Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.161
Поени од реакции
41.501

@teneke еве и Залужни признава дека се спрема голем напад околу Киев. По негови зборови некаде позади Урал се создава огромна армија која февруари или март ќе го заземе градот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
https://apnews.com/article/politics-poland-warsaw-ukraine-government-3e57d5583ae7a3f2429ae2514d702cc6

WARSAW, Poland (AP) — A gift that a Polish police commander received during a recent visit to Ukraine exploded at police headquarters in Warsaw, causing the commander and a civilian employee to suffer minor injuries, the Polish Interior Ministry said Thursday.
The explosion occurred on Wednesday morning at 7:50 a.m., the ministry said. It did not specify what object the Polish commander received as a present during the working visit to Ukraine.
Сексуално помагало? :unsure:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Истотака битен факт кој ја разоткрива вистинската причина за бавното заземање на Бахмут од страна на Русите е и населението. Тоа е проруско настроено и на режимот во Киев ич не му е гајле за него. И воедно, режимот не му дозволува да се евакуира, а тоа е невидено кршење на меѓународните закони и човекови права.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.795
Верувај си во што сакаш.
Иначе Зеленски кажа вчера дека Русија досега фрлила 5000 ракети на Украина од февруари до декември, кои досега има 0 воен ефект.
Коа би бил мој форумот, би забранил било кој друг освен тебе, да збори за тоа колку ракети имаат Русите.
За несреќа не е мој форумот. :(
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.266
Ѕверов, украинскиот генерал Валериј Федорович Залужњи, што му го зеде здравјето на Русите, во последното интервју рече дека имаат обучени и спремни луѓе и повеќе од што му требаат, но дека имаат оружје и муниција за само една успешна офанзива што наскоро планираат да ја започнат.

За ослободување на цела територија му требаат неколку офанзиви, а во моментов немаат толку оружје за напад.

За успешно завршување на војната рече дека му требаат 500 тенкови, 500 хаубици, 800 BTR и доволно муниција за нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.241
Поени од реакции
26.952
Коа би бил мој форумот, би забранил било кој друг освен тебе, да збори за тоа колку ракети имаат Русите.
За несреќа не е мој форумот. :(
Па не гледам дека некој друг збори за тоа колку имаат немаат Русите ракети.
Автоматски споено мислење:

Вака и за Химарсите викаа рускиве аналитичари. Затоа @jamajka уште верува дека Химарсите не биле ништо посебно :pos:

Химарсите што ги добија Украинците се одлично оружје, но не се нешто што го немаа Украинците во поголем број претходно. И углавном е тип на оружје што Русите го имаат во помодерна и поефективна верзија.

Исто и патриотот. Русите имаат неколку класи помодерно оружје од типот на Патриот. Воглавном најголем проблем на авијацијата на Русите им направи Украинското ПВО кое е уствари старо советско ПВО. Бук, С300, КУБ, топовите од класата на Бируса, и рачните лансери. Све друго до сега се покажа како играчка.

патриотот што го добија Украинците е од класата на бук. И ќе го користат за уривање на дронови. Една ракета кошта 2-3 милиони, еден дрон 1000 или ајде како што викаат 10к. 50 дрона да пуштат Русите отидоа 100 ракети или 300м. Колку ракети уствари добија? Имаат воопшто 100.

Btw, патриотот тешко дека може искендер да обори, ниту пак крстосувачка ракета.
 
Последно уредено:

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Сега украинците ке добијат и германските тенкове Леопард II.
Oфанзивно оружје
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
12.570
Сега украинците ке добијат и германските тенкове Леопард II.
Oфанзивно оружје
Лелеј. До Урал и назад ќе го вратат. Ауу. Колку бугари има на темава.
Све да ви ебам :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.266
Лелеј. До Урал и назад ќе го вратат. Ауу. Колку бугари има на темава.
Све да ви ебам :icon_lol:
Гледав еден украински офицер, рече се зависи од западот, ако ни дадат доволно оружје ќе стасаме до Владивосток.

Имаме многу подобра и помотивирна војска од Русите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.161
Поени од реакции
41.501
Гледав еден украински офицер, рече се зависи од западот, ако ни дадат доволно оружје ќе стасаме до Владивосток.

Имаме многу подобра и помотивирна војска од Русите.
пази до Аљаска, да запрат тогаш пошто може у сукоб со Америка да дојдат :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
12.570
Абе еве остај се тоа , Владивосток ене каде е, со една офанзива таман одма оп Токио го гледаш :pos: . Остај све тоа, еден Украински генерал изјави дека ќе се спуштат надоле Косово ќе го ослободувале од Србите.:busi:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Сега украинците ке добијат и германските тенкове Леопард II.
Oфанзивно оружје
Одлични мети за рускиот Корнет.
Гледав еден украински офицер, рече се зависи од западот, ако ни дадат доволно оружје ќе стасаме до Владивосток.

Имаме многу подобра и помотивирна војска од Русите.
Па се гледа колку се мотивирани. Со сила мобилизираат војници и често пуштаат видеа како нејќат да умираат за кловнот Зеленски. Потоа тврдеше дека биле добро облечени за зима, а веднаш наоѓаш видеа како се греат со загреани ашови турени под газот. Како умрените ги фрлиле како во кочина. Ете тоа ви е таа софистицирана, добро обучена војска спремна да го избрка окупаторот. :kuracc:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.717
Поени од реакции
36.687
Гледав еден украински офицер, рече се зависи од западот, ако ни дадат доволно оружје ќе стасаме до Владивосток.

Имаме многу подобра и помотивирна војска од Русите.

Важи нема проблем, само да не ги мотивираат и Русите тогаш па да биде оф леле мајко :icon_lol:

Мене уште ме чуди зошто Русите ја немаат зачадено цела Украина со сарин и со ураниум. После нападите на воени бази во Курск, Белгород и Енгелс очекував дека ќе ги осветат со светлечката. Да беа Америте, после такви напади, камен на камен немаше да остане кај противникот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.266
Важи нема проблем, само да не ги мотивираат и Русите тогаш па да биде оф леле мајко :icon_lol:

Мене уште ме чуди зошто Русите ја немаат зачадено цела Украина со сарин и со ураниум. После нападите на воени бази во Курск, Белгород и Енгелс очекував дека ќе ги осветат со светлечката. Да беа Америте, после такви напади, камен на камен немаше да остане кај противникот.
Искрено ти си еден од по разумните тука, но ме изненадуваш кога ќе лупниш нешто одвреме навреме :)


Иначе многу нервозни русиве за оружје кое ич не е ефикасно нели @jamajka :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom