Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.053
не се рушат термоелкраните во целост...туку се гаѓаат блок трансформаторите кои се до нив и служат да ја пренесат енергијата од термолектраните до преносниот систем-далекуводите

Сами електрани не се чепнати, но голем енергетски трансформатор неможи да се купи од фабрика, туку тој се порачува за изработка. каде што имаат резервен(би требало на повеќето места да ги има), таму можи со релативно помали захвати да се врати во погон електраната.

Муабетот ми е дека нема разорни бомбардирања на енергетски

Главно прашање е птиообјекти кои не се поправаат,туку на елементи кои за неколку месеци можат да се преинсталираат....но со многу пари

Главно прашање е што ако тие трансформатори се правени во Русија????
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
не се рушат термоелкраните во целост...туку се гаѓаат блок трансформаторите кои се до нив и служат да ја пренесат енергијата од термолектраните до преносниот систем-далекуводите

Сами електрани не се чепнати, но голем енергетски трансформатор неможи да се купи од фабрика, туку тој се порачува за изработка. каде што имаат резервен(би требало на повеќето места да ги има), таму можи со релативно помали захвати да се врати во погон електраната.

Муабетот ми е дека нема разорни бомбардирања на енергетски

Главно прашање е птиообјекти кои не се поправаат,туку на елементи кои за неколку месеци можат да се преинсталираат....но со многу пари

Главно прашање е што ако тие трансформатори се правени во Русија????
На почеток да, ама последниве пати мислам дека директно гаѓаа неколку термоелектрани.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.053
Na Telegram kanalite objasnuvaat za gaďanje na transformatorite...
Rusija ostava prostortie elektrani da možat da se opravat za relativno brzo vreme ,,vo bliska idnina,,
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.275
Na Telegram kanalite objasnuvaat za gaďanje na transformatorite...
Rusija ostava prostortie elektrani da možat da se opravat za relativno brzo vreme ,,vo bliska idnina,,
Да, многу е логично; уништувањето електрана е загуба и за Украина, но и за Русија, ако регионот во кој се наоѓа електраната биде окупиран и припоен кон РФ, така да уништувањето на трафо-станиците е поевтино и брзо поправливо (проста замена на водови и трансформатори), за разлика од градењето целосно нова електрана.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Да, многу е логично; уништувањето електрана е загуба и за Украина, но и за Русија, ако регионот во кој се наоѓа електраната биде окупиран и припоен кон РФ, така да уништувањето на трафо-станиците е поевтино и брзо поправливо (проста замена на водови и трансформатори), за разлика од градењето целосно нова електрана.
Па јас колку што знам РЕК Битола со месеци го чекаше новиот трансформатор во замена за тој што изгоре. Не е баш така едноставно да набавиш нов.
Автоматски споено мислење:

Да ги одбележиме победиве на Русија.

Нормално не ќе ги остават да се удават. Гледаш дека украинциве браната на Дњепар ја маваат. Ако ја уништат Херсон поплавен ќе биде.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.053
Vo normalni uslovi ne e lesno da se smeni transformator, no ne e taka katastrofalno kako da se obnovuva blok od termoelektrana
Se poračuva kaj proizvoditel, se proektira i proizveduva.
No transportot na takvo trafo e težok logistički problem...mostovi, tesni ulici...podvožnjaci.....a brzinata na šleperot e minimalna
PS.vo eden blok trafo ima nad 40...50 toni maslo
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Па јас колку што знам РЕК Битола со месеци го чекаше новиот трансформатор во замена за тој што изгоре. Не е баш така едноставно да набавиш нов.
Нарачан и направен во Кончар. Донесен со железница во специјален вагон поради големата тежина и габарит. Вагонот нарачан од Словачка со екипа како придружба, на критични точки во тунелите товарот мора да се помести. Самиот превоз е поскап од вообичаено, со друмски сообтраќај тешко може да се транспортира.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Ништо не менува на терен уништувањево на енергртикава на Украина и сведување на држава од 15 век. Освен ако не е сценарио за нешто поголемо зимава. Или ги форсираат да седнат да преговараат на маса. Јас секако мислам дека било какви преговори би биле штетни за Русија. Бидејќи САД едноставно се алл ин за максимум демиџ да им сторат преку Украина. Никакви преговори или догоовори нема да ги смират вжештените глави Крим да го вратат. Да има смена на власта во некоја умерена доза, запдот читај САД и понатака ќе ги финансира радикалните структури и УЧК организации на Украина.
Автоматски споено мислење:




Давај ракетј вика.
Како не менува!! Од една страна тоа е сигнал дека Русите се спремаат за поголеми воени активности, а од друга страна, ЕУ нема да може да купува струја од Украина.
Допрва ќе видиме дали Клинтон и Тенеке беа во право со исмејување на Руската армија или реките и полињата низ Украина во црвена боја ќе се.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Што е сега оваа работа :icon_lol:
На овој канал исто гледав емисија дека Абрахам Линколн бил вонземјанин, Бајден бил дојденец од Венера, а Путин од Марс и сакат да го уништат човечкиот вид...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom