Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082


Two hundred & eighty seventh day of combats began with Russian Army & DPR crossing the water channel west of Kurdyumivka & advanced towards Bila Hora. Some kilometers south troops took control over the remaining railroad section north of Mayorsk.


Автоматски споено мислење:

Неколку видеа од фронтот.





 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
In addition, after several months of combats Russian Army & DPR forces broke Ukrainian Army defenses south of Yakovlivka & entered in the town which was almost vacated by Ukrainian forces. Combing operations continue in the area.

FjX5TOOX0AAfYgU.jpeg

Small update north of Donetsk city. Despite the existence of videos of Russians shelling Butovka mine at the end of august the latest positional attacks in this axis confirmed the mine is under full Russian control while the Ukrainian Army established new defense line around it.

FjX63epXoAEwih5.jpeg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.866
Поени од реакции
26.466
Еее видиш Русите колку се уназадени. Не знаат дека 24/7 е покриена Украина.

Сега овој им го плесна :icon_lol:
Не е поентата дали Русите им парираат со ваква технологија, туку е поентата што САД им дава вакви информации на Украина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Не е поентата дали Русите им парираат со ваква технологија, туку е поентата што САД им дава вакви информации на Украина.
Напротив, важно е дали може да парираат на оваа технологија. Трњбало да предвидат дека се што користи Нато ќе има и Украина.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.009
Поени од реакции
9.129

Уште една тотално блесава снимка. Т-80 (наводно Руски) начекува во заседа Украински тенк и го погаѓа на неполни 20 метри далечина. Командантот некако преживива и успева да искокне од тенкот пред експлозијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.999
Напротив, важно е дали може да парираат на оваа технологија. Трњбало да предвидат дека се што користи Нато ќе има и Украина.
на овој тенк во видеото погоре не го известиле дека има друг тенк зад аголот.

Премногу е глупаво да се верува дека некој може да види тенк, така да и ова што го збори овој е небулоза тешка. Можеби радари и друга опрема може да забележи пукање, но да видиш колку тенкови има и каде е малце тешко за верување. Освен ако немаат илјадници вработени да вртат сателитски снимки.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270


Two hundred & eighty seventh day of combats began with Russian Army & DPR crossing the water channel west of Kurdyumivka & advanced towards Bila Hora. Some kilometers south troops took control over the remaining railroad section north of Mayorsk.


Автоматски споено мислење:

Неколку видеа од фронтот.





Интересно е шо од сите снимки се гледа дека сухоите се пуштаат во акција многу малку наоружани.Испукај и бегај тактика.Иначе можат да носат далеку поголеми повекецевни ракетни фрлачи.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
на овој тенк во видеото погоре не го известиле дека има друг тенк зад аголот.

Премногу е глупаво да се верува дека некој може да види тенк, така да и ова што го збори овој е небулоза тешка. Можеби радари и друга опрема може да забележи пукање, но да видиш колку тенкови има и каде е малце тешко за верување. Освен ако немаат илјадници вработени да вртат сателитски снимки.
Оваа на снимката е од дрон, а како што гледаме операторот на дронот има одлична комуникација со овие од тенкот, а можеби и самиот екипаж си има дронче кое и служи за ваква рбота.

За 100 евра и никаква обука на екипажот имаш многу поефикасен тенк кој може да открива позици на непријателот кој не се гледаат од самиот тенк.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
Напротив, важно е дали може да парираат на оваа технологија. Трњбало да предвидат дека се што користи Нато ќе има и Украина.
Мене не ми е сомнеж дали знаеле. И јас и ти знаеме дека НАТО е вмешан до гуша на Украина после 2014 па и пред тоа. Верувам дека самите исто си знаат.

Но зошто не превземат ништо е тука е енигмата. Куровми ние со радарите во 2001 регистираравме НАТО ловци како се приближуваат од базите во Италија кога се вршеше притисок врз Борис и генералот Панде а не па Русиве не знаат што се користи НАТО. Посебно реал тајм снимки и така натаму. Па сите знаат колку е просек лет на еден предатор. Го имаш истиот ти лета околу црното море, сигурно не е пуштен од разонода. Или пример аваксите или како и се викаат авионите што ги користат НАТО. На флајтрадар ги регистрират, а не па Русиве. Тежок нонсенс.

Колку сака нека важат за пјаници и неспособни.
Нешто апла не штима во тоа што го гледаме и мислиме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Мене не ми е сомнеж дали знаеле. И јас и ти знаеме дека НАТО е вмешан до гуша на Украина после 2014 па и пред тоа. Верувам дека самите исто си знаат.

Но зошто не превземат ништо е тука е енигмата. Куровми ние со радарите во 2001 регистираравме НАТО ловци како се приближуваат од базите во Италија кога се вршеше притисок врз Борис и генералот Панде а не па Русиве не знаат што се користи НАТО. Посебно реал тајм снимки и така натаму. Па сите знаат колку е просек лет на еден предатор. Го имаш истиот ти лета околу црното море, сигурно не е пуштен од разонода. Или пример аваксите или како и се викаат авионите што ги користат НАТО. На флајтрадар ги регистрират, а не па Русиве. Тежок нонсенс.

Колку сака нека важат за пјаници и неспособни.
Нешто апла не штима во тоа што го гледаме и мислиме.
Џабе ако знаеш ако немаш моќ да го спречиш.
Мислам на почеток не беа свесни до кој степен ќе влијае тоа, а сега кога видоа е малце прекасно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.866
Поени од реакции
26.466
Напротив, важно е дали може да парираат на оваа технологија. Трњбало да предвидат дека се што користи Нато ќе има и Украина.
Не се сомневам дека парираат, уште во шеесетите години СССР излезе со сателитска снимка од Њујорк, од човек што чита весник, каде што можеше да се прочита насловот на весникот и не се сомневам дека начинот на војување е таков каков што е ради баш таа причина. Но друг е моментот, дали на пример Русија им даваше вакви податоци на Ирак, Авганистан и така натаму? Ова ти е директно и нескриено мешање во воен судир. Мислам дека и следните интервенции на САД ќе бидат сосема поинакви. Украина како воена сила е нешто што може да се спореди со Иран, замисли Иран да ја добива истата логистика и истиот интензитет на достава на оружје и муниција при некоја си хипотетична воена интервенција на САД во иднина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Мене онаа што ме замислува е зошто русите не напаѓаат појако,
на почетокот нападнаа со 150-200 илјади војска, по летото голем дел и беше пуштен на одмор, па откако загубија во Харков и текна дека и треба мобилизација, ама пак на само 300 илјади.

Прашањето е зошто не мобилизираа одма милион војска и до сега да се збореше дали таа милион војска ќе ја премине полската граница.

Има неколку теории зошто е тоа така.

Првата е дека русите се толку неспособни што не можат да соберат ни 300 илјади војска, што не верувам дека ни најбудалите веруваат во неа

Другата теорија е дека оваа војна ќе ја тераат со години додека Украина и западот не капитулира,
ама и донекаде и грешат, за тоа време Украина ќе биде руина која ќе треба самите да ја поправаат кога ќе ја лапнат, а и самите губат опрема која чини пари.

А и да не ја заборавиме третата опција што ја посакуваат некој северџистанци, а тоа е целосен пораз на Русија, распад на 50 нови државички (добро де ќе бидат огромни по територија) со мнозинско руско население кој ќе се испотепаат меѓу себе и сите ресурси ќе и ги дадат на западњаците за џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom