Русија - смена во надворешната политика?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.281
Поени од реакции
21.697
Ахааааа, конечно призна дека Русија е дел од европската цивилизација,
уште да признаеш дека САД својте вазали ги скара со Русија за да нема моќна Европа, моќна Европа ќе биде појака од САД.
Тома, а каде тоа сум го негирал? Си помешал нешто изгледа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.291
Тома, а каде тоа сум го негирал? Си помешал нешто изгледа.
Па незнам впечатокот е дека русите ги викате глупи, тупи, незивилизирани орки кој дошле од планина, а не дека се европска цивилизирана држава.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.281
Поени од реакции
21.697
Па незнам впечатокот е дека русите ги викате глупи, тупи, незивилизирани орки кој дошле од планина, а не дека се европска цивилизирана држава.
Пак ќе ти кажам си ме помешал односно ме стави во некој ќош без да ме читаш што пишувам. Русија и Русите се многу повеќе од еден Путин. Никому ништо, секој си има по некоја дамка. Затоа и смешно е кога играње во Азиски купови се покажува како алтернатива. Испаѓа како Австралија што учествува на Евровизија. Сите знаат дека не им е тука местото.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Пак ќе ти кажам си ме помешал односно ме стави во некој ќош без да ме читаш што пишувам. Русија и Русите се многу повеќе од еден Путин. Никому ништо, секој си има по некоја дамка. Затоа и смешно е кога играње во Азиски купови се покажува како алтернатива. Испаѓа како Австралија што учествува на Евровизија. Сите знаат дека не им е тука местото.
А зошто играњето во азиски купови да не е алтернатива? Па побогу не е цел свет Западот аман веќе. За да може да се каже дека Русија е изолирана, треба никој да не и` даде право да игра фудбал. Меѓутоа, како што гледаме тоа не е така, а сето тоа се должи на голем дел од вистинската меѓународна заедница која нејќе да ја изолира Русија. А тоа што Западот нејќе, тоа си е нивен проблем.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Па и Салернитана да се пресели во Македонската прва лига, ќе освојува секоја година титула, а во Италија ќе се бори за опстанок во Сериа Б.
ama ke igra LS (za rusite toa e svetsko i azisko prvenstvo) sto znaci mnogu poveke pari i sansa za napredok mesto da e vo seria b.
Автоматски споено мислење:

Русија е Европа земја и да освојат сто Азиски купови тие се безвредни.
zosto? ke bidat edina zemja sto ako osvoi 2 tituli ke moze da kaze deka ima aziska i evropska...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.745
Поени од реакции
9.872
ama ke igra LS (za rusite toa e svetsko i azisko prvenstvo) sto znaci mnogu poveke pari i sansa za napredok mesto da e vo seria b.
Автоматски споено мислење:



zosto? ke bidat edina zemja sto ako osvoi 2 tituli ke moze da kaze deka ima aziska i evropska...
Не лупај бе кенгур :coffee:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.281
Поени од реакции
21.697
А зошто играњето во азиски купови да не е алтернатива? Па побогу не е цел свет Западот аман веќе. За да може да се каже дека Русија е изолирана, треба никој да не и` даде право да игра фудбал. Меѓутоа, како што гледаме тоа не е така, а сето тоа се должи на голем дел од вистинската меѓународна заедница која нејќе да ја изолира Русија. А тоа што Западот нејќе, тоа си е нивен проблем.
Тотално не си ја разбрал поентата, ништо чудно ни страшно. Пак ќе ти кажам: Русија до сега во своја желба играше во Европа затоа што е дел од Европа. Да игра во Азија ни ќе биде по нивна желба ни ја одсликува реалноста. Едноставно го прави срамот очигледен. Може ете како втора алтернатива да игра во Австралиски континент, со кано овде ќе си навивате - ти за Русија тој за Австралија. Па ќе реди Русија трофеи.
Автоматски споено мислење:

ama ke igra LS (za rusite toa e svetsko i azisko prvenstvo) sto znaci mnogu poveke pari i sansa za napredok mesto da e vo seria b.
Автоматски споено мислење:



zosto? ke bidat edina zemja sto ako osvoi 2 tituli ke moze da kaze deka ima aziska i evropska...
Да, уште да освоеше Европско и така ќе беше.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
ama ke igra LS (za rusite toa e svetsko i azisko prvenstvo) sto znaci mnogu poveke pari i sansa za napredok mesto da e vo seria b.
LS ke igra koga ke gi pomini kvalifikaciite, a na kvalifikaciite pak ke i se padnat nekoi od Arsenal, Napoli, Borusija i pak nema da vlezi vo grupno natprevaruvanje iako osvoila prvo mesto vo Makedonska prva liga.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.666
Поени од реакции
30.295
Се чудам да не сум залутал на спортската секција, ама го гледам насловот и јасно ми е дека дискусијата залутала.

Ова овде е егзистенцијална војна за Русија, и кој од вас смета дека фудбал влегува во тој опис - треба да си ги среди малку приоритетите и контактот со реалноста.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Тотално не си ја разбрал поентата, ништо чудно ни страшно. Пак ќе ти кажам: Русија до сега во своја желба играше во Европа затоа што е дел од Европа. Да игра во Азија ни ќе биде по нивна желба ни ја одсликува реалноста. Едноставно го прави срамот очигледен. Може ете како втора алтернатива да игра во Австралиски континент, со кано овде ќе си навивате - ти за Русија тој за Австралија. Па ќе реди Русија трофеи.
Автоматски споено мислење:


Да, уште да освоеше Европско и така ќе беше.
normalno, zatoa rekov eden den.

alternativa i treba zasto evropa ja vodat rasisticki kopilinja sto mesaat politika u sport. primer majmunite sto pokrivaa usta na svetskoto a istite picki koga pocna vojnata odbivaa da ponudat i medicinska pomos na rusin zateknat ili zitel na na taa drzava.
Автоматски споено мислење:

LS ke igra koga ke gi pomini kvalifikaciite, a na kvalifikaciite pak ke i se padnat nekoi od Arsenal, Napoli, Borusija i pak nema da vlezi vo grupno natprevaruvanje iako osvoila prvo mesto vo Makedonska prva liga.
vazno ke igra i ke ima priliv od najmalku mil evra. ke ima i pristap do lokalni talenti, ke se promobivira na cel kontient i red drugi raboti. na kraj krajeva so malku sreka moze i ke dobutka do grupi a u italija ke si chmae u seria b.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.281
Поени од реакции
21.697
normalno, zatoa rekov eden den.

alternativa i treba zasto evropa ja vodat rasisticki kopilinja sto mesaat politika u sport. primer majmunite sto pokrivaa usta na svetskoto a istite picki koga pocna vojnata odbivaa da ponudat i medicinska pomos na rusin zateknat ili zitel na na taa drzava.
Автоматски споено мислење:



vazno ke igra i ke ima priliv od najmalku mil evra. ke ima i pristap do lokalni talenti, ke se promobivira na cel kontient i red drugi raboti. na kraj krajeva so malku sreka moze i ke dobutka do grupi a u italija ke si chmae u seria b.
Kano, vo Evropa liderite da bea rasisti mnogu raboti ke bea poinakvi. A Germanskata politika e poseben slucaj so moralizmot toa odslikuva najsila 15% od narodot i ne e stavot na mnozinstvoto. Ke se koregira na slednite izbori. Inace vo Germanija, veruval ili ne, i Rusi dobivaat medicinska pomos.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom