Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
28 август 2013
Мислења
4.222
Поени од реакции
12.853
На каде офанзива? Ако правеа офанзива ќе ја правеа на Миколаев. После предавањето на Херсон, може да заборават на Одеса.
Единствено што можат да продолжат е во Доњецк, но и таму е комплицирано затоа што го изгубија Изјум што им даваше одлична можност за напад на Славјанск и Краматорск. Овака мора фронтално да влегуваат во судир во Бахмут и Северск...
Предноста им е што можат каде сакаат да прават офанзива, фронтот е голем, за украинците ќе биде потешко насекаде да бранат, не можат низ цел фронт да бидат.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Предноста им е што можат каде сакаат да прават офанзива, фронтот е голем, за украинците ќе биде потешко насекаде да бранат, не можат низ цел фронт да бидат.
да да најубаво е да се повлечат од цела украина до зад урал, од таму ќе биде многу полесно да вршат офанзиви бидеќи со тоа што украина ќе има повеќе територија потешко ќе и биде да ја одбрани. Шојгу и генерал Армагедон не се будали смислено му е ова добро
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
На каде офанзива? Ако правеа офанзива ќе ја правеа на Миколаев. После предавањето на Херсон, може да заборават на Одеса.
Единствено што можат да продолжат е во Доњецк, но и таму е комплицирано затоа што го изгубија Изјум што им даваше одлична можност за напад на Славјанск и Краматорск. Овака мора фронтално да влегуваат во судир во Бахмут и Северск...
Реално можат само во Доњецк и Харков да напаѓаат. А тоа ќе биде многу тешко.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Ова е трет пораз за силите на РФ откако почнаа со СМО.
Херсон, Лиман и Харков.

Не се далеку да стигнат до Мариупљ ај ти.

САД ја контролираат ситуацијта. Им даваат доволно оружје на Киев за да пркаат по малце, ама од друга страна не им даваат можност цело да ги избркаат Русиве од Украина. Со тоа не сакаат да ризикуваат дан пушти некој од печурките. Ќе одат лека полека.
А со тоа и подршката на раководството на РФ ќе паѓа.
Фактички Америка игра како сака во моментов, дури тие и го одржуваат Путинчо на власт :icon_mrgr:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ова е трет пораз за силите на РФ откако почнаа со СМО.
Херсон, Лиман и Харков.

Не се далеку да стигнат до Мариупљ ај ти.

САД ја контролираат ситуацијта. Им даваат доволно оружје на Киев за да пркаат по малце, ама од друга страна не им даваат можност цело да ги избркаат Русиве од Украина. Со тоа не сакаат да ризикуваат дан пушти некој од печурките. Ќе одат лека полека.
А со тоа и подршката на раководството на РФ ќе паѓа.
Фактички Америка игра како сака во моментов, дури тие и го одржуваат Путинчо на власт :icon_mrgr:
Ова е одлука на Суровикин, не на Путин.
Автоматски споено мислење:

Ова се тие извори од каде се информираат благо ретардираните руски куртони :D

Прегледај го приврзокот 352294
А ти што си бе Тенеќе?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.870
Поени од реакции
6.050
Предноста им е што можат каде сакаат да прават офанзива, фронтот е голем, за украинците ќе биде потешко насекаде да бранат, не можат низ цел фронт да бидат.
Фронтот се смалува. До сега имаше 100 000 украинска војска спремна за напад на Херсон (според некои извори), сега таа иста војска ќе биде преместена во Запорожје и Доњецк.

Ако сакаа да прават офанзиви, во Херсон ќе правеа. Ама и покрај носење на голема војска таму (30к-40к според некои извори) процениле дека не можат да го задржат градот.

Значи чим не можат да го задржат тоа што веќе го освоиле, и губат територии цело време од летово, како ќе прават офанзиви со 1 спрема 3 војска?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.176
Поени од реакции
11.306
Ова е трет пораз за силите на РФ откако почнаа со СМО.
Херсон, Лиман и Харков.

Не се далеку да стигнат до Мариупљ ај ти.

САД ја контролираат ситуацијта. Им даваат доволно оружје на Киев за да пркаат по малце, ама од друга страна не им даваат можност цело да ги избркаат Русиве од Украина. Со тоа не сакаат да ризикуваат дан пушти некој од печурките. Ќе одат лека полека.
А со тоа и подршката на раководството на РФ ќе паѓа.
Фактички Америка игра како сака во моментов, дури тие и го одржуваат Путинчо на власт :icon_mrgr:
Ахам.
А зимава пример, ќе се зајакне подршката на владите од ЕУ или?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Ова е одлука на Суровикин, не на Путин.
Путин не спие. Путин 24/7 работи.


Суровикин само ги исправа грешките на претходниците. Кои сакаа со 200к пола Украина да ја завземат :pos:
Човекот е прагматичен доволно да донесе вакви одлуки т.е има муда. Интересно е што ова тој го имаше најавено уште во првото негово говорење. Дека ситуацијата е критична и дека доколку треба да се донесат не толку пријатни одлуки, ќе бидат донесени.


Мене само учкиве на Бајдем ми се дилема. Многу уплашено и претпазливо делуваат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.301
требаше да ги осудам сите инвазии од другите во минатото пред да почнам да зборувам за светите руси?
Да не требаше да се замијам пред да те цитирам.

Тоа што америте посеаја смрт низ цел свет, турците глумат велесила и убиваат сиријци и курди, евреите колат и суво и сурово безочно..... не ги оправдува русите да го прават истото. Тоа што ти ги оправдуваш те прави тебе измет од човек.
Викај ме северџанец колку сакаш, мислења на луѓето од твој ранг не ме допираат.

Темава и форумов се за дебата. Во недостаток од капацитет на аргументирање - вреѓаш и ја уништуваш дебатата, уште еден индикатор колку си релевантен.

Со зборовите на копитото зоки од Муртино, посетете лекар
Тие другите срања не се случуваат во друг паралелен универзум, туку сега во овој момент, по тоа што на тебе ти е единствено битна Украина и те заболело за другите, притоа ептен многу ти е гајле што една лоша Русија нападнала срцка суверена држава, укажува дека имаш некоја лична омраза кон Русија или си северџанистанец.

Напротив вистината дека си северџанистанец е комплимент, а не навреда,
ако веќе одиме по рангирање, јас многу работи кој сум ги кажал излегле точни, сум војувал на форумот против северџани и денеска тие ликови се со нови профили оти претходните им се со купишта гомна и немаат лице да пишат од таму.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.280
Поени од реакции
4.399
Убеден сум, па чак и вер‘вам, дека токму крштот кој „севернава„ го праќа во Украина, ќе биде пресуден за Рускиот пораз...

Туку, што ни остана од оружјето „за по дома„? Или ОТАН ќе не‘ брани?...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Ахам.
А зимава пример, ќе се зајакне подршката на владите од ЕУ или?

Си тече подршката.
Германија денеска испрати 5 МЛРС мислам, ракети за Ирисот и уште нешто од опрема.

Пардон пет M1070 испратиле. И 30 оклопни возила.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
нормално скот ритер педофилот и донбас девушка to the rescue
како и секогаш сега очекуваме салто мортале објаснувања за генијалноста на суровикин и како ова се генијални тактички потези се со цел да се спаси што е можно повеќе животи бидеќи на руската армија и се најважни животите на сопствените војници, нешто како на работа кога ќе ти речат ние сме сите едно големо семејство :icon_lol:
од грижа пролетоска ги тераа да форсираат преку реки под артилериски оган и да губат по 100 возила не еден мост понтонски, значи ние во руската армија сме едно големо семејство. Нема да ме чуди на крајот суровикин како хипик облечен да излезе да речи цел херсон не ни вреди колку животот на еден руски војник :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom