Развод

Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Јас се разведов за 2000ден мислам, за 2 недели се беше готово. Сосе ручек за славење што се откачив од бивши ме чинеше 100е. Сама си однесов барање, спогодбено, немавме имот, немавме ништо за делење и чао џаци.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Јас се разведов за 2000ден мислам, за 2 недели се беше готово. Сосе ручек за славење што се откачив од бивши ме чинеше 100е. Сама си однесов барање, спогодбено, немавме имот, немавме ништо за делење и чао џаци.
Ретки се случаите како твојот, какви предмети сум имал по овој основ, какви хорори сум гледал при развод помеѓу брачните другари, толкава меѓусебна омраза со единствена цел кој на кој повеќе да му наштети... Жално и страшно... :(
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ретки се случаите како твојот, какви предмети сум имал по овој основ, какви хорори сум гледал при развод помеѓу брачните другари, толкава меѓусебна омраза со единствена цел кој на кој повеќе да му наштети... Жално и страшно... :(
Ова сум го приметил повеќе кај жените, како разумот и логиката да им се тотално исклучува и единствена цел им е сопругот во развод да го уништат најмногу што можат, а при тоа прават невидени трауми на децата и истите трпат најголема штета.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.640
...на скалилото за јачина на траума после смрт на близок член на семејство е разводот
...еден помал или поголем дел од нас умира како би преживеал остатокот од она што сме како целина
...подобро болен крај,одколку болка без крај
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Ретки се случаите како твојот, какви предмети сум имал по овој основ, какви хорори сум гледал при развод помеѓу брачните другари, толкава меѓусебна омраза со единствена цел кој на кој повеќе да му наштети... Жално и страшно... :(
Можеше да биде гадно, ама го седнав, му објаснив дека не сум среќна, не е среќен, може да има се што јас не можам да му пружам, широко му поле... Малку негодуваше, бев и неодговорна и лигла и безобразна и непостојана... Го седнав на еден убав муабет, не призна дека грешел, не инсистирав и се поздравивме. Можда имавме предност што немаше деца, имот и стекнати работи во брак. Сега да се разведувам ќе биде грдо, 3 деца, куќа изградена во брак, бизнис, вложувања, коли, стан во странство... Тешко на судијата што ќе не разведува. Шала на страна, не планирам да се разведам, ако не за друго какви колачи научил да праи, за нив и за најубавата пица што ми ја праи :ROFLMAO:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.170
Ова сум го приметил повеќе кај жените, како разумот и логиката да им се тотално исклучува и единствена цел им е сопругот во развод да го уништат најмногу што можат, а при тоа прават невидени трауми на децата и истите трпат најголема штета.
Retki se zeni kaj koj logikata i razumot ne im se vodat prvenstveno od emocii.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Jas sum na rab na razvod, ama neznam shto da pravam.... od edna strana imam chustvo deka ima shansi da ja opravime rabotata, od druga strana chustvata kaj nea se umreni i iako mi vika deka se bori da gi vrati, kaj zena toa skoro e nevozmozno da se sluchi....A imame dete 4 godishno u pichku mater.....nikogas ne veruvav deka vakvo neshto moze da mi se sluchi.....
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Jas sum na rab na razvod, ama neznam shto da pravam.... od edna strana imam chustvo deka ima shansi da ja opravime rabotata, od druga strana chustvata kaj nea se umreni i iako mi vika deka se bori da gi vrati, kaj zena toa skoro e nevozmozno da se sluchi....A imame dete 4 godishno u pichku mater.....nikogas ne veruvav deka vakvo neshto moze da mi se sluchi.....
Обидете се со групна психотерапија двајцата заедно кај психотерапевт. Одете видете до каде и што е работата. Дали се во прашање чувства, стрес итн. Работите не се смениле преку ноќ. Има нешто што се изгубило или се таложело подолго време.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Обидете се со групна психотерапија двајцата заедно кај психотерапевт. Одете видете до каде и што е работата. Дали се во прашање чувства, стрес итн. Работите не се смениле преку ноќ. Има нешто што се изгубило или се таложело подолго време.
Jas sum kriv....mnogu bev indiferenten....mozebi si ja imav sfateno zdravo za gotovo soprugava, zaboraviv da i obrnuvam vnimanie i da sum fokusiran na nea, a i karakterno sum takov, malku poladen. I porano taa ke bila taa koja ke se smiri prva, ako mozam taka da kazam, ama sega vekje ne, emociite i pominaa. Ne saka ni da ja dopram, ne i e ubavo. Jas donesov odluka deka ke napravam se shto treba da se spasi rabotava, se smenav preku nokj, se "razbudiv" ako taka mozam da kazam, pa sega ke vidime.
Inache i jas sum da probame so psihoterapija, utre ke se javam da zakaAm i ke vidam ako se slozuva soprugata, da odime.... Vo brak sme 5 godini.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Jas sum kriv....mnogu bev indiferenten....mozebi si ja imav sfateno zdravo za gotovo soprugava, zaboraviv da i obrnuvam vnimanie i da sum fokusiran na nea, a i karakterno sum takov, malku poladen. I porano taa ke bila taa koja ke se smiri prva, ako mozam taka da kazam, ama sega vekje ne, emociite i pominaa. Ne saka ni da ja dopram, ne i e ubavo. Jas donesov odluka deka ke napravam se shto treba da se spasi rabotava, se smenav preku nokj, se "razbudiv" ako taka mozam da kazam, pa sega ke vidime.
Inache i jas sum da probame so psihoterapija, utre ke se javam da zakaAm i ke vidam ako se slozuva soprugata, da odime.... Vo brak sme 5 godini.
Личи ко да има трета личност во приказната. Причините кои си ги наведил не се причина за ситуацијава.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Глупости, трета личност! Божем луѓе не оладуваат од неубав третман, особено жените се тие гладни за внимание и нежност. Лошото е тоа што мажите најчесто доцна се освестуваат.

Се надевам кај пријателов не е предоцна и има надеж, ради детето највеќе.

Терапија и прави се што си правел на почетокот за да се заљуби во тебе. Не ги заборавај и домашните обврски и обврските околу детето.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.968
Поени од реакции
11.780
Ако има трета личност, третата личност нема да мора да се мачи да прави дете, ќе си го земе готово, напраено.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Со 4 годишно дете не би требало да има луксуз да се лади и да и умираат чувства, ама такво е орото денес.
Баш така, има трета особа и сиромавиоф е исфрлен од играта. Остави тоа плус и рогови му набиваат а тој пак и самиот се мисли што е како е и сам си набива уште повеќе.

Нејсе, јасно е ко бел ден.

*Агда, ај не го лажи чоекоф.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom