Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.442
Поени од реакции
4.267
Хептаа ако изворот на злото во светот се појави некогаш пред мене во материја со лик и тело без размислување би му ја скинал главата и секунди би биле во прашање за негово преживување...Иначе околу овие муабети за кои некои луѓе се "истрчуваат" дека е крајот на светот на повидок тоа повеќе говори за нив дека се доста слаби и нестрпливи во карактерот,а има доста и волци во јагнешка кожа кои стојат како замки и чекаат да налеташ на нив...:coffee:
Изворот на злото во светот... за жал ќе треба да се осакатиш себеси. Вистинскиот извор на зло во светот е човечката природа и психа. Тоа што еволуцијата ни дала. Да бидеш повеќе од другиот. Тоа е фундаментална потреба. Во ова потреба се шетале луѓе наоколу и создале симбол, термин, идеал, дека постои нешто поголемо од нив што неможе да го контролираат. Нешто неопфатливо и неразбирливо, недостижно.
Прво почнале со животни и природни сили, па преминале на апстрактни концепти, па после почнале да величат луѓе. На таа неопфатлива и неразбирлива сила им дале глас и човечка форма. Па после време прифатели обратно дека таа неприфатлива сила ги створила со нив.
После следел во натпреварот за мерење фалуси т.е. чие боженство се поголемо. Цели пантеони спојувале, делеле, мењале итн.
На крај некој математичар почнал да сумаризиа што сметал за добро и за зло и ги напикал на едно место. По тоа глупостите ....човекот го создал бог.
Несватлив, сеприсутен , семоќен и полн со толку мистицизам што било бласфемозно да се прашува. Од ова со индоктринација се убедува човекот дека е всушност незначително небитен. Ова нормално од човечката природа се злоупотребува за да се владее и се шири. Се уредува и манипулриа, се организраар фракции и се кољат еден со друг. Следува лицемерство и декаденција, ad infinitum ad nauseam.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
78
Entoni Flu i negovata kniga "Bog i filozofija".... citni malku pa potoa mavtaj mi so prsteto:свиркам:
Хахахахахахаха... Ентони Флу, жити се? И таа е причината што ти веруваш во бог?
А јас да ти препорачам да прочиташ нешто?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
Момче младо, ем се "петљаш" ем не знаеш за одредени работи. Тикток микток и слични заебанции се за помлади од мене, како тебе на пример. Не дискутирај ако не знаеш за што збориш.
Младиќу, дискусијата со сам себе (читај: дискусија меѓу тебе и тебе...) се нарекува „монолог„.

Кога ти би можел да дисткутираш, до сега тоа и ќе го стореше, наместо да се прпелкаш, возвраќајќи на „ти„ наместо на поставеното ти прашање...

О кеј, да продолжиме со темава...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
78
Младиќу, дискусијата со сам себе (читај: дискусија меѓу тебе и тебе...) се нарекува „монолог„.

Кога ти би можел да дисткутираш, до сега тоа и ќе го стореше, наместо да се прпелкаш, возвраќајќи на „ти„ наместо на поставеното ти прашање...

О кеј, да продолжиме со темава...
О фала на комплиментот (за тоа младиќу се еднесува). Ако ми беше потребна психоанализа, ќе ја побарав на соодветно место, а не кај некој си рандом форумски лик. Тоа што фактите не ти одат во прилог, не е мој проблем. И не пресликувај на други од твоите особини. Маестро си за водење монолози и неодговарање на прашања. И одамна си веќе офтопик. Знаеш да прочиташ како гласи насловот на темава?
Ако сакаш да зборуваш за преходното твое искуство кога си бил атеист и причините за истото, дискутирај.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
О фала на комплиментот (за тоа младиќу се еднесува). Ако ми беше потребна психоанализа, ќе ја побарав на соодветно место, а не кај некој си рандом форумски лик. Тоа што фактите не ти одат во прилог, не е мој проблем. И не пресликувај на други од твоите особини. Маестро си за водење монолози и неодговарање на прашања. И одамна си веќе офтопик. Знаеш да прочиташ како гласи насловот на темава?
Ако сакаш да зборуваш за преходното твое искуство кога си бил атеист и причините за истото, дискутирај.
А бе убо ти велам, гледај „Тик-ток„...

И дај не си ласкај, не си ти тема на муабет и на оговарање, туку муабетиме на зададена тема, не муабетиме за тебе лично...

Причините да се биде атеист не се неограничени и се потрошни-и што тогаш, што откако сите причини ќе бидат набројани? Пак се си останеш атеист?...:icon_lol:...А бе јака одлука, паша Зоќе!

Во учењето од верата, причините за останување во атеизам не се ништо друго, туку барање оправдување за своето неверие, а со тоа и затапување на својата совест, која не е рамнодушна кој личното безбожништво, туку онака дискретно, „од позадина„, опоменува дека сепак „има нешто повеќе„ од обичното банално секојдневие...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
78
А бе убо ти велам, гледај „Тик-ток„...

И дај не си ласкај, не си ти тема на муабет и на оговарање, туку муабетиме на зададена тема, не муабетиме за тебе лично...

Причините да се биде атеист не се неограничени и се потрошни-и што тогаш, што откако сите причини ќе бидат набројани? Пак се си останеш атеист?...:icon_lol:...А бе јака одлука, паша Зоќе!

Во учењето од верата, причините за останување во атеизам не се ништо друго, туку барање оправдување за своето неверие, а со тоа и затапување на својата совест, која не е рамнодушна кој личното безбожништво, туку онака дискретно, „од позадина„, опоменува дека сепак „има нешто повеќе„ од обичното банално секојдневие...
Што си опседнат со тој тик-ток? Од таму си црпиш информации? Стар чоек сум јас за тие глупости, ти реков за помлади ко тебе е тоа.

Причината за мене да сум атеист е една и единствена. Тоа е: Ликовите како тебе кои не одговарараат на прашањата зошто се убедени дека нивниот бог постои. Кога ќе понудите солиден доказ дека постои, нема да бидам повече атеист. Го можеш тоа?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.707
Поени од реакции
8.714
Што си опседнат со тој тик-ток? Од таму си црпиш информации? Стар чоек сум јас за тие глупости, ти реков за помлади ко тебе е тоа.

Причината за мене да сум атеист е една и единствена. Тоа е: Ликовите како тебе кои не одговарараат на прашањата зошто се убедени дека нивниот бог постои. Кога ќе понудите солиден доказ дека постои, нема да бидам повече атеист. Го можеш тоа?
Кој си ти па тебе одговори некој да ти дава, ма да се слагам дека треба да биде очигледно постоењето. Од друга страна постои можност дека ти не можеш да видиш дали постои или не, од причина што ние сме програмирани суштества. Нашите ставови и мисли се обликуваат како пластелин од сите надворешни фактори како и mind control програми кои се воспоставени од медиумите, и Холивуд највеќе.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
194
Поени од реакции
78
Кој си ти па тебе одговори некој да ти дава, ма да се слагам дека треба да биде очигледно постоењето. Од друга страна постои можност дека ти не можеш да видиш дали постои или не, од причина што ние сме програмирани суштества. Нашите ставови и мисли се обликуваат како пластелин од сите надворешни фактори како и mind control програми кои се воспоставени од медиумите, и Холивуд највеќе.
Јас сум истиот тој кој ќе го рече истото и за тебе, “Кој си па ти тебе некој да ти дава одговори“. Ја сфаќаш поентата? Нека не проповеда за да не биде прашан. Си дошол ли да проповедаш, тогаш мора да бидеш прашан.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.707
Поени од реакции
8.714
Јас сум истиот тој кој ќе го рече истото и за тебе, “Кој си па ти тебе некој да ти дава одговори“. Ја сфаќаш поентата? Нека не проповеда за да не биде прашан. Си дошол ли да проповедаш, тогаш мора да бидеш прашан.
Никој нема да ти даде одговор, а и да ти даде немаш капацитет за да сфатиш. Не дека не си способен, поентата е друга, има една зен приказна околу тоа.
Стварта не е у информацијата толку колку што е у твојата состојба у која се наоѓаш. Твојата состојба е дефинирана од чајот во чашата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom