Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не е точно, СР Македонија постои од 1945, во 1991 беше изгласано излегување од федерација а единствени ослободители се Партизаните.
Тие терористи и пијаници од 1903 кои немаат ни една победа зад себе не можат да се рамнат со ослободителите на СР Македонија од 1945.
Види одма те тригирира комуњарското во тебе и не прочита што напишав и е сосема неповрзно со твоите комуњарски изливи и комплекси.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Каква Австралија, само Северџанија му е мајката.
Тоа е баце, да лапнеме пензија и ојме на Камчатка да ловиме медведи.
Де бе за една пензија ли ќе трпиш фашизам и нацизам? Како планираше ГГВВ со вакви поданици да ослободува светот од нацизам и фашизам не ми е јасно. А и него изгледа не му е.

Пеер точациве да не им останале од Втора Светска војна :pos:
Буљо оставштина од моќниот СССР е ова. Овие точаци за жал не ја видоа громовитата транзиција која ГГВВ ја спроведе во РФ, па сеа ќе беа некој прејак bianchi какви што всушност се возат низ Махачкала.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Де бе за една пензија ли ќе трпиш фашизам и нацизам? Како планираше ГГВВ со вакви поданици да ослободува светот од нацизам и фашизам не ми е јасно. А и него изгледа не му е.



Буљо оставштина од моќниот СССР е ова. Овие точаци за жал не ја видоа громовитата транзиција која ГГВВ ја спроведе во РФ, па сеа ќе беа некој прејак bianchi какви што всушност се возат низ Махачкала.
То е чоек, мора да трпиме уште некоја година. Македонија окупирана од комуњари и нацисти, тука слично, ќе почекаме господата Владимирович, Џинпинг и другарот Ким да не куртулат.
Во меѓувреме ќе одам по некој месец на Бали, полабаво е, им жежи на нацистиве и слабо политиката.

П.С тоа што изградил моќниот СССР овие не можат да искречат, охоохохохо
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Не бе Тенеке, не навивам јас за никого.
Види и поназад што пишував, прочитај.
Премногу глупости се пишуваат, не само од тебе.

Конкретно за договорот од Минск, кога беше направен во 2014та, неколку месеци со ред не беше почитуван од Киев, се зголеми влогот во судирот тогаш, повторно двете страни седнаа на маса и потпишаа Минск 2. До ден пред да почни војната, Киев го играше договорот. Москва беше само приморана да интервенира и да го реши тој проблем за долг период.
Не е така, тоа е проблемот за се што се случува. Русија од почеток 2013 до сега, направи се што можеше да ја уништи Украина.
Буквално војната во 2014 ја започнаа луѓе од Русија.

Референдумот на Крим. Се беше исценирано од Русија.

За среќа си поверуваа Русите во сите лаги и сега ова е добар шамар, а и за тие што им веруваа.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Се ми се чини дека Русија после ова со Херсон ќе употреби еден теслин изум, тактичи електомагнетен импулс или скратено ИМП. Уништува електрооника, комуникациски врски, компјутери, генератори, сателити и се што користи радиобранови, џпс системи. Циркон може да носи имп и тоа горе во стратосферата, нема радиоактивен облак, не уништува објекти или загрозува човечки животи но штетата е катастофална. Мала таква тактичка зафаќа радиус од 2,5К км. квадратни. Ќе страдаат и возилата, сите возила имаат компјутер, а тоа е парализа буквално на се, најмногу за превоз на храна.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Се ми се чини дека Русија после ова со Херсон ќе употреби еден теслин изум, тактичи електомагнетен импулс или скратено ИМП. Уништува електрооника, комуникациски врски, компјутери, генератори, сателити и се што користи радиобранови, џпс системи. Циркон може да носи имп и тоа горе во стратосферата, нема радиоактивен облак, не уништува објекти или загрозува човечки животи но штетата е катастофална. Мала таква тактичка зафаќа радиус од 2,5К км. квадратни. Ќе страдаат и возилата, сите возила имаат компјутер, а тоа е парализа буквално на се, најмногу за превоз на храна.
Сега и Армата кога ќе донесат, а и Су-57, ќе биди јако ...

Кажи му @Human и што друго имаа Русите ?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Ова со EMP го објаснува моментот дека предимство у евакуација на Херсон имале лица со пејсмејкери.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Сега и Армата кога ќе донесат, а и Су-57, ќе биди јако ...

Кажи му @Human и што друго имаа Русите ?
Се ми се чини дека тие наведените си ги чуваат само за паради, како и су-37, су-35 и остнати преценети "птици". Русија го има ова оружје (електромегнетен импулс) Не се знае какви се вжештени глави има, а според мене целата оваа калакурница од двете страни е бесмислена.

За оние со хехенца, не пишуван без врска. Читам таму што пишуваат западните медиуми како financial times:
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Види одма те тригирира комуњарското во тебе и не прочита што напишав и е сосема неповрзно со твоите комуњарски изливи и комплекси.
Ако вистината ја толкуваш како комплекси и """република""" која едвај траела 10 дена со сѐ ""изум"" ебано црешово топче во време кога светот ја завршува индустријализацијата, и кое патем се расцветало после првата употреба, го нарекуваш успех тогаш во ред.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
То е чоек, мора да трпиме уште некоја година. Македонија окупирана од комуњари и нацисти, тука слично, ќе почекаме господата Владимирович, Џинпинг и другарот Ким да не куртулат.
Во меѓувреме ќе одам по некој месец на Бали, полабаво е, им жежи на нацистиве и слабо политиката.

П.С тоа што изградил моќниот СССР овие не можат да искречат, охоохохохо
Седи бе па ти на Бали ќе одиш синкир тие поарни од кенгурите. И таму нацистите изградија едно чудо хотели. Иди си златен Мурманск. Ем нема нацисти, ем убави панелаци, оние од СССР што овие неможат ни да ги искречат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ако вистината ја толкуваш како комплекси и """република""" која едвај траела 10 дена со сѐ ""изум"" ебано црешово топче во време кога светот ја завршува индустријализацијата, и кое патем се расцветало после првата употреба, го нарекуваш успех тогаш во ред.
Стварно среди си комуњарските комплекси и препрочитај тоа што напишав и ако можеш сфати поентата. Eве прочитај, блокни на 1 минута комуњарскиот софтвер што го имаш кој без 3 години во камп за реедукација неможе да се отстрани и разбери:
Сепаратисти и ние бевме 1991ва. Сепаратисти и терористи бевме 1903та. Дококу победат нема да биде сепаратизам туку ослободување и незавинсност.
Каде е напишано за исход, каде е напишано за црешово топче? Тука сакав да ти објаснам дека е сепаратизам и тероризам се додека не се победи тој од кој се отцепуваш. За отоманците е било тероризам и сепаратизам, за македонците е ослободување.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Седи бе па ти на Бали ќе одиш синкир тие поарни од кенгурите. И таму нацистите изградија едно чудо хотели. Иди си златен Мурманск. Ем нема нацисти, ем убави панелаци, оние од СССР што овие неможат ни да ги искречат.
Поарни се, и екстремисти по моја мера, за дрога пример можи и со шмајзер да те поздрават :D
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Поарни се, и екстремисти по моја мера, за дрога пример можи и со шмајзер да те поздрават :D
Нејќиш малу дрогичка? Дип малу, едно линииче со началнико не би правел како во старите добри времиња? Стара вмровска бате, кој не удира линија, осуден е да јаде сендвич. Да пуштиш слика од Бали и да ми ги бациш и да ми ги поздравиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Нејќиш малу дрогичка? Дип малу, едно линииче со началнико не би правел како во старите добри времиња? Стара вмровска бате, кој не удира линија, осуден е да јаде сендвич. Да пуштиш слика од Бали и да ми ги бациш и да ми ги поздравиш.
Од кај Вмроец началникот, поголем комуњар е и од тебе :D
ДПМНЕ за вмро ги сметаш?

Обавезно, пушти и ти од фронтот во Украина да видам како се борите НАТО професионалците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom