Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.594
Па сеа ако имаат, не требаше да го развиваат овој кој го промовираат како модерна замена на сите претходни модели. Чим 8 години по претставувањето не можат да го внесат во сериско производство значи има некој проблем.

Инаку количината и квалитетот на опремата не е толку голем проблем колку што е тактиката и аматеризмот од руските воени единици.

Еве ти пример. Напуштен Ка-52 Алигатор со полна современа воена опрема, со сите компјутерски системи и дури со ракетите во него. Аматеризам на ниво.


ne e amaterizam nego e poleka no sigurno preoganje kon slednata faza na vojuvanje kade konvencionalno oruzje ke bide samo igracka za malite drzavi. ako prodozli sranjevo use godina dve sigurno ke vidime takticki nuklearki. realnosta e taa, se ide kon toa.
Автоматски споено мислење:

Нека им оставаат подароци на Украинците да им ја подобрат опремата и подароци за Америте да ги видат новите системи што ги развиваат.
i sto ako ja vidat? sto korist ke imaat od toa koga u slucaj na direktna vojna ima da letaat nuklearki?

ova mu doaga ko indijancite da im pokazuvale na belcite sto streli imaat a ovie imale topovi i puski... ko da ke smeni nesto toa, koga imas oruzja sto se znacitelno posmrtonosni.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.999
Нека им оставаат подароци на Украинците да им ја подобрат опремата и подароци за Америте да ги видат новите системи што ги развиваат.
па и на русите им дадоа еден куп џавелини и други анти тенковски орудија. Иначе до сега се знае еден Т-90 дека имаат заробено украинциве, за хеликоптерот не знам што се деси со него.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
Добар си е тенкот, само што имаат мала количина. Освен да стане трофеј нема да има значајна улога во војнава.
Абе дали е добар и тоа сомнително е.

Освен за пропаганда за ништо друго нема да им биде од корист.
Ете нека дај боже ме демантираат.

Ниту сериски го праат, ниту ќе го прават. Сеуште дремат и на тој план. Потенцијал секогаш имаат, ама никако да почнат да ги остваруваат. За се.
Освен кога е во прашање Атомот.
Автоматски споено мислење:

Да можеа брзо да ги штанцаат, ќе ги штанцаа одамна со оглед на тоа дека тенков е промовиран пред 7-8 години заедно со уште три-четири други оклопни возила. Негде има проблем, дали во дизајнот или во неможноста да се произведува во големи бројки со висок квалитет, таму лежи зајакот.
Неможност.
Недостаток од производни погони. Сеуште се сконцентририрани на т-90 , т -72 и така натаму.

А имаат се за да го фураат сериски.
Добро се зависи од трошкови и остало.
Автоматски споено мислење:




Ако немало Руси во Бахмут од дека толку жртви кај учкиве на Бајден?
До толку убитачна им е артилеријава на Русиве?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
Situation around Bakhmut city: Russian Army & DPR forces took control over new positions in the forest area. On the other hand Ukrainian Army continue retaking positions in Opytne (35% of the suburb was recaptured).



Situation south of Bakhmut city: Russian Army & DPR forces expanded the buffer zone around Andriivka taking control over new railway section close to the artificial ponds; and began advancing towards Klishchiivka from this town.



Ситуацијата кај Бахмут.

Без наслов.jpg
Автоматски споено мислење:





 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.440
Бахмут да го освојат и Андреевка да ја заобиколат. Така, пак малку страшничко за Украинците би станало.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
Според западни извори, Русија има артилериска надмоќ 6:1. Односно, на една испукана украинска граната, следуваат шест руски. Украина испалува 6-7 илјади гранати дневно, а Русија над 40 илјади.
Америка вика ние не можеме да произведеме повеќе од 15 илјади гранати месечно моментално.

Од друга страна Русија не покажува никакви знаци на недостаток на воена техника, ракети, дронови, артилерија, итн.
Залихите од Варшавскиот пакт се потрошија, нема повеќе опрема во изобилие за Украина. Затоа и беше она интервју со Залужни пред недела дена каде што испорача листа на желби (300 тенкови, 1000 возила, дронови, муниција...). Значи една Британија треба да даде се што има за да ги исполни потребите на Украина да продолжи да војува.

Исто така состојбата на терен е драстично различна од почетокот на војната. Украинците пред десет месеци ги надбројуваа Русите најмалце 3:1, а сега силите се или изедначени или Русија е побројна. Наводно над 600к војници на располагање (ќе) има Русија кога ќе заврши обуката и ќе се придружат мобилизираните.

Јас само се надевам дека ова значи Украина и западот ќе седнат на преговарачка маса и нема да има ескалација. Бидејќи за Украина да продолжи да војува потребна е западна техника што тешко дека Украинците ќе можат да ја ракуваат, ќе им требаат месеци и месеци за да ја совладаат западната опрема, време што го немаат. Сигурно има Украинци последниве осум години што научиле да управуваат амерички тенкови, патриот системи, химарс, итн, но далеку е тоа од сериозна бројка. Значи сепак ќе мора западњаци да ги ракуваат.

Од друга страна Полска моментално мобилизира 200к војници...2023 смрди на гадна година.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Немој ни случајно да ја критикуваш Русија. Тоа автоматски значи дека си евреин нацист, со лгбт ориентација, силно подлегнат под западна пропаганда.
Ок не се нервирај :love:
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
140
Поени од реакции
103
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Што има у Бахмут да се освојува, од видеана прпел е направено се. Ко што гледам само лупаат со артилерија таму. На видеото во другата тема, за загубитр на дрвете стрсни, дечкото цитираше некој извештај од западен медиум, нивни дописник што е таму. Демек кога бил таму на секои 5-10 секунди се слушале експлозои од артилерија, што и не делува баш реално, ама и да е помалце од тоа, пак е сигурно многу.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Како бахмут пола година.
Самиот лидер на Вагнер кажа дека нивната прва цел не е освојување на Бахмут туку целосно уништување на украинската војска таму па дури после да се заземе гратчето.
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
140
Поени од реакции
103
Самиот лидер на Вагнер кажа дека нивната прва цел не е освојување на Бахмут туку целосно уништување на украинската војска таму па дури после да се заземе гратчето.
Тогаш можеме да претпоставиме дека намерно беа испратени вагнеровци мобилизирани од затвори во самоубивачка акција.

Помалку трошок за русите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Ti nema vrska muabetot, ete jas ja imam kritikuvano okolu voenite uspesi ili potocno neuspesi pa nikoj ne me narekol nisto slicno na toa.
Izgleda fintata e da ne ti izgleda postot kako da si bil na brifing na Kaleto pred da postiras tuka :свиркам: .
Па и да ти одговорил некој нешто што не ти е по кеиф, не си хистеришел како тетка кога ќе види глуфче... Можеби и во тоа има нешто. :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.109
Поени од реакции
36.259
Добар си е тенкот, само што имаат мала количина. Освен да стане трофеј нема да има значајна улога во војнава.
Зависи од кој сегмент на војната :D
Ако ја гледаш војната за превласт на пазари за оружје и те како е битно дали ќе биде успешен. Наместо да се возат: абрамси,леклрк, пантери, челинџери, меркави и тн. верувам дека голем дел од државите што не се членки на НАТО би се одлучиле да користат т-14(Армата).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom