Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 02.02.2023 г. следва да представите копие на актуален документ за самоличност. При непредставјане на този документ в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 02.12.2022 г.
Дали некој знае каде точно треба да се однесе документот?

Во овој случај станува збор за истечен пасош, мора да се однесе нова копија(од нов пасош).

Го прашувам ова бидејќи аплицирано е во Амбасада во Скопје, преку родител.

Прашањето е - дали да се однесе дополнителен документ во Скопје или директно во Софија?

Поздрав : )
Директ во софија, министерство на правос'дие, со една молба од таму на гише номер 10, втор шалтер лево кога влезеш
 
Член од
2 ноември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дали некој земал државјанство со стар документ од архив?
Автоматски споено мислење:

Najdov nekoj covek sto pominal na polozitelno so dokumentot ovoj https://www.archives.government.bg/news-3-1997-Процедура за издаване на заверени ксерокопија на архивни документ (toj sto jas go imam) kade sto prezimeto na dokumentov ne se sovpagjal so toj na umrenicata a i isto taka imalo i nekakvi razliki vo godinite na raganje vo izvodite(t.e. sitnici sto ne se sovpagjale celosno)
Ova e dobar pokazatel
Автоматски споено мислење:

a i demek se povrzuval so dedoto negov i na izvodot na tatko mu pisuval Jovanovski a na izvodot na dedo mu Jovanov i ne mu napravile problem(ne nitu podnel izjavi zavereni na notar deka e isto lice)
Со каков документ од архива поминале? Јас најдов за прадедо ми плата што земал како бугарски кметски наместник 1943
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2018
Мислења
22
Поени од реакции
51
Zdravo.
Dali ima nekoj zainteresiran za podiganje na ukaz od sofija. Procedurata ja ima komplet na forumot vo detali, a posrednikot bara 400 eur, shto za mene e nenormalno. Ako nekoj e zainteresiran za odenje do sofija pishete mi.
Pozdrav
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Дали некој земал државјанство со стар документ од архив?
Автоматски споено мислење:


Со каков документ од архива поминале? Јас најдов за прадедо ми плата што земал како бугарски кметски наместник 1943
site informacii za dokumentot se vo linkot, procitaj go
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Здраво дечки. Ме интересира една работа, бев на интервју пред неколку месеци со 2 стари документи (крштеница од дедо ми и уверние од прадедо ми за учество во првата светска војна), меѓутоа ми го земаа само едниот документ (крштеницата) и ми кажаа дека другиот документ нема да треба бидејќи го имаат првиот. Не знам зошто не ми ги земаа и двата, ама при муабет нешто се смешаа кој ми е дедо а кој прадедо и мислам дека ја земаа крштеницата бидејќи можеби мислеа дека тој е прадедо ми па дедо ми влече потекло од него итн. Е сега моментално јас сум на задолжителна, а во мене имам уште 2 дополнителни стари документи кои ги најдов и се мислам дали воопшто да ги доставувам и нив некако дополнително за да биде посигурно, но од друга страна не знам дали е добро да доставувам документи кои не ми ги побарале па да си направам проблем од ништо. Ме интересира мислење од искуство како е подобро да се постапи, не сакам да си ризикувам постапка но од друга страна сакам да е посигурно кога веќе имам неколку стари документи.
Ви благодарам на секое инфо, поздрав.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.953
ама при муабет нешто се смешаа кој ми е дедо а кој прадедо и мислам дека ја земаа крштеницата бидејќи можеби мислеа дека тој е прадедо ми па дедо ми влече потекло од него итн.
Па баш бидејќи крштеницата ти е од дедо ти веројатно ја рачунале како побитна од докментот од прадедо ти, не знам по која логика мислиш дека ги измешале. Во секој случај поблиско потекло ти е дедо ти. Но чудно зошто не го земале и другиот документ, не сметало да го задржат.
Како и да е нема да направат никаков проблем ако доставиш дополнителни документи, тоа никогаш не е на одмет да доставиш ако веќе имаш плус документи. Не ризикваш ништо со тоа.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Здраво дечки. Ме интересира една работа, бев на интервју пред неколку месеци со 2 стари документи (крштеница од дедо ми и уверние од прадедо ми за учество во првата светска војна), меѓутоа ми го земаа само едниот документ (крштеницата) и ми кажаа дека другиот документ нема да треба бидејќи го имаат првиот. Не знам зошто не ми ги земаа и двата, ама при муабет нешто се смешаа кој ми е дедо а кој прадедо и мислам дека ја земаа крштеницата бидејќи можеби мислеа дека тој е прадедо ми па дедо ми влече потекло од него итн. Е сега моментално јас сум на задолжителна, а во мене имам уште 2 дополнителни стари документи кои ги најдов и се мислам дали воопшто да ги доставувам и нив некако дополнително за да биде посигурно, но од друга страна не знам дали е добро да доставувам документи кои не ми ги побарале па да си направам проблем од ништо. Ме интересира мислење од искуство како е подобро да се постапи, не сакам да си ризикувам постапка но од друга страна сакам да е посигурно кога веќе имам неколку стари документи.
Ви благодарам на секое инфо, поздрав.
Cudno... ova ti se sluci koga bese na intervju? Jas imav 2 dokumenti, eden od pra dedo mi(kade sto e napisan toj i negovata familija, kako vid na popis e) i dokument od bratot na pra dedo mi deka bil bugarski cetnik, dvete mi gi primija
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
Здраво дечки. Ме интересира една работа, бев на интервју пред неколку месеци со 2 стари документи (крштеница од дедо ми и уверние од прадедо ми за учество во првата светска војна), меѓутоа ми го земаа само едниот документ (крштеницата) и ми кажаа дека другиот документ нема да треба бидејќи го имаат првиот. Не знам зошто не ми ги земаа и двата, ама при муабет нешто се смешаа кој ми е дедо а кој прадедо и мислам дека ја земаа крштеницата бидејќи можеби мислеа дека тој е прадедо ми па дедо ми влече потекло од него итн. Е сега моментално јас сум на задолжителна, а во мене имам уште 2 дополнителни стари документи кои ги најдов и се мислам дали воопшто да ги доставувам и нив некако дополнително за да биде посигурно, но од друга страна не знам дали е добро да доставувам документи кои не ми ги побарале па да си направам проблем од ништо. Ме интересира мислење од искуство како е подобро да се постапи, не сакам да си ризикувам постапка но од друга страна сакам да е посигурно кога веќе имам неколку стари документи.
Ви благодарам на секое инфо, поздрав.
Мислам дека подобро ќе е да ги чуваш кај тебе, ако недај боже те стават на дополнителна дад имаш што да однесеш. И јас исто најдов венчални листови од прабаба и прадедо и крштеница од прабаба па доставив само еден венчален лист за да почне процедурата (моментално сум на примена молба) а другите ги чувам за сигурност. Ама успат најдов и крштеница од дедо (не прадедо) и неа ја чувам како последна можност.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
36
Поени од реакции
46
Здраво дечки. Ме интересира една работа, бев на интервју пред неколку месеци со 2 стари документи (крштеница од дедо ми и уверние од прадедо ми за учество во првата светска војна), меѓутоа ми го земаа само едниот документ (крштеницата) и ми кажаа дека другиот документ нема да треба бидејќи го имаат првиот. Не знам зошто не ми ги земаа и двата, ама при муабет нешто се смешаа кој ми е дедо а кој прадедо и мислам дека ја земаа крштеницата бидејќи можеби мислеа дека тој е прадедо ми па дедо ми влече потекло од него итн. Е сега моментално јас сум на задолжителна, а во мене имам уште 2 дополнителни стари документи кои ги најдов и се мислам дали воопшто да ги доставувам и нив некако дополнително за да биде посигурно, но од друга страна не знам дали е добро да доставувам документи кои не ми ги побарале па да си направам проблем од ништо. Ме интересира мислење од искуство како е подобро да се постапи, не сакам да си ризикувам постапка но од друга страна сакам да е посигурно кога веќе имам неколку стари документи.
Ви благодарам на секое инфо, поздрав.
Ти земаа еден зошто на крајот на денот ти треба само еден солиден документ и толку. Ништо повеќе нитшо помалку, а по солидно од крштеница нема. Ништо не ризикуваш, дури и да те стават на дополнителна да донесеш уште документи има што да однесеш но тоа сценарио нема да се случи зошто си со крштеница.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Океј, дечки. Фала ви многу на одговорите на сите, ќе ги чувам документите доколку има потреба од нив во иднина. Поздрав
 
Член од
23 декември 2022
Мислења
10
Поени од реакции
15
Директ во софија, министерство на правос'дие, со една молба од таму на гише номер 10, втор шалтер лево кога влезеш
Gise nomer 3, ne mora da zakazuvas termin vo ministerstvo, na dezurnite im kazuvas deka si za dostavuvanje dopolnitelni doku
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 02.02.2023 г. следва да представите копие на актуален документ за самоличност. При непредставјане на този документ в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 02.12.2022 г.
Дали некој знае каде точно треба да се однесе документот?

Во овој случај станува збор за истечен пасош, мора да се однесе нова копија(од нов пасош).

Го прашувам ова бидејќи аплицирано е во Амбасада во Скопје, преку родител.

Прашањето е - дали да се однесе дополнителен документ во Скопје или директно во Софија?

Поздрав : )
Vo Sofija, nema potreba da zakazuvas termin vo ministerstvoto, na dezurniot mu kazuvas deka si za dostavuvanje dopolnitelni dokumenti, i koga e sloboden salter 3 (gise 3) ke te pusti da go odneses dokumentot.
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 02.02.2023 г. следва да представите копие на актуален документ за самоличност. При непредставјане на този документ в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 02.12.2022 г.
Дали некој знае каде точно треба да се однесе документот?

Во овој случај станува збор за истечен пасош, мора да се однесе нова копија(од нов пасош).

Го прашувам ова бидејќи аплицирано е во Амбасада во Скопје, преку родител.

Прашањето е - дали да се однесе дополнителен документ во Скопје или директно во Софија?

Поздрав : )
Vo Sofija. Samo licno, ili lice so polnomosno. Ne se zakazuva termin. Na dezurniot mu kazuvas deka si za dostava na dopolnitelni dokumenti. Koga e sloboden salter 3 ke te povika. Popolnuvas molba so spisok na dokumenti sto gi dostavuvas, ti davaat potvrda deka se primeni dokumentite.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Gise nomer 3, ne mora da zakazuvas termin vo ministerstvo, na dezurnite im kazuvas deka si za dostavuvanje dopolnitelni doku

Vo Sofija, nema potreba da zakazuvas termin vo ministerstvoto, na dezurniot mu kazuvas deka si za dostavuvanje dopolnitelni dokumenti, i koga e sloboden salter 3 (gise 3) ke te pusti da go odneses dokumentot.

Vo Sofija. Samo licno, ili lice so polnomosno. Ne se zakazuva termin. Na dezurniot mu kazuvas deka si za dostava na dopolnitelni dokumenti. Koga e sloboden salter 3 ke te povika. Popolnuvas molba so spisok na dokumenti sto gi dostavuvas, ti davaat potvrda deka se primeni dokumentite.
ja ima taa molba na internet ili na lice mesto se popolnuva?
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
20
Здраво дечки,
Може е дискутирано ама не сретнав. Ако се купи некакво мало студио, како некретнина во БГ. Има ли тоа некаква предност бидејќи немаме стари документи! Знае ли некој?
Фала
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.953
Ако аплицираш на основа потекло тогаш недвижнини немаат никаков одел - немаат никаква допирна точка со докажување потекло.

Е сега, Бугарите даваа и државјанства на основа на инвестирање во државата, но за такво нешто треба поголема инвестиција отколку само купување мало студио (не знам точно кои им беа барањата) + најавуваа дека ќе го укинат доделувањето на државјанства на оваа основа, така да не знам дали воопшто уште постои оваа опција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom