Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.377
Поени од реакции
18.265
Мора така да вика, исто како што сите викаат. Плус ја прочита веста, или само насловот ко вообичаено?
Типично гомнојадење на Путин, но суштината е тоа и кажана е во насловот. Тесно му е на Путин.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Типично гомнојадење на Путин, но суштината е тоа и кажана е во насловот. Тесно му е на Путин.
Барем му е тесно ,,отворчето", така треба. А што правиме со вас што нон-стоп ви е раширено? :kuracc:
Путин не се трти на никој што не е случај со вас. Тој си гази и ќе си ја добие војната. :kuracc::kuracc::kuracc:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.377
Поени од реакции
18.265
Иначе никој не коментира за техничкиот детал на нападов врз Рогозин ?

155 мм артилериска муниција. Мнооооооооооооооооооогу прецизен погодок за артилерија на толкава дистанца :D

Знам дека уште не верувате дека русите имаат толкави загуби, ама ќе ви стане јасне пополека, исто како што ви стана јасно дека Русија е фашистичка држава со фашисти на клучни позиции.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.322
Поени од реакции
13.138
Иначе никој не коментира за техничкиот детал на нападов врз Рогозин ?

155 мм артилериска муниција. Мнооооооооооооооооооогу прецизен погодок за артилерија на толкава дистанца :D

Знам дека уште не верувате дека русите имаат толкави загуби, ама ќе ви стане јасне пополека, исто како што ви стана јасно дека Русија е фашистичка држава со фашисти на клучни позиции.
Многупати реков и ќе речам, не беше ваков пред да те вакцинираат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.794
Ахем... Австријци се по државјанство, но Германци по националност. Германија и Австрија се две одделни држави во кои живеат Германци (или барем мнозинството се). Адолф Хитлер бил Германец од Австрија. Факти.
Taка е.

Hitler e roden kako dete od Carinski Rabotnik vo Braunan i negovata kujca se naojga na edno 150m od germanskata granica i e vo momentot na radjanje Drzhavjanin na Avstroungarija a podocna na Avstrija
Posle 1925 e bez drzhavjanstvo
Vo 1932 vo Braunschweig zema Germansko drzhavjanstvo

Sepak toj se custvuval kako Germanec i zatoa se odkazhal od Avstriskoto drzhavjanstvo.

NO SEPAK toj e AVSTRIEC zatoa shto Nacionalnosta ne si ja odbirash sam tuku ja nesleduvash od roditelite.

podetalno ovde



Прегледај го приврзокот 359817
Од етнолошки аспект се Германци.
Секој народ си има свои карактеристики (јазик, религија, кујна, носија, архитектура...). Но, кај Австријците сите тие карактеристики се заеднички со Германските.
Автоматски споено мислење:


Ова го објавувам тука чисто ако некој се прашува како некои членови можат да имаат претерано ирационални ставови.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
NO SEPAK toj e AVSTRIEC zatoa shto Nacionalnosta ne si ja odbirash sam tuku ja nesleduvash od roditelite.
Можеби не разбираш но не постои националност Австриец. Австријци се по држава, Германци се по националност. Германци од Австрија.

Исто како што има Германци од Швајцарија. Или Французи/Италијанци од Швајцарија. Швајцарци по националност не постојат.
Или други примери, ама ајде да не претеруваме.
Автоматски споено мислење:

Се разбира.
Како си го прочитал текстот а си го напишал она скроз неповрзано со текстот... Срамота е да лажеш вака. :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.501
Eeeee драги мои проруски ебиветровци, неполна година од 24 февруари кога Путин ја прогласи Украина за непостоечка држава и прогласи специјална операција.

Сега морало со Украина да се преговара за да заврши ВОЈНАТА. :D

Чек чек нека помини уште една година ќе го моли Зеленски за каков таков договор.


Putin says Russia wants end to war in Ukraine
Викаш ќе издржат уште една година без струја и вода? :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Можеби не разбираш но не постои националност Австриец. Австријци се по држава, Германци се по националност. Германци од Австрија.

Исто како што има Германци од Швајцарија. Или Французи/Италијанци од Швајцарија. Швајцарци по националност не постојат.
Или други примери, ама ајде да не претеруваме.
I sega ti i Hello Kitty

najdovte da mi objasnuvate shto e Avstriec a shto Germanec?
Podobro cutete i ne glupirajte se kako i ovie shto gi pishuvale poslednive ucebnici

Ili ako zboruvaat germanski za vas se e Germanci.


 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Hitler e roden kako dete od Carinski Rabotnik vo Braunan i negovata kujca se naojga na edno 150m od germanskata granica i e vo momentot na radjanje Drzhavjanin na Avstroungarija a podocna na Avstrija
Posle 1925 e bez drzhavjanstvo
Vo 1932 vo Braunschweig zema Germansko drzhavjanstvo

Sepak toj se custvuval kako Germanec i zatoa se odkazhal od Avstriskoto drzhavjanstvo.

NO SEPAK toj e AVSTRIEC zatoa shto Nacionalnosta ne si ja odbirash sam tuku ja nesleduvash od roditelite.

podetalno ovde



Прегледај го приврзокот 359817
Во тоа време не мал дел во Австрија се сметале за Германци. Австрија од секогаш беше дел од Германија, тоа што Прусија ја натера да излезе не го менува тој факт. Денес се посебна нација секако.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.794
I sega ti i Hello Kitty

najdovte da mi objasnuvate shto e Avstriec a shto Germanec?
Podobro cutete i ne glupirajte se kako i ovie shto gi pishuvale poslednive ucebnici

Ili ako zboruvaat germanski za vas se e Germanci.


Абе ја така учев на факултет, а студирав етнологија.
Автоматски споено мислење:

Во тоа време не мал дел во Австрија се сметале за Германци. Австрија од секогаш беше дел од Германија, тоа што Прусија ја натера да излезе не го менува тој факт. Денес се посебна нација секако.
Која нема разделен јазик, култура и све друго од Германците.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Во тоа време не мал дел во Австрија се сметале за Германци. Австрија од секогаш беше дел од Германија, тоа што Прусија ја натера да излезе не го менува тој факт. Денес се посебна нација секако.
Shto e za tebe od sekogash?
Bila okupirana samo izvesno vreme od Kralstvoto Bayern.
Povejce se sloveni ili ungarci nego germanci.

Eve ti ushte ednash
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Можеби не разбираш но не постои националност Австриец. Австријци се по држава, Германци се по националност. Германци од Австрија.

Исто како што има Германци од Швајцарија. Или Французи/Италијанци од Швајцарија. Швајцарци по националност не постојат.
Или други примери, ама ајде да не претеруваме.
Автоматски споено мислење:


Како си го прочитал текстот а си го напишал она скроз неповрзано со текстот... Срамота е да лажеш вака. :unsure:
Швајцарци по националснот и те како постојат, можеби меѓу најстарите нации во Европа. Тоа што има разно-фонски групи не го негира фактот туку напротив ја покажува силната поврзаност како нација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.794
Националност на запад има едно значење, кај нас друго.
Низ призма на западното значење, кое кај нас би се превело отприлика како државјанство, Австријците се посебно од Германците, но тоа не е посебен народ во етнолошка смисла.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Абе ја така учев на факултет, а студирав етнологија.
Автоматски споено мислење:


Која нема разделен јазик, култура и све друго од Германците.
Јазикот е ист иако имаат регионални дијалекти. А за друготи не сум сигурен, имаат свои карактеристики ама и внатре во Германија тоа го имаш. Дали е доволно или не на крај е небитно оти си се дефинираат како посебна нација и денес тоа и се. Блискоста секако е присутна.
Автоматски споено мислење:

Shto e za tebe od sekogash?
Bila okupirana samo izvesno vreme od Kralstvoto Bayern.
Povejce se sloveni ili ungarci nego germanci.

Eve ti ushte ednash
Австриците како група луѓе до 1945та секогаш важеле за Германци како што вашеле Баварци, Шваби, Прусици. Со не влагање на Австрија во Германски Рајх почна процес на одалечување кои прво беше бавен а после 1945 релативно брз. Има десни групи во Австрија кои и денес се гледаат како Германци ама големиот број Австрици е еманципиран и дел од посебна Австриска нација. Другото е небитно - имаат секако луѓе кои потекнуваат од Австро-Унгарските територии што не го менува фактот за Австриската нација.
Автоматски споено мислење:

Националност на запад има едно значење, кај нас друго.
Низ призма на западното значење, кое кај нас би се превело отприлика како државјанство, Австријците се посебно од Германците, но тоа не е посебен народ во етнолошка смисла.
Во целата дискусија се помешуваат поими и малце е и абстрактна. Како на пример Австрици и Германци можат да бидат посебни нации а до пред 70 години де факто беа едно. Денес етнолошката дефиниција губи на значење односно тој процес одамна е почнат.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Абе ја така учев на факултет, а студирав етнологија.
Автоматски споено мислење:


Која нема разделен јазик, култура и све друго од Германците.
Kako sosedi i meshani narodi imaat slicnosti,se pocituvaat imaaat pomeshani kulturi ama ne se isti i pred se Germanija kako Drzhava postoi edno 100 Godini.
Pred toa bile poedinacni kralstva od germanski narodi.

Avstrijcite se Etnoloshki gledano se Meshavina od Sloveni, Ungarci i Rimjani i sekako mal del od Germanski narodi.

Ama kako drzhava nikogash ne bile Germanci.
Bile edno 60 godini pod kralstvoto Bayern okupirani ama toa ne dava pravo da recish deka se germanci.
A Pokrainata Kärnten e priznata kako zasebna drzhava ushte vo 10 Vek a se protegala na Pola segashna Asutrija.

Isto ti bilo toa sekade, od Makedonija, Srbija pa se do Turcija i Francija .

Автоматски споено мислење:

Јазикот е ист иако имаат регионални дијалекти. А за друготи не сум сигурен, имаат свои карактеристики ама и внатре во Германија тоа го имаш. Дали е доволно или не на крај е небитно оти си се дефинираат како посебна нација и денес тоа и се. Блискоста секако е присутна.
Автоматски споено мислење:


Австриците како група луѓе до 1945та секогаш важеле за Германци како што вашеле Баварци, Шваби, Прусици. Со не влагање на Австрија во Германски Рајх почна процес на одалечување кои прво беше бавен а после 1945 релативно брз. Има десни групи во Австрија кои и денес се гледаат како Германци ама големиот број Австрици е еманципиран и дел од посебна Австриска нација. Другото е небитно - имаат секако луѓе кои потекнуваат од Австро-Унгарските територии што не го менува фактот за Австриската нација.
Автоматски споено мислење:


Во целата дискусија се помешуваат поими и малце е и абстрактна. Како на пример Австрици и Германци можат да бидат посебни нации а до пред 70 години де факто беа едно. Денес етнолошката дефиниција губи на значење односно тој процес одамна е почнат.
Daj zhiti gospod ne treskaj gluposti be!
Pa avstro ungarija kako zasebna dzhava postoela od ca. 1850 godina.
A za ostalo citaj ja Istorijata na Avstrija (Barem tebe ne ti e teshko)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom