Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Владе, извини, можеш да ми објасниш што значи тоа прилепчанец вистина. Пошто ако го прашам него ќе почне да ме дрибла и за тоа, а пошто веќе ме дрибла, нема да знам кај да се свртам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.251
Поени од реакции
21.996
Владе, извини, можеш да ми објасниш што значи тоа прилепчанец вистина. Пошто ако го прашам него ќе почне да ме дрибла и за тоа, а пошто веќе ме дрибла, нема да знам кај да се свртам.
Nisto posebno, so bi mozelo da znaci. Nekoj roden vo Prilep. Tolku :toe:.
Ako me prasuvas za karakterni crti togas bi ti rekol deka opsto prifateno e mislenjeto deka od tamu kokoska ne se zema, ne pak nesto drugo :cautious: .
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Изгледа на фронт лошо е чим 6 страни ми посветивте иначе :icon_lol: Обично така оди овде
Сакаш да кажеш дека сум ти омилен форумџија? Брее каква чест.
Да да цела ваша екипа јас уживам да ја читам
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Изгледа на фронт лошо е чим 6 страни ми посветивте иначе :icon_lol: Обично така оди овде
Фронт престанав да следам на друго место освен овде. Само ти и тенеке.

Да да цела ваша екипа јас уживам да ја читам
Па добро чим си нашол нешто што те исполнува.
Автоматски споено мислење:

Nisto posebno, so bi mozelo da znaci. Nekoj roden vo Prilep. Tolku :toe:.
Ako me prasuvas za karakterni crti togas bi ti rekol deka opsto prifateno e mislenjeto deka od tamu kokoska ne se zema, ne pak nesto drugo :cautious: .
Владе бриши постот, ако те видат анима мунди...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.131
Поени од реакции
10.890
Не знам дали е вистина ова дека Си пред некоја недела на конгресот рекол дека светот до 2035 ќе биде Биполарен :D

In February China said there was a need to establish a multipolar world order. During Xi's coronation ceremony 2 weeks ago they said the world order needs to be bipolar by 2035.

Се знае каде е местото на Русија :pos:
Претерува овој Си, се помина преку тоа дека не му честиташе роденден на Путин сега и ова
Ах бе Тенеќе Тенеќе
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.251
Поени од реакции
21.996
Изгледа на фронт лошо е чим 6 страни ми посветивте иначе :icon_lol: Обично така оди овде
Na frontot odi taka kako sto Teneketo ke kazi deka odi :toe:.
Автоматски споено мислење:

Владе бриши постот, ако те видат анима мунди
Че ми го бричат :).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Можеби масакрот во Нанкинг од Јапонците би бил една од причините. (n)(200.000 до 300.000 заробеници и цивили убиени во рок од 6 недели.)
Викаш Америте толку се налутиле што Јапонците убивале кинески војници, заробеници и цивили - па земале и им фрлиле атомски бомби на Јапонците, притоa убивајќи стотици илјади луѓе од кои скоро сите цивили. Неселективно убивање на цели градови, комплетно со сите жени и деца.

Јака логика за „оправдување“ на единствената употреба на нуклеарно оружја.
Автоматски споено мислење:

Што разбира овој. 32 години семки продавал во Киев.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Викаш Америте толку се налутиле што Јапонците убивале кинески војници, заробеници и цивили - па земале и им фрлиле атомски бомби на Јапонците, притоa убивајќи стотици илјади луѓе од кои скоро сите цивили. Неселективно убивање на цели градови, комплетно со сите жени и деца.

Јака логика за „оправдување“ на единствената употреба на нуклеарно оружја.
Логиката на Американците за фрлањето на атомската бомба била тоа што Јапонија дури и да ги изгубела сите територии БЕЗ нејзините главни острови,
e217e1126a6e4d2c9ced9bcc278500e0.jpg
таа немала да се предаде. Сакале да ја урнат власта во Токио. Единствено решение било инвазија на островот. Со бомбардирање не е возможно да се принуди Јапонија на предавање, бидејќи секогаш постојат бункери и ПВО. А тоа секако би го налутило јапонското население и би го натерало да биде желно за одмазда. Иако е познато дека Јапонците имале своја ,,атомска бомба", (односно биолошка бомба со соодветна операција) никогаш не ја употребиле заради несогласувања помеѓу јапонските генерали. А самото бомбардирање би ги ,,предомислило". Арно ама и инвазијата е уште поболна тактика затоа што Јапонија била тврдина тогаш и само за некои глупи острови како Иво Џима се воделе долгиииии битки со закопани Јапонци спремни за заседи кон Американците. Така Американците би претрпеле сериозни загуби во војска и опаднат углед, а со тоа и продолжување на војната. Па така решиле да употребат ,,трет избор" кој првично бил развиен за Нацистичка Германија. Ама таа капитулирала во 1945, а и сојузниците доста лесно ја совладале (поради исцрпеност од војната со СССР).
И така Американците фрлиле две бомби врз јапонските градови. Две, а не една затоа што сметале дека Јапонците немало да се предадат само со една... :facepalm:
А вистината за јапонското предавање не лежи во овие бомби туку во истовремениот напад од СССР. И така САД уби недолжни цивили со нуклеарна бомба (ЕДИНСТВЕНА воена сила во цел свет) само затоа што не можеше да ја докрајчи Јапонија конвенционално. Иако СССР е главниот фактор кој ја докрајчил Јапонија. И сега ако споредиме со оваа војна во Украина, гледаме буквално поклопување на текот на настаните (само различни држави), но не гледаме амбиции на Русија да фрли нуклеарка во Украина. Поверојатен е секундарен напад од Белорусија (како што СССР во Втора светска ја нападна Јапонија). И токму тој напад е гарантен за украинското предавање и/или престанок на помошта од Западот.
Историјата се повторува Едмондовци, Тенеќиња, Антоновци, Гаврани, Цитрони...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom