Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.201
Идиотиве апсолутно изгубиле сенс дека сакаат да го убијат претседателот на државата со најнапредните нуклеарни оружја кои се во бројка најголема во цел свет...
Вакви работи прават очајни луѓе, такви што се пред пораз и губење на политичките функции.
Автоматски споено мислење:

Пошто се работи за Претседателот на Русија, инаку за убивање поневажни луѓе око не им трепнува.
Пази го ова:

Помеѓу другото колку цивили имаат убиено во Виетнам, тоа е незамисливо.... Нилс Мелцер открива во Targeted Killing in International Law дека, според програмата Феникс, само за четири години, САД убиле најмалку 40.000 луѓе кои се сметаат за поврзани/поддржувачи на Виет Конг. Многу од нив невини цивили.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.220
Не знам за каква демилитаризација зборите кога Украина моментално има еден милион луѓе под оружје, добива најсовремени против авионски и против ракетни системи, добива еден куп ново оружје, оклопни возила, химарси, хаубици и ракети од западот. Украина сега е далеку воено поопасна од пред почетокот на војната.
Ниту најтврдокорните украински канали не прикажуваат толку оптимистичка слика за состојбата на терен како ти сега.
Заглавен си некаде јули-август со вестите и скоро ништо од тоа што го кажа не се случува моментално.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Не знам за каква демилитаризација зборите кога Украина моментално има еден милион луѓе под оружје, добива најсовремени против авионски и против ракетни системи, добива еден куп ново оружје, оклопни возила, химарси, хаубици и ракети од западот. Украина сега е далеку воено поопасна од пред почетокот на војната.

Ако сакате да збориме за демилитаризација да видиме што се случи со Руската армија во Украина. Имаме загуби во воена опрема од огромни размери. Русите изгореа за една година во Украина, воена опрема која гигант како Советскиот Сојуз ја создавал со децении. Имаат големи загуби кај офицерите и специјалните единици, нешто за кое треба години да се надомести. Прв пат после втора светска војна спроведуваат мобилизација и мобилизираните завршуваат на фронт. Што ви кажува тоа? Имаме многу војници на располагање ама ајде ќе ги пратиме овие мобилизираниве на фронт наместо професионална војска? Мене друго ми кажуваат овие факти.

Тоа што Путин ги смени сите пет главни генерали одговорни за воените дејствија во Украина нели ви кажува доволно каков shit show е военава операција?

Ниту една од воените цели што Путин ги наведе вечерта кога почна војната, не се остварени. Напротив, копаат ровови и одбранбени позиции кај Белгород, Курск и Крим, а Руски градови и села во пограничните области редовно се гаѓани од Украинска артилерија. Да не почнувам за тоа што на два пати им е нападната воена база за стратешки нуклеарни бомбардери на 800км од Украинска граница...
Автоматски споено мислење:



Не знам кои погрешни информации се тие. Уништен тенк е уништен тенк. Слики од погреби на стотици специјалци од ВДВ не знам како се лажираат, посебно кога самите Руси ги објавуваат. И половина од тие слики и информации да се фејковачи, бројките пак се страшни.
Значи е добредојдена ваква војна за да си ја средат администрацијата.
Поарно да се штимаат на Украина, отколку во иднина во директен судир со НАТО.

А за оружјето, па ко че то да плати пријателју? И пред војната просечен Украинец беше поотепан и од нас, дали мислиш дека ќе кренат глава после ова?
Украина ако продолжи со ова и во 2023та ќе биде полошо место за живеење и од Јужен Судан, со ПТСД не се создава здрава нација туку ментални случаеви, алкохоличари, и наркомани.

Памти ми го зборот, ќе им отцепат територија, ќе им изгинат илјадници во најдобар случај а милиони ако се премине во друг тип на војување, се што еднаш кидна од таму не се враќа назад, ќе мора да ја продаваат дури и инфраструктурата на странски олигарси за да се изгради одново (јавно приватно партнерство) што во превод е пљачкање и на тоа што ќе остане, никогаш а ни тогаш нема да влезат во НАТО.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Ниту најтврдокорните украински канали не прикажуваат толку оптимистичка слика за состојбата на терен како ти сега.
Заглавен си некаде јули-август со вестите и скоро ништо од тоа што го кажа не се случува моментално.
Од јули до денес единствено нешто што се случи на терен е тоа што Русија ги изгуби Балаклија, Изиум, Купианск, Лиман, Херсон (главен град на новата руска провинција нели), и целата територија десно од Днепар. Не знам која е оптимистичката слика за Русите тука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Од јули до денес единствено нешто што се случи на терен е тоа што Русија ги изгуби Балаклија, Изиум, Купианск, Лиман, Херсон (главен град на новата руска провинција нели), и целата територија десно од Днепар. Не знам која е оптимистичката слика за Русите тука.
a za kolku vreme gi osvoija tie teritorii predhodno?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
a za kolku vreme gi osvoija tie teritorii predhodno?
Зависи кои. За Лиман и Изиум два месеци жестоко се бореа за секоја педа, па после ги изгубија во рок од две недели. Херсон брзо го освоија ама го изгубија без борба а и со тоа нивниот foothold на десната страна од Днепар. Враќање сега пак преку реката, нема теорија пак да се оствари.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Зависи кои. За Лиман и Изиум два месеци жестоко се бореа за секоја педа, па после ги изгубија во рок од две недели. Херсон брзо го освоија ама го изгубија без борба а и со тоа нивниот foothold на десната страна од Днепар. Враќање сега пак преку реката, нема теорија пак да се оствари.
ostaj sitnici jasno te prasav za kolku vreme bese osvoena groto od teritorijata? eve krim na primer? ili restoto od donbas?

za da ima pregovori rusite se jasni ukraina mora da ja prifati novata realnost deka tie provincii ne se poveke ukraina a ke treba da se diskutira i za restoto...

svetot ne e spremen do beskraj da ja plaka cenata na vojnata, sto saka neka zborat politacarite na kraj lugeto stradaat a relano se pomalku gi boli za nekoja vojna tamu nekade...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Идиотиве апсолутно изгубиле сенс дека сакаат да го убијат претседателот на државата со најнапредните нуклеарни оружја кои се во бројка најголема во цел свет...
Kako prvo, Lavrov go smetam za eden od najdobrite diplomati koi se pojavile vo istorijata ever dosega, no vakvi izjavi (so gram doza na senilnost) ne mu se potrebni, osobeno vo vakov cuvstvitelen period. Znaci i da pretpostavime deka Pentagon saka i planira da go likvidira Putin, sigurno nema prvo da se zakanuva, i da go objavuva toa javno, tuku ke go stori toa (ili obide da go stori toa) i ke se obidat da mu go prepisat toa na Ukrainskite desnicari..

Sta bi kad bi, a toa bi bilo top secret, so bi go znaele samo 1-2ca + atentatorot, a ne direktno na Lavrov, tragikomicno e be da veruvate vo vakvi raboti.

Ama eve forumskite eksperti i geopoliticki mastermajndovi na kajgana forumot, go otkrija planot na Pentagon... Kakva umeshnost i geostrategisko razmisluvanje tri cekori ponapred od drugite od strana na tastercinjata toa e cudo edno. Haha...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.308
Kako prvo, Lavrov go smetam za eden od najdobrite diplomati koi se pojavile vo istorijata ever dosega, no vakvi izjavi (so gram doza na senilnost) ne mu se potrebni, osobeno vo vakov cuvstvitelen period. Znaci i da pretpostavime deka Pentagon saka i planira da go likvidira Putin, sigurno nema prvo da se zakanuva, i da go objavuva toa javno, tuku ke go stori toa (ili obide da go stori toa) i ke se obidat da mu go prepisat toa na Ukrainskite desnicari..

Sta bi kad bi, a toa bi bilo top secret, so bi go znaele samo 1-2ca + atentatorot, a ne direktno na Lavrov, tragikomicno e be da veruvate vo vakvi raboti.

Ama eve forumskite eksperti i geopoliticki mastermajndovi na kajgana forumot, go otkrija planot na Pentagon... Kakva umeshnost i geostrategisko razmisluvanje tri cekori ponapred od drugite od strana na tastercinjata toa e cudo edno. Haha...
Па штом демокративе можеа да лажат 5 години дека Русија им ги наместила изборите, може и Лавров да си дозволи да го рече тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Kako prvo, Lavrov go smetam za eden od najdobrite diplomati koi se pojavile vo istorijata ever dosega, no vakvi izjavi (so gram doza na senilnost) ne mu se potrebni, osobeno vo vakov cuvstvitelen period. Znaci i da pretpostavime deka Pentagon saka i planira da go likvidira Putin, sigurno nema prvo da se zakanuva, i da go objavuva toa javno, tuku ke go stori toa (ili obide da go stori toa) i ke se obidat da mu go prepisat toa na Ukrainskite desnicari..

Sta bi kad bi, a toa bi bilo top secret, so bi go znaele samo 1-2ca + atentatorot, a ne direktno na Lavrov, tragikomicno e be da veruvate vo vakvi raboti.

Ama eve forumskite eksperti i geopoliticki mastermajndovi na kajgana forumot, go otkrija planot na Pentagon... Kakva umeshnost i geostrategisko razmisluvanje tri cekori ponapred od drugite od strana na tastercinjata toa e cudo edno. Haha...
Му се заканиле ако употреби Русија тактичко нуклеарно оружје, дека ќе биде ликвидиран цел руски врв. Затоа квичи Лавров сега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.308
Му се заканиле ако употреби Русија тактичко нуклеарно оружје, дека ќе биде ликвидиран цел руски врв. Затоа квичи Лавров сега.
од каде дозна ти ова тенеке?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom