Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
27 бригади, море бројка види тииии....
НАТО бригада има околу 5000 трупи, според НАТО стандарди единица со 60% борбена готовност треба да се повлекува а со 50% бг итно да се евакуира или ослободи од должност. Во ептен црно сценарио секоја бригада треба да има по 2500 трупи.
27х2500=67.500 трупи
Ако додадеме 2000 за Азов полкот
5000 за петте баталјон и ги занемариме специјалците ќе речеме 500, идеме до бројка од 75.000 трупи во најлош случај.
Во реалистичен случај 100.000 лесно ќе надминеме.
Само во Бахмут, стотка, против како што кажавте претходно 12.500 Вагнеровци.

Еве јас ти верувам, не знам за другите
Друже Клинтон ова не е Србија од 90-тите. Што сега се фураш во НАТО филмови, нит е Украина членка на НАТО нит има било каков правен основ да умарширате за да се тепате со Русија а за подготвеноста на НАТО членките да праќаат своја војска да биде дробена од руската артилерија треба ли и да расправаме. Војната во Виетнам имаше сличен распоред на силите- првин консултативна улога и оружје од САД па откако се виде дека војната ќе ја изгубат се премина на апла праќање сопствена војска... за да на крајот... знаеме како заврши, со панично бекство од Хо Ши Мин Сити.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Штом толку од војскава е сконцентрирана на Бахмут, русиве би направиле добар продор ако отворат нов фронт. Ваљда и тоа е целта со Бахмут, да ги одвлечат од северот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.209
Штом толку од војскава е сконцентрирана на Бахмут, русиве би направиле добар продор ако отворат нов фронт. Ваљда и тоа е целта со Бахмут, да ги одвлечат од северот.
Или да ги одвлечат на север за доле кај Бахмут да направат продор... Како иде работава за Украинците: damn if you do it, damn if you don't.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Друже Клинтон ова не е Србија од 90-тите. Што сега се фураш во НАТО филмови, нит е Украина членка на НАТО нит има било каков правен основ да умарширате за да се тепате со Русија а за подготвеноста на НАТО членките да праќаат своја војска да биде дробена од руската артилерија треба ли и да расправаме. Војната во Виетнам имаше сличен распоред на силите- првин консултативна улога и оружје од САД па откако се виде дека војната ќе ја изгубат се премина на апла праќање сопствена војска... за да на крајот... знаеме како заврши, со панично бекство од Хо Ши Мин Сити.
И друже како можам да ти помогнам сега тебе? Што од твојов пост има блага веза со она што си го цитирал?
Автоматски споено мислење:

Штом толку од војскава е сконцентрирана на Бахмут, русиве би направиле добар продор ако отворат нов фронт. Ваљда и тоа е целта со Бахмут, да ги одвлечат од северот.
Или да ги одвлечат на север за доле кај Бахмут да направат продор... Како иде работава за Украинците: damn if you do it, damn if you don't.
Вака и кај Лиман ги оставаа да влезат во стапица... Ама шознам...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.209
Зборуваме за истиот Лиман за кој повеќе десетици илјади украински војници загинаа... Да, тоа е шемата отприлика.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Исто ми нема никаква логика тврдењето дека на Русија и одговарал долг конфликт. Апсолутно во ниту едно сценарио тоа нема смисла. Што е подобро, нокаут во прва рунда или борба од 10 рунди борење како свињи во кал?
Јас тоа не сум го рекол. На Русија како држава сигурно не и одговара долга војна, но на некои групи и те како им одговара што подолго. Затоа кажувам дека Русија сеуште не ни започнала класична војна да води. Класична војна се знае, цела држава е активирана, како Јенките во Ирак ќе ископира, а не платеници со некое старо вооружување, чак пат некоја ракета ќе пратат, некои дронови, кои нели иако евтини, ги снема. Украина со децении е каша попара, Русите сигурно се знаат за војската нивна (од претходни податоци и од досегашни шпиони), па несериозно е да сметаме дека сериозни стратези кои ги имаат Русите ќе прават почетнички грешки, кои дури и ние ги забележуваме.

Ајде ќе видиме 2023 што ќе биде, па можеби тогаш ќе разглабаме што чекале Русиве толку време да ја изораат Украина.

Ајде бе куqлиња! Доста беше овде офтопици за Фед и за САД, ајде ваму ве чекам и тебе и Тејкер:
За пак да ми пуштиш цртан со паушално објаснување врска ФЕД.
А не фала, по 3 пат со тебе не трошам време, посебно штом цртани ти се извор за информирање. :neetaka:

Држи се до теми кои не бараат баш конкретни информации, полесно ти иде таму да покажуваш колку знаеш.
Подалеку од економија, а и некои области за здравје :P
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.209
За пак да ми пуштиш цртан со паушално објаснување врска ФЕД.
А не фала, по 3 пат со тебе не трошам време, посебно штом цртани ти се извор за информирање. :neetaka:

Држи се до теми кои не бараат баш конкретни информации, полесно ти иде таму да покажуваш колку знаеш.
Подалеку од економија, а и некои области за здравје :P
Ако бе, ти дозволувам слободно и (не)достоинствено да се повлечеш. Но нека си седи овде кој бега како пи4ица. ;)
Патем очигледно дека и цртани филмови ти се пресложени, не знам со што друго да се обидам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Ако бе, ти дозволувам слободно и (не)достоинствено да се повлечеш. Но нека си седи овде кој бега како пичица. ;)
Патем очигледно дека и цртани филмови ти се пресложени, не знам со што друго да се обидам.
Ако нека седи, пичица сум, но кога тресеш зелени за ФЕД иди до крај, спомни илуминати, евреи, само централните банки на Либија Иран и С. Кореа не се под контрола на Ротшилд.

Јас ти објаснав со факти, со закони и кој ја има моќта врз ФЕД, а ти понуди цртан, ваљда дека само од нив можеш да сфатиш и прифатиш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
Ајде ќе видиме 2023 што ќе биде, па можеби тогаш ќе разглабаме што чекале Русиве толку време да ја изораат Украина.
mene po se mi se cini deka im e da go kleckaat NATO i da im gi praznat lagerite!

Vo taa nasoka i ovaa izjava od Lavrov
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.209
Јас ти објаснав со факти, со закони и кој ја има моќта врз ФЕД, а ти понуди цртан, ваљда дека само од нив можеш да сфатиш и прифатиш.
Ама немој сега како млада невеста „не сакам, не сакам“ а заводливо се смешкаш... Демек нема да зборуваш, ама не престануваш да зборуваш. :D
 
D

Deleted member 53418

Гостин
epten tesko prasanje e toa. ima provincii sto se ko emirative pa i beter ama generalno se polabavi. bali ne e ni muslimanski nego hindu pretezno, java i sumatra sto im se glavnite ostrovi se nesto nalik turcija pa i polabavo bi rekol... borneo kade ke go gradat glavniot grad e mesano uglavno se muslmani i toa relativno striktni ali ima i dosta hristijani i pleminja tamu... prilicno mirno e zasto i hristijanite i pleminjata tamu moze da lesno da se radikaliziraat...

indnezija e ok, prilicno dobro balansiraat u sporedba so ostatokot na islamskiot svet.
Во моја глава Индонезија била најголемата муслиманска земја што ја знам. Никогаш не знаев како функционирааат баш читав имале раст од 156% на гдп од 1999 што е раст голем.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.401
Поени од реакции
36.334
денацификација и демилитаризација се бара според Путин. Песков рече дека демилитаризацијата е готова. Останува уште денацификацијата.
Што нудеа Русите за примирје на почетокот?
1.Демилитаризација
2.Автономија на Доњецк и Луганск во рамките на Украина и откажување од Крим
3.Во устав да вметнат дека се неутрална држава и да ги вратат правата на руското малцинство

Тоа беа главните барања во глобала, барем за јавноста.

Еве скоро една година подоцна, демилитаризацијата е при крај па ќе може да се отштиклира тоа. Моментално Русија има дупло поголема армија акумулирано на границата на Украина од пред почетокот на војната. Ако тогаш беа 250-300к сега е 600к
Сега им бараат да се откажат од четирите области што ги анектираа и плус да ја исполнат третата потточка од горе. Ако не прифатат тогаш ќе има воено решение (зборови на Лавров) и ќе се оди на капитулација, а најверојатно и окупација на уште некоја област.
Не знам за каква демилитаризација зборите кога Украина моментално има еден милион луѓе под оружје, добива најсовремени против авионски и против ракетни системи, добива еден куп ново оружје, оклопни возила, химарси, хаубици и ракети од западот. Украина сега е далеку воено поопасна од пред почетокот на војната.

Ако сакате да збориме за демилитаризација да видиме што се случи со Руската армија во Украина. Имаме загуби во воена опрема од огромни размери. Русите изгореа за една година во Украина, воена опрема која гигант како Советскиот Сојуз ја создавал со децении. Имаат големи загуби кај офицерите и специјалните единици, нешто за кое треба години да се надомести. Прв пат после втора светска војна спроведуваат мобилизација и мобилизираните завршуваат на фронт. Што ви кажува тоа? Имаме многу војници на располагање ама ајде ќе ги пратиме овие мобилизираниве на фронт наместо професионална војска? Мене друго ми кажуваат овие факти.

Тоа што Путин ги смени сите пет главни генерали одговорни за воените дејствија во Украина нели ви кажува доволно каков shit show е военава операција?

Ниту една од воените цели што Путин ги наведе вечерта кога почна војната, не се остварени. Напротив, копаат ровови и одбранбени позиции кај Белгород, Курск и Крим, а Руски градови и села во пограничните области редовно се гаѓани од Украинска артилерија. Да не почнувам за тоа што на два пати им е нападната воена база за стратешки нуклеарни бомбардери на 800км од Украинска граница...
Автоматски споено мислење:

Сега замисли чисто како можност, дека можеби - можеби - гледаш пропаганда. Тие мртви и тие огромни загуби да не се толку колку што изворот ти презентира... Што останува тогаш?

Garbage in = garbage out
Тоа е принципот. Ако тргнуваш од погрешни податоци, стигнуваш на погрешен заклучок.
Како што не веруваш на руски извори (веројатно со право, војна е и пропаганда фршти од сите страни), така прашањето е зошто па би верувал на украински амерички извори.

Сега ќе биде интересно да се види дали ќе се отвори северен фронт, и дали тоа ќе ја стабилизира војната - пошто на Русија им одговара и спора игра, моментално целосно ја преорганизираат армијата.
Не знам кои погрешни информации се тие. Уништен тенк е уништен тенк. Слики од погреби на стотици специјалци од ВДВ не знам како се лажираат, посебно кога самите Руси ги објавуваат. И половина од тие слики и информации да се фејковачи, бројките пак се страшни.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
И друже како можам да ти помогнам сега тебе? Што од твојов пост има блага веза со она што си го цитирал?
Автоматски споено мислење:



Вака и кај Лиман ги оставаа да влезат во стапица... Ама шознам...
Тебе ти треба помош друже, тебе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.209


Lavrov Says Pentagon Threatening To Assassinate Putin

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on Tuesday lashed out at what he described as threats coming out of the US to assassinate President Vladimir Putin, apparently in response to a slew of anonymously sourced reports.

"There are some 'anonymous officials' from the Pentagon who have actually enunciated threats to deliver a 'decapitating strike' on the Kremlin, which is in fact an assassination threat against the Russian president," Lavrov said, according to TASS.
"If someone really has such ideas, then this someone should think long and hard about the possible consequences of such plans," the top Russian diplomat warned.
The condemnation also came less than a week after Senator Lindsey Graham called for someone to "take out" the Russian president for the war in Ukraine to end.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558


Lavrov Says Pentagon Threatening To Assassinate Putin

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on Tuesday lashed out at what he described as threats coming out of the US to assassinate President Vladimir Putin, apparently in response to a slew of anonymously sourced reports.

"There are some 'anonymous officials' from the Pentagon who have actually enunciated threats to deliver a 'decapitating strike' on the Kremlin, which is in fact an assassination threat against the Russian president," Lavrov said, according to TASS.
"If someone really has such ideas, then this someone should think long and hard about the possible consequences of such plans," the top Russian diplomat warned.
The condemnation also came less than a week after Senator Lindsey Graham called for someone to "take out" the Russian president for the war in Ukraine to end.
Идиотиве апсолутно изгубиле сенс дека сакаат да го убијат претседателот на државата со најнапредните нуклеарни оружја кои се во бројка најголема во цел свет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom