Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Демографска катастрофа ја чека Украина...
А можеа да бидат неутрални... :facepalm:
Оваа се деца направени пред војната, следните месеци ако имаат 5-10 илјади ќе бидат бонба,
исто што покажува оваа е дека 24% женското население способно за деца е иселено,
друго што читав дека во Украина паднало односот жена дете на 0,8, а за раст е потребно 2,1, не дека имале толку пред војната ама барем имале двојно повеќе од сега.

За жал северџовци не разбираат математика и не можат да сварат дека Украина демографски нема да се оправи, поминале тие времиња кога жените раѓале по 5 деца.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.472
Поени од реакции
47.429
Русите не ја чека ништо подобро по ова прашање. Во слободен пад им е наталитетот со децении, а после војнава, со еден куп погинати и ветерани само полошо ќе станува.
Иначе наталитетот кај Чеченците, Дагестанците и сличните едвај-луѓе си е таман.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.965
Поени од реакции
15.984
Minato svrseno da, ali kako go kaza ko mileniumi mir da imalo a ne pola vek.
Mozi i koincidencija e deka zapadot bukvalno posle 45 ne smeat na mocanje da odat bez da go prasaat SAD za toa, ne pak nesto drugo da im padni na pamet.
Аргентина( не е во Нато) ги завзема Фокландите на своја рака, дури доби ракети од Франција и потопи еден британски воен брод.... Турција и Грција имаа погранични инциденти, мини војни, а и 2те се во Нато..
Ако дојде до распад на Нато, ќе видима како ќе биде меѓу Шпанија и УК со Гибралтар...
=====================================
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/umirovljeni-americki-obavjestajac-tvrdi-da-ukrajina-i-njeni-saveznici-nemaju-sanse-protiv-rusije-dok-im-stigne-pomoc-rusi-bi-vec-mogli-pobjediti-1254923?fbclid=IwAR2qfsva2sq4pnXLD_BmkBePPXzrfcxE9SS254h_D7bHykSMT09GDa2mY_A
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Русите не ја чека ништо подобро по ова прашање. Во слободен пад им е наталитетот со децении, а после војнава, со еден куп погинати и ветерани само полошо ќе станува.
Иначе наталитетот кај Чеченците, Дагестанците и сличните едвај-луѓе си е таман.
Војната не е во Русија и практично не гинат ненормално многу луѓе како во Украина. Повеќе гинат платеници од затворине и ефективно Русија се чисти од таквите луѓе. Дали и преку 20 000 има погинато од Русија е прашање. А инаку, падот на наталитет на Русија во последниве години се забави и во иднина може и да се поправи. А за Украина не верувам...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.512
Поени од реакции
3.631


По абдали за пропаганда што се вика толку да не ги бива црепови од русите..нема :pos:
Ти тепаат на нова година 400-500 војска,со докази зградата сол,искача Клошаренко мора да се бламира како мало дете кога ќе се укака у гаќи и нејќе да признае на учителката..:pos:
:D
Циркус и дно ....како и повеќето овде на форумот..
0001.jpg
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.364
Поени од реакции
21.887
Никогаш немало такво нешто како единство на словените. Пољаците историски никогаш не биле пријатели со Русите.
Пансловенството има една мана: сите сакаат да бидат над другите почнуваќи од Русија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.491
Пансловенството има една мана: сите сакаат да бидат над другите почнуваќи од Русија.
Добро е што во другиот табор барем владее рамноправност.


Германија на пример, во војнава се покажа дека без прашање не смее во веце да отиде.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.364
Поени од реакции
21.887
Добро е што во другиот табор барем владее рамноправност.


Германија на пример, во војнава се покажа дека без прашање не смее во веце да отиде.
Денски е посветло од на вечер. Сакам да кажам: Муабетот и да ти е точен, не го тангира тоа што ја го кажав. Значи сакаш да дефокусираш whataboutism што би рекле по ново.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.491
Денски е посветло од на вечер. Сакам да кажам: Муабетот и да ти е точен, не го тангира тоа што ја го кажав. Значи сакаш да дефокусираш whataboutism што би рекле по ново.
не контам
живееш во тој табор (и јас исто), во кој твојата држава е во трет ешалон на одлучување, а мојата е во осумнаести

И сега проблемот е што во другиот табор имало некој кој сакал да биде во први ешалон на одлучување.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.364
Поени од реакции
21.887
не контам
живееш во тој табор (и јас исто), во кој твојата држава е во трет ешалон на одлучување, а мојата е во осумнаести

И сега проблемот е што во другиот табор имало некој кој сакал да биде во први ешалон на одлучување.
Ја сум Македонец, како прво. Како второ не реков дека сум против словеснки сојуз нагласив само еден проблем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.491
Ја сум Македонец, како прво. Како второ не реков дека сум против словеснки сојуз нагласив само еден проблем.
Сакав да кажам - нема врска словенство, несловенство. САД, Русија и Кина се најмоќните и ќе се стремат да доминираат. Кој им се попречи, ќе го јаде.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
Ukraincite znaeja sho ke dobijat so nivnite politiki na baniranje na politicki partii, jazik i shto ne. Znaeja deka vojna gi cheka ako prodolzhat so nivnata vnatreshna politika, i pak prodolzhija.

Svesno otidoa kon vojna, i najloso e shto izigravaat zrtvi i cela evropa ja vovlekuvaat vo konfliktot kako da nie (makedonci i drugi NATO drzhavi) odlucivme da ne se pochituva minskiot dogovor.

Liberalnite drzavi podrzuvaat liberalnost selektivno, kaj nas mora liberalnost, a vo Ukraina nacionalizam (i polosho) se prodava ko demokratija. Zamisli nie da izigravame kako Ukraina i da zatvorame dzamii i da banirame jazici, shto ke bide?

Barem pogolemiot del od forumot znaat sho e tochno а shto e laga.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
 

Kajgana Shop

На врв Bottom