Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 ноември 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Sad sam pogledao neki status 25124/2019 dok sam gledao dokle su stigli i izbacio je ovo... sta znaci ovaj status?

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 15.01.2023 г. следва да представите копие на Ваш актуален документ за самоличност. При непредставјане на документа в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 15.11.2022 г. .
Автоматски споено мислење:

Po prevodu pise da treba da se preda kopija licnog dokumenta odnosno pasosa? Otkud to kao dopuna, kako je uopste uradjen intervju bez kopije pasosa, nema mi smisla
Од денес истиот статус е и кај мене, преписка 25240/2019 плус дополнителни документи, тоа се однесува на пасошите што се веќе истечени треба да се достави копија од важечки пасош.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
167
Поени од реакции
134
Од денес истиот статус е и кај мене, преписка 25240/2019 плус дополнителни документи, тоа се однесува на пасошите што се веќе истечени треба да се достави копија од важечки пасош.
cekaj, na ova se misli nevazecki pasos na denot koga sovetot go razgleduva?? Mojot istekuva 2023 no vazese koga bev na intervju
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
167
Поени од реакции
134
Да, мојот беше со важност до 2021 година, ова им е нешто ново.
aah sranje sranje rabota...

Epa znaci i mene ke mi go baraat toa, dali barim znaes dali moze da se dostavi vo ambasadata ili preku posta?
Ili barim nekoj drug vo sofija da dostavi?
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2014
Мислења
99
Поени од реакции
195
Дали некој има прашано преку бугарското здружение во Штип, дали можат да проверат во архивите во Бугарија за документи?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Да, мојот беше со важност до 2021 година, ова им е нешто ново.
Овие секој ден нови правила смислуваат. Јас година дена по интервјуто извадив нов пасош но за сега не ми побарале вакво ништо вакво (а пред 2 недели ме ставија на дополнителна за други потврди).
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Znae li nekoj za ova? Vo vrska so toa dali moze vo ambasada da se dostavi dop. dok

@Bibo ti kako dostavi?
Јас лично до Софија отидов, не сум сигурен дали може преку амбасада. Во секој случај дополнителни документи мора лично да се достават или ако веќе некој друг ги доставува тогаш мора да има полномошно.
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
8
Поени од реакции
26
Картата си ја купуваш со Бугарски пасош и на аеродром на шалтер на прв спрат се чекираш со Бугарскиот. Кога ќе се качиш горе на пасошка контрола го даваш само Македонскиот, кога ќе поминеш пасошка дигни го Македонскиот зошто веќе не ти е потребен. Од тука натаму за влез во авион ќе користиш Бугарски пасош како и за влез во Велика Британија.

(Не би требало но ако на пасошка каде го даваш Македонскиот пасош, службеникот те праша зошто немаш виза за Велила Британија, тука ќе кажеш дека си двоен државјанин и ќе им го покажеш Бугарскиот пасош. Исто важи ако те прашаат зошто на авионска карта број на пасош не ти е ист со Македонскиот, го покажуваш Бугарскиот, дека нели си ја купил картата со Бугарскиот)

За назад постапката е обратна. Не му мисли многу не си единствениот со двојно државјанство сите на аеродром имаат доста големо искуство со двојно па дури и тројно државјанство и ќе ти помогнат ако треба. Но факт е дека ти мора како македонски државјанин на пасошка да ја напуштиш државата со македонски пасош. А за натаму надвор од граница само со Бугарски. Истото важи и за враќање како Македонски државјанин во Македонија можеш да влезеш само со македонски пасош.
Dopplnitelno prasanje. Mi imaat barano pecat za izlez od kade mi pocnuva patuvanjeto. Voslucajov na bugarskiot nema pecat za izlez. Dali nekoj bara takvo nesto? Ili isto kako vo mk racunaat deka odis doma so evropski pasos?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
246
Поени од реакции
119
Dopplnitelno prasanje. Mi imaat barano pecat za izlez od kade mi pocnuva patuvanjeto. Voslucajov na bugarskiot nema pecat za izlez. Dali nekoj bara takvo nesto? Ili isto kako vo mk racunaat deka odis doma so evropski pasos?
На македонскиот да ти удрат печат,бараат и компаниите за патничко осигурување.
 
Член од
16 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој ја знае причината?
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На основание чл. 33, ал. 3 от ЗБГ дирекција "Миграција" - МВР счита, че молбата на лицето не следва да б'де уважена.

1668617470218.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom