Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.335
Во врска со браните, мислам дека можноста Украинците да ја срушат браната на резервоарот е многу мала. Прво не знам колку е тоа возможно да се случи наеднаш со оглед на тоа што мостот кај Херсон го рушеа еден месец. Второ, ќе и даде повод на Русија да го направи истото на другите резервоари погоре на Дњепар, а тој Киевскиот резервоар ако ја срушат браната ќе има катастрофални последици за Киев.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Прво пишуваш некое инфо и тераш сеир за потоа да кажеш се надевам дека е вистина
хахаххахахахахах боооооже каков меме лик си намали со брљата
Кажувам дека тврдат украински неофицијални извори, со оглед дека се денешни информации, не можат да се потврдат.

Пред една недела Русите тврдеа дека ја зазеле Првомајска, за по неколку дена да почнат да ја бомбардираат. Што значи од г'з си ваделе информации, дека ја зазеле.

Денешни/вчерашни информации без визуелна потврда може, но немора да се вистина.

Украинците беа исклучително померодавни последно, затоа што објавуваа што зазеле дури по неколку дена откако ќе го исчистат и утврдат и сигурно ќе биде во нивни раце. Кај Бахмут некој Вагнеровец ќе појде на мочање во некој ендек и го прогласуваат за завземено :D
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.026
Чек чек, озбилно знаат каде се крие овој и не го рокат? Не дека е во канцеларијата де, али можат барем за моментум да ја испукат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
Овој битен настан некако ни поминал под радар:

Ако е ова вистина, тогаш е многу тешко да се пресретнат сиве овие Доритоси. :kuracc:
Зошто би ги збивале вака густо, да биде полесно со spray and pray со класично ПВО да ги рушат? Мириса на фејковача и кромид (значи добар дел од овде го имаат загризано, и веќе џвакаат).
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Овој битен настан некако ни поминал под радар:


Зошто би ги збивале вака густо, да биде полесно со spray and pray со класично ПВО да ги рушат? Мириса на фејковача и кромид (значи добар дел од овде го имаат загризано, и веќе џвакаат).
Не ми личи баш на густо ама како и да е и јас се посомневав во ова. Можно е да е лажно ама па не се иззема ваква тактика во иднина. Ова се вика рој.
Автоматски споено мислење:

Т.е. наезда.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Најверојатно плавите жолтици и рамковнистите преговараат кога и каде да се додели одликувањето. За амнестиран терорист е под личната чест такво престижно одликување да му биде доделено во бункер во Украина или од украински амбасадор/дипломатски претставник во Скопје.

А доделување на одликување преку Интернет, односно преку видео врска не се признава, подеднакво е под личната чест за амнестиран терорист.

Најверојатно ќе изнајдат компромисно решение за одликувањето да биде свечено доделено на граница помеѓу Украина и Полска.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
Еден коментар вреден за пренсување, преземен од овде: https://www.zerohedge.com/geopolitical/massive-new-strike-leaves-15-million-ukrainians-without-power-phased-blackouts-kiev?commentId=d312f6e6-8961-4f84-82e4-33d3c9c31738


The Russians, the Russians did it – over and over again.
Firstly, I'm with Gerald Celente - no wars EVER and peace to rule the planet.
But that ain't gonna happen entirely because of us -the failing, most elite Empire.
Virtually and without relevant competition, the eminent state motivated, enriched state terrorist entities are us, the United States of America and Israel with the lame UK as a distant third. These are the “state sponsored terrorist nations”.
However, the current, careful to avoid civilian casualties actions of Russia (absolutely forced into a corner they neither desired, deserved nor wanted) during their special operation assault of the USA appointed, dictated Nazis in Ukraine caused 100% by us and our pathetic NATO/Israeli alliance of murderers needs explanation which is easy to locate and shows them forced into this tragedy.
“Bucha style mass killings” pfft… you Russians needa’ learn from us, the failing but still most virulent, efficient, effective, terrorist empire EVER upon how to really massacre people – we started with the Indians in the 1800s and haven’t let up yet to this day. All treaties broken – our record perfect.
The situation in Ukraine is 100% caused by us, the glorious United States of America, period. With a little help from our sycophants’ viz. NATO participants such as Canada, the EU morons, the pathetic UK et.al.
We re-established a Nazi regime in Ukraine booting out the elected leader from late 2013 through February 2014 with Vicki the cookie monster and rallied, supported, armed, incentivized (ho-hum like our brothers in the small eastern Mediterranean terrorist “country”) them since then.
Thankfully, apparently no one remembers that we, the United States of America, have since World War II:
Conservatively, according to confidential Pentagon estimates, killed, murdered, assassinated, bombed to death, poisoned, maimed, raped, wounded, tortured, given disease to, burned, starved, attempted mind-control techniques and made homeless over 34,546,600 persons;
Outright invaded numerous countries;
Overthrown, murdered or assassinated elected leaders of many democratic countries;
Bribed, coerced, threatened with same, numerous foreign countries’ leaders/ dictators to entrap their citizens into slavery;
Financed, organized and facilitated military and other coups of foreign countries;
Conducted outright terrorist attacks to this day on foreign countries;
Engaged in the theft of natural resources from numerous countries, gold, oil, etc. via financial means through the Federal Reserve, USA paid “economic hitmen”, central banks, IMF, BIS, World Bank, assassination, murder and straight up military force;
Incited color revolutions around the world;
Invented, organized, financed, trained, outfitted and provided medical facilities for - Al Qaeda and ISIS, etc. with much assistance from our Ashkenazi friends in the eastern Mediterranean; and
Last but not least, inflicted tragedy upon our own country and its population via false flag events (like buildings that got blown up (OK) and far more blatantly…such as - the only three massively steel framed buildings in history that ever fell - happened on one day and one of them not damaged at all??)
Assassination of our political leaders and gross stripping the Constitutional Rights of Americans through lies and illegal Acts of Congress.
These acts have been carried out variously against:
Korea
Vietnam (never mind civilian casualties – over 1,769,040 accredited women and children poisoned, murdered, bombed, raped, tortured and given disease to according to Pentagon statistical estimates)
Syria – statistics not available to date
Iran
Iraq (not counting total civilian casualties – over 650,000 women and children murdered, poisoned, raped, bombed, tortured and given disease to by us). Madeline Ashkenazi Not-too-Bright a senior Bush SS leader remarked “Yeah – it’s a big number but well worth it”
Somalia
Yemen
Pakistan
Afghanistan
Lebanon
China via Hong Kong
China via Taiwan
Haiti
Libya
Egypt
Germany (000s of prisoners starved after the war was over)
Venezuela
Cuba
Grenada
El Salvador
Nicaragua
Azerbaijan
Georgia
Kazakhstan
Ukraine
Panama
Armenia
Macedonia
Kyrgyzstan
Kuwait
Belarus
Myanmar
Moldova
Malaysia
And others
But NOT to our spiritual and dual citizens leaders in beloved Israel.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Чек чек, озбилно знаат каде се крие овој и не го рокат? Не дека е во канцеларијата де, али можат барем за моментум да ја испукат.
Не е во Украина. Имаше како го додаваат на снимките во Киев, преку некоја техника што се вика Холограм. А и зошто да го убијат, со оглед на тоа како се одвиваат настаните на тацна ќе им ја даде Украина и ќе ги истресе сосе гаќи Европјаните.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.335
Не е во Украина. Имаше како го додаваат на снимките во Киев, преку некоја техника што се вика Холограм.
Во Украина е. Дури и отиде во Изиум една недела по заземањето, додека руското разузнавање било изгледа на колективен одмор па овој им се појави пред нос.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Во Украина е. Дури и отиде во Изиум една недела по заземањето, додека руското разузнавање било изгледа на колективен одмор па овој им се појави пред нос.
Прво тоа беше пред скоро еден месец. Второ, зошто би го убиле воопшто? И трето, освен омаловажување на Русите, некој друг аргумент знаеш ли да кажеш?


Хахаха, глупи се Русите, не го виделе тоа што @Ne_sum_ja и цела кајгана го видела. Мислам немора да се спушташ на ниво на малоумните тука на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom