Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ukrainian officers describe these recruits as untrained, clueless and easy to kill. “They are canon fodder. One of them went to the toilet in the middle of the night using a flashlight. We identified their tank position and destroyed it,” said Lt Oleh Zelinskiy, a spokesperson for the 63rd Brigade.

:pos:
Чисто се сомневам дека ова е вистинито Тенеќе. Вашиот лидер пушти луѓе внатре во оклопно возило, заробени затоа што вратите биле заварени на камиказа јуриш...
Автоматски споено мислење:

Не ми се верува дека Ќе им го препуштат Херсон без борба. Нема никаква логика. Да точно е за логистичките проблеми заради реакта Дњепар.
Повеќе ми има логика да ни навлечат Украинците на борби во самиот град, а освојување на град со големина на Херсон е заебано. И за тоа не им требаат на Русите тенкови и тешка артилерија во самиот град, доволно би било она што го имаат од другата страна на реката, а во градот лесно оружје и ПВО.
Можат од другата страна на реката Днепар да ги гаѓаат со артилерија надоаѓачките украински војски.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.604
Поени од реакции
36.562
Секако ќе беше изгубен а и немаат некоја поента Русиве да го држат кога изгубија било каква надеж за понатамошна офанзива.

Во суштина Америка го држи балансот во конфликтот. Од една страна дава доволно оружје за да се спротистави на Русите, од друга страна не доволно за да крахираат и да предизвикаат нуклеарен судар.
Можеби можело нешто да се направи ако на време се направело и планирало. Очигледно е дека буквално до вчера многу неодговорно, аматерски и некомпетентно е водена воената операција, без никаков план на среден или долг рок.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Russian Media Confirms Order for Withdrawal from Kherson City of Russian Troops...

If this actually happens, it means the last possible victory for Ukrainian forces (in terms of overwhelming, trapping, destroying and/or capturing huge numbers of Russian troops and equipment) is eliminated.

It will be a major political blow for Russia - a major boost for Ukraine and its Western allies in terms of propaganda.

At the same time, Ukrainian infrastructure continues to disappear, its air defenses are dwindling (and aren't effective against new Geran-2 drones anyway), and Russia still may inflict heavy losses on Ukrainian forces approaching Kherson city.

Russia will have again preserved its manpower and equipment while Ukraine is forced to stretch out and expose its forces further at a time they are unable to replace both trained manpower and heavy weapons.

Any attempt by Ukrainian forces to cross the Dnieper River will lead to catastrophic losses. Failure to cross over means ultimately Ukraine's objective of taking back all territory considered Ukrainian by Kiev will remain unfulfilled.

Patience will be required to see how this actually unfolds vs. how emotionally and politically charged commentary claims it will unfold...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.916
Поени од реакции
41.144
чудно како украинциве изјавуваат дека русите уште се во Херсон. Да не ги чекаат у заседа да им напраат егзодус.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
Нејќам да кажам ама ова мириса на пораз на Русија.
Ако се следеше внимателно последниот говор на Путин зошто ги признал републиките, ги спомна само ДНР и ЛНР, Херсон и Запорожје, не.
Така да, планирано е подолго време повлекување од таму, а веќе кога почнаа да повлекуваат цивили беше јасно.

Сега само прашање е што ќе договорат на маса, и дали украинците ќе сакаат да седнат. Руски освојувања веќе нема да има.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.306
Поени од реакции
13.083
Нејќам да кажам ама ова мириса на пораз на Русија.
Ако се следеше внимателно последниот говор на Путин зошто ги признал републиките, ги спомна само ДНР и ЛНР, Херсон и Запорожје, не.
Така да, планирано е подолго време повлекување од таму, а веќе кога почнаа да повлекуваат цивили беше јасно.

Сега само прашање е што ќе договорат на маса, и дали украинците ќе сакаат да седнат. Руски освојувања веќе нема да има.
Јас мислам дека се припрема нова офанзива. Можеби си и во право, ќе видиме. У секој случај најдобро би било што поскоро да заврши ова.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Значи само кога се работи за руска инвазија на било каква држава ние ќе бидеме ангели и ќе го подржуваме напаѓаниот,
каде си да гукнеш во останатите кризни региони кој се во ист момент, Азербеџан ја напаѓа Ерменија, баш ти е гајле, Турција држи голем дел од Сирија, нормално те нема да ги повикаш америте да помогнат да се истераат, зошто, па оти америте ја држат пола Сирија, Израел скоро се празнеше врз цивилни цели никој од вас хуманитарците ве немаше.

Ти одговориле некој пост подолу за нацистите и сл.....

Зошто си северџанец, па многу јасно, ти е гајле за права, слободи итн. на тебе ти е гајле само што сака амерот, интересите на амерот не се македонски интереси, што значи ти мора да си северџанистанец кој слепо ги подржува.
требаше да ги осудам сите инвазии од другите во минатото пред да почнам да зборувам за светите руси?
Да не требаше да се замијам пред да те цитирам.

Тоа што америте посеаја смрт низ цел свет, турците глумат велесила и убиваат сиријци и курди, евреите колат и суво и сурово безочно..... не ги оправдува русите да го прават истото. Тоа што ти ги оправдуваш те прави тебе измет од човек.
Викај ме северџанец колку сакаш, мислења на луѓето од твој ранг не ме допираат.

Темава и форумов се за дебата. Во недостаток од капацитет на аргументирање - вреѓаш и ја уништуваш дебатата, уште еден индикатор колку си релевантен.

Со зборовите на копитото зоки од Муртино, посетете лекар
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Уште сега ви ја знам дијагнозата на крај.

Путин го излажаа американците.
Путин бил амерички шпиун.
Путин умрел во 2020, ова е амерички човек
Путин е заменет со робот што го креирал Елон Маск.

Ова ќе биде градација за јачина на симптомите.
:D
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
тенеке е приказна за себе, додека сите овде се заебаваат он седи до 5 сабајле и прати што се дешава, у една ноќ прави 1,000 рефреши на твитерот и телеграмот. И кога ќе има нешто, неконтролирано постира.
Абе ти беше оној ваксерот или те помешав?
Добар ли си сега по десетиците примени вакцини:icon_lol:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Не ми се верува дека Ќе им го препуштат Херсон без борба. Нема никаква логика. Да точно е за логистичките проблеми заради реакта Дњепар.
Повеќе ми има логика да ни навлечат Украинците на борби во самиот град, а освојување на град со големина на Херсон е заебано. И за тоа не им требаат на Русите тенкови и тешка артилерија во самиот град, доволно би било она што го имаат од другата страна на реката, а во градот лесно оружје и ПО.
Не е без борба,имаат огромни губитоци во војска и опрема,тоа што слабо имаше информации деновиве не значи дека ништо не се случувало.Така да процениле дека подобро да се повлечат одошто да ринат мртви секој ден.Пред пар дена само во еден ден имале 950 загинати па ти види кој е тепан а кој ебан.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
381
Поени од реакции
501
Не е без борба,имаат огромни губитоци во војска и опрема,тоа што слабо имаше информации деновиве не значи дека ништо не се случувало.Така да процениле дека подобро да се повлечат одошто да ринат мртви секој ден.Пред пар дена само во еден ден имале 950 загинати па ти види кој е тепан а кој ебан.
Едно е борба на фронт, а сосема друго урбана борба, посебно за оној што напаѓа е ноќна мора поради тридимензионално опкружување, ограничени видни полиња и оган поради зградите, зголемено прикривање и покривање за бранителите,подземна инфраструктура и леснотијата на поставување на замки и снајперисти.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
Јас мислам дека се припрема нова офанзива. Можеби си и во право, ќе видиме. У секој случај најдобро би било што поскоро да заврши ова.
На каде офанзива? Ако правеа офанзива ќе ја правеа на Миколаев. После предавањето на Херсон, може да заборават на Одеса.
Единствено што можат да продолжат е во Доњецк, но и таму е комплицирано затоа што го изгубија Изјум што им даваше одлична можност за напад на Славјанск и Краматорск. Овака мора фронтално да влегуваат во судир во Бахмут и Северск...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom