Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Многу конфузно е она, како гугл транслејт со 10 non sequitur нафрлани работи. Кажи поедноставно за што се работи.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.643
Поени од реакции
12.571
Дигаат во воздух мостови на потег кон Славјанск учките на Бајден.

А јас пак мислев иницијативата на терен они ја имаат читајќи членови повикувајќи се на добро информираниот реддит :icon_mrgr:
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.462
Руски волонтер на фронтот, за тоа како лапавте руски пропагандни гомна како да се колбаси :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Со оглед дека долго време ви објаснуваат дека Украинците трпат 90% загуби од војската на фронтот и заради тоа сега ја повлекуваат 93тата бригада од Бахмут, ни објаснувате дека ете вистина било уништена украинската војска, да ви објаснам дека барем една бригада на Z - војската т.е. Народната милиција на ЛДП и ДПР е веќе целосно уништена, сега се повлекува за да ја обноват. (руските бригади веќе претходно стасаа до уништување и беа повлечени од фронтот)

Во март ви продадоа мадиња за бубрези дека се прави 'de-escalation' т.е. повлекувањето од Киев, за да не приметите дека ни беа уништени големи количини на оклопни возила и со тоа бевме спречени да правиме офанзива т.е. опколување на непријателот. Потоа започна фазата што ви се продаде како 'дробење на непријателот', што во суштина значеше дека се фортифицираме и преминавме во дефанзива.

Потоа во мај/јуни, не приметивте дека ни снемува квалитетна пешадија и моравме да ја компенизраме со огромна количина на артилерија.

Нормално потоа ни снема артилериска муниција, па затоа тв каналот Русија-24 ни прикажуваше како се уништуваат украинските фортификации со 57мм противавионски топ, што е научна фантастика.

Но да ви кажам драги сограѓани, кога ќе ни пристигнат Абрамси на црвениот плоштад тешко дека ќе може да го игнорирате тоа.

И овоа ли е од Радио Слободна Европа, Тенеќе?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Дигаат во воздух мостови на потег кон Славјанск учките на Бајден.

А јас пак мислев иницијативата на терен они ја имаат читајќи членови повикувајќи се на добро информираниот реддит :icon_mrgr:
Напредуваат, ама самите си прават хендикеп за да им дадат шанса на Русите. Да биде фер, знаеш. Ферчини се западните. :unsure:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Дигаат во воздух мостови на потег кон Славјанск учките на Бајден.
Не ми се јасни зашто го прават ова. Еве тенеке објасни од релевантни извори дека ДНР и ЛНР бригадата е уништена. Веќе русите имаат минус 100 ракети и мора да направат над 100тина за да дојдат на нула па после да можат да гаѓаат мостови.
Можеби следат она burn all the ships behind мантрата каде Кортез во 1519 годината се истоварил со 600 војници и ги запалил бродовите, а тоа значи дека нема повлекување и само победа во Бахмут е опција за украинците. Ќе каже тенеке овие денови, ги има информациите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Не ми се јасни зашто го прават ова. Еве тенеке објасни од релевантни извори дека ДНР и ЛНР бригадата е уништена. Веќе русите имаат минус 100 ракети и мора да направат над 100тина за да дојдат на нула па после да можат да гаѓаат мостови.
Можеби следат она burn all the ships behind мантрата каде Кортез во 1519 годината се истоварил со 600 војници и ги запалил бродовите, а тоа значи дека нема повлекување и само победа во Бахмут е опција за украинците. Ќе каже тенеке овие денови, ги има информациите.
Абе многу работи не ви се јасни. Пробувам да ви објаснам, ама тешко примате :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Абе многу работи не ви се јасни. Пробувам да ви објаснам, ама тешко примате :D
Знам тенеке, неможеме да те пратиме и јас се трудам да запишувам. Тука во тефтерот вели дека русите имаат версија на ракети, 120 ракети им беа останати они од тогаш истрелаа скоро 3 пати повеќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Знам тенеке, неможеме да те пратиме и јас се трудам да запишувам. Тука во тефтерот вели дека русите имаат версија на ракети, 120 ракети им беа останати они од тогаш истрелаа скоро 3 пати повеќе.
Ах бе ти велам дека не ме следиш како што ме следи Владе.

Значи реков 120 ракети искандер му имаат останато на Русите и како што гледаш немаат испукано ниту една отогаш.

Иначе прават околу 40 ракети месечно.

Воедно користат ракети што им ги предаде Украина со договорот од Букурешт, кога се обврзаа Русите да го почитуваат територијалниот интегритет на Украина.

Ќе имаат сега Ирански не е проблем, иако ракетите нема да му помогнат да победат на фронтот.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.997
Поени од реакции
5.182
Знам тенеке, неможеме да те пратиме и јас се трудам да запишувам. Тука во тефтерот вели дека русите имаат версија на ракети, 120 ракети им беа останати они од тогаш истрелаа скоро 3 пати повеќе.
Не дека снемале од тие скупите али па не е и дека не гаѓаат со пво и ирански чавки. Не за друго, видоа дека скупиве не им носат никаква предност на терен.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.322
Поени од реакции
13.140
Ах бе ти велам дека не ме следиш како што ме следи Владе.

Значи реков 120 ракети искандер му имаат останато на Русите и како што гледаш немаат испукано ниту една отогаш.

Иначе прават околу 40 ракети месечно.

Воедно користат ракети што им ги предаде Украина со договорот од Букурешт, кога се обврзаа Русите да го почитуваат територијалниот интегритет на Украина.
Со стратешките бомбардери почнале стари тенкови да исфрлаат врз позициите на НАТО и тек тук по некоја машина за перење(од која го извадиле програматорот за ракети) и по некој бољер
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Со стратешките бомбардери почнале стари тенкови да исфрлаат врз позициите на НАТО и тек тук по некоја машина за перење(од која го извадиле програматорот за ракети) и по некој бољер
Искрено хуморот поарно ти оди од сериозен муабет :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.643
Поени од реакции
12.571


Логиката на здрав разум ќе беше да ја подржуваа Србија во моментов. Али оваа писмена е само на едно место се качи и таму да јава за подршка на Косово(нека ми извини женската популација)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom