Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.859
Поени од реакции
9.040
С-400 и Искендери ќе се распоредат во Белорусија, дали ова доаѓа да му дадат додатна сигурност на Лукашенка доколку се одлучи да се приклучи во авантурата на русите. Само незнам со што ќе ги вооружат Искендерите кога веќе немаат за нив проектили, тенеке вчера напиша дека од август немале ниедна истрелано и дека се потрошени така да нема поента од Искендери. Да се пише еден мејл до Лукашенка со линк кон овие информации за да знае дека русите го прават будала со Искендерите.
Овие ќе бидат со нуклеарна боева глава, од 5 до 50 Кт, имале такви бајаги по се изгледа. Русија има 2000 тактички на располагање у случај другите да ги сјебале нели.
Автоматски споено мислење:

Работава дојде Лукашенко да помага. Белорусија да и помага на најголемата воена сила во светот. Комедии невидени :pos:
Не е тоа фората мали, друга е поентата. Русија распоредува оружје за deterrence, у случај некој да изгуби памет.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
Не е тоа фората мали, друга е поентата. Русија распоредува оружје за deterrence, у случај некој да изгуби памет.
Фората е дека Русија ДО овој момент е тешка комедија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442

Пресмешно.
ЕУ ја помага Украина, со све што може, ама друг некој не смее Русија да ја помага.

Тие двојни аршини кај вас по дома може, или кај република Илирида.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Работава дојде Лукашенко да помага. Белорусија да и помага на најголемата воена сила во светот. Комедии невидени :pos:
Rabotava dojde Slavjanka da pomaga na NATO. Tragedii nevideni.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.579
Поени од реакции
36.528
Izgleda Lukashenko e za jajca faten. Ako Ukraincite (pa i NATO) se vozdrzani za gagjanje celi vo Rusija, se somnevam deka toa ke bide slucaj so Belorusija.
Многу голема коцка би било тоа за Лукашенко. Мислам дека отпорот дома кон таква војна би бил многу поголем него ли во Русија. Исто така не гледам која е добивката за Белорусија од таква војна.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.405
Поени од реакции
21.983
Многу голема коцка би било тоа за Лукашенко. Мислам дека отпорот дома кон таква војна би бил многу поголем него ли во Русија. Исто така не гледам која е добивката за Белорусија од таква војна.
Zapad takva prilika ke iskoristi konecno da go trgne tamu od vlast. So decenii im e trn vo oko. Vo toj slucaj sve e mozno pa i Rusija da si ja pripoi Belarusija. Zatoa vikam za jajca e faten izgleda ako napravi takov rizik.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Незнам каква врска има Славјанка или Петранка со комедијата наречена Русија.
тоа затоа што не пратиш вести
република нашата земја е одамна дел од НАТО и како таква испрати помош на Украина, а таа Славјанка е министер за одбрана у република нашата земја

тоа е врската
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
тоа затоа што не пратиш вести
република нашата земја е одамна дел од НАТО и како таква испрати помош на Украина, а таа Славјанка е министер за одбрана у република нашата земја

тоа е врската
Русија скоро една цела година не може да се справи со Украина а ти ми зборуваш за Славјанка и некаква помош. Русија како најголема воена сила не може ЕДНА ГОДИНА да се справи со држава како УКРАИНА. Дали се разбираме?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Русија скоро една цела година не може да се справи со Украина а ти ми зборуваш за Славјанка и некаква помош. Русија како најголема воена сила не може ЕДНА ГОДИНА да се справи со држава како УКРАИНА. Дали се разбираме?
Не.
Ја ти ја објаснувам врската на Славјанка со војната.
Ти ја негираше таа врска, веројатно поради неинформираност.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
И ја ги хејтам тие што подржуваат геноцид. За среќа, во оваа војна нема такво нешто. Можеш да бидеш мирен.
За тебе и другарите и холомодорот испадна не постоел, а има и такви што пишат дека холокаустот над евреите бил измислица, секакви пациенти има.

Ова е војна која се води под наративот дека украински народ и нација не постојат, и дека истите треба да се збришат од одредените територии. Тебе тоа како македонец (што кажуваш дека наводно си) и од историски аспект и од денешен аспект треба да те загрижува, а напротив се случува баш спротивното.

За бугарите и грците разбирам симпатии кон фашизам, за вас екипата тука не баш.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
Не.
Ја ти ја објаснувам врската на Славјанка со војната.
Ти ја негираше таа врска, веројатно поради неинформираност.
Врската помеѓу Славјанка и војната е битна колку ланскиот снег. Како и да е, ако за тебе е тоа битна информација, продолжи да дискутираш на таа тема.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.579
Поени од реакции
36.528
Zapad takva prilika ke iskoristi konecno da go trgne tamu od vlast. So decenii im e trn vo oko. Vo toj slucaj sve e mozno pa i Rusija da si ja pripoi Belarusija. Zatoa vikam za jajca e faten izgleda ako napravi takov rizik.
Западот ако се окуражи па и воено да интервенира во Белорусија после нејзиното вклучување во конфликтот практично ќе имаме нова светска војна. Мислам дека Лукашенко би барал нуклеарна гаранција од Русија во случај некој да се обиде да го чепне од надвор.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.293
Поени од реакции
13.040
За тебе и другарите и холомодорот испадна не постоел, а има и такви што пишат дека холокаустот над евреите бил измислица, секакви пациенти има.

Ова е војна која се води под наративот дека украински народ и нација не постојат, и дека истите треба да се збришат од одредените територии. Тебе тоа како македонец (што кажуваш дека наводно си) и од историски аспект и од денешен аспект треба да те загрижува, а напротив се случува баш спротивното.

За бугарите и грците разбирам симпатии кон фашизам, за вас екипата тука не баш.
Зависи кој ти го испрал мозокот, така ќе гледаш на работите...
Што е Гоце Делчев, македонец или бугарин?
Истото прашање и за цар Самоил, Кирил и Методиј, Наум и Климент итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom