Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.369
И не само железничкиот транспорт, туку и автомобилскиот транспорт ќе продолжи денеска, само по едната неоштетена рута...

Значи идиотите направија гнев и не само што му дадоа отворени карти на Путин да делува, туку на некој начин и го принудија на тоа. А ефектот што го постигнаа од терористичкиот чин е непостоечки....

Ете го погоре моронот, цело сабајле квичи за мостот и сега се префрла во Бахмут...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.214
Поени од реакции
16.719
Значи се сруши дел од мостот, што за два дена ќе го опраат и готово изгубена војна дебакл. Ептен Украински оптимизам ве облеал. Пак ќе подсетам, во Русија, Путин е тој што е умерен по прашање на Украина. Рушење мост на негов роденден не е баш паметна идеја.
Проблем е што сите се прашуваа зошто мостот не е срушен, ете и вчера баш на форумов прашаа. Сите очекуваа дека ќе се сруши, и се сруши. Да не беше битен пр и имиџот, немаше никој за ништо толку да се труди. Зошто дозволија да им праат дома што сакаат? Озбилни држави може еднаш да згрешат, ама грешки во низа не се за опростување. Русија сака да биде озбилна држава, или сака да биде распад систем?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.369
Piratik ti e stetna bubacka, prirodno glup, nebiten vo pogolemata forumska slika. Toj generalno povekje steta im pravi otkolku sto imaat benefit od nego. Si ima tuka pogolemi zverki, posuptilni, popodmukli. Toj ti e nesto kako ona bugarkata roden ili kako bese. A Roden nikako nemozes da go sporedis so FMI , ako se sekjavas na nego. Izgleda toj, fmi ili go sredi koronata, sto iskreno i od se srce se nadevam ili nema sto povekje da bara tuka pa zatoa i go nema.
Inaku bujrum temata, za tie sto gi interesira.
P.s povekjeto smenale nik vo megjuvreme, no toa i ne e tolku bitno. Muabetot istiot e.
Кој бре софистицирани суптилни и подмукли. Буљаши пар екселанс, еве јас ти гарантирам 5 минути со мене да ми ги оставиш сите ќе рецитираат што сакам. Толкав интегритет имаат. А оние поситни имбецили попут пиратик, да се закивам ќе треба да оди на бајачка од уплав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Зошто САД фрлија 2 нуклеарки на Јапонија?

Мислам дека они се единствените сега засега што имаат употребено нуклеарно оружје...
Се шушкаше на времето и за 3-та, тактичка во Ирак. Само тогаш таму беше таков медиумски мрак да ништо поконкретно не се дозна.




Какви бре нуклеарки луѓе. Руската армија фино лепо ќе си врати во РФ, а руското население во Украина дел ќе се исели во РФ, а дел ќе си остане да живее таму каде што си живее. И да ќе има демилитаризација... на ДНР, ЛНР...
Браво... Добар пример како мали Џокица замислува геополитика (и зошто демократија не може да функционира, сите идиоти имаат исто право на глас како и здраворазумните).




ej mostot, gasovodot... nekako premnogu provokacii od zapadot. Ne znam koj saka ww3 ili eskalacija pogolema...
Завчера Зеленски бараше „превентивно бомбардирање на Русија со нуклеарно оружје“. Зеленски кој е дефакто и дејуре америчка марионета... Што треба повеќе муабет за кон што се бутка работава.




Има засилени информации и тоа директно од украинскиот и американскиот врв дека психопатот Путин се спрема да фрли нуклеарки.
Во исто време се радуваш на уништување на мостови, и се жалиш дека противникот може да се брани со се што има?
Кој е психопатот овде, тие што Русија ја носат до ивица на таква одлука - или Русија која би била изнудена да употреби такво оружје... Ај не се секирај, уште не се дојдени до таму работите. Ама со вакви офци во ЕУ што се радуваат и подржуваат психопати на власт - се е можно. Директно подржувате ескалација па потоа се жалите - на ескалација. Епа ако сакате да се ебете, шансите се дека и вас ќе ве пенетрираат, когаш тогаш. И еве го другар ти ќе те утеши дека „зар'ѓани“ им се нуклеарките на Русија, нема да работат како што треба:
Кој верува дека путинска русија со вакво оружје и организација како до сега има здрав и не за'рѓан нуклеарен арсенал или е луд или сам себе се лаже.
Инфантилизам до бесвест, но без разлика колку си ти инфантилен - скраја да е да испадне да ти демонстрираат како работат нивните ракети (макар иди некаде далеку, барем до Полска/балтичките држави, да не биде премногу блиску демонстрацијата на функционалност).




Како само умоболните Американци имаат информации дека Путин се спремал да фрли нуклеарки?
Како знаат? Исто како што знаеја дека Русија ќе ја нападне Украина - па затоа што баш тие ја предизвикаа војната, и истите сега се обидуваат да предизвикаат и употреба на нуклеарно оружје. Ем Русија би била осудена од цел свет, ем тие ќе добијат претседан (што друг го направил) за и тие да употребуваат нуклеарки.




...тој дел каде имаат железница во наредниве денови може да биде или уништен или под Украинска контрола.

Така Херсон ќе биде еден огромен котел, каде ќе бидат опколени многу руски војнци без дотур на муниција, оружје и храна.
Желби, желби... Ова сонуваш навечер бе?
Но теоретски ако се деси Запорожје да го земат и да ги пресечат логистичките линии, тогаш нападов на мостот ќе има смисла. Иако забораваш дека РФ има морнарица а Азов сега е внатрешно море на Русија (не се интернационални води) и дека логистиката иако отежната нема да биде спречена.




Barem ovoj pat ne se krivi rusite za unishtuvanje na svojata infrastruktura kako sho samite si ja unishtuvaat nuklearnata centrala i svojot gasovod. :свиркам:
Кој ти рече?



Го шалтаат наративот дека ФСБ стои зад напдов, иако до пред само 1 час свршуваа и тврдеа дека службите на Киев стојат зад истиот.
Така де, Русите сами си ги уништија гасоводите и сега сами си го уништија мостот за Крим. Исто како што сами ги убиваат цивилите во ДНР/ЛНР и другите руски области. Што не е јасно?




Мислам дека ова е првиот самоубиствен напад кој вака се прославува.
Едноклеточниве журка се спремаат да организираат.
Веќе прават журка на форумов, не ги гледаш?
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Јас работев некое време во железница, не се уништува таа со механичко оштетување.
Прво се удира во напојувањето со електрична енергија на водот кој ги напојува електролокомотивите. Не се напојува од едно место туку на секои 25 до 30 км. Така е правено затоа што ако на еден дел од пругата има повеќе возови тие ќе повлечат голема количина на струја. На другиот крај пругата ќе остане без напојување. Значи треба удар врз овие ЕВП (елекровлечни подстаници) како се нарекуваат. Таму е трансформатор кој директ од далековод претвора 110 KV во 25KV колку треба за електролокомотивите. Еден бомбардер со прецизно наведено бомби, пр. 10 такви парализираат 300 километри пруга. Поправка е бесмислена, скапи трансформатори, кои бесцелно е да ги замениш, утре пак ќе те бомбардира. Тоа не епречка за дизел локомотиви. Втора слаба точка се железничките станици. Покрај станична зграда (чекална, канцеларии итн.) има и друга просторија до железничката станица. Таму се скапи електронски уреди, телефонски и интернет врски. Напојување е преку градска електична мрежа, ако снема струја се вклучува дизел агрегат, за да нема застој. Служи за напојување светлосните сигнали, електромотори на сврници. Поправка е долготрајна и многу скапа, треба милион жици да се поврзат. Значи се удира по скапите делови за кои треба подолга поправка оносно замена, механичо оштетување побргу се санира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Кој верува дека путинска русија со вакво оружје и организација како до сега има здрав и не за'рѓан нуклеарен арсенал или е луд или сам себе се лаже.
Ja знам оваа песна. Доколку е вистинита, до сега, 65 пати западот ќе ја нападнеше Русија, со све.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.369
Проблем е што сите се прашуваа зошто мостот не е срушен, ете и вчера баш на форумов прашаа. Сите очекуваа дека ќе се сруши, и се сруши. Да не беше битен пр и имиџот, немаше никој за ништо толку да се труди. Зошто дозволија да им праат дома што сакаат? Озбилни држави може еднаш да згрешат, ама грешки во низа не се за опростување. Русија сака да биде озбилна држава, или сака да биде распад систем?
Прво и основно не можеш да се заштитиш од терористички акт. А за другото зависи од кој агол гледаш и од која временска перпектива. Нека не те обезмаат западните пропаганди, тие се отровни. Подсети се само за време на бомбардирањето на Србија, колку викаа дека војска уништиле, а колку беше реално уништена. Подсети се дека нарко дилерите и трговците со органи беа борци за човекови права. Подсети се Ирак имаше хемиско оружје и ред други работи.

Нека не те обзема западната пропаганда. Види ја економијата на Европа, види го вооружувањето на источното крило на НАТО, види го расположението во Русија, кое е провојна настроена повеќепати од почетокот на операцијата. Ова све се постигнува со спора операција, не со избрзани и нерационални реакции. Русија ќе гази споро и ефикасно, а западната пропаганда секој очаен здив ќе го интерпретира како гејмченџ победа.

За да знаеш во какви лајна се наоѓа Украина, доволно е да го слушнеш апелот на Зеленски за превентивен нуклеарен напад врз Русија, што после пробаа да го извртат. Самата таа изјава ја претставува претсмртната агонија во која се наоѓа таа држава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
E да убаво е да се рокаат трговски центри и цивилни згради во Виницја, Кременчук и во Днипро, а ова било/е тероризам... yeah !
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
E да убаво е да се рокаат трговски центри и цивилни згради во Виницја, Кременчук и во Днипро, а ова било/е тероризам... yeah !
Разликата е во тоа што во тие трговски центри имало стационирано војска и оружје што е грубо кршење на меѓународното право за војување кое гласи дека цивилите не смеат да се користат како жив штит. Имаат стотици хангари, бази Украинците, зошто таму не го пикаа оружјето и војската? Додека овој мост на Русија е единствен за транспорт, копнено уште не им е усовршена рутата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Путин ко чорапи ги менува на секој две недели.
Sergey Surovkin has been appointed as a new commander of a military operation in Ukraine

 

Kajgana Shop

На врв Bottom