Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Potrudi se izgledaj go.
Тоа за биолабораториите ги измисли и промовираше во своите медиуми, украинскиот олигарх и кум на Путин, Виктор Медведчук.

Се во врска со Короната, направија Кина и САД. САД го плати, Кина го направи.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Тоа за биолабораториите ги измисли и промовираше во своите медиуми, украинскиот олигарх и кум на Путин, Виктор Медведчук.

Се во врска со Короната, направија Кина и САД. САД го плати, Кина го направи.
Izgledaj go ako ne ti se koci mozokot od sudir na veruvanja.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.314
Поени од реакции
31.169
Teмава никогаш не била собиралиште на луѓе кои културно ги дискутираат разликите во ставовите... Ама последниве пар страници го пробија секое дно. :unsure:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338

Пу пу не важи...Or waiiit, нели санкциите ја направиле појака Русија? Или не? Или да? Ватевр....
Автоматски споено мислење:

Btw:

Владимир Путин го покани кинескиот лидер Шји Џинпинг во службена посета на Русија напролет, додека Москва се обидува да ги продлабочи врските со Кина среде зголемената меѓународна изолација поради војната во Украина.



Зборувајќи со Шји преку видеоповик, Путин истакна дека односите Русија-Кина се најдобри во историјата и изрази надеж дека двете земји ќе ја прошират својата воена соработка. Без да ја спомне војната во Украина, Путин кажа дека двете земји се соочуваат со досега невидени притисок и провикации од западот.





„Ве очекуваме, драг пријателе, напролет во службена посета на Москва. Тоа на целиот свет ќе му ја покаже силината на руско-кинеските односи“, кажа Путин.

Шји не одговори на поканата за посета, но кажа дека Кина ќе го задржи објективниот и праведен став кон војната во Украина.

Кина досега одбиваше да ја поддржи или осуди руската инвазија. Иако го обвини западот за подгревање на тензиите во Украина, Кина не ја снабдува Русија со оружје, а нејзините компании главно се придржуваат до меѓународните санкции.

На денешниот состанок, Шји му кажа на Путин дека Кина е подготвена да ја зголеми стратешката соработка со Русија наспроти „тешката ситуација во светот“.


 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.446
Поени од реакции
6.964
Јас мислев геопозиционирање функционира по принцип на триангулација, со тоа има комуникација измеѓу уредот и сателитите.

Токму затоа постојат овие дебати.
Јас денес научив нешто ново.
Ти благодарам

Drugar be,
Sakav cel den da ti pisham ama ne stasav!
Ovie gluposti shto si gi pishuval za GPS i Glonass i slicni stvari nemoj drug pat!
Istoto i za slicni gluposti shto pishuvash. Bezrazlika shto spiesh i se razbuduvash so NATO misla!

Kraktko kazhano , si bil tolku vreme vo armija i ne poznavash ni osnovni raboti shto gi znaj sekoj srednoshkolec!

Nemoj i ne se brukaj.Proveri informiraj se pa posle.

Pred se proveri si ja ovaa Firma (Sigurni nikogash vo Zhivotot ne si slushnal za nea)
Pravi Navigacii Ruski ( Beloruski) vejce 10 Godini.
I ti ovde Pishuvash Garmin sranja im trebale na pilotive.

I ushte malce nauka za tebe,
Denes site telefoni shto izleguvaat mozhag i GPS i Glonass signali da obrabotivaat.
Na Aliexpress imash satovi za edno 40-50€ shto pokraj senzori za rabotata na srceto, Pritisokoi i Kompas, Visinometri i shto ushte ne imaaat poseduvaat i
GPS i GLONASS priemnici!

I zamisli seto to vo eden smrden Casovnik shto go nosich na raka i gi kombinira dvata signali za da ja odredi najtochnata pozicija.
Bi mozhel da recish deka eden dobar pilot bi mozhel od A do B da stasa so avion samo so toj casovnik!
Glonass ima greshka od 1,2 Metri za Voeni sistemi i od 4-7metri za civilni sistemi shto e cak i podobro od GPS! (Pobaraj si na google)


ili

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Мислам дека е попрецизен. Ми имаат објаснувано колеги што работат, имаат некој алгоритам што дава најдобри резултати. Постарите верзии се користат и комерцијално, најпрецизните вајда сњ строго милитари.
Автоматски споено мислење:


Што сме збореле? Во јануари беше убеден дека Украинците ќе се предадат како авганистанците. Пролистај мислења уназад. После дебаклов не ме чуди и Русите да го мислеле тоа.

Додуша ја очекував крвишта ама не и воени порази. Тука и ја ја утнав.
Алгоритмите се тие, тешко попрецизен без корекции од други извори, или статична метода и постпроцесинг, не дава физиката повеќе.
Антените се битни, подобри антени и модули може да извадат подобра точност, но кај цивилните уреди ова знае да кошта и по 15к евра.
Воените сигнали се друга приказна.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.446
Поени од реакции
6.964
Алгоритмите се тие, тешко попрецизен без корекции од други извори, или статична метода и постпроцесинг, не дава физиката повеќе.
Антените се битни, подобри антени и модули може да извадат подобра точност, но кај цивилните уреди ова знае да кошта и по 15к евра.
Воените сигнали се друга приказна.
Pishav na postot pred tvojot!
GLONASS e poprezizen!
VO civilna upotreba greshkata e od 4 do 7 Metri
vo Voena okolu 2 Metri

GPS ima Greshka od 7 do 13 Metri
I vo Voena Uptoreba raboti Codirano so greshka od 3,6 do 7 Metri

A postoi i Evropska Navigacija GALILEO
I ima i Beidou od zholtive komshii na Putin

I skoro site novi Uredi kako Navigacii za vo Kola, Mobilni telefoni i Racni Casovnici mozhat istovremeno da rabotat so site tri sistemi i imaaat preziznost od 1 Metar.

Najbito e shto site sistemi se ednostrani , znaci nema povratna komunikacija i zato ne mozhi nekoj nekogo da go iskluci da ne dobiva signal.
Barem ne kaj civilnite signali GPS voeniot del e Kodiran za Glonass neznam ama po pravilo i toj bi trebalo da e kodiran.

Povejce citaj na linkov
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Pishav na postot pred tvojot!
GLONASS e poprezizen!
VO civilna upotreba greshkata e od 4 do 7 Metri
vo Voena okolu 2 Metri

GPS ima Greshka od 7 do 13 Metri
I vo Voena Uptoreba raboti Codirano so greshka od 3,6 do 7 Metri

A postoi i Evropska Navigacija GALILEO
I ima i Beidou od zholtive komshii na Putin

I skoro site novi Uredi kako Navigacii za vo Kola, Mobilni telefoni i Racni Casovnici mozhat istovremeno da rabotat so site tri sistemi i imaaat preziznost od 1 Metar.

Najbito e shto site sistemi se ednostrani , znaci nema povratna komunikacija i zato ne mozhi nekoj nekogo da go iskluci da ne dobiva signal.
Barem ne kaj civilnite signali GPS voeniot del e Kodiran za Glonass neznam ama po pravilo i toj bi trebalo da e kodiran.

Povejce citaj na linkov
Се е тоа добро што читаш, ама не се работите така едноставни, елипсите на грешка теоретски се како што пишале таму, но има многу предуслови.


На форумов имаше уште еден член кој беше со добро познавање од оваа технологија, повеќе поради практична работа, но не е активен некое време, затоа не гледам ни потреба да се продолжи дискусијата на оваа тема.

Од мене дадов мислење, користењето на гарминот не е лош потег, напротив е добар. Дури и може да им служи како проверка дали ГПС-от има проблеми, во случаеви ако прават jamming, па ако падне целосно на него, значи пречките се "успешни" и може да се прави брз напад.

Со паметот сум веќе на Новогодишната вечер, а и сакам да кулирам, пладне е кај мене, така да немам намера да се распишам цели реферати.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Teмава никогаш не била собиралиште на луѓе кои културно ги дискутираат разликите во ставовите... Ама последниве пар страници го пробија секое дно. :unsure:
Баш ти најде да кажеш вакво нешто? Ти што не трпиш различно мислење и на прва одма влагаш со вреѓање на лична основа? Те Клинтон те Тенеќе те Игорче, ај другите те троламе пошто си глуп и упуван дека којзнае што си начитан. Или можда и за себе си збориш дека допираш дно. Ама не бе кај тебе и таквите ко тебе самокритичноста со терапија е извадена.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.502
Поени од реакции
3.607
Обидот да се направи рубљата број еден платежна валута во светот и да го смени доларот не успеа.
Колку време и енергија потрошија форумските морони , убедувајќи не дека доларот и еврото се веќе во историјата. :D
Путин потпиша декрет со кој непријателските земји повторно можат да плаќаат во странска валута..............
Путин разрешил недружественным странам платить в валјуте за долги за газ.

https://ria.ru/20221230/putin-1842566630.html


Со еден збор, ситуацијата е - пари нема . Очигледно само со Кина и Индија не идат работите.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Баш ти најде да кажеш вакво нешто? Ти што не трпиш различно мислење и на прва одма влагаш со вреѓање на лична основа? Те Клинтон те Тенеќе те Игорче, ај другите те троламе пошто си глуп и упуван дека којзнае што си начитан. Или можда и за себе си збориш дека допираш дно. Ама не бе кај тебе и таквите ко тебе самокритичноста со терапија е извадена.
Кај гледаш тролање?:icon_mrgr: Самокритичност бараш од сталинољубец? Немој аман...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Така да како и секогаш, баш како што можевме да видиме со Короната, секогаш си блиску со твојте теории на заговор, но и секогаш далеку од правата вистина.
Така е Тенеке, иако скоро се што пренесувам така излегува, но сепак јас сум далеку. Среќа моја што те имам на форумов, па нема да забегам од патот.

Иначе @Bafra да се надоврзам на твојот муабет, САД за прв пат после 30 години се добрите момци во светот, и плус тоа со можност да ја уништат Руската армија, и плус да стават под своја контрола многу држави. И плус ова ги чини ситница, 5% од нивниот годишен буџет за војската. Руската армија е на 50% од тоа што беше пред 24 февруари. Американците нема да ја испуштат оваа прилика и ќе ги ронат сега пополека.

Сега можеме да дебатираме дали Американците ги притиснаа Русите на овај чекор или Русите едноставно жалаа 30 години затоа што се распадна СССР и одвај дочекаа момент да ја обноват империјата, но факт е дека Путин ја втурна Русија во војна со прилично климави причини. Да биде проблемот за Путин уште поголем и Русија се покажа како тотално недорасната на овај чекор, претпоставувам верувајќи си на своите лаги за тоа колку е силна руската држава, а колку е слаб Западот.
САД после атентатот на Кенеди, немаат намера да се добри момци, а најмалку па сега. Не знам врз основа на кои причини ги смести во добрите :toe:.
На Западот му е потребна оваа војна, не на Русија. Од устите на сите само омраза излегува, спореди претходни години кога имало некој конфликт какви изјави давале европските лидери, а каква е ситуацијата сега.

За САД моментално ова е ситница, но колкава е цената за Украина? Колкава е цената за Европа и ред други држави?
Русија не гледам нешто многу скапо да ја кошта, дури придобија симпатии кај луѓе кои претходно беше незамисливо да се на иста страна со Русија, приливот од енергенсите си тече. Најчудно ми е како лапате медиумска пропаганда врска Руската армија и нејзиниот капацитет иако имаш Амерички воени лица кои укажуваат на спротивното.

Лапате пропаганда од истите луѓе кои 3 години ве правеа мајмуни врска короната.
Еднаш излажи ме, срам да ти е. По вторпат ако ме излажеш, срам да ми е. Но не бе, по милионити пат системот не лаже, вие значи сте оперирани од срам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom