, итн, има и убиства
- итн, итн

Дали бе било што од ова им се случи на Албанците во Македонија?
Навредлива е споредбава, пошто ни ја навредуваш интелегенцијата и нашата и својата кога вака ги поистоветуваш работите како да се исти... Не само што не се исти, туку не се ни слични. Ни малку.

Како што ти напиша Берик или колосално... ништо не разбираш. Или се правиш дека не разбираш заради нешто друго. Како и да е - не си во право. Ниту малку не си во право, ништо од тоа што го кажа не ти држи вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom