Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Како што веќе напишав:
https://watson.brown.edu/costsofwar/costs/human/civilians/iraqi
No one knows with certainty how many people have been killed and wounded in Iraq since the 2003 United States invasion. However, we know that between 184,382 and 207,156 civilians have died from direct war related violence caused by the U.S.

Превод (како за тебе): Помеѓу 184К и 207К мртви цивили од директно воено насилство предизвикано од САД.
Што точно не ти е јасно?
Многу јасно јас си напишав 7000 цивили за време на инвазијата. Да ти објаснам како на дете, то ест на сите вас.
САД го нападна Ирак во Март 2003 година и тогаш ПОЧНА инвазијата, операцијата траеше до почетокот на Мај и тогаш инвазијата ЗАВРШИ успешно. Во тој период од нецели 2 месеци кој е всушност тој шок енд ејв кој толку радо сакаш да го користиш загинаа 7000 цивили. Останатите 300 илјади загинаа во периодот на окупација кој трае ден денес повеќе декади. Обединети нации ги даваат следниве бројки за украина

Total civilian casualties from 24 February to 6 November 2022

From 24 February to 6 November 2022, OHCHR recorded 16,462 civilian casualties in Ukraine: 6,490 killed and 9,972 injured.

Е сега зошто е ова важно, шок енд ејв операцијата траеше кратко и беше многу успешна особено споредена со вакви несреќници како русите. Анти УС мегафоните и генерално пропагандната машина поставува теза дека американците во 2003 вршеле непланско карпет бомбинг и убивале стотици илјади цивили без воопшто да им е гајле а од друга страна русиве само стратешки гаѓаат и ептен се грижат за цивилите.Затоа и сите го свртивте пет пати истото видео од бомбардирањето на Багдад а не знаете ни што се гаѓа ни како само истата снимка ја вртите.
Класична пропагандна теза со цел да се претстави русија дека и кога врши агресии во суверени држави и убива цивили таа пак има Moral Highground пошто уствари многу се тие добри и ептен се грижат за сите. Класичен пропаганден кромид кој ти и други овде го имате голтнато без џвакање. Затоа ти и се обиде со замена на тези да и залепиш на шок и ејв операцијата 300.000 цивилни жртви нормално неуспешно пошто како што кажав на предходно овде има луѓе кој знаеме да читаме ;)
Автоматски споено мислење:


Душа давам да сум на овој марш.
Лентата на Свети Ѓорѓија и знамиња на СССР каква изгубена нација човече :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Ма какви бре денар немаат донесено. Една стока ухлебена Гане Тодоровски, еден Вапцаров, придонес во GDP? Нула (0). Од друга страна еден велик претприемач од твој калибар има полно право да уринира на уметници поети писатели. Се знае бато, ако не ми носиш парка, те мочам.
Е тука ми те чекав, да така е, и не го измислив јас тоа, туку вие.
Ти славиш луѓе кои не се повеќе дел од твојата историја, и држава. Ти си дел од држава која е дефинирана на 1ви Август 2017та година и турен темелник на 17ти Јуни 2018та, а тогаш ви беше битен само кеш, овие луѓе не ги мававте ни од левото маде. Тогаш беше муабетот дека ние небањатите треба да заборавиме на историјата, да живееме во сегашноста и за иднината. Нели тогаш ви требаше КЕШ и ефтини кредити од ЕУ. Нели беа слатки парињата од чика Сорос?

Епа пријателе затоа веќе не рецкам никој, после овие датуми за мене е завршена било каква историја.
Ако вас ве интересира само кеш, и мене ме интересира само кеш. Ако јас сум можел да минам низ пекол и да одат по потешкиот пат цел мој живот, ич не ме заболе кога некој ми се правда оти зел Татарски пасош заради што му било тешко. Не, пак било поради КЕШ И КОМФОРТ!

Ако одиме троа поназад, не толку далеку во 2001ва, додека ги собираа нашите да ја бранат Западна, некој правеше КЕШ.
Уште незавршена војната, истите тие кои беа „жртви“ почнаа да продаваат имоти на шипурките поради ШТО ПЛАЌАЛЕ ПОВЕЌЕ КЕШ!
Епа стариот беше будала што одеше да лежи во рововите, ние бевме ненормални што во наш крај ги палевме џамиите, ама затоа сега читам по темиве дека Тетовчани имале прекрасна соработка и соживот со милите браќа.
Еве прашај го Игорче @Staufer колку ниви шитнале тој или негови роднини на шипурките?
Еве прашај ги овие од Западна колку герилски акции направија, или колку силно се бореа за своите имоти? (нека погледнат што прават дечките од ДНР и ЛНР).
Додатно, на темата имаш воени лица кои сега се стратези пар екселанс, прават стратегии во 5 минути, а тогаш не можеа да освојат едно село и потпишаа капитулација. Ако се толку добри стратези, а потпишале капитулација, дали е тоа за на воен суд, и предавство на својата држава?

Исто и за братска Украина, нели муабетот беше дека ни даде оружје, а ете сега излегува дека ни шитнале расходовано оружје за пари, значи пак КЕШ, не станувало збор за никакво сожалување и братство.

Исто не гледам ни реципроцитет за војните кои беа предизвикани од нашите господари САД, ама јбг молчите оти ви даваат КЕШ!

Пред да ме осудувате мене, и да ми кажувате што и кого да почитувам, оди да проверите колку цивили загинаа во Либија, Југославија, Панама, Ирак, Авганистан и тн.
Еве ти листа и пребарувај бројки:

Е затоа мили мои ви трубам дека се тотално небитни, пред не толку многу време вие одлучивте за сите нас дека забораваме на сите вредности, историја, и ќе го бркаме кешот, а јас како човек што ги почитува законите само се придржувам на правилата на игра.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.467
Поени од реакции
22.434
Профилирање на човек врз тоа што е влав, колку антинацистички од твоја страна :pos:
какви се овие цинцариве како калејон, самозад кулисно играат, тие ги контролираат парите и ја подриваат државата од внатре, покварени човечиња:icon_lol:
Ne ke da e bas deka samo zatoa :cautious:.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
504
Поени од реакции
1.058
Е тука ми те чекав, да така е, и не го измислив јас тоа, туку вие.
Лестер, што се избламира за писателите, се избламира. Ај сеа да не релативизираме, не го врти муабетот да пробаш да се извадиш. Магма допре.

Иначе, САД си го бараат на велико со постапкиве што ги прават, не би ме зачудило кај и да е да ја прелеат чашата.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
Е тука ми те чекав, да така е, и не го измислив јас тоа, туку вие.
Ти славиш луѓе кои не се повеќе дел од твојата историја, и држава. Ти си дел од држава која е дефинирана на 1ви Август 2017та година и турен темелник на 17ти Јуни 2018та, а тогаш ви беше битен само кеш, овие луѓе не ги мававте ни од левото маде. Тогаш беше муабетот дека ние небањатите треба да заборавиме на историјата, да живееме во сегашноста и за иднината. Нели тогаш ви требаше КЕШ и ефтини кредити од ЕУ. Нели беа слатки парињата од чика Сорос?

Епа пријателе затоа веќе не рецкам никој, после овие датуми за мене е завршена било каква историја.
Ако вас ве интересира само кеш, и мене ме интересира само кеш. Ако јас сум можел да минам низ пекол и да одат по потешкиот пат цел мој живот, ич не ме заболе кога некој ми се правда оти зел Татарски пасош заради што му било тешко. Не, пак било поради КЕШ И КОМФОРТ!

Ако одиме троа поназад, не толку далеку во 2001ва, додека ги собираа нашите да ја бранат Западна, некој правеше КЕШ.
Уште незавршена војната, истите тие кои беа „жртви“ почнаа да продаваат имоти на шипурките поради ШТО ПЛАЌАЛЕ ПОВЕЌЕ КЕШ!
Епа стариот беше будала што одеше да лежи во рововите, ние бевме ненормални што во наш крај ги палевме џамиите, ама затоа сега читам по темиве дека Тетовчани имале прекрасна соработка и соживот со милите браќа.
Еве прашај го Игорче @Staufer колку ниви шитнале тој или негови роднини на шипурките?
Еве прашај ги овие од Западна колку герилски акции направија, или колку силно се бореа за своите имоти? (нека погледнат што прават дечките од ДНР и ЛНР).
Додатно, на темата имаш воени лица кои сега се стратези пар екселанс, прават стратегии во 5 минути, а тогаш не можеа да освојат едно село и потпишаа капитулација. Ако се толку добри стратези, а потпишале капитулација, дали е тоа за на воен суд, и предавство на својата држава?

Исто и за братска Украина, нели муабетот беше дека ни даде оружје, а ете сега излегува дека ни шитнале расходовано оружје, значи пак КЕШ, не станувало збор за никакво сожалување и братство.

Исто не гледам ни реципроцитет за војните кои беа предизвикани од нашите господари САД, ама јбг молчите оти ви даваат КЕШ!

Пред да ме осудувате мене, и да ми кажувате што и кого да почитувам, оди да проверите колку цивили загинаа во Либија, Југославија, Панама, Ирак, Авганистан и тн.
Еве ти листа и пребарувај бројки:

Е затоа мили мои ви трубам дека се тотално небитни, пред не толку многу време вие одлучивте за сите нас дека забораваме на сите вредности, историја, и ќе го бркаме кешот, а јас како човек што ги почитува законите само се придржувам на правилата на игра.
Искрено да ти кажа им ја глеав EBITDA на браќата Миладиновци за Q2 и сфатив дека двајцата шупци само зијан тераат цело време. Оперативни расходи од нигде никаде скокање за 75% а никаков нов revenue stream на повидок. Па до кога со овие ухлебари бе да им ебам мамата лешинарска.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Јас се сложувам 100% со Bafra, добра му беше споредата и со тенеке, за разлика од тенеке ти претставуваш секогаш универзална вистина и си далеку понавредлив. Не се чуди воопшто што те избегаваат, немам навика да навредувам освен штапци и комитетџии па подобро ми е да те избегнувам пошто си borderline шизофреник и моја препорака е да излезиш барем на кратко од шупакот на Путин.
"беневолент апсолутист" циркус си човече.
Како јас те читам: „Не можам ништо да кажам за твојата теза, затоа ќе продолжам со ад хоминем и ќе те вреѓам тебе лично“.
Интересно е што застана на делот каде те прашувам што има добро во ефикасна администрација која ја покрива сенилноста на претседателот, кога топтан одработува за елитата, за олигарсите во САД.

Од моја гледна точка како Супер Хик си. Некој што го читал стрипот ваљда ќе разбере... Лик си што го брани концептот на robber baron-и, олигархија и елитизам пошто (наводно) изборот бил меѓу тоа и Путин кој бил лош човек. Јака теза. И интересно, друг лик овде што кариера на форумов направи зборувајќи за теории за во најголем дел реални и докажани завери - ти е „сојузник“ во дискусијава, тебе кој си апологет на тоа против што со години пишува.... Лудило! :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Лестер, што се избламира за писателите, се избламира. Ај сеа да не релативизираме, не го врти муабетот да пробаш да се извадиш. Магма допре.

Иначе, САД си го бараат на велико со постапкиве што ги прават, не би ме зачудило кај и да е да ја прелеат чашата.
За какви писатели бе друже? Па тие што треба да ги бранат и почитуваат тие писатели, ги нема никаде. Си видел ли да се појави некаде МАНУ?

И да, мене не ме интересира, ниту треба да ме интересира поезии/прози и тн, особено не на Русија, Франција, Англија, или пак на било која друга земја.
Не ни кријам дека последно такво дело сум прочитал поради што морав во 4та средно (и тоа беше тежок дебилизам, математичари не тераа да трошиме време на нешто што не сум го употребил ниту една милисекунда во мојот живот). Тоа е како јас да го седнам некој што предава по Македонски да чита за тензори, или да ми решава интеграли.
Автоматски споено мислење:

Искрено да ти кажа им ја глеав EBITDA на браќата Миладиновци за Q2 и сфатив дека двајцата шупци само зијан тераат цело време. Оперативни расходи од нигде никаде скокање за 75% а никаков нов revenue stream на повидок. Па до кога со овие ухлебари бе да им ебам мамата лешинарска.
Остај ги нив, кажи си ти шо пара лапна. Не за џабе идиш со друг акаунт, те јади газето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Класична пропагандна теза со цел да се претстави русија дека и кога врши агресии во суверени држави и убива цивили таа пак има Moral Highground пошто уствари многу се тие добри и ептен се грижат за сите. Класичен пропаганден кромид кој ти и други овде го имате голтнато без џвакање.
Тоа не беше кажано како „оправдување“ за Русија, туку како споредба со САД. Не можеш онакво бомбардирање да направиш без многу цивилни жртви. Инаку да, секако дека ќе им ги броиме и жртвите после капитулацијата на Ирак. Истите правила важат и за Русија, за која патем тек треба да видиме колку цивилни жртви има во Украина. Но судејќи според скоро исклучивото користење на наведувачки ракети и дронови, наместо глупи бомби - повеќе од извесно е дека ќе бидат значитално помали отколку тие на САД во Ирак. Не разбирам зошто воопшто ова го спориш.

САД во Ирак оствари намера да направи пропадната држава која е во континуирана цивилна војна меѓу внатрешни елементи. Сега САД ги контролираат целосно од внатре и тоа не е изгледно дека ќе се смени во догледна иднина (санс големо влијание од Иран).

Од другата страна (за споредување), во Украина сметам дека Русија нема никаков интерес да направи пропадната држава и замрзнат конфликт. Само сакаат Украина која не е во НАТО и не закана за РФ, држава која не е алатка на САД за дестабилизација на Русија.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.606
Како јас те читам: „Не можам ништо да кажам за твојата теза, затоа ќе продолжам со ад хоминем и ќе те вреѓам тебе лично“.
Интересно е што застана на делот каде те прашувам што има добро во ефикасна администрација која ја покрива сенилноста на претседателот, кога топтан одработува за елитата, за олигарсите во САД.

Од моја гледна точка како Супер Хик си. Некој што го читал стрипот ваљда ќе разбере... Лик си што го брани концептот на robber baron-и, олигархија и елитизам пошто (наводно) изборот бил меѓу тоа и Путин кој бил лош човек. Јака теза. И интересно, друг лик овде што кариера на форумов направи зборувајќи за теории за во најголем дел реални и докажани завери - ти е „сојузник“ во дискусијава, тебе кој си апологет на тоа против што со години пишува.... Лудило! :D
Дечко лепиш етиткети а врска немаш какви политички убедувања имам пошто никогаш дискусиите не биле моите политички убедувања. Иначе за твоја информација, пошто веќе лепиш етикети left-libertarian сум по убедувања, и дополнително со некои марксистички ставови кон критиката на капитализмот, така да поврзи си сам од мојот светоглед колку сум фан на олигархии и на апсолутисти ;)

Немора да се сложувам со Бафра за се, валидна поента си е валидна дали е од Бафра или некој друг нема врска.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
Остај ги нив, кажи си ти шо пара лапна. Не за џабе идиш со друг акаунт, те јади газето.
Какво џабе, со овој акаунт затварам кредит за мезонетот на Сани. Таму негде после Василица ќе активирам уште еден, малце појак акаунт е со него бејлајнерот у Вурвуру ќе си го укотвам. Али генерално се снајдов у животов.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Таму каде што им требаат робови ;)
Ти си емигрирал во Австралија, значи и ти уствари си бил роб бе... :sramezliv:

И колку сте психопати, не можам да ви се изначудам... Од една страна викате дека кога Русиве напредуваа пазеле да нема цивилни жртви, за сега да се молите на уништување на енергетска и водна инфраструктура која директно влијае на цивилното население. Болесници...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
MIROSLAV Lazanski napisao je tekst 2014. koji se danas ispostavlja kako proročki tekst. Pročitajte šta je tada napisao:

„Možemo li da pretpostavimo, sada možda zvuči fantastično, da će u nekom budućem vremenu neki događaji u Rusiji i neki događaji u Ukrajini dovesti do toga da ove dve države opet požele da se ujedine? Ili suprotno, zašto ono što je započelo sa Jugoslavijom 1991. godine, i odmah zatim sa Sovjetskim Savezom i Čehoslovačkom, ne može da se nastavi dalje? Odakle uverenje da će Evropa večno biti stabilna? Odnosno, zašto i Ukrajina ne bi mogla da se raspadne? Istina, ona je već ostala bez Krima, jer tamo je od 1991. postojala nezadovoljna politička grupacija koja je težila ujedinjenju sa Rusijom i sada je to i dočekala. U istočnoj Ukrajini, uz Ruse, i većina Ukrajinaca govori ruski jezik, no to više liči na Irce koji govore engleski, ali sebe smatraju Ircima, ili kao u Belgiji gde polovina stanovništva govori francuski, a sebe smatra Belgijancima.

Dakle, sve je moguće ako NATO uđe u Ukrajinu i pokuša da se približi njenim istočnim granicama, a to je nož pod trbuhom Rusije.
Moskva bi trenutno vojno intervenisala i uzela prostor do reke Dnjepar, čime bi Ukrajina bila podeljena. I zbog toga neće biti nikakvog rata između NATO-a i Rusije, jer je Rusija vojno superiorna u tom delu Evrope, a širenje NATO-a na istok pokazaće se kao velika greška Vašingtona.“
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
504
Поени од реакции
1.058
За какви писатели бе друже? Па тие што треба да ги бранат и почитуваат тие писатели, ги нема никаде. Си видел ли да се појави некаде МАНУ?

И да, мене не ме интересира, ниту треба да ме интересира поезии/прози и тн, особено не на Русија, Франција, Англија, или пак на било која друга земја.
Не ни кријам дека последно такво дело сум прочитал поради што морав во 4та средно (и тоа беше тежок дебилизам, математичари не тераа да трошиме време на нешто што не сум го употребил ниту една милисекунда во мојот живот). Тоа е како јас да го седнам некој што предава по Македонски да чита за тензори, или да ми решава интеграли.
Автоматски споено мислење:


Остај ги нив, кажи си ти шо пара лапна. Не за џабе идиш со друг акаунт, те јади газето.
За се` се слагам со тебе, само не можеш да не ги почитуваш тие писатели, да кажеш дека општеството ништо добро не видело од нив и дека биле џаболебари. Напротив многу од нив придонеле многу работи за општеството, многу имаат помогнато да се обрне внимание на лошите аспекти на општеството и да се научи како да се решат тие прашања. Од идиоми до филозофски идеи претставени во книги и есеи, премногу дела што некогаш биле напишани во најмала рака биле користени од моментално тие што придонеле највеќе за економијата. Сите пишани дела прават услуга за обезбедување знаење во различни области. Give credit where credit's due.

Иначе, ова го истресе со парите, многу подмукло и лошо од твоја страна вака како еден од поценетите форумџија што сум ги читал. Слободно види ми ги мислењата на темата, еве ќе ти ги цитирам. Ако некој одма те посочи дека тресеш зелени, одма пари лапнал. Знаеш и самиот колку пати се имам согласено со тебе за повеќето од твоите мислења.
Како тоа Путин бил фашист и сите одма рипаат на социјалните мрежи против него, а кога САД прати илјадници трупи во некои држави и извршија бомбардирање на Сирија, Либија, Ирак, Јемен, Авганистан, Србија и +7 други држави никој ни збор не кажа никаде?
Лицемерно, не?
Го заболе Путин дали некој мисли дека е окупација или не тоа што го прави. Едноставно нема заебанција кога станува збор за безбедноста на Русија. Колку подолго трае војнава, државите со санкции против Русија аир нема да видат.
Русија ли ме финансира ебате прилепскиот сељак.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Лестер од немоќ твоја станав фашист. Арно туку како си пошол down under чисто од интерес.
Пази само, во Украина е една работа ама таму во Немачка има закони против декларирање и промовирање на фашизам. :unsure:





Дечко лепиш етиткети а врска немаш какви политички убедувања имам пошто никогаш дискусиите не биле моите политички убедувања. Иначе за твоја информација, пошто веќе лепиш етикети left-libertarian сум по убедувања, и дополнително со некои марксистички ставови кон критиката на капитализмот, така да поврзи си сам од мојот светоглед колку сум фан на олигархии и на апсолутисти ;)
Напротив, јас те категоризирам според тоа што го кажуваш не според етикетите кои сам си лепиш. Штом навиваш за олигархиско управуван систем, ти си тоа што го правиш, апологет на елитата. Не си тоа што се декларираш само затоа што така ти би сакал.

Немора да се сложувам со Бафра за се, валидна поента си е валидна дали е од Бафра или некој друг нема врска.
Ми е гајле дали се сложуваш со Бафра или не, ама иронијата. ИРОНИЈАТА дека си антитеза на неговите тези, ама се сплотивте за безначајна препирка овде... Убаво реков, лудило! :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Ти си емигрирал во Австралија, значи и ти уствари си бил роб бе... :sramezliv:

И колку сте психопати, не можам да ви се изначудам... Од една страна викате дека кога Русиве напредуваа пазеле да нема цивилни жртви, за сега да се молите на уништување на енергетска и водна инфраструктура која директно влијае на цивилното население. Болесници...
Сите сме робови, наместо да седам во протекторатот и да им работам за пола цена римоут, одлучив да го полнам бардето на чешмата ;)
Да, не се сеќавам дека си се потресувал кога им удираа тепих бомбардирање на блиски Исток, туку заборавив, кај нив имаше прифатлива колатерална штета.

За се` се слагам со тебе, само не можеш да не ги почитуваш тие писатели, да кажеш дека општеството ништо добро не видело од нив и дека биле џаболебари. Напротив многу од нив придонеле многу работи за општеството, многу имаат помогнато да се обрне внимание на лошите аспекти на општеството и да се научи како да се решат тие прашања. Од идиоми до филозофски идеи претставени во книги и есеи, премногу дела што некогаш биле напишани во најмала рака биле користени од моментално тие што придонеле највеќе за економијата. Сите пишани дела прават услуга за обезбедување знаење во различни области. Give credit where credit's due.

Иначе, ова го истресе со парите, многу подмукло и лошо од твоја страна вака како еден од поценетите форумџија што сум ги читал. Слободно види ми ги мислењата на темата, еве ќе ти ги цитирам. Ако некој одма те посочи дека тресеш зелени, одма пари лапнал. Знаеш и самиот колку пати се имам согласено со тебе за повеќето од твоите мислења.


Русија ли ме финансира ебате прилепскиот сељак.
Двојните стандарди се проблемот, ништо друго, и не скокај ко петел.
Автоматски споено мислење:

Xaxaxa од љубов или...?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Исклучиво.
Не можам јас како вас способните, морав така :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom