Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.776
Никој не сака повеќе да сади тикви со Русија, па ни Украинците.
Кој што сака е многу релативна работа. Ете јас одамна сакам да поминам една вечер со Моника Белучи, ама ништо од тоа. :unsure:
Игорче би сакал да не мора се прави дека Немачка не пропаѓа. Самите Германци би сакале да не им се дешава деиндустријализација. Ти тенеќе би сакал Украина да победи. Украинците би сакале да не гинат како зајаци во мелница за месо. Ботовите овде и северџаните би сакале САД да останат хегемон (и да капат паричките од невладините)... Тн'ка работа за било што од сето тоа. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Кој што сака е многу релативна работа. Ете јас одамна сакам да поминам една вечер со Моника Белучи, ама ништо од тоа. :unsure:
Игорче би сакал да не мора се прави дека Немачка не пропаѓа. Самите Германци би сакале да не им се дешава деиндустријализација. Ти тенеќе би сакал Украина да победи. Украинците би сакале да не гинат како зајаци во мелница за месо. Ботовите овде и северџаните би сакале САД да останат хегемон (и да капат паричките од невладините)... Тн'ка работа за било што од сето тоа. :)
Викаш ништо не треба да правиме, само да чекаме појакиот да не еби?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.717
Поени од реакции
36.687
Таман работа одбраната/нападот на русите да зависи од базите во близина на Украина. Со толкав арсенал и опции реално не постои опција за одбрана при евентуална конечна разврска. Тоа на нас на форумов ни е јасно, не па на западњациве. Како тргнала работава се повеќе копнени комшии на русите ќе им изгледаат ко потенцијална опасност.
Денес не постои опција за одбрана но утре многу е веројатно дека Украина ќе се искористи како staging ground за такви активности. Све што е стратешки битно во Русија ќе биде под закана на средно дометни проектили од Украина. Енгелс базата е на 600 километри од Украина а порано била апсолутно недопирлива од секаков вид на конвенционално оружје.

Сега ако се заврши вака статус кво војната, Украина ќе се вооружи посебно со ракетни системи со подолг дострел. Секој нареден судир помеѓу Русија и Украина ќе резултира со жесток одговор по многу стратешки локации низ Русија и тоа ќе ги чини Русите многу. Затоа Русите го немаат луксузот да ја завршат војната вака како што е. Од друга страна Украина нема интерес за договор зашто ја презема иницијативата и и недостигаат сто илјади квадратни километри територија.

Затоа мислам дека во скоро време нема да има мир.
Автоматски споено мислење:

Само што ја „откри“ една од главните причини за војната... Но добро, подобро 10 месеци покасно отколку никогаш. :unsure:
Тоа го зборам од почетокот на војната, ова сега е само потврда колку е сериозна заканата. Проблемот е што Русите очигледно не се спремиле за ваква војна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.167
Поени од реакции
41.510
Денес не постои опција за одбрана но утре многу е веројатно дека Украина ќе се искористи како staging ground за такви активности. Све што е стратешки битно во Русија ќе биде под закана на средно дометни проектили од Украина. Енгелс базата е на 600 километри од Украина а порано била апсолутно недопирлива од секаков вид на конвенционално оружје.

Сега ако се заврши вака статус кво војната, Украина ќе се вооружи посебно со ракетни системи со подолг дострел. Секој нареден судир помеѓу Русија и Украина ќе резултира со жесток одговор по многу стратешки локации низ Русија и тоа ќе ги чини Русите многу. Затоа Русите го немаат луксузот да ја завршат војната вака како што е. Од друга страна Украина нема интерес за договор зашто ја презема иницијативата и и недостигаат сто илјади квадратни километри територија.

Затоа мислам дека во скоро време нема да има мир.
Автоматски споено мислење:



Тоа го зборам од почетокот на војната, ова сега е само потврда колку е сериозна заканата. Проблемот е што Русите очигледно не се спремиле за ваква војна.
каква закана баки, тоа имале неколку туполеви дронови и ги лансирале. За да развиеш крстосувачка ракета ти треба производител на мотори ко прво. Еден млазен мотор кошта милион долари. Украинците моментално ни имаат know how, ни пак тие бироа за развој на млазни мотори им работат. Освен некој ако им ги даде тие работи не гледам како би ги развиле.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Тоа го зборам од почетокот на војната, ова сега е само потврда колку е сериозна заканата. Проблемот е што Русите очигледно не се спремиле за ваква војна.
Јебига малце време имаа, само 8 години.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Уште бе со овие искешираните војни лица на Трамп...неверојатно. Уште па требало сите да го ислушаат. Бог да чува, ќе слушам дртало потплатено што уште у 2014 викало дека не само Крим него и Донбас да се анексирал. Секако ќе го слушам, да.
A kogo da slushame...BBC, CNN?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Нешто појако од коментарот на министеров е луѓе што се ложат дека на Руси ќе им суделе во Хаг :D
За тоа е логично секој да се надева, на луѓето им е окупирана земјата од друга земја која сака да ги избрише како нација од постоење. А е и нешто што историски се и а случувано и претходно во документиран геноцид.

Ако нешто е точно ваква униполарност во светот немало досеа, нато беше мртов субјект до пред војнава, сега е главен ориентир за безбедност.

Русија, се изгуби како субјект во меѓународната сцена, остана да моли држави како узбекистан за да држи каков таков пазар. Којзнае каква им е економијата внатре, успеваат со сила да загушат отпор и протести, ама историски тоа никогаш долго не траело.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.165
Поени од реакции
18.079
За тоа е логично секој да се надева, на луѓето им е окупирана земјата од друга земја која сака да ги избрише како нација од постоење. А е и нешто што историски се и а случувано и претходно во документиран геноцид.

Ако нешто е точно ваква униполарност во светот немало досеа, нато беше мртов субјект до пред војнава, сега е главен ориентир за безбедност.

Русија, се изгуби како субјект во меѓународната сцена, остана да моли држави како узбекистан за да држи каков таков пазар. Којзнае каква им е економијата внатре, успеваат со сила да загушат отпор и протести, ама историски тоа никогаш долго не траело.
Ваква двополораност немало од времето на ссср. Не ради Русија, туку ради Кина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.165
Поени од реакции
18.079
Uste nema ni D od dvopolarnost.
Se nadzira nesto ali daleku od toa.
Јебига, нешто од нешто. До пред некоја година немаше ни надзирање.
Како и да е улогата на Русија тука е минорна. Ќе си остане она заглавена во регионална војна во Украина и ќе се бори за влијание со Турција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Ова опсесијава на Русите со Бахмут мислам дека му е од многу играње кантер.
или тоа, или можда поради стратешкото значење на градот, во контекст на ослободување на Доњецк
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Сите пост варшавски пакт земји вака се чувствуваат, освен Бугарија. Тоа што вие си проектирате во главите некој глупости дека американците ги тераат се само тоа ретардирани муабети.

Никој не сака повеќе да сади тикви со Русија, па ни Украинците.

Ни самите руси не сакаат да имаат работа со Русија, до таму ја доведе таа држава Путин со неговите мафијаши. Впрочем и самите може да видите дека и челниците таму користат германски автомобили, американски телефони и имаат вили по јужна Европа.
Тоа е Русија денес огромна вукојебина која служи само како светска бензинска станица без никакво сопствено производство.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Па не знам, ај ти кажи ми што е различно тоа што ни се случува сега? :cautious:
Прво ништо посебно не ни се случува.

Второ тоа што ти мислиш дека ни се случува е чиста корупција и криминал и делумно е последица од начинот на функционирање на САД во земјава.

Иначе во врска со темата Косово и вашата проекција САД, Вучиќ во моментов максимално соработува со американците, додека Курти со неговите глупи лудории добива поддршка во моментов само од Германија, која и само тука може да проектира моќ.

Вучиќ е паметен знае со кого треба да соработува и за негова среќа Курти е глуп, како просечен руски командант. Активен/Глуп е најлошата комбинација на командат што постои. Тоа започнав да ти го кажувам претходно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
22.662
Јебига, нешто од нешто. До пред некоја година немаше ни надзирање.
Како и да е улогата на Русија тука е минорна. Ќе си остане она заглавена во регионална војна во Украина и ќе се бори за влијание со Турција.
Neznam, ke vidime. Rano e uste da se kaze. Ako mislis na vojnata, taa iskreno niti mi e nesto posebno bitna, niti e interesna globalno gledano.
Od druga strana globalno interesni raboti se slucuvaat, ne od lani, ne od 2014 kako sto misli nekoj, tuku od koga pocnaa sarenite revolucii, arapskite proletni demokratii i taka nesto. Mozi uste i pred toa.
Interesnoto e sto nikoj tuka od stratezite ne se ni obide da ja vidi golemata borba, ili barem jas ne zabelezav takvo nesto.
Tuka od drvata nikoj ne ja gleda sumata, no toa i ne e tolku bitno. Tie so trebase ja vidoja.
Kolku imaa vreme da se spremat za toa e sosem drug muabet, no po reakciite vo izminatite godini ja vidoja, nema nikakov somnez za toa.
A da, pak ke recam, sega zasega ,barem spored mene se si se odviva bas onaka kako sto treba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom