Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
@AntonT12 го линкуваа интервјто во сосема друга вест и еве ти го.

Tornado was by far the most horrifying thing I've ever seen or dealt with in my life. I'm in that botched crucifying video I'm not even wearing a mask.

I remember being deployed from Kiev to Mariupol. The dress uniform of what became Azov, was not by any means tactical. We were told to expect the presence of GRU as-well as militia formed by leftists in Donbass.

I've seen some shit with the first go around in Ukraine. I can only really sum up Mariupol with, " It's war”. This is were a lot of heinous shit started.

Interrogation happens. I had a job interrogating a lot. The treatment of such people is the same with the Russians I would guess.

I remember being asked to photograph Aidar and Tornado members posing with the corpses of a lynched pregnant woman and a man they said was her husband.

The video can be found it's titled "Kikes get the rope" but it literally has nothing to do with Jewish people. I wouldn't have supported an action like that anyway.

Tornado was a weird bunch of guys. Some of them were of Chechen decent and that's were I learned the history of Dagestan and the insanity that happened in Grozny.
Сакаш верувај, сакаш не твое си е. Видеото со палењето на крст ако си прател ситуацијата пред 2022(чисто се сомневам) кружеше 2015та година сега не ми текнува дали имаше некој без маска, а не ни планирам да го барам. Другото видео не планирам ни проверувам дали го има, ако го најдеш не заборавај да го споделиш со другите маструбатори на такви видеа ко овој погоре и оној титовиот пионир од дебарца.

Сега неверувам дека ова е и причина воопшто Русија да почне инвазија ама тоа е друга тема.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.999
А ти за холомодорот на Ссср (читај Русија),против Украинскиот сељак,1931-33-та? По некои прицени до 7 милиони умреле од глад. ??
Еве ја целата мапа каде што имало Холодомор за вас неписмените, и ако знаеш да гледаш мапи, ќе видиш дека голем дел од таа територија е и денешна Русија. Само тоа е небитно за вас.


t has been estimated that between 3.3 and 3.9 million died in Ukraine, between 2 and 3 million died in Russia, and 1.5–2 million (1.3 million of whom were ethnic Kazakhs) died in Kazakhstan.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
@AntonT12 го линкуваа интервјто во сосема друга вест и еве ти го.


Сакаш верувај, сакаш не твое си е. Видеото со палењето на крст ако си прател ситуацијата пред 2022(чисто се сомневам) кружеше 2015та година сега не ми текнува дали имаше некој без маска, а не ни планирам да го барам. Другото видео не планирам ни проверувам дали го има, ако го најдеш не заборавај да го споделиш со другите маструбатори на такви видеа ко овој погоре и оној титовиот пионир од дебарца.

Сега неверувам дека ова е и причина воопшто Русија да почне инвазија ама тоа е друга тема.
Wow. Го немав прочитано ова до сега.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595

Им зачестија стално вакви работи.:( Неубаво за нив.
Автоматски споено мислење:



Да,против секое насилство сум,небитно од која страна.Пацифист сум.

А ти за холомодорот на Ссср (читај Русија),против Украинскиот сељак,1931-33-та? По некои прицени до 7 милиони умреле од глад. ??

ne si pacifist picka fasisticka si, em bugar em nacisti poddrzuvas.

e sto za holomodorot? zosto SSSR da go citam rusija? stalin bil od georgia ne od rusija. ukraina bila vtora violina vo toj SSSR i ukrainci ziveele vo rusija ko sto i rusi vo ukraina. holomodorot ja obfatil i molodova i toa bas tirosol, transitria kade ziveele rusi. zavisi civi izvori koristis nekoj vika 2-3M rusi zaginale nekoj vika 2-3M ukrainci bile ali fakt e deka najmalku 1M rusi zaginale ova i samite ukrainci go potvrduvaat so toa sto oni vikaat 3,9M nivni plus zaginale.

gi opfatil uglavno i oblastite na novorusija vo ukraina, kade vo toj period pretezno ziveele rusi, racunaj cel toj del e izgraden od katerina velika nekoj 130 godini pred toa i vo golema mera tamu vo toa vreme ziveele rusi. eve ti statistika od popisite u odesa od toa vreme. pred holomodorot imalo 17% ukrainci u gradot, za da stanat 29% posle toa. oni ustvari ja iskoristile situacijata da si naselat svoj vo toj del na ukraina vo koj bile malcinstvo.

  1. Russians: 162,789 people (39.97%)
  2. Jews: 153,243 people (36.69%)
  3. Ukrainians: 73,453 people (17.59%)
  4. Poles: 10,021 people (2.40%)
  5. Germans: 5,522 people (1.32%)
  6. Belarusians: 2,501 people (0.60%)
  7. Armenians: 1,843 people (0.44%)
  8. Greeks: 1,377 people (0.33%)
  9. Bulgarians: 1,186 people (0.28%)
  10. Moldovans: 1,048 people (0.25%)
  1. Jews: 200,961 people (33.26%)
  2. Russians: 186,610 people (30.88%)
  3. Ukrainians: 178,878 people (29.60%)
  4. Poles: 8,829 people (1.46%)
  5. Germans: 8,424 people (1.39%)
  6. Bulgarians: 4,967 people (0.82%)
  7. Moldovans: 2,573 people (0.43%)
  8. Armenians: 2,298 people (0.38%)


nalet, iskreno da ti kazam ic kur ne me boli za toa. toa bilo u 1930... togas tvojte predci na balkanot leb i sol jadele so godini. u irska imalo great fammine vo USA great depression, nekolku god pred toa turcite napravile genocid vrz ermencite, u brazil imalo revolucija a u juzna afrika na najsiromasnite crncugi im gi palele naselbite... svetot bil haos. edno sto e sigurno nema rusin sto nesto im zgresil na ukraincite za taa katastrofa, nemozes da posocis krivec, oni go kirvat stalin i SSSR ali nitu stalin e rusin nitu SSSR e rusija.

za ubistvata u odesa tocno so ime i prezime se znae koj gi izvri, koj bese na vlast i go dozvoli toa i koj gi stavi tie na vlast.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Убави вести од фронтот во Риад, Си предложил да тргуваат нафта и гас на Шангхајската берза, и тоа во јуани. Како што се распадна СССР, Југославија, СИВ за не повеќе од една година, може истото да се деси и со ЕУ и САД.
Немаат јуани, доларот и еврото паѓаат, огромна инфлација, памтам по тоа време имаше огромни редици за бензин, по 2-3 дена се чека, ноќно време им крадевме мачкини окца.
Главниот удар е економскиот, Украина беше само инструмент на сатанистите Русија да падне, после и Кина. Но Путин удри прв, не само тоа десетина години активно работи за многуполарност, паралелни структури....
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
Не знам колку следите но доста гадни слики и видеа излегуваат од Бахмут, многу ги жалам Украинците таму, држењето на градот буквално го плаќаат со крв и месо...
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не знам колку следите но доста гадни слики и видеа излегуваат од Бахмут, многу ги жалам Украинците таму, држењето на градот буквално го плаќаат со крв и месо...
Во целава војна Украинциве се топовско месо. Што побргу сфатат дека нема да ја добијат војнава, тоа подобро за нив.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ne odi bas taka taa rabota.
Нормално, на Украинците испран им е мозокот дека гинат за Украина од Зелениот, а во суштина гинат за интересите на САД. А и САД долева масло во огнот и не дозволува Украинците да постигнат мир.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Не случајно исчезнаа записите од украинскиот диспечер, а и самите диспечери, не пуштија Руски специјалисти да учествуваат во истрагата, дури јавно не ги покажуваат доказите...
Малку (повеќе) конфузно го напиша тоа... Но ова последово е точно.
Небитно е кој што направил во Донбас за да се сруши авион над воена зона. Битно е кој во украинската контрола на летање го насочил авионот да лета преку Донбас. Контролата на летање да не дозволила летање, да не ги насочеле пилоитите над Донбас, немало да се случи тоа што се случило = без разлика дали тоа било по сценарио или не (а очигледено било). Самите пилоти без насоки не летале од таму.

Тие аудио снимки секоја контрола на летање по закон мора да ги чува минимум 3 месеци. Но никогаш не биле слушнати ни од комисијата за истрага, ни од трибуналот, едноставно ги „снемало“.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.678
Поени од реакции
5.359
Еве ја целата мапа каде што имало Холодомор за вас неписмените, и ако знаеш да гледаш мапи, ќе видиш дека голем дел од таа територија е и денешна Русија. Само тоа е небитно за вас.
Значи Холодомор се користи САМО за во Украина, додека пак оваа мапа што ја постираш е од Големата Советска глад. Но, најизразено од сите региони на тогашниот СССР било во Украина, и си има конкретно име - Холодомор, или Гладомор.

e sto za holomodorot? zosto SSSR da go citam rusija? stalin bil od georgia ne od rusija. ukraina bila vtora violina vo toj SSSR i ukrainci ziveele vo rusija ko sto i rusi vo ukraina. holomodorot ja obfatil i molodova i toa bas tirosol, transitria kade ziveele rusi. zavisi civi izvori koristis nekoj vika 2-3M rusi zaginale nekoj vika 2-3M ukrainci bile ali fakt e deka najmalku 1M rusi zaginale ova i samite ukrainci go potvrduvaat so toa sto oni vikaat 3,9M nivni plus zaginale.
Хм, а зошто ако Русија нема врска со тоа, жолчно се трудат да го минимизираат Холодоморот како геноцид?



 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Браво за Мароко, не се добри само во фудбал :zver:

Ганц нови курбли им дале, сега читав. На ладното акумулатори ако им откажат на курбли ќе ги палат тенковите, гејм чејнџер.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Значи Холодомор се користи САМО за во Украина, додека пак оваа мапа што ја постираш е од Големата Советска глад. Но, најизразено од сите региони на тогашниот СССР било во Украина, и си има конкретно име - Холодомор, или Гладомор.
Гладот нема врска со етнички геноцид, како што денешниот наратив сака да го прикаже. Сето земјоделско селанство на СССР било погодено. Највеќе такво има таму кај што е најплодно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom